Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 07.11.2010, 22:00:33
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Stii , chestia asta nu prea e adevarata. Adica, daca unul ma sfatuieste sa sar de la etajul 10 incerc cum e ca sa-mi dau seama daca are dreptate? Nu e mai intelept sa studiez legile fizicii?
E drept ca "fratiorul" meu are fixurile lui, si asta poate deveni suparator, dar in unele lucruri ar trebui sa-i acorzi o sansa; stie ce zice. A studiat legile fizicii [aka Biblia] mai mult decat noi doi.
Daca tu crezi ca acest exemplu banal poate fi pus in comparatie cu cunoasterea adevarului de credinta si implicit al mantuirii ,eu nu mai zic nimic.Cui ii place ciondaneala asta pe forum care de multe ori nu zideste ci aduce pagube sufletului poate sa o faca.Fiind totusi un forum ortodox ar trebui sa ne limitam noi ortodocsii la discutii care sa ne fie de folos reciproc.Voi pentru ce ati intrat?Sa cunoasteti ortodoxia sau sa va faceti cunoscut cultul din care proveniti?Sa stii ca noi ortdocsii cunoastem foarte bine celelalte culte si provenienta lor.Faceti si voi la fel. Asa si cu "fratiorul"tau,sa cerceteze toata istoria religii pana va ajunge la o parere mai buna despre ce inseamna ortodoxia.Nu este suficient Sola Scriptura.Toate cele bune!

Last edited by ghemistris; 07.11.2010 at 22:07:11.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 07.11.2010, 22:23:51
strainul7777 strainul7777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Sa stii ca noi ortdocsii cunoastem foarte bine celelalte culte si provenienta lor.
De unde le cunoasteti? Intreb asta pentru ca eu am ascultat prelegeri mincinoase despre neo-protestanti si am citit lucrari mincinoase despre neo-protestanti (va dau un exemplu: "Pravila Bisericeasca" incepe cu minciuni despre adventisti).
Reply With Quote
  #113  
Vechi 07.11.2010, 22:27:08
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Daca tu crezi ca acest exemplu banal poate fi pus in comparatie cu cunoasterea adevarului de credinta si implicit al mantuirii ,eu nu mai zic nimic.Cui ii place ciondaneala asta pe forum care de multe ori nu zideste ci aduce pagube sufletului poate sa o faca.Fiind totusi un forum ortodox ar trebui sa ne limitam noi ortodocsii la discutii care sa ne fie de folos reciproc.Voi pentru ce ati intrat?
Mai, mie nu-mi plac chestiile astea. Spui niste lucruri ilogice, anume ca ar trebui sa pun in practica un sfat inainte de a vedea daca e bun, iar cand ti se arata ca nu e logic incepi cu "Ce cautati aici? Ati venit sa va faceti reclama? Nu mai discutem cu voi".
Nu era mai simplu sa recunosti ca te-ai exprimat gresit? Cadea cerul pe tine? Nici macar nu am pomenit ceva de invatatura sau cultul meu si ai si sarit in sus. Putina onestitate, te-as ruga...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #114  
Vechi 09.11.2010, 20:26:42
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mai, mie nu-mi plac chestiile astea. Spui niste lucruri ilogice, anume ca ar trebui sa pun in practica un sfat inainte de a vedea daca e bun, iar cand ti se arata ca nu e logic incepi cu "Ce cautati aici? Ati venit sa va faceti reclama? Nu mai discutem cu voi".
Nu era mai simplu sa recunosti ca te-ai exprimat gresit? Cadea cerul pe tine? Nici macar nu am pomenit ceva de invatatura sau cultul meu si ai si sarit in sus. Putina onestitate, te-as ruga...
Din partea cui? Eu te-am invitat sa pui in practica un lucru,lucru care te poate lamuri daca ortodocsii bat campii sau spun adevarul.Ortodoxia este diferita de celelalte culte,prin punerea in practica a poruncilor,prin trairea lor si mai ales participarea la slujbele bisericii.Asa se dobandeste harul lui Dumnezeu, vei intelege mai bine cum lucreaza Dumnezeu cu omul la partea sa bolnava,vatamata,si cum vine tamaduirea.Si apoi toate se lucreaza in Biserica lui Hristos.Aveti pe forum mult material de studiat pentru a constata care este Biserica lui Hristos.Eu nu am spus vreodata ca cei din alte confesiuni nu se mantuiesc.Am spus,de vrea cineva cu adevarat sa-l cunoasca pe Dumnezeu acela il va gasi in Biserica ortodoxa.Mai multe nu am ati spune.S-au spus multe desptre ortodoxie pe forum.Daca esti linistita si crezi ca te afli pe calea cea buna,este problema ta.Eu te-am invitat(si nu numai pe tine)sa probezi ortodoxia ca sa-ti dai seama de un adevar.O haina daca vrei sa o cumperi,o probezi mai intai.Acesta este un exemplu de logica.Nu aruncatul de la etaj.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 09.11.2010, 20:41:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
.O haina daca vrei sa o cumperi,o probezi mai intai.Acesta este un exemplu de logica.Nu aruncatul de la etaj.
O haina, daca vrei sa o cumperi, o probezi mai intai, dar nu o cumperi mai intai. Ortodoxia nu se poate proba din afara, fara sa ti-o insusesti. Trebuie sa o cunosti din interior, sa o traiesti, sa fii ortodox. Cam asta ar fi logica.

