Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.05.2018, 21:35:09
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
sal'tare! :))

uite, asa, la o prima vedere, daca fac eu topul singurul care nu s-ar incadra la ce am scris ar fi rebreanu. restul, cu eminescu in frunte, se incadreaza perfect la cel putin cele trei aspecte, la majoritatea celorlati incepem sa adaugam de la consumul de opiu in sus.

dar este o chestie comuna, nu trebuie sa ne simtim complexati si pe chestia asta, romanii nu sunt speciali, la fel au fost toti.

edit.cine crezi ca a spus: "am nevoie repede de o juma de vodca, sa-mi regasesc geniul!" :))
Ma asteptam ca ai sa spui de Eminescu si din capul locului m-am gandit la doi romani care au muncit mult, caci geniul e inteligenta(dar de sus) plus enorm de multa munca. Grigore Moisil si Henri Coanda astia au fost oameni care au muncit mult.

Apoi Nicolae Paulescu:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Nicolae_Paulescu
Omul asta daca era din alta tara mai puternica, lua premiul Nobel ptr descoperirea insulinei. O caracteristica comuna la oamenii astia o vad munca. A scris si o carte despre patimi si ma gandesc ca a scris-o ca unul care a biruit patimile: Cele patru patimi si remediile lor
https://www.librarie.net/p/201465/ce...-remediile-lor
De aceea e bine AliBaba sa vorbim cu cumpatare cand vorbim pe un forum crestin, ca daca nu in loc sa zidim daramam.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.05.2018, 23:26:55
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ma asteptam ca ai sa spui de Eminescu si din capul locului m-am gandit la doi romani care au muncit mult, caci geniul e inteligenta(dar de sus) plus enorm de multa munca. Grigore Moisil si Henri Coanda astia au fost oameni care au muncit mult.

Apoi Nicolae Paulescu:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Nicolae_Paulescu
Omul asta daca era din alta tara mai puternica, lua premiul Nobel ptr descoperirea insulinei. O caracteristica comuna la oamenii astia o vad munca. A scris si o carte despre patimi si ma gandesc ca a scris-o ca unul care a biruit patimile: Cele patru patimi si remediile lor
https://www.librarie.net/p/201465/ce...-remediile-lor
De aceea e bine AliBaba sa vorbim cu cumpatare cand vorbim pe un forum crestin, ca daca nu in loc sa zidim daramam.
dar jonnyw, eu nu am scris cu rautate, e un fapt de viata, se scrie despre asta din totdeauna, e vorba despre conditia geniului, noi nu avem cum sa intelegem pe deplin ce au simtit oamenii aia, putem banui doar sentimentul acut ca trebuie sa creeze, pentru ca stiau ca pot s-o faca. de aici si vietile lor "speciale", de aici depresiile lor, samd

ps.in ceea ce-l priveste pe paulescu chestiunea e mai complicata, eu nu cred ca e chiar asa cum se prezinta la noi. dar am avut o femeie, o cercetatoare, se pare ca a fost furata de marie curie cand a luat al doilea nobel. i-am uitat numele si nu mai caut acum.

edit.se numea Ștefania Mărăcineanu
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 06.05.2018 at 23:37:43.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.05.2018, 23:43:31
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Nu e nici o conditie a geniului cochetand cu alcoolul, poate in domeniu artistic, poezii,literatura etc poate exista ceea ce spui,in domeniu tehnic e nevoie de enorm de multa munca, caci daca nu se implineste vorba:"s-a nascut talent si a murit speranta!"

Einstein de exemplu,trebuia sa fie foarte ordonat,muncitor, sa inteleaga totul in amanunt, caci daca nu, nu putea intelege notiunile alea, care la un moment dat un fizician cunoscut, spunea ca doar trei oameni din lume mai inteleg teoria lui Einstein.Iar lumea se intreba care sunt ceilalti doi? Cred ca e vorba de Sir Arthur Stanley Eddington(cel care cred ca si-a pus intrebarea) care a condus o echipa de studiere a eclipsei totale de Soare din 29 mai 1919, si care confirmă devierea unghiulară a razelor de lumină în câmpul gravitational al Soarelui. La vremea aia erau niste calcule TERIBILE, si nu era nici o sansa daca aveai capul duhnind a alcool.

Deci in domeniul tehnic sau medical in nici un caz nu poate fi vreun om care ar putea cocheta intens cu alcoolul si sa ajunga cu rezultate notabile. Nu te amagi ca nu are rost.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.05.2018, 00:29:21
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu e nici o conditie a geniului cochetand cu alcoolul, poate in domeniu artistic, poezii,literatura etc poate exista ceea ce spui,in domeniu tehnic e nevoie de enorm de multa munca, caci daca nu se implineste vorba:"s-a nascut talent si a murit speranta!"

Einstein de exemplu,trebuia sa fie foarte ordonat,muncitor, sa inteleaga totul in amanunt, caci daca nu, nu putea intelege notiunile alea, care la un moment dat un fizician cunoscut, spunea ca doar trei oameni din lume mai inteleg teoria lui Einstein.Iar lumea se intreba care sunt ceilalti doi? Cred ca e vorba de Sir Arthur Stanley Eddington(cel care cred ca si-a pus intrebarea) care a condus o echipa de studiere a eclipsei totale de Soare din 29 mai 1919, si care confirmă devierea unghiulară a razelor de lumină în câmpul gravitational al Soarelui. La vremea aia erau niste calcule TERIBILE, si nu era nici o sansa daca aveai capul duhnind a alcool.

Deci in domeniul tehnic sau medical in nici un caz nu poate fi vreun om care ar putea cocheta intens cu alcoolul si sa ajunga cu rezultate notabile. Nu te amagi ca nu are rost.
sunt si multe exceptii, poate oi fi si exagerat, ca-mi sta in fire, dar trebuie sa intelegi un lucru, toti acesti oameni au fost/sunt niste perfectionisti, indiferent de domeniile de care s-au ocupat activitatea lor era feroce, cu totii dormeau foarte putin, aceasta capacitate cu care s-au nascut le este comuna, foarte interesant... si apoi nu este vorba numai de alcool. in fine...

apropo, einstein avea la un moment dat vreo sase amante fiind la ora aia insurat cu o verisoara. :)))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.05.2018, 10:18:49
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Iar vorbim despre mos craciun si prietenii lui.Alcoolul,un drog,la indemana oricui,nu face decât sa lubrifieze intr-un mod dezinhibitator debesubturile conștiinței.De asta fiecare reacționează diferit,dar in tipare generale când consumă băuturi de genu.Nu alcoolul in sine creează dependența,ci starile obținute cer din nou licorile acestea.Iar pentru ca domnu pahar faciliteaza exprimarea,chiar o aruncă uneori asa in plin,e normal ca ratatii,frustratii etc vor deveni violenti,melancolici,vor vrea sa se destainuie sa șparga,sa caute sexul opus etc.In general alcoolul e cautat de oamenii cu probleme,sau de cei care vor o relaxare imediată,detașare de stresul contidian sau pur si simplu pt distractie si curaj sau chestii de genu.Alteori el devine o obișnuită prostească si prietenul exclusiv al cuiva.Asa ca geniu sa betiv notoriu,alcoolul inca ofera sansa timizilor sa agațe,parasitilor sa teeaca peste,femei înșelate sa treaca peste si geniilor sa evadeze din mizeria cotidiană.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare