Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.11.2008, 22:39:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Si la biserica din Ghimicesti (sat Fitionesti, Jud Vrancea) se gasesc particele din moastele Sfantului Nectarie.

[SIZE=3]Chipul Sfântului Nectarie, cunoscut ca fãcãtor de miracole și apãrãtorul bolnavilor de cancer, s-a arãtat unui copil din Fitionești. Bãiatul fãcea parte dintr-un grup de vrânceni plecați în pelerinaj în Grecia. Imaginea sfântului a fost înregistratã pe caseta video filmatã de copil. Momentul arãtãrii Sfântului a schimbat viața comunitãții de la Ghimicești, dar preotul a ales sã nu-l facã public. „Este o incontestabilã minune, nu este nici o reflexie a luminii sau a altei imagini. Este rãspunsul pe care l-a dat Sfântul la bucuria copilului. Minunea nu se petrece când o ceri sau cand o cauți, vine ca o recompensã sau ca un mijloc de întãrire a credinței", spune preotul Vasile Dabija. [/SIZE]

Am avut bucuria de a cunoaste personal pe parintele. Un parinte deosebit.
Multumesc Jenica, caci prin tine l-am cunoscut pe Sfantul Nectarie, iar bucatica de vata inmuiata in mirul de la Sfintele Moaste, mi-a adus multa alinare . O port si acum zi de zi, iar Acatistul ce tot tu mi l-ai trimis, este o adevarata tamaduire pentru suflet
"O , Sfinte Nectarie, sprijin al celor care il marturisesc si il vor marturisi pe Hristos prin viata lor, rabdand tot felul de prigoane din partea vazutilor si nevazutilor vrajmasi, ocroteste-i cu puterea ta pe toti crestinii, usurandu-le suferintele si intarindu-i in lupta duhovniceasca, pentru ca sa ii cante impreuna cu tine Dumnezeului celui Viu : Aliluia !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.11.2008, 00:00:54
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit SFANTUL NECTARIE - un sfant al secolului nostru !

Condacul 1:

Pe steaua cea nou stralucitoare a Ortodoxiei,

Pe al Bisericii nou zid de aparare,

Cu bucurie in inimi sa il laudam,

Slavit fiind de lucrarea Duhului,

Izvoraste tamaduiri si har bogat,

Pentru aceea ii strigam, bucura-te parinte NECTARIE !

Din cele ce am citit despre Sfantul Nectarie, m-a marcat urmatoarea intamplare:

" Era o dupa-amiaza calduroasa de vara. Sfantul Nectarie, cu rasa de lucru pe el si cu un fes murdar de var pe cap muncea afara, la intrarea in manastire. Ceilalti muncitori tocmai servisera masa si se odihneau undeva mai incolo, la umbra. Ajungand la manastire, parintele Filotei nu l-a recunoscut pe Sfantul Nectarie, asa cum era imbracat, ci a crezut ca este unul din tre monahii muncitori. Apropiindu-se de locul unde acesta muncea, il intreba:
- E aici Preasfintitul?
- Aici e, raspunse Sfantul Nectarie.
- E inauntru, in manastire?
- Da, inauntru e.
- Du-te si spune-i ca a venit un fiu de-al lui duhovnicesc, diacon, si ca vrea sa-l vada numaidecat!
Fie cum doriti, raspunse si il invita sa astepte in camera pe care tocmai o zugravise.

Dupa numai cinci minute se intoarse imbracat cu o alta rasa, cu bastonul arhieresc si cu crucea.

Mut de uimire, parintele Filotei vede ca acela caruia ii vorbise pe un ton atat de mandru este insusi parintele sau duhovnicesc. A ingenunchiat si cu lacrimi a inceput sa-si ceara iertare pentru atitudinea lui. Si sigur ca, in bunatatea lui, Sfantul Parinte l-a iertat, l-a imbratisat cu caldura si a inceput ca de obicei sa-l indrume cu sfaturi duhovnicesti. Apoi cuviosul Filotei l-a intrebat:
- Cum voi putea, sfinte parinte sa inving acest pacat al mandriei?

Iar sfantul i-a raspuns:
Sfintii Parinti ne invata ca fiecare pacat se invinge prin lucrarea virtutii care i se opune. Astfel, mandria se invinge prin exersarea smereniei, ura aproapelui prin dragoste, iubirea de arginti prin milostenie, lacomia prin post si cumpatare si asa mai departe.


