Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1021  
Vechi 12.10.2017, 17:52:33
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Câtă vreme penticostalii beneficiază de ajutor financiar la greu din afară, câtă vreme "convertirea" la penticostali/adventiși/etc se bazează de cele mai multe ori pe avantaje materiale imediat oferite convertiților, mirarea penticostalului e de înțeles.
Cred ca pana sa intelegi tu mirarea penticostalului, trebuie sa mai curga multa apa pe Siret si sa faca plopul pere si rachita miscunele.

Btw, esti cam in urma cu vreo cincispe- douazeci de ani cu "ajutorul financiar la greu din afară" si la ani lumina de "avantajele materiale imediat oferite convertiților". Insa daca n-ai povestit si cum "sting lumina si amesteca sangele", esti ok.

Last edited by Penticostalul Traditional; 12.10.2017 at 18:01:17.
Reply With Quote
  #1022  
Vechi 12.10.2017, 17:54:07
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si Simon Magul a fost botezat ...dar a fost el crestin? Avea nevoie sau nu sa fie convertit?
Simon Magul a fost botezat ortodox, nu uita!
Avea nevoie sau nu sa fie convertit?

Si urmarea:
- e ok sa faca neoprotestantii evanghelizare printre ortodocsi?
- sau doar ortodocsii sa converteasca penticostali?
Reply With Quote
  #1023  
Vechi 12.10.2017, 19:30:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cred ca pana sa intelegi tu mirarea penticostalului, trebuie sa mai curga multa apa pe Siret si sa faca plopul pere si rachita miscunele.
Mai bine ai crede în Dumnezeu cel Viu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1024  
Vechi 12.10.2017, 19:56:19
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cred ca pana sa intelegi tu mirarea penticostalului, trebuie sa mai curga multa apa pe Siret si sa faca plopul pere si rachita miscunele.
.
Din fericire nu e nevoie sa asteptam sa curga apa deloc pe Siret ca sa intelegem mandria penticostalului.Asta e primul semn al ratacirii.E drept ca avem si noi ortodocsii multi increzuti care sunt mult mai infumurati decat tine dar asta nu din vina Bisericii ci a lor insisi.La tine e vorba de biserica penticostala infiintata ca multe alte mii de secte de niste oameni care se credeau mai drepti decat Biserica.Infiintarea lor e legata de mandrie (toate infiintate de tatal mandriei) sore deosebire de infiintarea Bisericii care a fost facuta la porunca Mantuitorului.Exista o singura Biserica adevarata si aia nu e o secta infiintata la 2000 de ani dupa Hristos.
Reply With Quote
  #1025  
Vechi 12.10.2017, 22:02:07
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Cum adica "sting lumina si amesteca sangele"? Ce prostii zic unii ultrasi despre neoprotestanti?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1026  
Vechi 12.10.2017, 22:56:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Simon Magul a fost botezat ortodox, nu uita!
Avea nevoie sau nu sa fie convertit?

Si urmarea:
- e ok sa faca neoprotestantii evanghelizare printre ortodocsi?
- sau doar ortodocsii sa converteasca penticostali?
Fiecare are voie sa faca orice, dar sa nu uite ca va da socoteala si stii cum se zice ..socoteala de acasa, e posibil sa nu se potriveasca cu aia de la Judecata.

Din cate stiu povestea cu convertirea penticostalilor, e ca in psalmi, au cazut in cursa pe care ei au intins-o, nu s-a dus nimeni la ei, ei venisera sa converteasca pe altii si s-au convertit..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1027  
Vechi 12.10.2017, 23:06:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sunt convins ca exista penticostali care habar n-au ce inseamna a trai viata cu Hristos. In mod special sunt unii din a treia sau a patra generatie de penticostali care se boteaza pentru a se putea casatori, pentru ca mai toate neamurile si prietenii lor sunt in biserica penticostala, nu pentru ca in viata lor s-ar fi petrecut ceea ce noi numim miracolul nasterii din nou. Vorbesc despre un moment in care omul isi daruieste in mod sincer viata lui Hristos si incepe sa fie transformat de Duhul lui Dumnezeu.

