Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 27.03.2008, 10:47:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Feminitatea este o denaturare a chipului lui Dumnezeu. O fetita crescuta izolat de societate nu-si va dezvolta atributele feminitatii si astfel va ramâne mai aproape de chipul lui Dumnezeu.

Subordonarea femeii fata de barbat nu face decât sa autorizeze mentinerea femeii în feminitate, separând-o astfel de Hristos, în Care nu mai este barbat sau femeie.

Când sufletul se înalta în rugaciune el nu mai simte ca e barbat sau femeie, deci împartirea pe sexe nu ne ajuta în unirea cu Dumnezeu.
Nu este feminitatea nici o denaturare, doar interpretarea din noi o denatureaza, shi trimiterile noastre catre scarbe...

Atributele feminitatzii nu se refera la spurcaciuni shi la desfranari ci la chipul femeii creat de Dumnezeu, la partea femeiasca...

Chipul lui Dumnezeu se desavarsheshte nu in izolare ci in duhovnicie, adica rabdand ocarile ce vin de la lume sau daca eshti in izolare de la draci shi nepasare shi lene dar rabdare intru Hristos...

Subordonarea femeii fatza de barbat are shi sensuri duhovniceshti shi nu pe cele care le vede domnia ta, sadomatzochism sodomist-gomoric, cum se vede in lumea lui antihrist

Mentzinerea femeii in feminitate ei nu inseamna disponibilitatea ei spre relatzii cu oricine, ci duhovnicia feminina, nobletze, curatzie, sentimente adanci de curatzenie, credintza shi fidelitate...

Autorizarea subordonarii nu se refera la patimi shi pacate ci la mai marii duhovniceshti ce trebuiesc cinstitzi prin ascultare

In Hristos nu mai este barbat sau femeie ca indivizi ci sunt un singur trup care nu mai poate fi numit nici barbat shi nici femeie caci de feciori luandu-se au format trupul credincios neadulterin cununta shi beinecuvantat, astfel ca in Hristos au format trup duhovnicesc ingeresc nestricacios... shi asta nu inseamna ca li s-a anulat caracteristicile feminine sau masculine... dar e adevarat ca mai bine fara puterea din ele daca te duc in iad, in calcarea poruncilor, shi szminteala, caci uni se fac verguri pentru imparatzie, altzii din nashtere iar pe altzii ii fac oamenii, dar in Imparatzie se vorbeshte despre trup ingeresc shi nu asexuat, iar trupul ingeresc al celor cununatzi este cel neadulterin, in care cununile fecioriei se unesc shi se formeaza o singura cununa care trebuie dusa pana la sfarshit, shi atunci vor primi cununa ingereasca... asha cum cei doi heruvimi de aur ishi aveau ariple unite, tot asha cei doi vor moshtenii impartzia cerurilor cu aripi unite formand un singur trup duhovnicesc, curat shi nu asexuat, dar nu-i exclus sa fie shi asexuat dar nu este foarte relevant ci indumnezeirea este mai relevanta.

Cum sa nu mai simta, dumneata ai impresia ca rugaciunea shterge din trasaturile persoanei? ea sterge doar mocirla shi ranile pacatelor, Rugaciunea shi Dumnezeu nu a stricat prin nimic Curat Templul Nashterii Sale, Preacurata shi Preasfanta Fecioara pastrandu-shi complet fecioria shi feminitatea din moment ce a devnit Maica Domnului shi nu Tatal Lui... astfel ca de foarte multe ori Mantuitorul o numeshte Femeie... shi nu cu sensurile desfranate pe care le consideram noi... ci cu sensurile Dumnezeieshti ale creatziei, caci parte Barbateasca shi parte Femeiasca i-a creat...

deci vad ca tu o tzii pe a ta mereu oricat ash vorbi, shi eu pe ale mele, atunci nu ne ramane decat sa ne rugam sa ne lumineze Dumnezeu pacatele noastra shi sa nu osandim pe fratele nostru/aproapele nostru care face voile lui Dumnezeu... pe care niciodata nimeni nu-l ia in seama... asta pentru ca lucreaza cu pricepere, in taina, shi nu doar de ochii shefului ci ca pentru Dumnezeu ashteptand cu frica ziua cand va da socoteala... :)
Reply With Quote
  #222  
Vechi 27.03.2008, 12:04:19
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Atributele feminitatzii nu se refera la spurcaciuni shi la desfranari ci la chipul femeii creat de Dumnezeu, la partea femeiasca...