Bun, tu mi-ai oferit un sfat, eu am luat cunostinta de el, toate bune. In rest, sunt de acord cu ce ai scris.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #116  
Vechi 16.11.2010, 11:51:16
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
3. Drept aceea, fraților, căutați șapte bărbați dintre voi, cu nume bun, plini de Duh Sfânt și de înțelepciune, pe care noi să-i rânduim la această slujbă.
4. Iar noi vom stărui în rugăciune și în slujirea cuvântului.
5. Și a plăcut cuvântul înaintea întregii mulțimi, și au ales pe Ștefan, bărbat plin de credință și de Duh Sfânt, și pe Filip, și pe Prohor, și pe Nicanor, și pe Timon, și pe Parmena, și pe Nicolae, prozelit din Antiohia,
6. Pe care i-au pus înaintea apostolilor, și ei, rugându-se și-au pus mâinile peste ei.
7. Și cuvântul lui Dumnezeu creștea, și se înmulțea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă și mulțime de preoți se supuneau credinței.

Dupa cum se vede din text acesti sapte barbati au fost alesi pentru Taina Preotiei,pentru a raspandi cuvantul lui Dumnezeu."și se înmulțea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă și mulțime de preoți(a se intelege preotii VT) se supuneau credinței.
Intrebarea ramane, dc erau alesi pt taina preotiei de ce nu puteau transmite mai departe Duhul Sfant?

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
"La fel se intampla si acum in Biserica Ortodoxa,preotii sunt hirotoniti dupa ce au trecut prin seminarii facultati etc.Deci nu este ales oricine,ci doar din cei scoliti,ucenici.
Cei 7 nu stiu daca erau scoliti insa important in cazul lor era faptul ca aveau Duhul Sfant din plin. Din pacate nu studiile te fac plin de Duh ci trairea dupa voia lui Dumnezeu.
Pavel inainte de convertire era un om cu studii inalte insa nu l-au ajutat cu nimic, ca el tot in intuneric era. Intalnirea cu Hristos a fost cea care i-a schimbat viata.

