Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.10.2006, 17:59:26
cosmopolitan cosmopolitan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2006
Mesaje: 2
Implicit

Sotul meu este violent. Ma loveste si ma ameninta cu moartea. Desi ma straduiesc sa nu il contrazic, se enerveaza singur si incepe sa sparga obiecte prin casa. De multe ori ma loveste inainte de a spune ceva. Avem impreuna o fetita. Intr-un moment de slabiciune m-am apropiat de un alt barbat. Mi-am dat seama ca nu este corect si am renuntat repede la aceasta legatura extraconjugala. De curand am cunoscut o doamna care mi-a vorbit despre credinta si mi-a facut cunostinta cu un preot. Dansul m-a sfatuit sa nu ii vorbesc sotului meu despre aceasta aventura, sa ma rog si sa respect canonul pe care mi l-a dat. Barbatul pe care l-am cunoscut ar dori sa reluam legatura si sa ne casatorim. Mi-e tema ca ii va vorbi sotului meu despre toate astea. Eu insa tin foarte mult la sotul meu si nu doresc sa ma despart de el. Sotul meu este violent si din pacate nu pot sa ii marturisesc eu insami aceasta greseala. Ce ma sfatuiti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.10.2006, 23:08:10
Ionelaangel Ionelaangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2006
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmopolitan
Sotul meu este violent. Ma loveste si ma ameninta cu moartea. Desi ma straduiesc sa nu il contrazic, se enerveaza singur si incepe sa sparga obiecte prin casa. De multe ori ma loveste inainte de a spune ceva. Avem impreuna o fetita. Intr-un moment de slabiciune m-am apropiat de un alt barbat. Mi-am dat seama ca nu este corect si am renuntat repede la aceasta legatura extraconjugala. De curand am cunoscut o doamna care mi-a vorbit despre credinta si mi-a facut cunostinta cu un preot. Dansul m-a sfatuit sa nu ii vorbesc sotului meu despre aceasta aventura, sa ma rog si sa respect canonul pe care mi l-a dat. Barbatul pe care l-am cunoscut ar dori sa reluam legatura si sa ne casatorim. Mi-e tema ca ii va vorbi sotului meu despre toate astea. Eu insa tin foarte mult la sotul meu si nu doresc sa ma despart de el. Sotul meu este violent si din pacate nu pot sa ii marturisesc eu insami aceasta greseala. Ce ma sfatuiti?
Cred ca trebuie sa ai multa rabdare, sa te rogi Bunului Dumnezeu sa-l pazeasca, sa te rogi ingerului lui pazitor si ingerului tau pazitor sa fie mijlocitori catre Dumnezeu.
Arata-i sotului tau multa dragoste, raspunde-i la rau cu bine si cu ajutorul lui Dumnezeu o sa fie bine.
In ce priveste relatia extraconjugala, este bine sa renunti la ea definitiv si sa vb. deschis cu persoana respectiva sa nu te mai caute, ca o sa suferi daca ii spune sotului tau si daca te iubeste cu adevarat ar trebui sa-ti respecte decizia.
cu dragoste, Ionela











Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2006, 00:25:19
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Aceasta legatura este o ispita pe care Dumnezeu o ingaduie. Nu trebuie sa deznadajduiesti! Roaga-te pt. sotul tau si rupe imediat orice relatie cu celalalt barbat dar scoate-l si din inima ta.Pt. ca ai inima indoita treci prin acest necaz. Pune-ti toata nadejdea in Dumnezeu si roaga-te la Maica Domnului sa te acopere de necaz si sa te ajute sa treci cu bine. Ai cazut, e omeneste, dar te-ai ridicat si asta inseamna mare lucru. Tine-te de canon si de sfaturile preotului si totul se va rezolva! Fii tare si Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2006, 06:25:16
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Mioara,
nu inteleg ce vrei sa spui .Despre ce ispita vorbesti cind pacatul e deja facut .Cred ca ispita e pina nu pici in pacat . Hm ? Dupa aceea salut ,trebuie sa lupti sa iesi din el . Cum e ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2006, 08:51:19
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Mioara,
nu inteleg ce vrei sa spui .Despre ce ispita vorbesti cind pacatul e deja facut .Cred ca ispita e pina nu pici in pacat . Hm ? Dupa aceea salut ,trebuie sa lupti sa iesi din el . Cum e ?
Nu asta am vrut sa spun. Am inteles ca ea a rupt legatura cu persoana respectiva imediat dupa aventura, iar acum, dupa ce a vorbit femeia cu un preot si tine canon respectivul vrea sa reia legatura. Deci aici am inteles eu ispita, ca nu o lasa inca in pace ci mai tare o ameninta acum, cand ea s-a apropiat de Dumnezeu.Iarta-ma daca te-am smintit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2006, 10:57:45
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cuvintul (smintit) e cam exagerat .Nu ne smintim asa de usor .Ma intreb insa cum se va putea trai cu aceasta minciuna ,ca adevarul iese mereu la suprafata . Sint barbati care sint in stare de orice daca afla ceva . Si apoi trebuie sa te eliberezi ,e un calvar sa ascunzi ceva . Tine-te de duhovnic ca singura nu vei face fata mai ales ca e atit de agresiv.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.10.2006, 17:37:56
cosmopolitan cosmopolitan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Cuvintul (smintit) e cam exagerat .Nu ne smintim asa de usor .Ma intreb insa cum se va putea trai cu aceasta minciuna ,ca adevarul iese mereu la suprafata . Sint barbati care sint in stare de orice daca afla ceva . Si apoi trebuie sa te eliberezi ,e un calvar sa ascunzi ceva . Tine-te de duhovnic ca singura nu vei face fata mai ales ca e atit de agresiv.
Doamne ajuta !
Va multumesc pentru sfaturile dvs. Intre timp am mai vorbit cu parintele. Trebuie sa ma rog si sa sper ca sotul meu se va schimba. Imi doresc foarte mult sa ii marturisesc intr-o buna zi greseala mea. Va trebui sa il rog pe celalalt sa fie discret desi nu imi doresc sa mai am nici un fel de legatura cu el. Doamna mea cea credincioasa ma va insoti in acest demers. Va multumesc tuturor si va doresc numai bine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2006, 15:42:16
olo olo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2006
Mesaje: 14
Implicit