Chipul lui Dumnezeu se desavarsheshte nu in izolare ci in duhovnicie, adica rabdand ocarile ce vin de la lume sau daca eshti in izolare de la draci shi nepasare shi lene dar rabdare intru Hristos...
Nu exista chip al femeii.

Constiinta feminina se dezvolta din cunoasterea propriilor caracteristicia anatomice la care se adauga preocuparea pentru aspect, careare un efect alienator. Parul lung de exemplu accentueaza constiinta feminina si cum ziceai tu, este plin de draci, adica atâta atât în ea cât si în barbati aprinderea trupeasca.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 27.03.2008, 14:23:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Atributele feminitatzii nu se refera la spurcaciuni shi la desfranari ci la chipul femeii creat de Dumnezeu, la partea femeiasca...

Chipul lui Dumnezeu se desavarsheshte nu in izolare ci in duhovnicie, adica rabdand ocarile ce vin de la lume sau daca eshti in izolare de la draci shi nepasare shi lene dar rabdare intru Hristos...
Nu exista chip al femeii.

Constiinta feminina se dezvolta din cunoasterea propriilor caracteristicia anatomice la care se adauga preocuparea pentru aspect, careare un efect alienator. Parul lung de exemplu accentueaza constiinta feminina si cum ziceai tu, este plin de draci, adica atâta atât în ea cât si în barbati aprinderea trupeasca.
Domnule imi pare rau ca mereu combatzi pe langa subiect...

Chipul Femeii exista, dar nu vrei sa-l vezi, cate fecioare curate shi mironositze desavarshite in duhovnicie shi mucenitze...

Caci dupa Chipul lui Dumnezeu I-a facut parte Barbateasca shi parte Femeiasca... deci exista oricat dai dumneata adevaruri din astea ... nici nu shtiu sa le calific... observatzii de parca ar avea in spate studii shi experientza de o viatza... asha nishte adevaruri de neclintit... fii domnule serios cu adevarurile astea fataliste, ca nishte superstitzii... ca imi vine sa stau dreptzi in fatza lor shi sa bat pas de defilare...

Eu am zis, adica nu am zis ci am repetat ca un papagal dupa Hristos, ca in parul taiat sunt mii de draci, asta inseamna ca femeia daca se tunde ishi necinsteshte capul shi mai bine s-ar rade in cap, astfel ca nu parul lung atzatza ci parul taiat...

deci mereu invartoshezi Cuvantul ca sa nu fie desranare... dar daca il lashi neinvartoshat nu este desfranare shi nu dupa cum ni se pare noua ca le protejam pe femei sau pe barbati, ci dupa cum reushesc ele sa asculte de Cuvantul lui Dumnezeu...

iar aprinderea trupeasca vine din lacomie shi mandrie... cum spun sfintzii parinzti duhovnici shi din moda zilelor noastre, moda lumii, lumea... urmarea lumii duce la desfranare dar shi contra lumii tot la desfranare duce, ca noi nu trebuie sa fim contra shi nici pentru ci urmatori ai lui Hristos.

Conshtiintza feminina se dezvolta din poftele barbatului shi a barbatului din lacomia barbatului Babilonului astfel ca iata izvorul catastrofei... cele 7 patimi izvorate din tatal minciunii, maica patimii shi fiul pacatului... iar fii shi ficele lor sunt cata frunza shi iaraba sau cat nisipul oceanelor iar din fiecare fiu shi fiica sentimentala a lor, puzderie de samantza, asha ca praful de pe toba sau ca ce vrei dumneata shi fiecare inradacineaza cate un mic antihrist...??????:(
Reply With Quote
  #224  
Vechi 27.03.2008, 14:29:49
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Dar tu de unde scoti mesajele astea profetico-poetice?

