Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #701  
Vechi 28.05.2018, 01:15:13
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e vorba de vrednicie, ci de curatie.
Da știu, curația apare fix după 40 zile, înainte de 40 de zile este imposibil să fie invers. :))
Sf. Ioan Gură de Aur tocmai asta spune că vrednicia nu ține de timpuri, perioade sau soroace.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pregatea, dar nu se impartasea.
Pentru că făcea ascultare! Dar la fiecare Liturghie mergea pregătit pentru a se împărtăși. O fi întâmplătoare această înțelegere?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si spune ca a simtit mai mult decat daca s-ar fi impartasit.
Da, ascultarea aduce mult folos. Și nu se putea împărtăși fără binecuvântare.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deci nu e necesar sa te impartasesti des,
Serios? Faptul că unii au ajuns la concluzia asta și alții la cealaltă, nu înseamnă că una din variante este greșită. Fiecare alege ceea i se potrivește mai bine sau, mai exact, ceea ce consideră duhovnicul că i se potrivește.
Concluzia ta este în totală contradicție cu practica Sf. Ioan de Kronstadt. Am dat doar un exemplu.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
in schimb e foarte bine sa te spovedesti des,
Împărtășirea des automat implică spovedanie sistematică, oricum mai des decât termenul de 40 de zile. Spre exemplu spovedania la 3 săptămâni este de ori mai mult decât cei care se împărtășesșc la 40 zile și văd spovedania ca pe un act juridic.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am spus ca nu stiu ce face un preot, nu cunosc niciunul in mod atat de strans, sa stiu care e viata lui privata in amanunt. De aceea nu stiu nici ce reguli au preotii.
Și uite așa eviți să dai un răspuns pertinent. Nu ai participat la niciun botez/nuntă care s-a ținut sâmbăta și preotul a fost invitat la masă?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parintele Cleopa spunea ca la manastire calugarii se spovedeau zilnic cu cativa ani inainte, iar in timpul cand vorbea se spovedeau saptamanal.
Greu de tot măi Cătă! Eu te întreb de mere, tu îmi răspunzi de pere. Preotul care slujește zilnic crezi că se spovedește zilnic și ține post permanent?
Reply With Quote
  #702  
Vechi 28.05.2018, 01:44:19
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In articolul parintelui Pruteanu gasim, in schimb, explicatii mai detaliate despre aparitita modei acesteia la catolici, de care amintea diac. Ica. Parintele spune ca si catolcii se impartaseau la fel ca noi, pana in sec. XVIII.
Serios? Eu am înțeles altceva. Citez: ”Menționăm însă încă o dată că practica desei împărtășiri era aproape străină Bisericii Apusene din secolele al XII‑lea–al XVII‑lea, în care scolastica era pusă deasupra Tradiției, iar din cauza iezuiților acest curent a pătruns și în Teologia Răsăriteană.” Deci în această perioadă catolicii nu se împărtășeau des, contrar practicii din Biserica Răsăritenă.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Atunci a aparut moda impartasirii dese, datorita conceptiilor preluate de la protestanti. Cel mai probabil Neofit Kavsokalivitul a preluat aceste conceptii de la catolici, dupa aceea fiind insusite si de Sfantul Nicodim. De asemenea, impartasirea la fiecare Liturghie scrie parintele Pruteanu ca apare la catolici in preajma Conciliului Vatican II, adica atunci cand apare si al ortodocsi, clar preluata tot de la catolici.
:)) Greșit! Împărtășirea des este o învățătură apostolică păstrată de Biserică până astăzi. Practica s-a păstrat cel mai bine la preoți, iar canoanele nu sunt expirate.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar, toate argumentele sunt gresite, se incearca impunerea unor conceptii false.
Ar fi fost culmea ca Părintele Pruteanu să aducă argumente care să-i taie craca de sub picioare
Reply With Quote
  #703  
Vechi 28.05.2018, 12:01:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Scrie, cum să nu scrie? ”... de ar fi cleric, să se caterisească, iar de ar fi laic, să fie îndepărtat de la împărtășire (de la comuniune, afurisit).” Reiese clar că mersul la bserică era comuniune euharistică. Iar canonul 9 Apostolic nu lasă loc de interpretări: ”Toți credincioșii care intră în biserică și ascultă scripturile, dar nu rămân în continuare la slujbă și la Sfânta Împărtășanie, aceia trebuie să se excomunice ca făcând neorânduială în Biserică.”
Problema e ca tu ai putine cunostinte teologice si nu intelegi tot ce citezi. Aceea e pedeapsa, nu are legatura cu impartasirea la fiecare Liturghie. Oprirea de la impartasire era pedeapsa cea mai comuna data laicilor, o sa vezi ca la majoritatea canoanelor e aceasta pedeapsa. De exemplu, si in cazul pacatelor grele se opreste de la impartasire pe o anumita perioada. Acea perioada putea fi de la o zi (ca in cazul canonului sf. Ioan Postitorul, amintit si de paritnele Pruteanu), pana la sfarsitul zilelor, in unele cazuri grave. Canonul acela spune de cei ce lipsesc trei saptamani la rand de la Liturghie, preotii amintesc in predici de acest lucru (cel putin cei pe care i-am auzit eu). Cei care propovaduiesc imparatsirea deasa presupun ca la Litughie se impartaseau toti, acesta fiind un arguemnt circular (introduc in datele pe care le stim ceea ce vor sa demonstreze, adica o presupunere a lor).