A fost asadar, o lectie de smerenie, pe care ucenicul sau nu a uitat-o niciodata .


Sa ne ajute si pe noi bunul Dumnezeu impreuna cu toti sfintii sai, sa gasim drumul, calea spre mantuire. Cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.11.2008, 14:37:51
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Cum l-ati sarbatorit pe sf.nectarie???
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.11.2008, 17:08:05
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asi vrea si eu sa va spun cum am cunoscut pe Sfantul Nectarie despre care nu stiam mai nimic.
La intronizarea preasf.Teofan,am mers la Iasi unde dis de dimineata m-am asezat la rand ca sa ating moastele Cuvioasei Parachiva.
Am nimerit intr-un grup de bucuresteni care discutau despre minunile Sfantului si asa am aflat ca este si in Iasi o biserica unde se afla moaste ale sfantului.Mi-am dorit sa merg atunci dar nu am reusit.
Peste ceva timp,revenind in Iasi am fost impreuna cu o persoana draga mie si ne-am inchinat la moaste,am luat acatistul si iconite.Peste putin timp,persoana cu care am fost la aceea biserica s-a imbolnavit si a suferit o operatie foarte grea la cap.Am fost alaturi de ea in spital si m-am rugat la sf.Nectarie zi de zi,am mers la biserica aceea unde am pus acatist,am citit acatistul acestuia.Acum,persoana despre care v-am spus este bine si in afara de orisice pericol.M-am gandit ca sfantul a ascultat rugaciunea nevrednicei roabei sale Dorina! Mare ajutator este tuturor celor in suferinta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.11.2008, 17:48:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Asi vrea si eu sa va spun cum am cunoscut pe Sfantul Nectarie despre care nu stiam mai nimic.
La intronizarea preasf.Teofan,am mers la Iasi unde dis de dimineata m-am asezat la rand ca sa ating moastele Cuvioasei Parachiva.
Am nimerit intr-un grup de bucuresteni care discutau despre minunile Sfantului si asa am aflat ca este si in Iasi o biserica unde se afla moaste ale sfantului.Mi-am dorit sa merg atunci dar nu am reusit.
Peste ceva timp,revenind in Iasi am fost impreuna cu o persoana draga mie si ne-am inchinat la moaste,am luat acatistul si iconite.Peste putin timp,persoana cu care am fost la aceea biserica s-a imbolnavit si a suferit o operatie foarte grea la cap.Am fost alaturi de ea in spital si m-am rugat la sf.Nectarie zi de zi,am mers la biserica aceea unde am pus acatist,am citit acatistul acestuia.Acum,persoana despre care v-am spus este bine si in afara de orisice pericol.M-am gandit ca sfantul a ascultat rugaciunea nevrednicei roabei sale Dorina! Mare ajutator este tuturor celor in suferinta.
...unde este IUBIRE si JERTFA PT APROAPELE este ceva sigur ca Sfantul Nectarie AJUTA si ASCULTA RUGACIUNEA!!! daca facem doar asa, ca sa "ispitim" pe Sfantul, "sa vad dca ma poate vindeca" poti astepta N ani ca nu te asculta... nici macar Sfantul, dar Dumnezeu...? Uneori am spus si eu unei persoane ca ma voi ruga pt ea (avea mare nevoie) nici nu am ajuns acasa sa ma pun la rugaciune, ca sunt sunat si imi spune ca s-a trecut totul... am ramas uimit si ma intrebam cum de? si mi-am adus aminte ca o incurajasem pe acea persoana sa aiba nadejde in Dumnezeu si Sf.Nectarie si va fi bine si ma voi ruga si eu... si imediat in mintea mea ma rugasem pt ea... cerusem sa se faca voia lui Dumnezeu... si iata, ca a fost voia Lui... depinde de credinta noastra a fiecaruia! SA NE RUGAM! SA NE RUGAM! SA NE RUGAM!!! Amin!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.11.2008, 18:55:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=2]Unul dintre cei mai populari sfinti ai Greciei de astazi este Sfantul Nectarie Taumaturgul. El poate fi considerat contemporan cu noi, care ne-a lasat drept mangaiere moastele sale intregi, ce pot fi atinse. De asemenea, el este permanent aproape de noi, prin puterea rugaciunilor sale, prin puterea facatoare de minuni ce izvoraste din moastele sale, prin sentimentul ca cel care crede in el nu va fi niciodata singur. Smerenia si puritatea sa copilareasca l-au facut pe Sfantul Nectarie sa treaca aproape neobservat prin viata. El a fost si este intotdeauna alaturi de cei ce au nevoie de ajutorul sau, devenind o prezenta marcanta a spiritualitatii universale dupa mutarea sa la Domnul. Iata ca sfintenia este posibilila in continuare chiar pentru societatea in care traim sfasiata de egoism si mandrie,
Sfinte Nectarie seamna si in sufletele nostrea din smerenia Cuvantului lui Dumnezeu care S-a salasluit in tine.
[/SIZE]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.12.2008, 01:37:37
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Am vazut ca multi au particele sau cu moastele Sf.Nectarie,de unde le-ati luat?de la Biserica?Dati-mi mai multe informatii va rog.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.12.2008, 01:46:00
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am vazut ca multi au particele sau cu moastele Sf.Nectarie,de unde le-ati luat?de la Biserica?Dati-mi mai multe informatii va rog.Doamne ajuta.
Daca este cineva dispus, poate sa-mi dea si mie ceva din particelele Sf. Nectarie?
M-ar bucura mult.