Ei bine, nu ma indoiesc ca acesti habarnisti, descoperind la un moment dat in viata ortodoxia, aceasta sa fie o cale net superioara celei pe care au urmat-o pana atunci.
Hihi, faza misto este ca descrii exact prototipul "ortodoxului" care se converteste la o secta sau alta.

Nu prea a stiut el cu ce se maninca ortodoxia, dar daca ii oferi fast-food religios, primeste cu bucurie..

Fara suparare..

E infinit mai usor ca tu om corupt sa-ti fii si propriul judecator si propriul ispasitor pe socotelaa lui Hristos, poti baga sub pres multe lucruri si multi o fac efectiv traind intr-un soi de ortodoxie.

Sigur, nici ortodoxia nu e "failsafe" din punctul asta de vedere, sunt oameni care se prezinta la duhovnic unde banuiesc ca au o fatza destul de onorabila si tot in mizerii traiesc dar aici nu e vina preotului ca nu toti sunt vazatori cu duhul sa vada ce ascunde/deformeaza credinciosul.

Ideea este ca ortodoxia iti pune la dispozitie uneltele, chiar te someaza sa le folosesti - ca nu o faci sau o faci in mod pervers e vina ta.

Orice forma de neoprotestantism care lasa omul sa-si fie singur judecator e fascinanta, atragatoare, dar falita moral in esenta.

Sigur, mai intervine si politia comunitatilor mici - mediul social omul stie ca nu poate gresi prea mult si prea evident daca il stiu toti si toata lumea e cu ochii pe toata lumea (cum era pe vreamea comunistilor cand fiecare stia ca celalat e potentia informator si se abtinea sa deschida gura desi cate ar mai fi spus..)

Citat:
Dar sunt si exemple notabile precum Mihai Oara sau Vasile Tomoioaga, oameni cititi, traitori, cu certa pregatire teologica, care s-au convertit la ortodocsi.
Frumos, am inteles, restul sunt superficial si cu ochii dupa bunaciuni ortodoxe (chiar asa naspa is fimeile penti?) dar sunt curios ce explicatie ai pentru convertirea lor..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1028  
Vechi 12.10.2017, 23:16:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Hai ca nu e credibil. Punandu-i sa isi faca cruce? Doar asta?! Asta e propaganda pentru massele de evlaviosi.
Ar trebui sa ascult ce s-a postat
https://www.youtube.com/watch?v=B0521ygWMb8

minutul 5:40 - hatru omul, dar beton, la faza asta cel putin nu-l poti contrazice
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1029  
Vechi 13.10.2017, 00:15:44
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hihi, faza misto este ca descrii exact prototipul "ortodoxului" care se converteste la o secta sau alta.
Nu prea a stiut el cu ce se maninca ortodoxia, dar daca ii oferi fast-food religios, primeste cu bucurie..
Fara suparare..
N-am de ce sa ma supar, ca asta-i adevarul.
Mai putin ca primeste fast-food.
Scriptura e hrana sanatoasa, nu junk-food.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Orice forma de neoprotestantism care lasa omul sa-si fie singur judecator e fascinanta, atragatoare, dar falita moral in esenta.
La fel e si in ortodoxie.
Daca un credincios ortodox trebuie "sa-si urmeze ierarhul doar pana la erezie", dupa cum am auzit in repetate randuri pe acest forum, inseamna ca fiecare credincios isi este propriul lui judecator. Fiecare credincios ortodox interpreteaza si isi stabileste adevarul de credinta.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
sunt curios ce explicatie ai pentru convertirea lor...
Eu cred ca teologii isi schimba confesiunea atunci cand traverseaza o criza.
Fie experimenteaza o dezamagire profunda in confesiunea in care au crescut,
fie tocmai au descoperit si sunt fascinati de un punct forte al confesiunii in care trec.
Reply With Quote
  #1030  
Vechi 13.10.2017, 07:17:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Vai ce bine ai zis-o p'aia cu propriul adevăr!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17