Legat de canonul 9 Apostolic, acolo e citat gresit, nu am mai mentionat asta in mesajul dinainte, ca sa nu fie prea lung. Probabil nu parintele Pruteanu a scris citatul gresit, ci l-a copiat de la cei ce sustin impartasirea deasa. Canonul spune de "rugaciune si Sfanta Impartasanie", nu "slujba". In forma cu "rugaciune" se arata clar ca e vorba de ramanerea la toate etapele slujbei Liturghiei (citirea Scripturilor, rugaciune si impartasanie), in timp ce forma cu "slujba" induce ideea ca e vorba de impartasire mentuinata special, pe langa slujba Liturghiei.
Reply With Quote
  #704  
Vechi 28.05.2018, 13:32:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu spune că păcatele ușoare nu trebuie spovedite, ci că păcatele ușoare nu te rup de Biserică și deci nu te opresc de la împărtășire. Biserica nu interzice împărtășirea deasă.
Si daca nu te spovedesti inainte de impartasire nu inseamna ca pacatele usoare nu le-ai spovedit atunci (presupunand ca acela nu are pacate grele sau stie care sunt acelea grele)? Daca cineva se spovedeste la trei saptamani si se impartaseste in fiecare saptamana (cum spuneai), pacatele mici adunate intre-o saptamana raman nespovedite. Tocmai de aceea parintele Pruteanu incearca sa argumenteze cu faptul ca pacatele acestea se sterg si la rugaciune, cam cum spun si protestantii. Parintele interpreteaza partizan si un citat din Sfantul Nicolae Cabasila , in care spune ca daca cineva nu are pacate grele (opritoare) se poate impartasi, desi sfantul spune exact ce spune si Biserica azi, nu faptul ca daca nu are pacate grele se poate spovedi si fara sa se impartaseasca.

De asemenea, parintele Pruteanu spune de impartasirea zilnica, nu cea la o saptamana, cum spui tu (in care nu ar aparea prea multe probleme cu spovedania inainte,d aor la cea zilnica e o problema): "Ca o concluzie referitor la cele două probleme care apar atunci când se vorbește despre deasa împărtășire ( adică spo*vedanie și post), putem spune că nu greșește cu nimic cel care vrea să se împărtășească o dată sau de două ori pe săptămână sau chiar zilnic, ba, dimpotrivă, mult bine duhovnicesc își face."
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
În concluzie Sf. Nicodim și alți sfinți au greșit, iar tu ai dreptate. :))
Ideiea împărtășirii dese este luată de la catolici, în schimb ideea împărtășirii la 40 de zile este ortodoxă. :))
Si tocmai spuneam intr-un mesaj anterior ca unii ecumenisti au obiceiul sa dea un citat (scos din context, de obicei) dintr-un sfant si apoi sa reproseze ca are mandrie cel ce contrazice un sfant. Culmea e ca e exact invers, tu spui ca Biserica a adoptat niste invataturi gresite si tu ai dreptate. Toti sfintii au gresit, impreuna cu Biserica si grupul vostru a gasit adevarul. Uite ce spune si parintele Pruteanu, pe care am observat ca ai ajuns sa il consideri infailibil, nici macar un cuvant nu consideri ca ar gresi: "ignoranța care a cuprins cea mai mare parte a Bisericii Ortodoxe Ru*se și aproape întreaga Biserică Ortodoxă Română este una fără precedent și cu grave repercusi*uni asu*pra vieții duhovnicești a creștinilor." Nu e doar o alternativa, cum spui tu, ci o mare greseala in Biserica.

