Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.09.2010, 20:40:23
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Va veni si pentru tine o zi a indurarii...Si noi am trecut pe aici...
Imi pare rau ca ma lamentez aici, dar stiu ca nu o sa-mi mai recapat nadejdea si credinta. dupa ce am facut atatea pt El, am ajutat atatia sa ajunga pe drumul cel bun, i-am intors la credinta, la Dumnezeu, am avut parte de minuni, dar totusi Il reneg. in trecut v-as fi rugat sa va rugati pentru mine, dar nu mai are rost. nu vreau sa tulbur pe nimeni...
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.09.2010, 20:46:32
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
"Cred Doamne,ajuta necredintei mele "
"Adu mana ta Tomo,si pune-o in coasta Mea,si nu fii necredincios ci credincios"
Se vede ca Domnul nu a respins pe cei care se indoiesc de El.Atunci,pe vremea sa, era orcum mai greu sa te indoiesti de El,caci Il vedeai,si vedeai minunile Sale
Si eu am adesea indoilei .Iar a te indoi ,ce inseamna, decat a nu crede in existenta Lui?
V-as ruga sa imi spuneti ce argumente de natura logica aveti pentru a crede in Iisus Hristos ?
Si inclusiv ce argumente de natura duhovniceasca,de traire,dincolo de logica,va provoaca credinta in El ?

P.S. Cei mai avansati in ale credintei sa ma iertati daca vin cu o intrebare asa 'de baza',dar cred ca poate ajuta multora care sunt mai incepatori
eu iti livrez un argument de logica bruta, cred, pe care chiar si omul de neandhertal, cred ca l-ar fi intels la vremea lui !

astept orice ateu cunoscator de psihologie umana sau a maselor sa ma contrazica !

Se stie clar ca Isus isi formase un grup de adepti sinceri si dezinteresati,care aveau o provenienta sociala simpla, umila chiar !

Omul simplu are uneori si o gandire simpla si eficienta !
Daca Cristos nu mai invia din morti si nu li se arata ,asa cum a promis, oamenii aia nu mai erau in stare sa mai creada in el, nu mai aveau curaj nici macar sa isi mai aminteasca de El !

Pentru ca oamenii aia au trait dupa rastignire intr-o atmosfera de teroare si frica, literalmente se zice undeva intr-un verset, ca atunci cand cristos a mers sa intre la ei ai aveau usa inschisa si erau refugiati intr-o casa de frica iudeilor !

pai acesti oameni fricosi,asupra carora plana ura si moartea ,mai erau ei in stare sa predice,...ce ? Un mort ! Mai erau ei in stare sa moara pentru un om mort ?

Nu !
Clar pe cale logica, Cristos a inviat !
Numai asa, a putut da apostolilor curajul de a continua ,curajul evidentei !
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.09.2010, 20:48:40
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,doriana

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Toti suntem gresiti, niciunul nu e sfant. Daca tu stai in picioare si nu ti-ai pierdut credinta nu e meritul tau, ci e mila lui Dumnezeu.
Insa Dumnezeu are un plan in toate lucrurile, iar noi nu-l intelegem de multe ori. Un lucru e sigur: El nu-i va lasa pe cei ce sunt ai Lui, chiar daca in anumite momente pare ca s-a indepartat de ei. Insa El vegheaza si va trimite izbavirea intr-o zi.
doriana,nu dau lectii,primesc sfaturi,posibil sa-ti fi parut cam dura interventia mea,dar ceea ce spun este convingerea mea.a ramane langa dumnezeu inseamna o continua lupta si nu o poti castiga daca iisus hristos nu este langa tine.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.09.2010, 20:54:45
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
a ramane langa dumnezeu inseamna o continua lupta si nu o poti castiga daca iisus hristos nu este langa tine.
Desigur, e o lupta, dar o lupta prin Duhul. Nu ti s-a intamplat sa ajungi la capatul puterilor, sa simti ca nu mai poti lupta si abandonezi, iar mai apoi sa te ridici, fara sa stii de unde ai gasit acea putere? Ai stiut atunci ca nu lupta ta te-a ridicat, ci bratul lui Hristos. Pe de alta parte sunt unii care ar vrea sa lupte dar nu mai pot. Nu mai gasesc puterea ncesara. Nu mai pot crede. E groaznic, Dumnezeu sa ne pazeasca...Si eu cad de multe ori si sunt atat de slaba incat daca nu m-ar impinge Dumnezeu din spate nu as putea face nici un pas. De aceea nu pot sa le spun altora ca nu au luptat destul, cand stiu cat de cruda e deznadejdea...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.09.2010, 20:56:46
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
doriana,nu dau lectii,primesc sfaturi,posibil sa-ti fi parut cam dura interventia mea,dar ceea ce spun este convingerea mea.a ramane langa dumnezeu inseamna o continua lupta si nu o poti castiga daca iisus hristos nu este langa tine.
Nu vreau sa sadesc o samanta de cearta pe forum. eu cred ca exista doar ca nu ma pot impaca deloc cu ideea ca Mantuitorul a spus: "cereti si vi se va da", lucru total neadevarat.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.09.2010, 21:06:12
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Nu vreau sa sadesc o samanta de cearta pe forum. eu cred ca exista doar ca nu ma pot impaca deloc cu ideea ca Mantuitorul a spus: "cereti si vi se va da", lucru total neadevarat.
"Și de este cineva din voi lipsit de înțelepciune [sau dragoste, zic eu], să o ceară de la Dumnezeu, Cel ce dă tuturor fără deosebire și fără înfruntare; și i se va da. Să ceară însă cu credință, fără să aibă nici o îndoială, pentru că cine se îndoiește este asemenea valului mării, mișcat de vânt și aruncat încoace și încolo." iacov 1:5,6
"ceea ce câștigă biruința asupra lumii este credința noastră." 1 ioan 5:4

