Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.08.2015, 23:39:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Hait, eclezioscepticu straics aghein.
Sau mai deraba incultura lui teologica e de vina, nu sceticismul.

Desi recomanda copios tot felul de autori dubiosi, nu stie ca evreii nu au conceptul de rai-dupa-moarte, ci doar mai degraba de iad (Sheol), desi nu neaparat in sensul crestin (pedeapsa).

Asa ca perspectiva crestina, a dreptilor Vechiului Testament, aflati in Iad (dar nu iadul pacatosilor) nu poate in nici un caz rani un evreu, dimpotriva, perspctiva e cvasi-similara.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.08.2015, 23:50:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Decît s-o ia pe cîmpii că i-a murit, mai bine crede că are un sfințișor sus care se roagă pentru familie.
O minciuna convenabila deci?

Citat:
Și apoi dacă un copil care moare din varii motive nu beneficiază de o stare de fericire undeva lîngă Dumnezeu, atunci ce șanse de mîntuire au cei maturi?
Ce inseamna "copil"? Pana la ce varsta sunt "copii", poti face o afirmatie certa in acest sens?

Pe urma sunt totusi niste diferente intre "sfant" si "stare de fericire" (oarecare).

Ce sanse au?Toti au aceeasi sansa, problema este cati profita de ea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 02.08.2015, 01:35:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau mai degraba nefiind dezvoltati psihic/sufletesc starea lor de fericire este discutabila.
Da,se poate ca si aceasta idee sa fie valabila.

Oricum nu ni se releva nicaieri ca aceste suflete sunt/ar fi pedepsite pe nedrept.
Problema este ca parerea noastra personala despre Dumnezeu este una destul de proasta ,astfel incat ii atribuim lucruri care nu stau in caracterul sau Divin.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 02.08.2015, 09:06:59
Darth Ludicus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau mai deraba incultura lui teologica e de vina, nu sceticismul.

Desi recomanda copios tot felul de autori dubiosi, nu stie ca evreii nu au conceptul de rai-dupa-moarte, ci doar mai degraba de iad (Sheol), desi nu neaparat in sensul crestin (pedeapsa).

Asa ca perspectiva crestina, a dreptilor Vechiului Testament, aflati in Iad (dar nu iadul pacatosilor) nu poate in nici un caz rani un evreu, dimpotriva, perspctiva e cvasi-similara.
Aaaa...aham...oare Cine a zis asta si cui: "Adevarat iti spun ca astazi vei fi cu Mine in Rai". Din cate stiu, Isus (evreu) ii spune asta lui Dysmas (evreu), dupa crucificare. Vorba cuiva, "noi ce vorbe vorbim aici"?
Ce ti-e si cu subiectivismul asta confesional...ca mecanism nu se deosebeste cu nimic de subiectivismul politic sau de politica de marketing a unei firme: se rezuma la clasicul si banal de universalul impuls "ai nostri au mantuirea/doctrina/marfa genuina, deci veniti la noi". Uitasi asa un citat elementar, pe care pana si anhilationistii martori ai lui Ebola il pastreaza in biblia lor counterfeit, da' pentru cauza ne aglutinam sub steag, ca de, e mantuitor (!) si porcaim ca cica altii nu au cultura teologica. Cu asta chiar te-ai facut de ras. Da, m-am facut si eu, si continui sa ma fac, dar cu altele.

Last edited by Darth Ludicus; 02.08.2015 at 09:14:44.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 02.08.2015, 11:03:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu te lăsa!
Păi nea cutare ăla, tâlharul adică, e PRIMUL nou cetățean al raiului. Și deoarece și pentru că el a crezut în Hristos, n-a mai fost evreu ci creștin. Lămurit?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #56  
Vechi 02.08.2015, 11:23:42
Darth Ludicus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu te lăsa!
Păi nea cutare ăla, tâlharul adică, e PRIMUL nou cetățean al raiului. Și deoarece și pentru că el a crezut în Hristos, n-a mai fost evreu ci creștin. Lămurit?
Alo, buna dimineata, crestinismul apare odata cu Biserica, la Pentecost. Rasucirile sofistico-oratorice, de dragul apararii-credintei-noastre-facute-de-altii cu orice pret, nu tin la mine. Ma, cand e vorba de a expune un punct de vedere bazat aparent pe credinta, nu are nimeni curajul de a zice ca a gresit? eu spun ca pot gresi. Tu poti?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 02.08.2015, 11:26:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ludicu-le, Biserica a existat din veci.