Ce scrie de fapt in carte aceea atribuita Sfantului Nicodim? Ca impartasirea de doua sau trei ori pe an e buna (cum se practica la greci), dar ca impartasirea mai deasa e si mai buna. Deci nu cum spune parintele Pruteanu si cei ce sustin impartasirea deasa, ca e o gresala cea rara.
Am spus cartea atribuita sfantului pentru ca acum am citit ce scrie acolo, in incheiere. Lucrarea fost scrisa de fapt de calugarul Neofit Kavsokalivitul, asa cum banuiam, la Brasov, in 1772. Manuscrisul se afla la Biblioteca Academiei Romane. Scrie apoi asa: "Lucrarea s-a tipărit îndată în Veneția în două ediții, în anii 1777 și 1783, fără însă a se indica numele autorului, din care pricină ea a fost atribuită unor mari cărturari ai vremii: Sf. Macarie, mitropolitul Corintului și Sf. Nicodim Aghioritul." Abia a doua editie se presupune ca a fost imbunatatita de Sfantul Nicodim. Asa cum se arata in articolul dat de mine Neofit Kavsokalivitul avea mai multe erori de invatatura, inclusiv legate de impartasanie.
Reply With Quote
  #705  
Vechi 28.05.2018, 14:33:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Da știu, curația apare fix după 40 zile, înainte de 40 de zile este imposibil să fie invers. :))
Sf. Ioan Gură de Aur tocmai asta spune că vrednicia nu ține de timpuri, perioade sau soroace.
Degeaba ironizezi, daca nu cunosti ce este Taina Spovedaniei. Curatia tine de pregatirea inainte impartasirii, adica spovedirea si postul. Prin spovedanie se iarta toate pacatele (bineinteles, daca se spovedeste corect), credinciosul devine curat si primeste har, e ca botezul. De aceea, chiar si un credincios obisnut se poate impartasi astfel, desi nu a ajuns la masura celor despatimiti. Termenul de 40 de zile este dat pentru credinciosii obisnuiti, ca sa nu se vateme. In timp ce cei imbunatatiti, calugari sau pusticii, se pot impartasi si mai des. Cineva care a ajuns la masura despatimirii nu e mai curat si vrednic decat un credincios obisnuit? Dar aici e vorba de invatatura gresita propovaduita de cei ce sustin impartasirea deasa, ca nu trebuie sa fie curat cel ce se impartaseste, sau se curateste singur. (sunt unii care spun ca imparatsirea trebuie data la toti, pentru ca e ca un medicament pentru pacatosi, ca spovedania).
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Pentru că făcea ascultare! Dar la fiecare Liturghie mergea pregătit pentru a se împărtăși. O fi întâmplătoare această înțelegere?
Deci, daca se duce cineva pregatit in fiecare duminica, dar se impartaseste cum spune Biserica are mai mult folos. Tot Sfantul Paisie Aghioritul spune ca impartasirea deasa nu aduce sfintenia.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Da, ascultarea aduce mult folos. Și nu se putea împărtăși fără binecuvântare.
Si daca asculti de Biserica si de episcop crezi ca e gresit, in loc sa asculti de oarecare?
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Serios? Faptul că unii au ajuns la concluzia asta și alții la cealaltă, nu înseamnă că una din variante este greșită. Fiecare alege ceea i se potrivește mai bine sau, mai exact, ceea ce consideră duhovnicul că i se potrivește.
Concluzia ta este în totală contradicție cu practica Sf. Ioan de Kronstadt. Am dat doar un exemplu.
Nu e doar un exemplu Sfantul Ioan de Kronstadt, e singurul exemplu. Si sfantul a primit aprobarea speciala a Sinodului si nu impartasea fara spovedanie (era o spovedanie colectiva, dar nu nimic). Facem acultare de Biserica, nu de un duhovnic oarecare, ca orice preot poate sa spovedeasca sis a fie duhovnic. Inclusiv cei ce au devenit eretici, stilisti, nepomenitori etc. Vedem ca aceasta practica luata de la catolici e eronata pentru ca aproape toate arguentele sunt false, cu invataturi false. Tu vrei sa faci parte din Biserica sau dintr-un grup cu o invatatura diferita de cea a Bisericii?
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Împărtășirea des automat implică spovedanie sistematică, oricum mai des decât termenul de 40 de zile. Spre exemplu spovedania la 3 săptămâni este de ori mai mult decât cei care se împărtășesșc la 40 zile și văd spovedania ca pe un act juridic.
