Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.07.2009, 21:16:02
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb caile Domnului

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Eu stiam, apropo de pacate, ca chiar daca o persoana se spovedeste regular, ia impartasania, totusi boli pot veni din cauza pacatelor.

De ce?

Pentru simplul motiv ca aceste pacate le avem si ne urmaresc pina la a 7-a generatie.

Exista vre-un mod de a primi dezlegare de pacatele antenatilor nostri?
Asta nu stiu sa-ti raspund.

Banuiesc ca atunci cind un copil, si eu am o prietena la care i s-a intimplat, are 15 ani, se imbolnaveste subit de MS( Multipla Scleroza) fara a avea genetic aceasta boala, nu pacatele acelui copil l-au dus aici. Sint pacatele antenatilor.
Se stie ca de ex MS nu este o boala curabila la ora asta.
Nu stim, nu putem intelege caile Domnului. Nu sta in puterea noastra sa intelegem de ce li se intampla unora sa aiba boli de genul acestora ciudate, cum este scleroza in placi.
Necunoscute sunt noua dreptatile cu care ne pune Domnul pe calea mantuirii.

"Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat!"

Lupta usoara cu boala prietenei tale si fiicei ei! Desi stiu ca nu e usor deloc. Rezistenta, rabdare si nadejde!

Last edited by LapetiteMoc; 13.07.2009 at 21:28:51.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.07.2009, 21:40:13
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pt. LapetiteMoc

Doamne ajuta ! ma bucur ca ai aparut .Desi chiar asta noapte ti-am scris doua vorbe de multumite pe celalalt topic revin si iti multumesc ca dupa multa incordare acumulata in fata calculatorului mai inseninat cu descrierea celor ce-ti plac si a celorlalte.Ai facut-o duios deschizindu-mi astfel si cartea copilariei mele.Iti multumesc pt. felul de a te comporta pe topic.Sa fi binecuvintata !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.07.2009, 04:29:01
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Multumesc !

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.07.2009, 19:59:08
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nu stim, nu putem intelege caile Domnului. Nu sta in puterea noastra sa intelegem de ce li se intampla unora sa aiba boli de genul acestora ciudate, cum este scleroza in placi.
Necunoscute sunt noua dreptatile cu care ne pune Domnul pe calea mantuirii.

"Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat!"

Lupta usoara cu boala prietenei tale si fiicei ei! Desi stiu ca nu e usor deloc. Rezistenta, rabdare si nadejde!
Iti spun eu de ce. Ca sa fi atent tot timpul la Dumnezeu si sa nu mai fi aplecat spre pacate. Adica din dragoste pentru o pacatoasa asa cum sunt eu. Si stiu asta pentru ca eu am aceasta boala si numai prin infranare pot tine boala sub control, crede-ma!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.07.2009, 16:00:40
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Iti spun eu de ce. Ca sa fi atent tot timpul la Dumnezeu si sa nu mai fi aplecat spre pacate. Adica din dragoste pentru o pacatoasa asa cum sunt eu. Si stiu asta pentru ca eu am aceasta boala si numai prin infranare pot tine boala sub control, crede-ma!
Doamne ajuta!

Ce inseamna infranare pentru a tine boala sub control?
Nu eu am aceasta boala, dar traiesc alaturi de un om care este chinuit de ea. Ma simt atat de neputincioasa ca nu-l pot ajuta decat incurajandu-l. Ii spun mereu ca "asta e doar o alta zi, maine poate fi mai bine! Sunt zile si zile..."
Cum lupti cu oboseala, cu neputinta de a merge, sau de a face transferul din scaunul cu rotile in pat etc? Ieri am plecat pentru cateva cumparaturi. Cand m-am intors l-am gasit cazut langa pat... Ma astepta acolo neputincios. Cand sa faca transferul din fotoliul lui rulant in pat, piciorul drept a alunecat ... Groaznic este sa vezi atata suferinta si neputinta!

Te rog mult, spune-mi ce stii despre boala, ce tratament faci, ce-ti spune medicul neurolog. Bolnavii intre ei se pot ajuta mai mult decat o pot face medicii, pentru ca doar cei care sufera inteleg mai bine boala.