Pe mine m-a impresionat din Viata acestui sfant, tocmai umilinta lui, saracia lui si faptul ca cerea iertare in special celor carora el nu le-a gresit cu nimic... asta este exemplu curat de umilinta in fata lui Dumenzeu, pentru ca nu este vorba de oameni, ca sa te ierte, ci de Dumnezeu, cit poti fii tu ca si muritor de rind de umil.

Pe mine m-a impresionat nespus de mult, si trebuie sa spun ca-mi place mult acest sfant.

El vine in ajutor imediat celor grav bolnavi, mijloceste vinderile foarte rapid.

Imi ramine tot mereu in minte faptul ca vindeca acolo unde medicii nu pot face nimic...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.12.2008, 14:52:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Daca este cineva dispus, poate sa-mi dea si mie ceva din particelele Sf. Nectarie?
M-ar bucura mult.

Pe mine m-a impresionat din Viata acestui sfant, tocmai umilinta lui, saracia lui si faptul ca cerea iertare in special celor carora el nu le-a gresit cu nimic... asta este exemplu curat de umilinta in fata lui Dumenzeu, pentru ca nu este vorba de oameni, ca sa te ierte, ci de Dumnezeu, cit poti fii tu ca si muritor de rind de umil.

Pe mine m-a impresionat nespus de mult, si trebuie sa spun ca-mi place mult acest sfant.

El vine in ajutor imediat celor grav bolnavi, mijloceste vinderile foarte rapid.

Imi ramine tot mereu in minte faptul ca vindeca acolo unde medicii nu pot face nimic...
Asa este Nina, Sfantul Nectarie este cunoscut pentru aceste vindecari miraculoase si in mod special pentru crunta boala a cancerului, leucemiei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.12.2008, 16:20:46
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Daca este cineva dispus, poate sa-mi dea si mie ceva din particelele Sf. Nectarie?
M-ar bucura mult.

Pe mine m-a impresionat din Viata acestui sfant, tocmai umilinta lui, saracia lui si faptul ca cerea iertare in special celor carora el nu le-a gresit cu nimic... asta este exemplu curat de umilinta in fata lui Dumenzeu, pentru ca nu este vorba de oameni, ca sa te ierte, ci de Dumnezeu, cit poti fii tu ca si muritor de rind de umil.

Pe mine m-a impresionat nespus de mult, si trebuie sa spun ca-mi place mult acest sfant.

El vine in ajutor imediat celor grav bolnavi, mijloceste vinderile foarte rapid.

Imi ramine tot mereu in minte faptul ca vindeca acolo unde medicii nu pot face nimic...
draga, mie mi-a dat duhovnicul, nu are oricine
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33
Manastirea Sfantului Nectarie din Eghina diaden Intrebari utilizatori 0 29.04.2011 01:04:14
Inca o minune a Sfantului Nectarie de Eghina geo.nektarios Moaste 74 25.05.2010 17:06:04
Un site al Sf.Nectarie din Eghina! mary20 Moaste 2 04.03.2010 13:39:53
Moastele Sfantului Nectarie de la Eghina Ionelaangel Moaste 1 30.10.2006 01:54:45