Dar de ce trebuie sa iei practica de la catolici, pentru ca in ortodoxie nu se sustine impartasirea fara spovedanie, adica fara curatie. In Didahia, invatatura Apostolilor, scrie ca cel ce se impartaseste sa se spovedeasca inainte. Catolicii au luat, la randul lor, aceasta practica sub infleunta protestantismului. Nu crezi ca Biserica stie mai bine decat altii?
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și uite așa eviți să dai un răspuns pertinent. Nu ai participat la niciun botez/nuntă care s-a ținut sâmbăta și preotul a fost invitat la masă?
Asta tinea de ideea ca Sfantul Ioan Gura de Aur ar fi spus ca si preotii trebuie sa aiba aceeasi pregatire ca mirenii. Dar acest singur argument am aratat ca e fals, nu exista. Nu stiu ce post trebuie sa tina preotii. La fel cum nu stii daca toti se impartasesc, vedem in canonul apostolic ca pot sa nu se impartaseasca. In multe biserici sunt cate trei preoti, stim ca unul sigur trebuie sa se imparatseasca. Daca dai tu ce canoane au preotii o sa putem discuta pe baza lor.
Reply With Quote
  #706  
Vechi 28.05.2018, 14:51:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Serios? Eu am înțeles altceva. Citez: ”Menționăm însă încă o dată că practica desei împărtășiri era aproape străină Bisericii Apusene din secolele al XII‑lea–al XVII‑lea, în care scolastica era pusă deasupra Tradiției, iar din cauza iezuiților acest curent a pătruns și în Teologia Răsăriteană.” Deci în această perioadă catolicii nu se împărtășeau des, contrar practicii din Biserica Răsăritenă.
Asta e ce spune gresit paritnele Pruteanu, tu ai ajuns sa crezi ca fiecare cuvant rostit de domina sa e corect, nu poate gresi niciodata. Complet gresit ceea ce spune, in cartea Sfantul Nicodim scrie ca se impartaseau de doua sau trei ori pe an. In timp ce Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca multi (probabil majoritatea, din moment ce spune ca de multe ori nu se impartasea nimeni in cursul anului) se impartaseau o data pe an. Nu am mai mentionat data trecuta o alta greseala la parintele Pruteanu, diac. Ica spune ca moda catolica aparuse cu putin timp inainte de miscarea colivarilor, in timp ce parintele Pruteanu spune ca apusenii s-ar fi inspirat de la ortodocsi, datorita cartii sfantului Nicodim. Atunci era vorba de impartasirea zilnica, probabil. In sec. XX se implementeaza acesta practica la catolici, impartasirea saptamanala (fara spovedanie de fiecare data), pe care o iau si ortodocsii care au propovaduit impartasirea deasa, prima data aparuta la ortodocsii din vest. Spune chiar parintele Pruteanu ca aceasta practica apare la catolici in preajma Conciliului Vatican II.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
:)) Greșit! Împărtășirea des este o învățătură apostolică păstrată de Biserică până astăzi. Practica s-a păstrat cel mai bine la preoți, iar canoanele nu sunt expirate.
Practica nu s-a pastrat niciunde, e o afirmatie nefondata a celor ce sustin impartasirea deasa. In timpul Sfantului Ioan Gura de Aur se impartaseau cei mai multi o data pe an, iar in timpul Sfantului Nicodim de doua sau trei ori pe an. Si a ramas la fel pana in sec. XX, pana au aparut cei ce s-au luat dupa catolici si au construit false argumentatii. Mai mult, multi se botezau in acele timpuri la varste ai inaintate, inclusiv sfinti, deci nici nu se impartaseau.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ar fi fost culmea ca Părintele Pruteanu să aducă argumente care să-i taie craca de sub picioare
E normal, fiind infailibil. Parintele Pruteanu a copiat, cel mai probabil, majoritatea argeumentelor din cartile celor ce sustin impartasirea deasa. Am aratat ca spune gresit si fata de ceea ce scrie diac. Ica, nu era greu sa verifice cateva minute citatele acelea ale canonistilor. Dar cand cineva devine obsedat de un parinte nu mai vede nimic gresit la el.
Reply With Quote
  #707  
Vechi 28.05.2018, 20:09:12
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Degeaba ironizezi, daca nu cunosti ce este Taina Spovedaniei. Curatia tine de pregatirea inainte impartasirii, adica spovedirea si postul. Prin spovedanie se iarta toate pacatele (bineinteles, daca se spovedeste corect), credinciosul devine curat si primeste har, e ca botezul. De aceea, chiar si un credincios obisnut se poate impartasi astfel, desi nu a ajuns la masura celor despatimiti.