P.E. Evident, eu nu greșesc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.08.2015, 11:38:01
Darth Ludicus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ludicu-le, Biserica a existat din veci.

P.E. Evident, eu nu greșesc.
Nu contest ca zic unii asa; e o trufie fara margini sa zici ca o organizatie umana e...vesnica.
Fartate, la Pentecost ce sarbatoresc crestinii ortodocsi? Eu am auzit ca intemeierea Bisericii Universale si primirea harismelor de la Sf. Spirit. O fi asa, n-o fi asa...
On-topic, at last: din moment ce Domnul Iisus pune copiii ca standard de credinta pura si viata traita spre mantuire, in mai multe randuri o zice, evident ca niste copii, plecati la Domnul din zorii a ce ar fi fost viata lor terestra, sunt mantuiti. Nimeni, cred, nici chiar pe forumul asta, nu sustine ideea scelerate "copii in Iad". Eventual sugari, ca sa fie oroarea conceptuala maxima. Pe de alta parte, nici cum sugereaza subtil Florin-Ionut, copiii morti nu ajung sfinti/ingeri. Sunt mantuiti, si gata! Ca umani obisnuiti, pur si simplu. Iar ideea ca copiii morti ante-baptism au, chipurile, vreo vina personala si pe caled e consecinta nu pot gusta dulceata de Sus, e la fel de...dubioasa. Problema de logica: vorbind despre Imparatia de Sus, Domnul pune copiii ca standard, in alt loc, zice ca ingerii lor "pururea vad Fata Tatalui Meu Care este in Ceruri". Unii, ca sa emfasizeze rorul Botezului, zic ca niste fiinte care habar nu au cu ce se mananca pacatul, ura, si alte porcarii, ajung Jos, doar fiindca nu au fost botezati la timp... Eu pe cine sa cred? Pe Stapan, Care vorbeste explicit, sau pe slugi, care o dau la intors cu sofisme, in scop de propaganda orgazniaationala si "strans randurile"? Conceptul catolic de "Limb al Infantilor" e mult mai uman si logic. In conceptia ortodoxa, Iadul e un loc impartit de un copil, ucis de vreo cretina de infirmiera in vreo maternitate, cand avea varsta de 24-72 ore, si de...Stalin, Hitler, Mao, Albert Pike, Adam Weishaupt, George Bush, si alte gunoaie de initiati si macelari de popoare. Nu as vrea sa fiu in locul logicii. Halebarda cu lame de laser a subiectivismului eclezial o reteaza cat ai clipi. Si, fiindca a fost short-lived, nu a apucat sa fie botezata, deci...in Iad cu ea.

Last edited by Darth Ludicus; 02.08.2015 at 12:04:10.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 02.08.2015, 11:43:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Biserica e o organizație "umană"??
Haidi pa!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #60  
Vechi 02.08.2015, 11:57:38
Darth Ludicus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Biserica e o organizație "umană"??
Haidi pa!
Din cate stiu eu, e compusa din humans. Ierarhiile de sentienti non-fizici au dat-o in bara inaintea crearii speciei noastre, din cate stiu. Ei erau dinaintea crearii omului, si acei dintre ei care o festelira, o festelira 4 good. Biserica, intreaba si tu un preot, dar care sa nu fi fost un "igor paslushnik"-like, a fost intemeiata la Cinzecime. De ce? Asa a binevoit Preasfanta Treime. Faptul ramane si il gasesti in orice catehism serios de pe lumea asta si, chiar mai important, in liturgica si dogmatica Bisericii.

Last edited by Darth Ludicus; 02.08.2015 at 12:11:49.
Reply With Quote
Răspunde