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Cat despre Harul Duhului Sfant,are partasie orice credincios prin Sf.Taine si care participa frecvent la slujbe.La a ne sfinti viata cu totii suntem chemati,la dobandirea Harului Duhului Sfant cu totii suntem chemati.Doar ca pentru dobandirea Harului si pentru sfintirea vietii este nevoie de preoti,doar prin aceste instrumente instituite de Dumnezeu ceilalti oameni pot dobandi sfiintenie,au partasie cu Harul Duhului Sfant. Este nevoie de multa documentare,deaceea eu recomand la multi sa-i citeasca pe Sf,Parinti,acesti traitori in Duh si prieteni a lui Dumnezeu,incepand din sec.2 si ...pana in zilele noastre.
Duhul Sfant il primesti de la Dumnezeu nu de la preoti, si il primesti prin credinta in Hristos.
Preotul ce poate face e sa te invete calea Domnului insa lucrarea de mantuire si sfintire a credinciosului este realizata de Dumnezeu.
Expresia ta cum ca "doar prin aceste instrumente instituite de Dumnezeu ceilalti oameni pot dobani sfintenie" e gresita. Nu preotul ma face sfant ,ci Duhul Sfant. Preotul poate fi un exemplu de sfintenie pentru ceilalti dar nu poate el insusi sa ii faca sfinti pe ceilalti.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 26.11.2010, 22:55:50
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Duhul Sfant il primesti de la Dumnezeu nu de la preoti, si il primesti prin credinta in Hristos..
ceea ce spui tu mai joseph_ben_iacob nu se potriveste cu afirmatiile:
Fapte 6, 6. Pe care i-au pus înaintea apostolilor, și ei, rugându-se și-au pus mâinile peste ei.
Fapte 14, 23. Și hirotonindu-le preoți în fiecare biserică, rugându-se cu postiri, i-au încredințat pe ei Domnului în Care crezuseră.
I Timotei 4, 14. Nu fi nepăsător față de harul care este întru tine, care ți s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor mai-marilor preoților.
II Timotei 1, 6. Din această pricină, îți amintesc să aprinzi și mai mult din nou harul lui Dumnezeu, care este în tine, prin punerea mâinilor mele.



Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Preotul ce poate face e sa te invete calea Domnului insa lucrarea de mantuire si sfintire a credinciosului este realizata de Dumnezeu..
Preotul te invata si te calauzeste la limanul mantuirii...in cazul ortodocsilor.
La NP, pastorii doar ii invata pe oameni, pt ca "pocainta" se da prin consemnarea numelui in conscriptia cultului respectiv....categoric, pe baza "botezului"...


Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Expresia ta cum ca "doar prin aceste instrumente instituite de Dumnezeu ceilalti oameni pot dobani sfintenie" e gresita.
Nu preotul ma face sfant ,ci Duhul Sfant.
Preotul poate fi un exemplu de sfintenie pentru ceilalti dar nu poate el insusi sa ii faca sfinti pe ceilalti.
Hristos si-a ales 12 Apostoli carora le-a spus: "Matei 10, 8. Tămăduiți pe cei neputincioși, înviați pe cei morți, curățiți pe cei leproși, pe demoni scoateți-i; în dar ați luat, în dar să dați...." ...daca acesti apostoli nu erau sfinti, nu puteau face minuni...
Apostolii au fost trimisi in lume cf. Matei 28, 19-20 . la randu-l lor, si ei, au ales episcopi, pr. si diac. pe care i-au pus in pastorirea turmei lui Hristos. Si acestia au primit si primesc si azi, putere de la D-zeu ....
Si un citat care-mi place ....Matei 10, 40 "Cine vă primește pe voi pe Mine Mă primește, și cine Mă primește pe Mine primește pe Cel ce M-a trimis pe Mine.")
Fereasca D-zeu pe acel preot daca va spune ca te poate sfinti cu-de-la-sine-putere, fara interventia lui D-zeu... ala nu-i slujitorul lui D-zeu...
Dumnezeu lucreaza prin preoti asa cum a lucrat prin Apostoli...preotii sunt cei care ii slujesc lui D-zeu si totodata savarsesc minuni prin puterea lui D-zeu...nu preotul tamaduieste, ci D-zeu; asa cum , nu preotul sfinteste, ci D-zeu prin preot...

Dar ca sa nu ne amagim si ca sa ne intelegem mai binisor... cum sfinteste D-zeu pe om? sau cum vezi tu sfintenia ? sau cum arata o persoana sfanta?...pt tine...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 11:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Termenul de pocait Tudor Pocainta 25 03.07.2008 19:19:11