Eu pot sa argumentez afirmatiile mele, de fapt ce spun sunt de obicei analize ale unor fenomene obiective.

Tu scoti niste locutiuni fara a argumenta ideile.


Când am zis ca parul lung accentueaza constiinta feminina e o explicatie a unui fenomen verificabil. Când am zis ca atâta atât pe ea cât si barbatii iarasi e ceva verificabil.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 27.03.2008, 15:17:37
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Parul lung de exemplu accentueaza constiinta feminina si (...) este plin de draci, adica atâta atât în ea cât si în barbati aprinderea trupeasca.
Traditie draga, Sfanta Scriptura te contrazice:
1 Corinteni 11
14. Nu va invata oare insasi firea ca necinste este pentru un barbat sa-si lase parul lung?
15. Si ca [color=red]pentru o femeie, dacă isi lasa parul lung, este cinste[/color]? Căci părul i-a fost dat ca acoperămant.
16. Iar dacă se pare cuiva că aici poate să ne găsească pricina, un astfel de obicei (ca femeile să se roage cu capul descoperit) noi nu avem, nici Bisericile lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 27.03.2008, 16:31:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Dar tu de unde scoti mesajele astea profetico-poetice?

Eu pot sa argumentez afirmatiile mele, de fapt ce spun sunt de obicei analize ale unor fenomene obiective.

Tu scoti niste locutiuni fara a argumenta ideile.


Când am zis ca parul lung accentueaza constiinta feminina e o explicatie a unui fenomen verificabil. Când am zis ca atâta atât pe ea cât si barbatii iarasi e ceva verificabil.
dupa ce ochi verifici?, ala plin de tina sau ala curatzit cu alifia lui Hristos, deshi ma gandesc ca e ala cu ocheanul sub forma de barna... ca tu zici ca parul lung atzata... shi mai zici sa fie lepadata conshtiintza feminina... poi nu numai femeia e ushuratica ci shi barbatul, shi ce ar trebui dupa teoriile shi solutziile tale cu barbatul care curveshte? sa-shi ia fusta, sa se fardeze, sa nu se mai uite in oglinda? cum il tratezi pe barbatul curvar? ca vad ca pe femeie o lashi fara conshtiintza shi tunsa scurt, barbateshte, barbatul poate shi el dupa tine trebuie sa nu mai aiba conshtiintza masculina? sau amandoi sa aiba conshtiintza asexuata, de vergur? Tzi-am mai zis amandoi trebuie sa aiba conshtiintza duhovniceasca, shi aia trebuie cautata, ca prin aia ishi stapanesc oamenii orice inclinatzii negative, iar daca se fac verguri pentru Hristos, atunci e mai bine decat sa curveasca sau sa devina adulterini, dar daca sunt curatzi? nu curvesc... ce sa faca in opinia ta, sa lepede ce nu e stricat?... poi numai pacatosului sa i se ia a zis Hristos iar dreptului, credinciosului, celui nepacatos, sa i se dea...


verificabil nu e asha cum cautzi dumneata, astea sunt teoriile antihristice care ishi permit sa verifice shi sa solutzioneze la altzii in batatura, stiintza pentru tot globul pamantesc shi buletine de recensamant cu cod de bare ca shi nume nou... dar Dumnezeu tzine seama de fiecare, de necazul fiecaruia, de starea respectiva, daca esti barbat un fel de canon, daca eshti femeie altfel de canon... dumneata nici macar barbatzi shi femei nu mai acceptzi sa existe pe lume?! tu creezi mishcarea vergurista? poi cine te opreshte sa te faci vergur daca asha consideri... e foarte bine, dar eventual pentru Hristos... shi nu fac mishto, ca decat sa ajunga cineva in iad pentru un ochi sau pentru altceva mai bine se roaga sa-i ia Dumnezeu puterea din ele, dar shi din entuziasmul mandriei cascatului pacatului... ca mai tozi suntem cascatzi la pacate dar mandrii nevoie mare...

