Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2007, 12:42:53
cdiasimi cdiasimi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Urmarind subiectul "sotia ideala", m-am gandit imedat la "replica" (daca pot sa spun asa)- sotul ideal. Asadar, cum este sotul ideal, care este rolul lui in casnicie? Oare toata lumea isi ia "rolul" in serios?

Casnicia perfecta este dorita de oricine. De cele mai multe ori ma gandesc la faptul ca suntem nemultumiti atunci cand nu vedem valoarea celui de langa noi, cand nu suntem multumiti cu ceea ce avem. Cerem prea mult de la celalalt, fara a oferi pe masura.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2007, 12:59:02
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Dupa cum am mentionat si pe topicul "sotia ideala" nu exista un ideal care sa corespunda tuturor tiparelor. Ce este ideal pt o persoana este poate prea putin pt alta persoana. Sotul sau sotia ideala e acel sau aceea care te completeza.
Doamne ajuuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2007, 13:05:41
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

sotii se pot completa pe parcurs.....acum:rolleyes: mai trebuiesc facute si compromisuri cu bune intentii intr-o relatie.....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2007, 13:14:12
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Pentru mine sotul ideal este cel cu care ma pot mantui ,
participand alaturi de maine la acest proces.

Daca nu vrea sau nu poate , sa nu-mi stea in cale ,el putin !

N-a fost intotdeauna asa , asa e acum .
Prioritatile varstei, de care mai aminteam .

maria
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.07.2007, 14:13:26
silvimiha silvimiha is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

"Fie ei una in Domnul si podoaba unii altora!" Casnicia e cheia infranarii si armonia dorintelor,pecetea adancii prietenii...
Sotii trebuie sa arate mare cinstire femeilor lor,iar sotiile sa dea dovada de mare dragoste pentru barbati si toate sa le faca ca si cum ar avea un suflet si ar fi un trup.
Nu cred ca exista sot sau sotie "ideala",dar cred ca totul devine ideal atunci cand ei traiesc cu multa dragoste si respect,"purtand poverile unii altora"!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.04.2008, 19:10:45
Diana-Georgiana Diana-Georgiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Mesaje: 2
Implicit

Ce poate fi mai frumos decat sa te casatoresti cu persoana pe care ai visat-o o viata intreaga, pe care ti-ai imaginat-o a fi perfecta..Nu a fost langa tine dar tu ti-ai facut un tipar,ai asa o idee cum ar trebui sa fie ca sa-l iubesti, ca sa va intelegi, sa fiti fericiti, si cel mai important:sa va mantuiti impreuna!!!!!Doamne ajuta !!!!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2008, 23:45:44
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

in opinia mea sotul ideal este cel care:
1. ii este fidel sotiei, nu o inseala si nu o paraseste dupa ce a imbatranit
2. chiar daca femeia are ca si raspundere treburile casnice, ii da o mana de ajutor, pentru acum majoritatea femeilor lucreaza si inafara casei, deci daca intretinerea familie a devenit o slujba si pentru femei, atunci nu vad de ce nu si treburile casnice sa nu devina o raspundere si pentru barbat
3. este implicat si in educatia copiilor, un copil are nevoie si de afectiunea si atentia unui tata
4. cauta sa se implice in cat mai multe probleme ale casei
5. este un sprijin pentru sotia sa

cer prea multe? :D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2008, 15:53:59
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
in opinia mea sotul ideal este cel care:
1. ii este fidel sotiei, nu o inseala si nu o paraseste dupa ce a imbatranit
2. chiar daca femeia are ca si raspundere treburile casnice, ii da o mana de ajutor, pentru acum majoritatea femeilor lucreaza si inafara casei, deci daca intretinerea familie a devenit o slujba si pentru femei, atunci nu vad de ce nu si treburile casnice sa nu devina o raspundere si pentru barbat
3. este implicat si in educatia copiilor, un copil are nevoie si de afectiunea si atentia unui tata
4. cauta sa se implice in cat mai multe probleme ale casei
5. este un sprijin pentru sotia sa

cer prea multe? :D
Poate ar trebui sa adaugi si iubirea pe lista! Altfel sotul tau nu difera cu mult de un robot de bucatarie/aspirator/dacaca (dupa caz)!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2008, 15:58:32
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
in opinia mea sotul ideal este cel care:
1. ii este fidel sotiei, nu o inseala si nu o paraseste dupa ce a imbatranit
2. chiar daca femeia are ca si raspundere treburile casnice, ii da o mana de ajutor, pentru acum majoritatea femeilor lucreaza si inafara casei, deci daca intretinerea familie a devenit o slujba si pentru femei, atunci nu vad de ce nu si treburile casnice sa nu devina o raspundere si pentru barbat
3. este implicat si in educatia copiilor, un copil are nevoie si de afectiunea si atentia unui tata
4. cauta sa se implice in cat mai multe probleme ale casei
5. este un sprijin pentru sotia sa

cer prea multe? :D
Poate ar trebui sa adaugi si iubirea pe lista! Altfel sotul tau nu difera cu mult de un robot de bucatarie/aspirator/dacaca (dupa caz)!
pai m-am gandit ca daca le-ar face pe toate de mai sus, le-ar face din iubire, altfel care ar fi motivatia lui?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2008, 16:04:37
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
in opinia mea sotul ideal este cel care:
1. ii este fidel sotiei, nu o inseala si nu o paraseste dupa ce a imbatranit
2. chiar daca femeia are ca si raspundere treburile casnice, ii da o mana de ajutor, pentru acum majoritatea femeilor lucreaza si inafara casei, deci daca intretinerea familie a devenit o slujba si pentru femei, atunci nu vad de ce nu si treburile casnice sa nu devina o raspundere si pentru barbat
3. este implicat si in educatia copiilor, un copil are nevoie si de afectiunea si atentia unui tata
4. cauta sa se implice in cat mai multe probleme ale casei
5. este un sprijin pentru sotia sa

cer prea multe? :D
Poate ar trebui sa adaugi si iubirea pe lista! Altfel sotul tau nu difera cu mult de un robot de bucatarie/aspirator/dacaca (dupa caz)!
pai m-am gandit ca daca le-ar face pe toate de mai sus, le-ar face din iubire, altfel care ar fi motivatia lui?
Pai daca nu le-ar face te-ar/l-ai iubi mai putin?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sotul vs familia de origine irinelu Nunta 68 30.08.2013 23:52:59
Conducatorul ideal... mihai.radulescu2003 Generalitati 226 13.12.2012 10:48:28
sotul cel neideal VLCMirela Nunta 138 12.05.2012 12:10:57
Parintele Galeriu - duhovnicul ideal sophia Mari Duhovnici si predicile lor 13 12.05.2010 17:30:51
Destin si Ideal OmuBun Generalitati 4 28.08.2009 16:44:33