Termenul de 40 de zile este dat pentru credinciosii obisnuiti, ca sa nu se vateme. In timp ce cei imbunatatiti, calugari sau pusticii, se pot impartasi si mai des. Cineva care a ajuns la masura despatimirii nu e mai curat si vrednic decat un credincios obisnuit?
Deci între credinciosul care se spovedește la 40 de zile și cel ”îmbunătățit”, care, după părerea ta, are dreptul să se împărtășească mai des, nu este de fapt nicio deosebire, amândoi sunt curați.

Și atunci de ce să nu se împărtășească și credinciosul ”obișnuit” mai des, dacă prin spovedanie devine curat ca la Botez ?

Nu vezi ruptura de logică din afirmațiile tale de mai sus ?!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #708  
Vechi 28.05.2018, 21:39:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Chiar daca spovedania iarta toate pacatele nu ajung toti la acelasi nivel de induhovnicire, pentru ca nu ar mai exista diferente intre un sfant si un credincios obisnuit. Spovedania si postul il ajuta pe un credincios sa fie pregatit sa se impartaseasca, dar impartasirea mai deasa sau mai rara depinde de gradul de induhovnicire. Se spune ca, asa cum Sfanta Impartasanie il arde pe cel nepregatit, la fel si impartasirea deasa are un efect negativ asupra cuiva la un nivel mai redus de induhovnicire. De aceea calugarii se pot impartasi mai des, iar schimnicii si pustnicii si mai des. Impartasirea in cele patru posturi, cum a randuit Biserica, e o masura care e suficienta pentru orice credincios, fara sa faca rau cuiva. Iar cine ajunge la nevointe mai mari si grade mai inalte de induhovnicire se poate impartasi mai des, chiar si la 40 de zile. In schimb spovedirea deasa este chiar incurajata.

https://doxologia.ro/viata-bisericii...ima-spovedanie
"Păcatele mărturisite sunt iertate de Dumnezeu, dar rănile pe care le-au cauzat sufletului rămân în suflet. Ele trebuie vindecate prin rugăciune și canon, dar și printr-o prezență ritmică și atentă la scaunul de spovedanie, pentru a eradica rădăcinile și prilejurile de păcatuire.
Pentru a curăța sistematic sufletul și pentru a crește spiritual, omul are nevoie de Spovedanie, cum are nevoie de spălarea trupului."
Reply With Quote
  #709  
Vechi 28.05.2018, 22:28:54
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se spune ca, asa cum Sfanta Impartasanie il arde pe cel nepregatit, la fel si impartasirea deasa are un efect negativ asupra cuiva la un nivel mai redus de induhovnicire
Unde se spune prostia asta ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #710  
Vechi 29.05.2018, 11:26:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Am mai dat acest citat pe acest subiect, iar link-ul l-am dat acum cateva zile. http://www.cuvantul-ortodox.ro/taina...asa-pregatire/

