Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.04.2013, 17:17:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
nu e consistenta precum lactatele sau carnea;
Si eu am fost tentat sa cred asa pana nu de mult.
Pana la urma, e o chestiune de gusturi si obisnuinta/disciplina a stomacului.

Citat:
si eu iau ceva medicamente,am si gastrita sau inceput de ulcer si cu mancare de post imi fac numai rau,mai ales ca fructele si legumele crude nu imi fac bine...
Un mar sau un morcov de exemplu iti dau probleme de stomac?

Si nu e musai sa maninci crud.
Dar ai putea incerca mai multe combinatii, poate doar unele ridica probleme.

Acum sunt si tot felul de cereale mai mult sau mai putin exotice, ai putea incerca si cu ele: quinoa, amaranth, hrisca, germeni de grau, naut, linte, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.04.2013 at 17:20:41.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.04.2013, 17:29:13
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Buna ziua, de copil am fost foarte sensibila cu sanatatea, si nici constitutia nu m-a ajutat. Am umblat prin spitale mereu, si nu exista luna in care sa nu am macar o raceala. Nu stiu ce inseamna sa nu te doara nimic. Din cazua istoricului bogat am prins frica de medici, frica de boala si orice suferinta fizica imi solicita nervii la maxim, nu mai suport cate tratamente iau, si efectiv ma ususc pe picioare. Simt cum dau in ipohondrie (sau alta boala psihica) din cauza fricii care a intrat in mine. Nu mai pot face fata cu invatatul, nici nu mai pot sa ma gospodaresc singura, este o degenerale fizica, psihica si spirituala. Orice sfat este binevenit....
Draga mea,sfaturi cred ca nu este cineva in masura sa iti dea,pentru ca pana la urma cauza acestei succesiuni interminabile de suferinte fizice pe care o descrii,doar tu vei putea sa o descoperi intr-un final si abia atunci vei sti unde si cum sa gasesti remediul potrivit.Ar fi bine ca oamenii sa inteleaga faptul ca una este simptomul (boala) si alta este cauza care il genereaza...
Personal,pe langa sfaturile pe care le-ai primit pana acum de la ceilalti colegi de forum,ti-as sugera sa privesti putin in viata ta,din copilarie (poate poti chiar identifica un moment in care aceste afectiuni au debutat- ce se intampla in contextul personal/familial in acele momente?) si pana in prezent si cauta sa vezi,daca exista o anumita situatie sau relatie cu o anumita persoana/e din viata ta,ce se repeta si care iti creaza aceasta stare de vulnerabilitate profunda.
In acelasi timp,te poti intreba ce rol crezi ca au aceste suferinte fizice in viata ta?Frica de boala,ar putea acoperi si o alta frica mai profunda pe care o ai si poate nu doresti inca sa o vezi?Poti vedea si un beneficiu la care,poate,nu te-ai gandit pana acum in aceasta situatie?
Unii psihologi obisnuiesc sa afirme ca "copilul este simptomul parintilor" ,el manifestand suferintele emotionale ale cuplului parental.Astfel,unii copii,ajung sa se imbolnaveasca foarte des,deoarece in acele momente ei simt ca primesc atentia,afectiunea,siguranta de care au nevoie sau poate acelea sunt momentele cand parintii sunt impreuna si nu se mai cearta s.a.m.d.
La fiecare persoana exista circumstante diferite,insa am facut aceasta paralela pentru a-ti da un exemplu despre cum aceste lucruri functioneaza.Nici la adulti lucrurile nu stau diferit si, in spatele suferintei fizice, sta de aproape fiecare data o suferinta sufleteasca...
Sigur ca nu este nevoie sa imi raspunzi mie ori public pe forum daca nu te simti comfortabil cu acest lucru,este suficient sa faci aceasta introspectie cu tine insati si sa cauti raspunsuri si pe acest palier al vietii tale.
Toate cele bune iti doresc si multa sanatate!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 15.04.2013 at 17:39:04.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.04.2013, 18:59:49
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un mar sau un morcov de exemplu iti dau probleme de stomac?