Tu esti intr-o criza de credinta acum. Sa dea Dumnezeu sa treaca!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.09.2010, 21:06:17
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Desigur, e o lupta, dar o lupta prin Duhul. Nu ti s-a intamplat sa ajungi la capatul puterilor, sa simti ca nu mai poti lupta si abandonezi, iar mai apoi sa te ridici, fara sa stii de unde ai gasit acea putere? Ai stiut atunci ca nu lupta ta te-a ridicat, ci bratul lui Hristos. Pe de alta parte sunt unii care ar vrea sa lupte dar nu mai pot. Nu mai gasesc puterea ncesara. Nu mai pot crede. E groaznic, Dumnezeu sa ne pazeasca...Si eu cad de multe ori si sunt atat de slaba incat daca nu m-ar impinge Dumnezeu din spate nu as putea face nici un pas. De aceea nu pot sa le spun altora ca nu au luptat destul, cand stiu cat de cruda e deznadejdea...
Asa am patit eu de 2 ori, dar atunci am avut putere sa ma ridic, sa ma cred mai puternic, dar acum chiar nu mai am putere. poate El o sa intervina din nou.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 18.09.2010, 21:06:45
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,doriana

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Desigur, e o lupta, dar o lupta prin Duhul. Nu ti s-a intamplat sa ajungi la capatul puterilor, sa simti ca nu mai poti lupta si abandonezi, iar mai apoi sa te ridici, fara sa stii de unde ai gasit acea putere? Ai stiut atunci ca nu lupta ta te-a ridicat, ci bratul lui Hristos. Pe de alta parte sunt unii care ar vrea sa lupte dar nu mai pot. Nu mai gasesc puterea ncesara. Nu mai pot crede. E groaznic, Dumnezeu sa ne pazeasca...Si eu cad de multe ori si sunt atat de slaba incat daca nu m-ar impinge Dumnezeu din spate nu as putea face nici un pas. De aceea nu pot sa le spun altora ca nu au luptat destul, cand stiu cat de cruda e deznadejdea...
da,dar io nu spun ca o persoana nu a luptat destul ci exista posibilitatea de a schimba stilul de lupta.dupa parerea mea,edificatoare este cartea lui iov
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.09.2010, 21:12:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Asa am patit eu de 2 ori, dar atunci am avut putere sa ma ridic, sa ma cred mai puternic, dar acum chiar nu mai am putere. poate El o sa intervina din nou.
"Îți este de ajuns harul Meu, căci puterea Mea se desăvârșește în slăbiciune" 2 Cor 12:9

Esti inca foarte tanar, Cristi. Nu renunta sa speri si nu accepta iadul atat de usor, pentru ca nu te merita. Hristos ti-a pregatit un loc in cer si te asteapta, nu-i da cu piciorul. Ai in fata o intreaga viata in care poti fi fericit, plus una vesnica in cer impreuna cu Domnul si fratii tai. Si pentru ca ai o singura viata fa-o sa lucreze pentru mantuirea ta. Joaca totul pe aceasta carte. Nu ai nimic de pierdut ci numai de castigat. Continua sa speri. Cat timp exista viata exista speranta.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.09.2010, 21:12:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
" Să ceară însă cu credință, fără să aibă nici o îndoială,
Hai sa fim seriosi..asta este o justificare popeasca...ca vezi tu nu ai credinta si desi te straduiesti tu ramii pacatos...ca vezi tu la tzatza Leana, s-a rugat si rugaciune i-a fost raspunsa ca-i mai curata ca tine la suflet (CIND DE FAPT ERA O COINCIDENTA FOLOSITA LA MODUL SMECHER DE UNII POPI)

Sunt mii de oameni care sunt curati, nu fac nimic rau nimanui isi vad cum pot si ei de viata lor, servici-casa-familie si oricit ar cere si ar bate( Traditie) nu li se deschide si nu li se da, deci are dreptate Mtcrysty

CU CE GRESESC ACESTI OAMENI?????

Cu absolut nimic!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 09:26:43
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 22:16:30
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22