Pentru a scapa de aceasta suferinta, trebuie sa citesti acatistul Acoperamant al Maicii Domnului, acatistul Maicii Domnului " Bucuria tuturor celor necajiti" si Paraclisul Maicii Domnului. Si ai sa vezi ca se rezolva. Dar trebuie sa ai credinta si rabdare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2007, 17:28:22
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Sunt bune si rugaciunile, sigur, dar in astfel de cazuri trebuie taiat raul de la radacina. Parerea mea este ca trebuie sa te desparti de sot daca este asa violent, dar cu ajutorul politiei, vezi cum faci caci nu vreau sa te am pe constiinta dandu-ti acest sfat . Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.01.2007, 14:54:55
lumix lumix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 10
Implicit

draga cosmopolitan, daca este adevarata "povestea" ta de viata si daca iti iubesti sotul cum spui tu nu este o rezolvare sa te desparti de el mai ales ca aveti un copil(sper ca in crizele lui de nervi nu bate si copilul ca atunci se schimba situatia -ar fi foarte grav) ci trebuie sa intelegi de ce si cand se comporta el asa... poate gandeste ceva sau are vre-o sechela din copilarie -apropo asa a fost de la inceput sau dupa ce v-ati casatorit s-a manifestat asa?-
Si sotul meu se enerva repede si cand ne certam (eu cum dadeam mai tare din gura) nu stia cum sa reactioneze si lovea cu pumnii in pereti, in usi, se dadea cu capul de pereti ...asta pana sa aflu ca a trecut prin experiente grele pentru el in viata care l-au facut sa fie recalcitrant cu orisicine, indiferent ca eram eu (ca dupa crizele astea ii parea rau)...Asta se intampla acum 8 ani...Acum este o persoana total calma care nu reactioneaza la provocari dar sa-ti spun cum am rezolvat problema:...am discutat cu el mult pe tema asta ..am inteles ca atunci cand e nervos sa-l las in pace , cand ne certam sa aplanez situatia nu sa o incarc mai tare si cand ii trec nervii spun eu ce am de zis...si am fost mult pe la biserica (am platit sf.liturghii la fiecare 40 de zile si acatiste la fel pentru luminarea lui si intelegere in familie) si imi merge foarte bine...Acum este total schimbat si imi multumeste ca l-am inteles si il ajut in problemele lui de orice fel (desi am avut destule probleme chiar mari ca in orice familie)...Numai cu rabdare, incredere in Domnul si putere de lupta in viata reusesti sa treci peste probleme...Ca cea mai usoara cale este fuga de greutati dar vei fugi toata viata cand vei avea necazuri mari...Trebuie sa lupti mai intai de toate pentru fetita voastra si pentru voi.
Crezi ca daca vei fi cu cealalta persoana va fi totul roz si vei scapa de probleme? Te inseli - pleaca unele si vin altele mai mari- iti spun din ce am auzit la femei care au facut greseala de a renunta usor la viata lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat renata.story Generalitati 30 14.07.2011 21:12:04
Va rog as avea nevoie de un ajutor . biancaalexa Pelerinaje la locuri Sfinte 11 10.03.2011 18:35:06
Nevoie de un sfat... Elenacluj Generalitati 19 03.03.2011 14:12:10
As avea si eu nevoie de ceva sfaturi... goldfinger17 Generalitati 2 10.10.2008 23:45:27