ce profetzii poetice ai vazut la ce scriu eu? nu exista poezie shi nici profetzie, ca Profet Dumnezeu este, Hristos, Cuvantul Lui Dumnezeu... iar ce scriu e ce mi-a mai ramas shi mie de la sfintzii, parintzii, mucenicii shi profetzii sai Teologi...

sau ai vrea sa-tzi vorbesc matematic shi exact ca shi cum am invatzat in liceu la diferite discipline, in limbajul tehnic, pot sa vorbesc shi asha ca shi Dumnezeu foloseshte astfel de termeni, dar tot despre patimi shi pacate e discutzia asha ca ramanem la termenii consacratzi... deshi... in limbaj matematic ash zice pentru tine:

Integrala de volum pe tzeasta de la radacina parului shi pana la lungimea maxima este altceva decat curvia shi ispita in cazul femeilor cu atat mai mult cu cat au fost tunse in monahism... ca reprezinta cinstirea capului lor... care este Barbatul, in fatza lui Dumnezeu, pentru Ingerashi. :) shi atunci shi conshtiintza feminina capata notziuni nu numai pe integrala de suprafatza... cum o invatza moda... in genere sa se faca pe ea un fel de vitrina... sau stand de marfa de calitate pentru satana...
:(:(???
Reply With Quote
  #227  
Vechi 27.03.2008, 19:11:46
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Parul lung de exemplu accentueaza constiinta feminina si cum ziceai tu, este plin de draci, adica atâta atât în ea cât si în barbati aprinderea trupeasca.
Asta pe unde ati mai citit? Deci femeia, mai nou, ar trebui sa se tunda ca sa nu mai poarte parul care "e plin de draci"?!

Elena
Reply With Quote
  #228  
Vechi 27.03.2008, 22:42:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vezi ce bine, Elena, ca nu te-ai indepartat de tot de forum: afli lucruri pe care inca nu le stii... Ramai deci cu noi.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 28.03.2008, 00:32:28
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Poate ca ar fi bine sa luam aminte cand vorbim despre casnicie/relatia dintre sot si sotie/viata conjugala si la parerile mai echilibrate ale unor preoti contemporani, preocupati de aceste subiecte. Ma gandesc la Pr. Prof. Ilie Moldovan, Pr. Prof. Vasile Mihoc, Pr. Prof. Constantin Coman, Pr. Nicolae Tanase, Pr. Vasile Gavrila (s.a.), toti oameni casatoriti, cu casnicii reusite. In opinia mea, cei care vorbesc dupa mintea lor, foarte probabil fara sa traiasca experienta casatoriei, ar face bine sa nu mai fie asa de categorici in afirmatiile pe care le fac caci se pot insela mult.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 28.03.2008, 13:23:30
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Prof. Dr. Dumitru Popescu
„Dumnezeu a creat-o pe Eva ca o fiinta cu propria ei identitate si personalitate, opusă lui Adam, ca [color=red]să se poată intregi reciproc[/color]”.
„Cultura răsăriteană nu a confundat Biserica cu societatea, [color=red]dar nici nu a separat Biserica de societate[/color], fiindcă scopul ei nu a fost de a domina societatea, ci de a contribui la [color=null]transfigurarea societătii prin familie[/color] in vederea relatiilor de comuniune si omenie”
"O familie autonomă, concepută pe baze pur naturale și individuale(...)[color=red]femeia care se aruncă in afaceri[/color], are repulsie fată de căsătorie; pe cand ambii părinti, care se dedică muncilor lor, se auto-exclud, sau isi exclud afectiv copii, cat si real din spatiul vietii lor, pentru că nimeni nu vrea să renunte la munca lui, la prioritătile lui
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 12:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 19:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 01:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 12:43:54