Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.05.2011, 10:02:10
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Lumina Sfanta de la Ierusalim nu stiu exact ce lumina e, dar din faptul ca nu arde la inceput sigur nu e naturala. Ma refer la faptul ca nu stiu daca e harul sau o lumina nenaturala (daca exista asa ceva).
Apreciez onestitatea ta frate. Intr-adevar pentru a oferi un raspuns adecvat trebuiesc cunostinte stiintifice mai profunde, de asemenea si teologice ortodoxe.

Banuiesc ca ceea ce doresti sa spui este ca la inceput flacara focului nu arde, adica nu emite radiatie electromagnetica infrarosie (adica caldura), caci flacara focului arde (o vedem) emitand o lumina pe care ochii nostri biologoci o vad (sistemul vizual al trupului omului analizeaza undele electromagnetice in spectrul vizibil).

Totusi spune-mi te rog acesta lumina vine din cer sau de la Hristos, la rugaciunea Patriarhului Ortodox crestin al Ierusalimului.

Ce intelegi prin lumina nenaturala? (spune te rog o definitie ca sa putem continua discutia). Te referi cumva la lumina creata din univers?

Last edited by Eugen7; 02.05.2011 at 10:07:48.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre geneza crezuta de sumerieni?Mult cunoscuta. modestulaici Generalitati 13 22.03.2013 16:49:43
Intrebari din Geneza Agkelos Din Vechiul Testament 54 23.07.2011 09:30:44
Legatura intre limba chineza si Geneza (in engleza) elcipo Din Vechiul Testament 4 09.07.2011 23:51:40
Interpretarea in duh sau in litera a Scripturii (Geneza 1,2) si a Parintilor? Fani71 Teologie si Stiinta 229 09.07.2009 16:01:56