Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.02.2013, 11:37:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"Barba" vine de la "barbat". Sau, poate invers. Mai degraba invers, fiindca "barba" este un substantiv frecvent in latina ("barba non facit philosophus"), pe cata vreme "barbat" este specific romanesc, fapt care atesta barbatia multimilenara a barbatilor spatiului carpato-danubiano-pontic.
Din câte știu, „barbă” vine de la „barbaros”, adică barbari, care se pare că nu se rădeau. Și „bărbat” probabil îl desemna pe purtătorul de barbă.

Iar „vir” nu vine de la virtute, ci invers, întrucât virtutea era asociată bărbăției, puterii, curajului.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.02.2013, 12:09:32
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Față de cele deja postate, nu-mi rămâne de spus decât că nu noi, bărbații, suntem veritabilii barbofori.

Ci ei:
Attached Images
File Type: jpg Balin.jpg (26,1 KB, 12 views)

Last edited by MihaiG; 01.02.2013 at 12:38:36.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.02.2013, 15:57:37
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ce glumet esti amice! In Biblie spovedania are temei biblic, fiind instituita de insusi Hristos.
Cei care sustin ca ar trebui sa poarte barbatii barba OBLIGATORIU, argumentele lor pe ce se bazeaza?
Pe bisericisme-babisme. E o chestie psihologica, cred eu: a intrat, din cauza excesului dominantei monastice in Rasarit, in subconstientul colectiv, asocierea sfinteniei, sau macar a unei duhovnicii cit de incipiente, cu prezenta barbii la barbat.
Pe mine ma tortureaza numita Malasezia sp. (Mihnea poate explica mai bine ce este{ce, nu cine}), asa ca ma rad pe cap si pe barba.
Ca sa fiu nitel stupid: daca mirenii ar avea voie sa zica anatema, as anatemiza nenorocitii de fungi paraziti. Macar de ar avea efect...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 01.02.2013, 15:58:43
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Față de cele deja postate, nu-mi rămâne de spus decât că nu noi, bărbații, suntem veritabilii barbofori.

Ci ei:
Tare. Eu chiar cred ca exista para-umani. Si mai cred ca razvratirea lui Lucifer, alaturi de efectul caderii progresive a omului, a turburat alcatuirea subtila a Lumilor in asa hal, incit asa-zisele intilniri cu entitati de genul alien-like sunt de fapt expresia caderii unor garduri care trebuiau sa ramina ferme.
On-topic: nu dau doua parale pe aiurelile de tate de la tara, fie in Balcanii greco-slavi, fi in Orientul Apropiat/Mijlociu arabo-sriaco-armean, cu "necesitatea spirituala" a prezentei barbii.

Last edited by celestial_pottery; 01.02.2013 at 16:03:25.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 01.02.2013, 16:26:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hai mă, lasă bărbile!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #76  
Vechi 01.02.2013, 16:27:44
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Hai mă, lasă bărbile!
Moondrake, tu porti barba? :P
Reply With Quote
  #77  
Vechi 01.02.2013, 16:30:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Decât mustață și niște favoriți generoși, a la Șerloc Holms.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.02.2013, 16:35:14
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inainte, eu aratam ca Feng Ba, din avatarul meu, dar de cind a intervenit "dragul" de fung, nu i-ar crapa multi paraziti inainte, ai gheiv ap.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 02.02.2013, 20:10:39
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Intamplator am surprins o discutie intre doua doamne, vizavi de pletele si barbile barbatilor si concluzionau ele ca toti barbatii complexati de prezenta unei chelii , isi lasa barba pentru a compensa. Si ma intreb nevinovat, ce si-ar lasa femeile sa creasca, daca si ele ar cheli?!?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 28.01.2014, 18:26:25
rhose87 rhose87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2011
Mesaje: 3
Implicit

Eu sunt unul din barbasi. Am 26 de ani si in momentul asta am barba de vreo 2-3 cm (nu am masurat-o).
Nu am avut plangere ca barba mea ar "irita", ba din contra, am fost sfatuit sa o tin.
Noi, crestinii, ar trebui sa avem un singur mod de a privi lucrurile : CEL CRESTINESC.
Nu vreau sa mai continui pentru ca avand barba asta banuiti de care parte a baricadei sunt.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii nu trebuie sa-si tunda barba costel Preotul 61 20.10.2015 09:20:28