Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2015, 13:09:32
ladylaura ladylaura is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2015
Mesaje: 1
Implicit cine ne poate nasii?

Buna ziua, am si eu o mare intrebare, am fost la diversi preoti si nu m-au lamurit...

Ma marit anul viitor 2016, cu prietenul meu, iar nasii ne-am dori si ei isi doresc foarte mult sa fie, deoarece ne intelegem extraordinar de bine suntem foarte apropiati, ei sunt si mai mari decat noi dar varsta nu este un impediment. Problema sta in felul urmator: ei sunt finii socrilor mei (parintii viitorului meu sot), ei pot sa ne fie noua nasi ?

Va multumesc si astept raspuns
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2015, 09:33:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladylaura Vezi mesajul
Buna ziua, am si eu o mare intrebare, am fost la diversi preoti si nu m-au lamurit...

Ma marit anul viitor 2016, cu prietenul meu, iar nasii ne-am dori si ei isi doresc foarte mult sa fie, deoarece ne intelegem extraordinar de bine suntem foarte apropiati, ei sunt si mai mari decat noi dar varsta nu este un impediment. Problema sta in felul urmator: ei sunt finii socrilor mei (parintii viitorului meu sot), ei pot sa ne fie noua nasi ?

Va multumesc si astept raspuns
Desigur, nu exista niciun impediment in acest caz.

Mai general, impedimentul rudeniei spirituale se refera la Botez, nu la Casatorie. Botezul si numai botezul duce la inrudire spirituala. Altfel spus, viitorul dv sot nu s-ar putea casatori CU fina DE BOTEZ a socrilor dv.

Rolul nasilor de casatorie este fundamental diferit de cel al nasilor de botez. De la faptul ca, in limba romana, avem un acelasi cuvant, "nas" pentru amandoi, pleaca unele neintelegeri ca aceasta.

Acum e mai limpede ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde