Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 07.11.2010, 16:01:59
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Domnule, afirmi că preoția a fost instituită de Hristos când El a desființat-o! Și mai zici că eu sunt jalnic...

Lasă-mă cu "textele" astea. Puterea și Harul Duhului Sfânt se transmit de la Dumnezeu, nu de la oameni. Dar alta e problema: apostolii au fost unici, doar cei care au fost martori oculari la minunile Domnului Hristos și au umblat cu El în activitatea Sa publică. Ei n-au format alți apostoli cărora să le transmită "apostolia", ci au hirotonit prezbiteri (numiți și episcopi) nu apostoli, preoți ori leviți.

De aia! Pentru că transmiterea a fost din episcop în episcop, nu din apostol în apostol.

Nu, Doamne ferește!

Pentru ultima dată: apostolii au hirotonit prezbiteri (care mai sunt numiți în NT și episcopi).

RĂTĂCIREA survine în urma necunoașterii Scripturilor (Mat.22,29), așa că folosește te rog acest argument al Scripturii și nu al Tradiției de vrei să iau în seamă argumentele.
prezbiteri mai sunt numiti in NT si diaconii, vezi pe Sf. Stefan primul martir..
Reply With Quote
  #102  
Vechi 07.11.2010, 16:02:58
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Domnule, afirmi că preoția a fost instituită de Hristos când El a desființat-o! Și mai zici că eu sunt jalnic...

Lasă-mă cu "textele" astea. Puterea și Harul Duhului Sfânt se transmit de la Dumnezeu, nu de la oameni. Dar alta e problema: apostolii au fost unici, doar cei care au fost martori oculari la minunile Domnului Hristos și au umblat cu El în activitatea Sa publică. Ei n-au format alți apostoli cărora să le transmită "apostolia", ci au hirotonit prezbiteri (numiți și episcopi) nu apostoli, preoți ori leviți.

De aia! Pentru că transmiterea a fost din episcop în episcop, nu din apostol în apostol.

Nu, Doamne ferește!

Pentru ultima dată: apostolii au hirotonit prezbiteri (care mai sunt numiți în NT și episcopi).

RĂTĂCIREA survine în urma necunoașterii Scripturilor (Mat.22,29), așa că folosește te rog acest argument al Scripturii și nu al Tradiției de vrei să iau în seamă argumentele.
"De aia! Pentru că transmiterea a fost din episcop în episcop, nu din apostol în apostol."