.
-merele crude sunt foarte acide pt stomac,imi fac rau, morcovii sunt buni
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.04.2013, 19:29:19
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Alin toate intolerantele alimentare enumerate sunt din cauza sistemului digestiv. Cartea am downlodato multumesc. Nu se aplica la mine filmuletul acela, ajunsesem la un moment dat la 35 kg , ruda cu somalezii.

Heaven - sensibilitatile au aparut la ceva timp dupa nastere in urma unui vaccin (nu mai retin care), si pe masura ce inaintez in varsta acumulez si mai mare bagajul, iar mai nou capac imi pune psihicul care ... e la pamant cu prima durere (daca ajung la medic incep si tremur incontrolabil, nu las pe nimeni sa se apropie de mine)

O sa imi cumpar blender pt ca am vazut pe youtube niste retete de smoothie cu tot felul de cruditati.

De ex eu pot manca UN mar, sau O portocala pe zi fara sa am probleme , dar atat, daca mai mananc ceva crud fac gaura in stomac. Orezul este baza

Cunoasteti retete de post care sa nu contina cele enumerate mai sus, si care sa fie totusi diversificate? eu am carti de retete acasa dar..... daca pot manca un preparat de acolo e bine
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 15.04.2013 at 19:37:31.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.04.2013, 19:46:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu se aplica "adliteram", dar se aplica - dupa ce ai sa citesti cartea ai sa intelegi mai multe.

Orezul contine f. putine proteine si nu numai, este un aliment sarac, ca si painea alba sau cartoful (care sunt si mai sarace).

Hipocrate spunea: "Medicamentele sa va fie hrana iar hrana, medicament".

Probabil cea mai mare problema la ora actuala este alimentatia ta., care te ajuta prea putin sa eviti problemele care le ai deja si se pare ca mai mult le amplifica, chiar daca nu atat de evident cum este atunci cand maninci ceva care nu-ti prieste.

Incearca sa faci un cont pe RomaniaRaw forum si vezi ce sfaturi primesti si acolo vizavi de alimentatie si problemele pe care le ai.
Posteaza si aici topicul care il deschizi acolo.

http://romaniaraw.freeforums.org/
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.04.2013, 20:16:24
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ceapa, prajelile - sunt de inteles daca ai probleme cu stomacul.
Restul interdictiilor petru ce probleme sunt?
-pai a zis ca are probleme cu colecistul ,adica vezica biliara,poate fiere lenesa,ceva mal ...
-sunt multe interdictii si daca ai probleme cu stomacu si daca ai cu fierea,depinde ce iti pica bine
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.04.2013, 23:30:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E primavara si LEURDA peste tot.
http://www.formula-as.ro/2013/1062/m...4/leurda-16238


Uz intern:



- hipertensiune, ateroscreloza, scade nivelul colesterolului, insuficienta biliara, afectiuni ale cailor respiratorii superioare, insomnie, ameteala, depresie, guta, boli cardiace, boli gastrointestinale, dizenterie, paraziti intestinal, afectiuni ale plamanilor, gripa - sub forma de infuzie, decoct.




Uz extern:

- rani si leziuni cutanate cronice, scrofuloza, herpes, furuncule eczeme, dureri reumatice - sub forma de cataplasma, comprese.

Last edited by Miha-anca; 15.04.2013 at 23:34:53.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.04.2013, 14:48:57
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Heaven - sensibilitatile au aparut la ceva timp dupa nastere in urma unui vaccin (nu mai retin care), si pe masura ce inaintez in varsta acumulez si mai mare bagajul, iar mai nou capac imi pune psihicul care ... e la pamant cu prima durere (daca ajung la medic incep si tremur incontrolabil, nu las pe nimeni sa se apropie de mine)
Draga mea Jamaica,explicatia cu vaccinul este potrivita pentru mintea constienta,la nivel de inconstient alte resorturi actioneaza.
Desigur,eu ti-am oferit o sugestie,o alta pista pe care sa investighezi cauzele acestor boli fizice,insa alegerea iti apartine doar tie.
Multa sanatate iti doresc!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde