Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.04.2013, 18:51:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Buna ziua, de copil am fost foarte sensibila cu sanatatea, si nici constitutia nu m-a ajutat. Am umblat prin spitale mereu, si nu exista luna in care sa nu am macar o raceala. Nu stiu ce inseamna sa nu te doara nimic. Din cazua istoricului bogat am prins frica de medici, frica de boala si orice suferinta fizica imi solicita nervii la maxim, nu mai suport cate tratamente iau, si efectiv ma ususc pe picioare. Simt cum dau in ipohondrie (sau alta boala psihica) din cauza fricii care a intrat in mine. Nu mai pot face fata cu invatatul, nici nu mai pot sa ma gospodaresc singura, este o degenerale fizica, psihica si spirituala. Orice sfat este binevenit....
Tocmai am terminat de citit o cartica intitulata ,,Minunile Sfantului Efrem cel Nou prin icoana sa izvoratoare de mir". Au aparut si alte carti despre acest sfant. Am cautat Paraclisul Sfantului Efrem cel Nou si l-am gasit. Este de mare ajutor. Am aflat ca, pentru a cere ajutor, e bine sa-i citim Paraclisul, iar pentru a-i multumi, e bine sa-i citim Acatistul.

Paraclisul:
http://sfantul-mare-mucenic-efrem-ce...l-nou-nea.html

Acatistul:
http://www.crestinortodox.ro/acatist...ou-120745.html

Last edited by antoniap; 14.04.2013 at 19:23:31.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.04.2013, 19:33:10
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

am auzit despre el dar nimic mai mult...cea mai aproape de sufletul meu este Maica Domnului, apoi Sfantul Nectarie. voi citi , multumesc mult. au fost momente in care m-am pus la punct ca si stil de viata, dar cu prima problema intervenea frica , care ma transforma intr-un leu in cusca si, si mai tare agrava situatia. in momentele acelea nu ma pot ruga, este doar o stare de frica generalizata, si in ritmul asta imi distrug nervii. sunt constienta ca trebuie sa schimb ceva, dar nu stiu de unde sa incep!
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.04.2013, 21:50:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
am auzit despre el dar nimic mai mult...cea mai aproape de sufletul meu este Maica Domnului, apoi Sfantul Nectarie. voi citi , multumesc mult. au fost momente in care m-am pus la punct ca si stil de viata, dar cu prima problema intervenea frica , care ma transforma intr-un leu in cusca si, si mai tare agrava situatia. in momentele acelea nu ma pot ruga, este doar o stare de frica generalizata, si in ritmul asta imi distrug nervii. sunt constienta ca trebuie sa schimb ceva, dar nu stiu de unde sa incep!
Acum, cand stii, in mare, ce diagnostice ai, mai incearca si tratamente naturiste. Fii propriul tau medic. Da cautare pe internet si vezi ce calitati au argila, sucurile de legume si fructe, rozmarinul, rostopasca, busuiocul si alte plante care te-ar putea ajuta.

Cauta sa-ti protejezi sistemul imunitar cu sucuri de legume si fructe, tinanad seama de specificul diagnosticului. Exista si medici naturisti care pot fi de ajutor. Cataplasmele cu argila pot inlocui cu succes unele antiinflamatoare care au si efecte adverse. Bitterul suedez creeaza o stare de bine atunci cand vrei sa depasesti cu umor o situatie critica. Intrucat este pe baza de alcool, nu se ia concomitent cu antiinflamatoare, nici cu argila.

Frica este de la diavol. Lupta impotriva ei cu arme duhovnicesti: spovedanie, post, rugaciune, milostenie, participare la Sfinte Masluri etc.

Sfantul Efrem cel Nou este un mare mucenic si ii ajuta mult pe cei aflati in situatii critice.

La fel si Sfantul Apostol Iuda Tadeul, ruda Domnului (nu tradatorul Iuda Iscarioteanul):

RUGACIUNE CATRE SFANTUL APOSTOL IUDA
- Iuda Tadeu - RUDA DOMNULUI
(GRABNIC AJUTATOR, APOSTOL AL CAZURILOR FARA SPERANTA)

O, Sfinte Iuda Tadeu, ruda a Domnului Nostru Iisus Christos, apostol si martir glorios, stralucit in virtuti si puternic in minuni, credincios si grabnic ajutator al celor ce te cinstesc si se incred in tine, priveste cu ochi milostivi la cel ce astazi alearga la Tine si cere mijlocirea Ta.

Tu ai dobandit de la Dumnezeu darul de a ajuta indeosebi pe aceia care au pierdut aproape orice speranta si se afla in pragul disperarii.

Priveste deci la mine si vezi in ce stramtoare ma aflu.
Viata mea este o viata de suferinta. Zilele mele sunt pline de durere si necaz, sufletul meu este o mare de amaraciune. Cararile mele sunt pline de spini si aproape nu trece o clipa fara suspine si lacrimi si fara griji mistuitoare care imi macina toata puterea de viata.

Nelinistea, disperarea si lipsa de incredere in ajutorul de sus, imi coplesesc de multe ori sufletul astfel incat mi se pare ca providenta Dumnezeiasca m-ar fi parasit.

Atunci sufletul meu se umple de intuneric, credinta se clatina, inima mea slabeste si disperarea se furiseaza in suflet vrand sa se faca stapana peste mine.

O, Sfinte Apostole, Tu nu ma poti lasa in starea aceasta grozava. La Tine alerg, pe Tine te rog ajuta-mi.

Asculta rugamintea pe care ti-o fac ! Nu ma voi departa de Tine pana cand nu ma vei asculta. Grabeste-te si vino-mi te rog in ajutor si nu lasa ca increderea mea in tine sa fie rusinata.

Fa ca prin mijlocirea Ta sa se preamareasca intru mine nesfarsita milostivire a lui Dumnezeu. Asculta-mi rugamintea, mai ales in necazul cel mare pe care il am acum si da-mi grabnicul Tau ajutor in…..

Nu lasa ca sufletul meu sa ramana zdrobit de aceasta lovitura a durerii si sa cada in disperare. Asculta-ma, o, Sfinte Iuda Tadeu, implineste-mi rugamintea si eu iti voi fi recunoscator in toate zilele vietii mele.

Te voi cinsti ca pe cel mai de seama ajutator al meu. Voi multumi lui Dumnezeu pentru mijlocirea Ta si voi raspandi pe cat imi va sta in putere cinstirea Ta intre oameni.
. AMIN


Sursa:

http://azalgold-azalgold.blogspot.ro...jutatoare.html
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.04.2013, 00:19:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
posturile le pot tine doar daca se intampla sa nu iau medicamente atunci. acum de exemplu iau antibiotice de 2 saptamani si inca mai am de luat. foarte corect , este mostenire genetica , am adunat slabiciunile celor din familie, dar fara ca fratii mei sa fi mostenit si ei.
sport am incercat si nu pot face, ma anemiaza.
De ce nu poti tine post cand iei antibiotice?
Nu ai suflat nici un cuvant despre alimentatie.

Ce sport ai incercat si de ce zici ca te anemiaza?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.04.2013, 10:29:46
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De ce nu poti tine post cand iei antibiotice?
-ataca stomacul antibioticele(ca si alte medicamente..),trebuie mancare consistenta...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.04.2013, 10:43:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-ataca stomacul antibioticele(ca si alte medicamente..),trebuie mancare consistenta...
Mancarea de post nu este consistenta??
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.04.2013, 11:16:51
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

am probleme cu colecistul, sistemul digestiv si nu pot manca orice de post (nu am voie nimic calit,prajit, ulei ,sosuri, varza, ceapa, vinete, ardei, fasole,soia de ex. indiferent cum sunt gatite, nici salate de cruditati, si anumite combinatii alimentare nu le suport). Pot manca numai disociat si niciodata 2 feluri de mancare la o masa.... putin, des si nimic complicat. De Craciun am avut dezlegare de le preot , doar carne nu mancam, acum nu am mai ajuns la el. Am facut dansuri sportive acum ani buni, si cand am vazut ca acumulez probleme de sanatate am incercat aerobic/cardio ,dar dupa 20 de minute am dureri de cap si nu pot sta in picioare (nici coloana nu este buna). Pot manca doar o singura leguma/fruct la o masa - de exemplu mananc doar branza cu rosii, doar un castravete la o masa.

Am acasa un plafar intreg, ca sa nu mai zic de farmacie, nu ma ajuta mai mult de 10% nimic naturist, si nu mai suport atatea medicamente m-am scarbit de tot.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 15.04.2013 at 11:44:48.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.04.2013, 11:48:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Post negru ai incercat?

http://www.scribd.com/doc/67076297/5...TUL-Un-Miracol
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.04.2013, 11:52:26
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

cred ca glumesti, daca stau nemancata imi ia foc stomacul, pastilele nu le pot lua si nici nu pot face nimic in ziua respectiva
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.04.2013, 11:53:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar sucuri de fructe si legume? Acestea au vindecat si pe cei mai grav bolnavi.
Poate ca te-ar putea ajuta cateva zile de post negru, in care sa bei apa de legume, dand astfel posibilitatea organelor sa se refaca. Foarte importanta este alternanta dintre zilele de post negru si zile de intrerupere a postului.
In rest, sa-I multumim lui Dumnezeu pentru toate, pentru bune si pentru rele.
Reply With Quote
Răspunde