DACA APOSTOLII AU HIROTONIT EPISCOPI,IAR EPISCOPII AU HIROTONIT PREOTI, NU ESTE CLAR CA ESTE O SUCCESIUNE A HARULUI SI PUTERII LUI DUMNEZEU?SE NUMESTE SUCCESIUNE APOSTOLICA PENTRU CA A PLECAT DE LA APOSTOLI,NU SPUNE NIMENI CA APOSTOLII A HIROTONIT APOSTOLI.DAR TU ESTI TARE JALNIC IN GANDIRE. NU PREA ESTE CE DISCUTA CU TINE,NU AI BUNAVOINTA DA A RECUNOASTE ADEVARURILE DIN SCRIPTURA. APOI,STII CUM E;"MULTI CHEMATI ,PUTINI ALESI.
SFATUIESC SI PE CEILALTI USERI SA NU-SI MAI PIARDA TIMPUL CU TINE.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 07.11.2010, 16:05:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
prezbiteri mai sunt numiti in NT si diaconii, vezi pe Sf. Stefan primul martir..
Niciodată. Sunt slujbe diferite.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 07.11.2010, 16:09:13
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
DACA APOSTOLII AU HIROTONIT EPISCOPI,IAR EPISCOPII AU HIROTONIT PREOTI, NU ESTE CLAR CA ESTE O SUCCESIUNE A HARULUI SI PUTERII LUI DUMNEZEU?
Nu este nevoie să zbieri majuscular, stau bine cu auzul. Nu prea e clar că ar fi o succesiune apostolică, nici prin învățătură (căci învățătura creștină nu prevede preoți), nici prin terminologie (nu s-a transmis apostolia, preoții ortodocși nefiind apostoli).
Reply With Quote
  #105  
Vechi 07.11.2010, 16:17:47
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
nu este nevoie să zbieri majuscular, stau bine cu auzul. Nu prea e clar că ar fi o succesiune apostolică, nici prin învățătură (căci învățătura creștină nu prevede preoți), nici prin terminologie (nu s-a transmis apostolia, preoții ortodocși nefiind apostoli).
scriu cu majuscule ca sa vezi mai bine.nu-ti fa probleme de starea mea,am multa compasiune pentru cei ca tine.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 07.11.2010, 16:21:19
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
DACA APOSTOLII AU HIROTONIT EPISCOPI,IAR EPISCOPII AU HIROTONIT PREOTI, NU ESTE CLAR CA ESTE O SUCCESIUNE A HARULUI SI PUTERII LUI DUMNEZEU?SE NUMESTE SUCCESIUNE APOSTOLICA PENTRU CA A PLECAT DE LA APOSTOLI,NU SPUNE NIMENI CA APOSTOLII A HIROTONIT APOSTOLI.DAR TU ESTI TARE JALNIC IN GANDIRE. NU PREA ESTE CE DISCUTA CU TINE,NU AI BUNAVOINTA DA A RECUNOASTE ADEVARURILE DIN SCRIPTURA. APOI,STII CUM E;"MULTI CHEMATI ,PUTINI ALESI.
SFATUIESC SI PE CEILALTI USERI SA NU-SI MAI PIARDA TIMPUL CU TINE.
E bine ca atunci cand doresti sa discuti pe "Secte si culte" sa te inarmezi cu rabdare si, mai ales, argumente. Adevarul e ca invatatura ortodoxa scartaie in unele locuri dar voua nu vi s-a spus inca. Ati luat de bun tot ce s-a zis si atunci cand cineva ne contrazice pica destul de greu. Nu suntem obisnuiti sa fim contrazisi. Suntem prea perfecti, apostolici si duhovnicesti.
Deci...adevarul sau somnul usor?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.11.2010, 16:22:10
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
nu este nevoie să zbieri majuscular, stau bine cu auzul. Nu prea e clar că ar fi o succesiune apostolică, nici prin învățătură (căci învățătura creștină nu prevede preoți), nici prin terminologie (nu s-a transmis apostolia, preoții ortodocși nefiind apostoli).
stii care este problema ta cea mai mare?te plimbi toata ziua din topic in topic,fara a-ti da si un pic ragaz sa te documentezi,sa ceri sfaturi,mai bine zis sa-i dai si sufletului tau timp pentru cele duhovnicesti.nu ajungi nicaieri cu cerbicia ta.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 07.11.2010, 16:33:46
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
E bine ca atunci cand doresti sa discuti pe "Secte si culte" sa te inarmezi cu rabdare si, mai ales, argumente. Adevarul e ca invatatura ortodoxa scartaie in unele locuri dar voua nu vi s-a spus inca. Ati luat de bun tot ce s-a zis si atunci cand cineva ne contrazice pica destul de greu. Nu suntem obisnuiti sa fim contrazisi. Suntem prea perfecti, apostolici si duhovnicesti.
Deci...adevarul sau somnul usor?
Hei,argumente s-au adus, nu este bunavointa a le recunoaste.Nu le-am zis de la mine ci sunt din Sf.Scriptura.Invatatura ortodoxa nu scartaie deloc,ortodocsii(cei cu numele) sunt cei care scartaie.Biserica ortodoxa ofera calea mantuirii credinciosilor,prin invatatura pe care o propovaduieste si care provine din invatatura apostolilor.Depinde de fiecare dintre noi cum o primeste,cu cata credinta si incredere.Apoi daca este asa de greu pentru un ortodox a se mantui,cum crezi ca o sa fie celorlalti care nu au invatatura ortodoxa? Cum am spus Doriana,daca vrei sa-ti dai seama daca un sfat este bun, trebuie sa-l pui in practica. Acest "fratior"are si un pic de fanatism in el.Se vede din postarile lui. Nu primeste nimic,chiar de scrie negru pe alb,si atunci ce sa mai discuti cu el?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 07.11.2010, 16:41:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Cum am spus Doriana,daca vrei sa-ti dai seama daca un sfat este bun, trebuie sa-l pui in practica.
Stii , chestia asta nu prea e adevarata. Adica, daca unul ma sfatuieste sa sar de la etajul 10 incerc cum e ca sa-mi dau seama daca are dreptate? Nu e mai intelept sa studiez legile fizicii?
E drept ca "fratiorul" meu are fixurile lui, si asta poate deveni suparator, dar in unele lucruri ar trebui sa-i acorzi o sansa; stie ce zice. A studiat legile fizicii [aka Biblia] mai mult decat noi doi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #110  
Vechi 07.11.2010, 17:06:00
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
stii care este problema ta cea mai mare?te plimbi toata ziua din topic in topic,fara a-ti da si un pic ragaz sa te documentezi,sa ceri sfaturi,mai bine zis sa-i dai si sufletului tau timp pentru cele duhovnicesti.nu ajungi nicaieri cu cerbicia ta.
Dar mătăluță de unde știi că nu studiez, nu mă documentez ori că nu-mi iau răgaz duhovnicesc? Pentru dumneata sfaturile bune sunt doar cele ale duhovnicilor ortodocși, făcând din ei niște papi infailibili. Eu înțeleg că-l respingeți pe papa de la Roma, dar e bine să-l înlocuim cu o multitudine de papi mai mici infailibili? Unde mai pui că dacă se contrazic într-o anumită problemă se anulează toată infailibilitatea lor...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 11:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Termenul de pocait Tudor Pocainta 25 03.07.2008 19:19:11