Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2011, 22:17:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Si ei sunt romani, sa-i ajutam sa invete limba romana!

Astăzi, de Ziua Înălțării Sfintei Cruci când mă întorceam de la o mănăstire de prin nordul Moldovei am cuoscut o creștină basarabeancă, stabilită în România care mi-a mărturisit că este de prin regiunea Bălți și activează în Asociația Culturală Pro Basarabia și Bucovina. Mi-a vorbit cu atâta tristețe despre copii basarabeni de prin școlile din satele basarabene care nu au manuale de limba română încât mi-au dat lacrimile. Sunt sate în care nu există nici un astfel de manual și elevii învață doar după notițele pe care le iau la școală.

M-am gândit să deschid acest topic prin care să fac un apel de suflet la toți acei care puteți să cumpărați un manual de limba română pentru orice clasă și care să fie trimise la o adresă pe care o vom stabili.
Eu voi încerca să cumpăr câteva manuale pentru acești copii, o picătură într-un ocean de suferință și de lipsuri spirituale.
Îmi doresc să fim cât mai mulți și sunt convinsă că Dumnezeu ne va răsplăti pentru puținul nostru care este foarte mult pentru acei copii de care ne desparte un fluviu de durere și de lacrimi dar de care ne leagă limba, cultura și credința ortodoxă comună.
Așa să ne ajute Dumnezeu.

Last edited by dorinastoica14; 14.09.2011 at 22:19:58.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Emisiuni audio/video stiintifice si culturale in limba romana UNNOOM Generalitati 3 26.11.2012 08:34:29
Carte in limba romana pentru romanii din Germania LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 0 15.07.2009 04:41:50
Va rog din suflet, respectati, nu stalciti limba romana! razvan_m Generalitati 18 18.06.2009 04:13:52