Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.09.2008, 23:26:59
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin
ce mi-a ramas puternic impregnat in minte este o scena de la final.. chiar scena de inchidere.. si anume.. baiat, cu mainile intinse in lateral, statea in picioare, in forma de cruce.. fata, aplecandu-se usor, il ridica pe umeri.. el ramane inert, in aceeasi pozitie de cruce.. si, pasind usor, fata "isi duce crucea" in culise..
Secventa de teatru relatata de tine se aseamana oarecum cu vorbele unui parinte:
Aflat la o nunta, a fost rugat sa tina un cuvant de invatatura tinerilor miri. Fiind luat pe nepregatite, parintele l-a luat de brat pe mire si aratandu-i mireasa, ia zis;
-Uita-te bine la mireasa! O vezi? Ea este Crucea ta!
Apoi a luat-o pe mireasa si aratand catre mire ia zis;
-Uita-te bine la mire! Il vezi? El este Crucea ta!
-SA VA PURTATI UNUL PE ALTUL !!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.09.2008, 23:40:50
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Si pt ca mai sus s-a vorbit de vrednicul Dan Puric, imi aduc aminte de o vorba interesanta dea lui, spusa cu prilejiul prezentarii cartii "Sfantul Inchisorilor"

Pe Golgota erau trei cruci:
Crucea asumata, a suferintei asumate de bunavoie , transfigurante. Crucea lui Iisus. Cruce pe care si-a asumat-o si Valeriu Gavencu
Crucea pocaintei, a suferintei si a convertirii de ultim moment. Crucea talharului convertit. Pe care s-au aflat multi dintre cei inchisi!
Si Crucea suferintei in sine, a suferintei primita cu cartire. Crucea talharului cel rau.






Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.09.2008, 00:05:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Constantin, e minunat acest indemn: Sa va purtati unul pe altul, si nu oricum, ci ca pe o cruce. Cu alte cuvinte, nu vad in sotie amaraciune, ci dulceata, nu e umilire purtarea ei, dimpotriva, e inaltare.

Da-mi Doamne putere sa am in lume bratele asa cum le ai Tu tainic pe cruce: pentru toti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.09.2008, 04:21:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Constantin, e minunat acest indemn: Sa va purtati unul pe altul, si nu oricum, ci ca pe o cruce. Cu alte cuvinte, nu vad in sotie amaraciune, ci dulceata, nu e umilire purtarea ei, dimpotriva, e inaltare.

Da-mi Doamne putere sa am in lume bratele asa cum le ai Tu tainic pe cruce: pentru toti.
Sa ne dea aceasta putere , acest dar, la toti, draga Costele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.09.2008, 14:19:34
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
Iar mie, sa nu-mi fie a ma lauda, decat in crucea Domnului nostru Iisus Hristos” - spune Sfantul Apostol Pavel (Gal. 6, 14). AMIN

Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.09.2008, 20:01:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pui
Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.
Iar mie, sa nu-mi fie a ma lauda, decat in crucea Domnului nostru Iisus Hristos” - spune Sfantul Apostol Pavel (Gal. 6, 14). AMIN
Daca nu vom fi si noi imprimati, in sens mistic, de jertfa lui Hristos nu vom intra in imparatia lui Dumnezeu. Sfantul Chiril al Alexandrie ne spune ca in camara Tatalui nu putem intra decat prin Fiul si in stare de jertfa.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.09.2009, 11:39:48
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Daca nu vom fi si noi imprimati, in sens mistic, de jertfa lui Hristos nu vom intra in imparatia lui Dumnezeu. Sfantul Chiril al Alexandrie ne spune ca in camara Tatalui nu putem intra decat prin Fiul si in stare de jertfa.
Nu intamplator in cadrul Tainei Mirungerii, preotul il unge cu Mir pe cel care a primit botezul (cel ce "s-a imbracat in Hristos") facand chipul Crucii, in frunte, la ochi, la nari, la gura, la piept, la maini. Este si acesta un semn ca toate simturile/simtirile noastre se cer dupa cruce.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.09.2009, 11:57:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Adam si-a intins mainile ca semn de neascultare si a primit moartea, iar Hristos isi intinde mainile din ascultare pe cruce si asa firea umana se vindeca. Sa ne daruiasca Hristos putere, ca prin semnul crucii pe care il facem sa biruim toate patimile.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.09.2009, 15:31:11
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de C-tin Vezi mesajul
Ghici ghicitoare...:) de care Sfant e vorba in acest text?

"Deci așa viețuind, am văzut odată pre vremea secerișului popor mult de bărbați, Liviani și Eghipteni, mergând spre Mare, și am întrebat pre oarecine carele s’a întâmplat lângă mine: Unde se duc bărbații aceștia așa cu grabă? Iar acela mi-a zis: La Ierusalim, pentru înălțarea cinstitei și de viață făcătoarei Cruci, carea în curând se va prăznui. "
Sfanta Maria Egipteanca, nu-i asa?Dupa toate detaliile ce ni le-ai dai prin postarile ulterioare, iata-ma ca stiu a raspunde la ghicitoare.Doamne ajuta!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.09.2009, 17:26:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cel mai mare fragment din Sfâna Cruce , la Mănăstirea Xiropotamou

Astăzi , fragmente din lemnul Sfintei Cruci se mai păstrează în Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim, la Roma, Veneția , Constantinopol , în Franța ( Saint Sernin de Toulouse ; Capela "La Vraie - Croix" din Morbihan, Bretania ; Anjou ) , Germania ( Limburg an der Lahn ) , Belgia ( Colegiul "Sf. Cruce din Liege ) , Spania ( Santo Toribo de Liébana ) etc. Cel mai mare fragment din Sfânta Cruce se află la Mănăstirea Xiropotamou ( Muntele Athos ) , fiind adus, în 1992, pentru câteva săptămâni și în țara noastră, spre închinare. În anul 2004, cu prilejul hramului Cuvioasei Parascheva , a fost adus la Iași un alt fragment din lemnul Sfintei Cruci, care se află la Mănăstirea "Panaghia Soumela" - Veria , Grecia.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Sfintei Cruci costel Diverse Sarbatori 6 14.09.2019 00:10:10
Acatistul Sfintei Cruci Florin-Ionut Rugaciuni 13 05.04.2013 23:51:41
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 22:30:41
Purtarea Sfintei Cruci Florin Liviu Generalitati 46 10.06.2010 16:35:08
Semnul Sfintei Cruci TIBS Generalitati 4 30.04.2010 17:31:52