Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 17.05.2008, 18:36:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul
nu ai dreptul sa faci un lucru pe care nu il poti reface. sinuciderea nu este un drept, sinuciderea este o alegere. sunt doaua lucruri diferite. viata nu este a ta. nu tu ti-ai creat-o. nu tu ti-ai dat viata. asadar nu ai dreptu sa-ti iei viata. doar Dumnezeu are acest drept, pt ca el ti-a oferit viata ca pe un dar de care sa te bucuri si pe care sa-l folosesti pt mantuire si pt fericirea vesnica. in conceptia mea, sinuciderea este un pacat mai mare decat crima, putand fi pusa alaturi de lepadarea de Dumnezeu. dar poti sa faci ce vrei, ai libertate... insa vei suporta consecintele.:D
Foarte bine ai punctat ! Lbertatea ce ne-a fost data nu poate fi inlocuita cu nesabuinta si gandirea in desertaciune. Gandul sinuciderii pana la urma urmei este indus de vrajmas, dusman al Creatiei . Acolo unde gaseste minti si suflete slabe isi desavarseste lucrarea lui marsava. Un exemplu il avem de curand cu tanara de 12 ani, adepta a muzicii rok , curentul Emo, inrudit cu muzica satanista, un curent ce indeamna la gesturi nesabuite.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 20.05.2008, 12:31:47
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Asa este, pacat de copiii care sunt pacaliti de aceste curente ca Emo sau altele.
parerea mea este ca oamenii care isi pun problema sinuciderii sunt bolnavi psihic.
Au mare nevoie de ajutor medical.
Sunt de compatimit.
Doamne ajuta si fereste de rau!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 20.05.2008, 14:03:38
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

ma uit si vad ca moriane nu a mai postat de ceva timp si ma gandesc daca o fi aflat vreun raspuns... sper ca cel bun. insa, daca-mi permite cateva cuvinte voi incerca sa-i dau un exemplu: ce-ar fi daca ea s-ar chinui, un timp destul de lung, sa incropeasca un cadou pentru cineva drag. sa munceasca zile si nopti si, la sfarsit, cand vede minunea din mainile sale sa-i creasca inima ca o paine. si apoi sa daruiasca acel lucru celui mai apropiat suflet al sau. iar acesta sa-i spuna pur si simplu: e al meu? atunci am libertatea sa-l rup, sa-l pun pe foc, sa-l arunc la gunoi... ca doar e al meu de acum. mi l-ai daruit si pot face ce vreau cu el... oare cum s-ar simti... probabil ok. si tot ok e si reactia celui care primeste... daca e sa ne luam dupa libertatea vazuta prin ochii morianei. libertatea asta... cum mai ratacesc unii...
Reply With Quote
  #84  
Vechi 20.05.2008, 22:42:51
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

foarte bine ai spus rebellu007. mi-a placut. asa e. cei care recurg la asemenea actiuni isi folosesc cel mai mare dar intr-un mod inconstient... pacat de frumusetea creatiei pe cate unii o distrug dintr-o naivitate si inconstientza fara precedent... mare pacat...
Reply With Quote
  #85  
Vechi 21.05.2008, 00:10:24
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

mai moriana,sau cum iti zice,nu ai dreptate,ai libertate dar nu de a-ti lua viata. Cine ti-a dato Acela ti-o va lua. Viata este cel mai frumos dar de la Dumnezeu,sa o traim din plin,indifrerent cum este,mai gre mai usoara dar cu frica de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.05.2008, 21:41:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman
mai moriana,sau cum iti zice,nu ai dreptate,ai libertate dar nu de a-ti lua viata. Cine ti-a dato Acela ti-o va lua. Viata este cel mai frumos dar de la Dumnezeu,sa o traim din plin,indifrerent cum este,mai gre mai usoara dar cu frica de Dumnezeu.
Da, dar nu prea ! Sa-mi fie iertata exprimarea. Un dar odata facut nu va fi luat inapoi. Viata ca cel mai de pret dar pe care l-am primit nu ne este luat inapoi. Si nici nu putea sa se intample asa ! Viata din asta lume, are o finalitate prin moartea trupeasca, moarte dobandita prin insasi caderea noastra in pacat.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 23.05.2008, 17:41:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca aceste persoane ar trai o zi din viata celor care se bucura de viata in adevaratul sens al cuvantului, nu am mai avea cazuri de sinucidere. La sinucidere nu se ajunge din preaplinul vietii, ci din preaputinul ei.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 23.05.2008, 22:00:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Daca aceste persoane ar trai o zi din viata celor care se bucura de viata in adevaratul sens al cuvantului, nu am mai avea cazuri de sinucidere. La sinucidere nu se ajunge din preaplinul vietii, ci din preaputinul ei.
Si daca cei ce au gandul sinuciderii , ar trai macar o clipa din viata celor aflati in suferinta, ce se lupta pana la ultima suflare, pentru a-si pastra viata , iar fiece clipa devenind o lupta crancena intre viata si moarte.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 26.05.2008, 00:09:53
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

eu cred ca a doua situatie i-ar face sa le fie rusine de gandurile si faptele pe care doresc ei sa le faca...
Reply With Quote
  #90  
Vechi 26.05.2008, 10:59:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul
eu cred ca a doua situatie i-ar face sa le fie rusine de gandurile si faptele pe care doresc ei sa le faca...
Chiar duhovnicul ne explica odata, ca insasi Dumnezeu permite, aceste suferinte si invaliditati, pentru a trezi pe cei ce nu apreciaza viata insasi, dar acolo unde nu-i nimic de trezit, prin refuzul categoric, nici trezire nu va fi. Un exemplu foarte la indemana , dau, amintindu-ne de marile catastrofe, cand cei din jur devin dintr o data mult mai buni, iubind cu adevarat viata in adevaratul sens al ei. Pentru cei insensibili si al caror suflet zace in desertaciune, uitarea intervine foarte repede, ca si pamantul neroditor ce nu va da roade nicicand.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 13:21:24
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25