Te imbratisez si Domnul sa-ti usureze lupta cu boala aceasta!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.07.2009, 16:07:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Miine avem maslu pentru un bolnav din familie si parintele mi-a zis uleiul si faina sa le folosim la mincarea pentru bolnav. Nu mai stiu ce sa cred.
Sa facem ce ne invata preotii...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.07.2009, 20:21:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfântul maslu

Această taină se poate săvârși în difeite locuri.În biserică,în curtea bisericii,acasă la cel bolnav și chiar în spitale.
"...și dacă vor fi făcut păcate se vor ierta lor"Aceasta înseamnă că acei care participă la taina sfântului maslu trebuie să fie spovediți.Participarea la Sfântul maslu și înțelegerea celor care se citesc acolo este punerea noastră în legătură cu lucrarea Duhului Sfânt.Este adevărat că uleiul și făina au puteri tămâduitoare, dar vindecarea este condiționată de spovedanie,fapte bune,iertare,iubirea vrăjmașilor.
În această slujbă ( la care eu particip destul de des) este cuprinsă întreaga înțelepciune a ortodoxiei.
Am participat astăzi la Sfântul Maslu la o măn.din apropiere care s-a săvârșit în biserica încă nesfințită.M-am simțit deosebit deoarece nu am mai participat niciodată la o slujbă într-o biserică neterminată.Am avut deasemenea ocazia să ating și să sărut pictura de pe cupola de deasupra altarului cu Maica Domnului cu heruvinii.
Attached Images
File Type: jpg DSCF2304.jpg (38,5 KB, 16 views)
File Type: jpg DSCF2312.jpg (37,3 KB, 9 views)
File Type: jpg DSCF2315.jpg (38,4 KB, 8 views)

Last edited by dorinastoica14; 26.07.2009 at 20:24:30.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.07.2009, 14:51:11
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb scleroza in placi

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Iti spun eu de ce. Ca sa fi atent tot timpul la Dumnezeu si sa nu mai fi aplecat spre pacate. Adica din dragoste pentru o pacatoasa asa cum sunt eu. Si stiu asta pentru ca eu am aceasta boala si numai prin infranare pot tine boala sub control, crede-ma!
Doamne ajuta!

Ce inseamna infranare pentru a tine boala sub control?
Nu eu am aceasta boala, dar traiesc alaturi de un om care este chinuit de ea. Ma simt atat de neputincioasa ca nu-l pot ajuta decat incurajandu-l. Ii spun mereu ca "asta e doar o alta zi, maine poate fi mai bine! Sunt zile si zile..."
Cum lupti cu oboseala, cu neputinta de a merge, sau de a face transferul din scaunul cu rotile in pat etc? Ieri am plecat pentru cateva cumparaturi. Cand m-am intors l-am gasit cazut langa pat... Ma astepta acolo neputincios. Cand sa faca transferul din fotoliul lui rulant in pat, piciorul drept a alunecat ... Groaznic este sa vezi atata suferinta si neputinta!

Te rog mult, spune-mi ce stii despre boala, ce tratament faci, ce-ti spune medicul neurolog. Bolnavii intre ei se pot ajuta mai mult decat o pot face medicii, pentru ca doar cei care sufera inteleg mai bine boala.

Astept cu nerabdare raspunsul tau!
Boala aceasta are diverse stadii, depinde de cat de pronuntata este infectia la nivelul sistemului nervos central! Exista scleroza in placi secundara, caz in care bolnavii pot merge, unii sprijiniti in baston, dar se pot deplasa singuri, altii ajung in scaun cu rotile, dar se pot folosi de maini, altii isi pierd vederea, obosesc si cand vorbesc, nu simt momentul mictiunii etc... Caldura le face tuturor rau, pied orice echilibru din pricina caldurii. Cazurile cele mai grave sunt cu scleroza in placi primara progresiva. Infectia se extinde rapid...

Te imbratisez si Domnul sa-ti usureze lupta cu boala aceasta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.07.2010, 08:58:31
maharea68 maharea68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 1
Implicit

Care untdelemn se sfinteste : cel din vas ul asupra caruia preotii dau binecucantarea sau cel din sticlele oamenilor?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.07.2010, 09:19:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se sfinteste tot uleiul pus pe masa spre sfintire, deci si cel din sticlele aduse de credinciosi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu? anisoara Maslul 87 02.03.2014 00:30:07
Sfantul Maslu - Biserici in Bucuresti elenan Maslul 21 04.09.2012 20:24:56
Sfantul Maslu Maria-Raluca Maslul 12 16.10.2010 14:18:43
Faina si uleiul de la Sf.Maslu speranta Maslul 29 15.03.2010 23:24:56
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu? tinutza Generalitati 4 11.03.2007 21:23:32