Parintele Arsenie Papacioc: "Așa cum am spus, impărtășirea nu trebuie considerată după idei fixe, numaidecât deasă sau rară. Rară, pentru că e prea mare Dumnezeu, prea mare harul Său. Si iți trebuie o pregătire. Dacă n-ai haină de nuntă
!? Păi, Scriptura spune că te leagă și te dă afară. Deci trebuie să fii pregătit. Si dacă te impărtășești foarte des, incepi, ca ființă omeneasca nerodată, neșlefuită, s-o iei ca un obicei, nu cu teamă și frică de Dumnezeu. Dar dacă o iei din obișnuință sau zilnic, cum am auzit ca se face in unele părți, este o greșeală extrem de mare. Pentru că nu postirea în sine decide, dar ea este necesară, ca să te mai strujească nițel trupește."

In plus, Parintele Paisie Olaru: “Nu deasa Impărtășanie ne duce la desăvârșire, ci pocăința cu lacrimi, deasa spovedanie, părăsirea pacatelor, rugăciunea din inimă. Râvna unora pentru deasa Impărtășanie este semnul slăbirii credintei și al mândriei, iar nu semnul sporirii duhovnicești. Indreptarea și sporirea noastră pe calea mântuirii incepe cu deasa spovedanie și se continuă prin post și rugăciune cu lacrimi, prin părăsirea păcatelor, milostenie, impăcare cu toți și smerenie. Numai după ce facem toate acestea ne putem impărtăși mai des. Altfel cum sa-l primești pe Domnul cerului și al pământului când sufletul tău este necurat, nespovedit, robit de patimi și mai ales, plin de mândrie?”

Parintele Staniloae: "De aceea trebuie o pregatire in acest sens din partea omului. «Cine se impartaseste cu nevrednicie judecata siesi mananca, nedeosebind trupul Domnului» (I Corinteni 11, 29). De ace*ea e mai buna o impartasire mai rara dar bine pregatita, primita cu mare concentrare de putere si cu hotararea de a conlucra cu puterea din Trupul Domnului, decat o impar*tasire int-o stare laxa, nepasatoare, a puterilor proprii. O impartasire deasa cu Trupul si Sangele Domnului poate duce la slabirea concentrarii in primirea Lor. De aceea credem ca nu e bine sa se impartaseasca toti credinciosii sau foarte multi la fiecare Sfanta Liturghie, fara spovedanie si fara post, chiar daca ei se socotesc lip*siti de pacate grele. Aceasta poate duce la un automatism lipsit de simtire al primirii Sfintei Impartasanii. Prin spovedanie ne recunoastem greselile: doar astfel ne taiem mandria noastra. De aceea Biserica Ortodoxa pas*treaza randuiala de a conditiona participarea la jertfa euharistica de marturisirea pacatelor, de recunoasterea vinovatiei noastre."

Sfantul Ioan Iacob Hozevitul, despre cei ce se impartasesc cu nevrednicie: „Boala și neputința, precum și moartea celor ce se fac vinovați de Trupul și Sângele Domnului nu sunt obișnuite, ca la toți oamenii. De obicei la aceștia bolile și neputințele sunt mai mult sufletești, dar se răsfrâng și asupra trupului. La ei vine boala pe neașteptate și făra sa aibă vreo pricină firească. Ii ajunge de multe ori paralizia sau boala grea la creier. Mai toți au mereu fiori de frică, neastâmpăr și sunt cu ideea că-i urmărește cineva și-i persecută, intocmai cum spune in Sfanta Sfânta Scriptură despre Cain“.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 06.05.2011 00:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 17:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 18:56:11