Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.08.2012, 06:37:04
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragă Ioan Cezar, mesajul de mai sus mă face să mă alătur și eu admiratorilor stilului dvs. literar, sincer, sugestiv și amuzant!
Ne bucurăm că ați fost prins de brațele iubitoare, chiar dacă mai pestrițe, ale Bisericii :-)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.08.2012, 20:20:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Da , stiu, nu sunt cel mai smerit , am defecte , multe ,dar pur si simplu am vrut sa scot in evidenta unele lucruri, chiar vroiam sa le spun cuiva. Va multumesc ca ati spus-o asa de mustrator , de acum voi avea grija sa fiu mai smerit.God bess you!!
Formalismul în Biserică pleacă de la formalismul din... viață. Corect într-o anumită limbă ”formală” este: God bless you(!!); oare cum o fi corect în românește?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.08.2012, 20:25:06
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Formalismul în Biserică pleacă de la formalismul din... viață. Corect într-o anumită limbă ”formală” este: God bless you(!!); oare cum o fi corect în românește?
Da stiu , abia am vazut ca am gresit uitand sa pun ''L'' :))
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.08.2012, 22:08:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit Formalism in Biserica

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Da stiu , abia am vazut ca am gresit uitand sa pun ''L'' :))
Nu, nu știi pentru că n-ai înțeles; nu ai greșit că ai uitat ”l”, ci, ”uitând” de limba română(în care te-ai născut), te-ai ”formalizat” pe o limbă ”la modă” acum.
Altfel spus, privești lucrurile formal, nu în profunzime.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.08.2012, 00:37:03
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Stii si pe mine ma enerveaza chestia asta cateodata,te inteleg, si i-am zis si eu parintelui, " parinte ma enerveaza babele astea vor sa para asa smerite cand ele defapt is doar niste prefacute " , acum o zic cu rautate, adica toata viata ai facut pacate si acuma vii la biserica si tot impietrit esti?, nici stare de pocainta nici o lupta? nimic? asa si stii ce mi-a spus parintele, " ceea ce te enerveaza la ceilalti este defapt la tine" eu ramasesem uimit, nu stiu de unde a scos fraza asta dar nu intelegeam si apoi mi-a explicat " uite daca pe tine te enerveaza ca is prefacute defapt tu esti prefacut fiindca oamenii sunt oglinda nooastra". Nici acum nu mi-a trecut dar nu mai am ura aia ca inainte
Si eu am o mare problema la biserica.Obosesc ascultand cum canta 1-2 femei "muzica lor populara" cu cat tipa mai tare, au vocea mai frumoasa asa cred ele .Mi-as dori sa aud un cor educat de muzica psaltica .E un profesor de muzica dar nu a putut nici el saracu sa mai schimbe ceva.Si nu pot alege ,e o singura biserica aici...Ce sa fac?

Last edited by anisoara ; 16.08.2012 at 00:41:42.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.08.2012, 01:11:59
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nimic nu este mai frumos ca omul.Biserica este alcatuita din oameni. Asa cum s-a zis si pe acest topic, diversitatea pestrita a celorlalti, oglindeste de fapt propria noastra amestecatura. De am fi ciopliti dintr-o bucata ,si nu plin de compromisuri,de ar fi posibil asa ceva,atunci si Biserica in care am merge ,ar fi plina doar de rugatori si de sfinti.Dar asa...Diumnezeu ne arata ca intr-o oglinda propria noastra fire. Si in plus ne mai arata un lucru: ca nu suntem in stare sa nu judecam,ca inca avem repulsii si respingeri,ca nu avem sufletul inundat de iubire,care ne-ar face sa pupam toate babutele ce le am intalni in cale.
In surzenia lor si pierderea lor de control,ele de fapt ne arata drumul: sa fim surzi si nebuni acestei lumi ,ca sa reusim sa ne rupem din izolarea tot mai accentuata care pare a pune stapinire pe tot ce e 'sanatos' si 'intelept'
Intalnirea cu Dumnezeu trebuie sa fie rascolitoare in Biserica.Lacrimile ar trebui sa ne inunde intreaga slujba . Iar daca nu facem aceasta ,mai bine sa stam la o sueta cu vecina ...
Tot ce conteaza este sa nu ne mai iubim atit de mult pe noi insine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.08.2012, 04:27:36
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oh, Iustin, daca ne-am iubi sufletul macar un strop!...

(ca ne dam singuri la toate silniciile si ratacirile, inchipuindu-ne ca ne purtam de grija)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.08.2012, 10:18:14
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Si eu am o mare problema la biserica.Obosesc ascultand cum canta 1-2 femei "muzica lor populara" cu cat tipa mai tare, au vocea mai frumoasa asa cred ele .Mi-as dori sa aud un cor educat de muzica psaltica .E un profesor de muzica dar nu a putut nici el saracu sa mai schimbe ceva.Si nu pot alege ,e o singura biserica aici...Ce sa fac?
Exact problema asta a fost si la noi odata, oamenii cantau mai tare decat cei de la strana, cred ca batranii, ca tinerii is mai sfiosi :)) si parintele s-a suparat si a spus ca ar trebui sa fie armonie in biserica nu sa se auda voci amestecate, eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu parintele poate face un anunt si lamureste babutele credincioase sau poate ar trebui sa cauti alt loc eu am mai vazut si femei care stau in partea dreapta a barbatilor, na acum fiecare cum stie mai bine :D
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.08.2012, 19:21:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Templierule, te rog frumos, maine dimineata te duci la biserica. Daca observi cumva vreo baba uitandu-se ciudat la tine, raspunde-i cu un zambet! Uite asa, ca asta - . Daca e mai aproape de tine, ii poti spune chiar "Sarut mana". O sa vezi ca se va bucura si nici nu o sa mai creada ca esti aterizat de pe alta planeta.
Sa ne spui maine cum a fost.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.08.2012, 20:38:49
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Of of Doamne Doamne si cind ma gindesc ca toti ajungem babe si mosi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 12:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Formalism si fariseism in credinta MariS_ Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 47 08.09.2011 23:01:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 16:04:27