Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2017, 08:44:22
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit Ulfila sau Wulfila, primul Mitropolit al Romaniei, 311-383 e.n.

Ulfila a fost fiul unor Greci luati "sclavi" in timpul unei invazii a romanilor in Tracia si Anatolia.

Ca orice sclav la poporul roman, nu erau pusi la munca, ci tratati ca oaspeti. Probabil traiau pe la curtile Domnitorilor iar copiii lor deveneau sefi la noi.

Asa si fiul lor care a studiat Biblia si este unul din primii traducatori ai Bibliei din Lume. Biblia era scrisa numai in Greaca pe atunci, nu stiu daca a fost deja tradusa in latina.

El a tradus Biblia in limba noastra romaneasca sau geta, cum o vorbeam pe atunci. Dar din pacate in dorinta de al prezenta ca neamt, copia bibliei lui pastrata in Italia este doar copia unei copii a unei copii si modificate dupa nemtii care au scris copiile cu limbile lor vechi germanice.

Doar pentru a forma din 100 de popoare un singur popor asa numit German, acum 1000 de ani s-au gandit ce ar fi sa furam istoria altora si sa ne spunem: noi suntem aceea.

Pentru aceasta au falsificat documente, istoria si au interzis limbile vorbite de oameni si au impus prin amenintarea cu pedeapsa vorbirea limbii germane, cel putin asa s-a intamplat in tinuturile estului german, tinuturi mai mari decat asa numitul DDR.

Last edited by alin ny; 26.02.2017 at 08:55:13.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.02.2017, 08:53:57
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Ulfila este cel care n-a dat Biblia.

Pentru ca el avea o conceptie "oficiala" in Crestinism la acea data, noi il tratam cu indiferenta si uitare.

Ulfila a fost ca si Imparatul Constantin cel Mare, de conceptie ariana.

Biblia lui Ulfila a fost scrisa si citita in Casele (nu bordeiuri, doar cand au venit apusenii de la 1350 ni s-a impus ca nu avem voie sa facem case si biserici din piatra, ci noi sclavii cum am devenit nu aveam voie dacat la bordeiuri din cirpici) noastre ale Romanilor sau Getilor cum ne numeam pe atunci.

Doar si acum oamenii vor sa stie cel mai bine si cei mai bun pentru ei.

Si strabunii nostri au vrut si au citit si invatat sa citeasca si sa scrie in comunitatile satesti si scriau si citeau bibila impreuna si copiile acesteia o dadeau la satele care nu aveau.

Asa se face ca noi din Romania si sudul Bulgariei am pastrat limba noastra cea geta sau romana de azi in timpuri tulburi.

Dargi Parinti Preoti, de ce nu il recunoasteti pe Ulfila, primul Mitropolit al Romaniei?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2017, 08:58:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alin ny Vezi mesajul
Ulfila a fost fiul unor Greci luati "sclavi" in timpul unei invazii a romanilor in Tracia si Anatolia.....
Asa si fiul lor care a studiat Biblia si este unul din primii traducatori ai Bibliei din Lume. Biblia era scrisa numai in Greaca pe atunci, nu stiu daca a fost deja tradusa in latina.

El a tradus Biblia in limba noastra romaneasca sau geta, cum o vorbeam pe atunci....
La asta se lucra inca si pe vremea Sf. martiri Brancoveni fara s-O termine?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 26.02.2017 at 09:03:28.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.02.2017, 12:15:26
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Mor de ras. Colegul nostru l-ar bate pe mr.Bean. Detasat.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.02.2017, 21:19:49
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
La asta se lucra inca si pe vremea Sf. martiri Brancoveni fara s-O termine?
Te rog, poti sa imi deslusesti sensul? Pe vremea lui Brancoveanu se lucra la istoria bisericeasca si mai ales la primul Mitropolit al Romaniei dovedit prin Documente si anume Ulfila?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.02.2017, 21:25:17
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Mor de ras. Colegul nostru l-ar bate pe mr.Bean. Detasat.
Nu inteleg, oare este atat de greu de inteles ca Ulfila a fost un episcop crestin, s-a nascut in Romania, a predicat crestinismul pe teritoriul roman si s-a retras la batranete la oras in sudul Dunarii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.02.2017, 21:35:12
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alin ny Vezi mesajul
Nu inteleg, oare este atat de greu de inteles ca Ulfila a fost un episcop crestin, s-a nascut in Romania, a predicat crestinismul pe teritoriul roman si s-a retras la batranete la oras in sudul Dunarii.
se pare ca nu e greu deloc, pare foarte firesc asa cum spui tu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.02.2017, 23:31:37
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alin ny Vezi mesajul
Te rog, poti sa imi deslusesti sensul? Pe vremea lui Brancoveanu se lucra la istoria bisericeasca si mai ales la primul Mitropolit al Romaniei dovedit prin Documente si anume Ulfila?
Te rog sa-mi ierti ignoranta, dar am intrebat(putin sarcasitc) plecand de la Acatistului Sf Martiri Brancoveni unde scrie in Icosul al 4-lea:
"Bucurati-va, caci voi tiparirea primei Biblii in romana ati continuat."
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare