Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 20.10.2016, 15:57:34
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, bati campii rau de tot.
Ce mi-au făcut de ți se pare că aș avea măcar de gînd să-i bat? Darmite să-i bat rău..? E o confuzie la mijloc... sau poate că așa îți dai tu aere serioase.

Citat:
UNDE spune Avraam de vami? Daca la tine cuvantul "prapastie" se traduce "vama", atunci...no comment!
Păi așa sunt vămile întărite cu prăpăstii și versanți de netraversat. N-ai văzut la castelele medievale? În jur săpau șanțuri pe care le umpleau cu apă pe care turnau păcură și puneau foc și nu mai trecea nimeni.

Citat:
Bogatul nemilostiv era in iad (mai corect Haides) sau in vreo vama?
Mai exact în șeol sau în tartar... sau dacă s-au rugat alții pentru el mult putea ajunge în timp în vreo vamă... unde stătea pînă la soarecea sperînd să treacă și el cumva ceva mai sus.

Citat:
si apropos: CE TREABA ARE IADUL CU VAMILE?
Păi șefii și tartorii iadului își fac vămi ca nimeni să nu poată trece fără permisiunea lor.

Tu n-ai văzut pînă acuma o vamă? Păi dacă pe vremea comunismului încercai să o treci te împușcau slugile împușcatului și ale sinistrei sale soții.

Cum a fost în comunism așa e și iadul închis cu peste 24 de vămi și noi ne aflăm în el căci e deasupra prin văzduh... satana are control asupra gLumii și păcălește pe toți să nu le pese... ci să păcătuiască fără opreliști, fără garduri și ziduri și vămi.

Tu crezi că te lasă cineva să bați cîmpii? Și dacă alergi în zigzag tot pun ăștia snaipărul să te ia ca din zbor.

Last edited by vsovi; 20.10.2016 at 16:09:46.
Reply With Quote
  #402  
Vechi 20.10.2016, 16:28:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Așa rău ai ajuns prietene că vă strigați între voi spre încurcareAlinBilor?

Cătinel, Lorinică, Alinache... cîți sunteți? ( După ce vă regăsiți și spuneți fiecare prezent puteți mînca niște ludaie coaptă la lumînare din aia de parfaină. E bună ludaia... și porcilor le place tot așa ca roșcovele)

Nu bre, tu esti Lorinul nostru, greu de cap, dar nah.. :)

Diferenta e ca ala are ceva audienta, tu in schimb..nici nevasta nu sta sa te asculte :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.10.2016 at 16:30:45.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 20.10.2016, 23:14:51
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nuante de luat in considerare

https://youtu.be/So3AVxVKuwo


https://youtu.be/w_YcBk24-ZA
Reply With Quote
  #404  
Vechi 21.10.2016, 00:15:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tocmai pentru ca sunt "nuante" nu merita luate in considerare atat timp cat Sf. Munte, sinodal vorbind nu si-a insusit astfel de pozitii.

Mi se par penibile fazele de genul "parintele-cutare-de-care-nimeni-n-a-auzit" este "urmas" (ce o mai fi si asta) a cutare Mare Parinte.

Adica pana la urma Marele Parinte le-a dat "autorizatia" sa indruge verzi si uscate, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 21.10.2016, 00:32:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Da, asa pare. Insusi parintele Paisie s-a alaturat protestului si impreuna cu Parintele Iustin incearca sa salveze ce se mai poate salva. :)

Nu mai zic ca in cadrul unei conferinte un grec de asta a zis si ca-i adevarata povestea cu visul cu Parintele Paisie.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 21.10.2016, 00:35:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si unul din grecotei vorbeste de nu stiu ce hartie semnata de "sute de calugari".
Unde este?

P.S. Care vis?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 21.10.2016, 00:43:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si unul din grecotei vorbeste de nu stiu ce hartie semnata de "sute de calugari".
Unde este?

P.S. Care vis?

A aparut o chestie cu unul care l-a visat pe Parintele Paisie si i-a spus Parintele in vis ca trebuie sa lupte impotriva sinodului. Sigur ca daca ma intrebi pe mine cred ca a scris-o unul in baie dar daca spune grecul ca-i adevarat ? :)

http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...ie-aghioritul/
Reply With Quote
  #408  
Vechi 21.10.2016, 01:03:40
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
A aparut o chestie cu unul care l-a visat pe Parintele Paisie si i-a spus Parintele in vis ca trebuie sa lupte impotriva sinodului. Sigur ca daca ma intrebi pe mine cred ca a scris-o unul in baie dar daca spune grecul ca-i adevarat ? :)

http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...ie-aghioritul/
Deh, pietism delirant. Te poti pune cu asa ceva? Nu, evident. Asa ca ii lasam in treaba lor. E ciudat, dar unele atitudini anti-/para-bisericesti au un efect izbitor de similar celui al drogurilor usoare. Straniu, dar adevarat.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 21.10.2016, 01:17:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai daca te uiti erau inca de atunci in legatura unii cu altii ca au semnat un apel sub titulatura de "Parintii Aghioriti". Vezi ca e postat la comentarii.
Deci ce vantura acum Vulcanescu - ne zice ca si-au dat unii binecuvantare altora.

Cand de fapt in comunicatul de pe Basilica se spunea ca nu sunt veniti aici " in delegatie oficiala" si ca nu reprezinta punctele de vedere ale manastirilor respective si cu atat mai putin ale Sf. Munte. In sensul asta nu au binecuvantare, nu ca nu s-a gasit nici unul pe acolo sa fie de acord cu ei.
Reply With Quote
  #410  
Vechi 21.10.2016, 14:15:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu bre, tu esti Lorinul nostru, greu de cap, dar nah.. :)

Diferenta e ca ala are ceva audienta, tu in schimb..nici nevasta nu sta sa te asculte :)
Păi vezi, mare diferență între Lorin și (F)Lorin, unul are audiență, unul are pe satana pe capul lui toată ziua încît mi-l face greu ca de plumb... să am impresia superstițioasă că cică tot eu aș fi în eroare.

Vouă ce vă pasă... voi gLumiți mai departe, dar ai dreptate, nici nevasta nu mă mai ascultă.:))))))))))))))
Mereu i-am zis să nu-și tot facă griji deșarte... decît grijile mîntuirii, una și bună, că de restul se ocupă Dumnezeu.
(Io i-am cerut să nu mă asculte, că nu pe mine trebuie să mă asculte ci pe Domnul Iisus Hristos, pe Cuvîntul lui Dumnezeu. Să creadă și să se liniștească și să lepede atîtea și atîtea griji. Pentru ce atîtea griji? Oare te mîntuie grijile sau Hristos? Cine te mîntuie? Iar eu ce ordine crezi că-i dau? Ce porunci? Mîncare, mîncare și iar mîncare... și nici nu mai vorbesc ci ea ascultă direct de burta mea... am o foame nebună și continuă. Deasta i-am zis, să nu mai asculte ce-i transmite în subliminal burtoiu' meu, burtocu', butoiu', să nu mai îl ia în seamă cînd se plînge ca un copil, că cică n-a mîncat, că poftește și el tot ce vede că mîncă alții, îi zice că ar mînca și el cîte ceva foarte bun... și atunci ea ce să înțeleagă? Păi să nu-l mai ia în seamă pe burtoc ci pe Iisus, pe El să-L asculte și să nu-L disprețuiască! Să-L slujească pe El!)

Last edited by vsovi; 21.10.2016 at 14:28:19.
Reply With Quote
Răspunde