Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2012, 21:01:26
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciune pentru Mihaela Teodora

Mihaela Teodora este studenta la medicina, acum in anul V.
Am aflat de ea acum doi ani cand mama ei, colega si acum prietena mea, mi-a trimis ulei de la candela Sfantului Nectarie de la Radu Voda. Nu ne cunosteam si de vazut ne-am vazut abia duminica pentru prima data, am comunicat doar prin telefon.
Am intrebat-o atunci cum sa ma revansez pentru ulei, mi-a raspuns sa ma rog pentru fiica ei, pe atunci studenta la inceputul anului IV, care s-a imbolnavit, i se descoperise limfom Non Hodkin.
De atunci a facut tratament, a facut inclusiv o operatie pe coloana deoarece boala ii atacase cateva vertebre si au trebuit cimentate, a facut tratamentul specific.... O vreme a fost ceva mai bine, dar acum boala a recidivat..
Acum este la Fundeni, am vazut-o duminica, maine i se va face recoltare pentru autotransplant.
Mi-a fost de ajuns sa ma uit in ochii ei... Doar ochii i-am vazut, pentru ca poarta masca, trebuie sa fie ferita de orice nesteril..
Eu m-am aratat viteaza, si mi-am mascat sentimentele, devin un fel de mascarici in astfel de situatii ca sa nu se vada ce simt, dar imi venea fug undeva ...

Mi-a spus mama ei ca s-a intrebat la inceput de ce i-a dat Dumnezeu aceasta incercare si si-a raspuns singura: poate pentru ca sa ii inteleg pe bolnavii pentru care ma pregatesc acum...e o studenta buna. Nu si-a intrerupt scoala, dimpotriva, a invatat si mai mult.
O manuta de om cu ochii mari si negri care parca cer ajutor mut.

Vin sa va cer ajutorul, sa ne rugam pentru Mihaela Teodora, 40 zile, cu Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si cu cel de-al doilea Paraclis al Maicii Domnului.

Am sa incep eu de maine seara, 02. mai.

Va rog care puteti sa fiti alaturi de ea.

Va multumesc tuturor si sa va rasplateasca Dumnezeu inmiit.

Last edited by Adriana Cluj; 01.05.2012 at 21:32:27.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.05.2012, 22:39:06
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am sa citesc pe 3 mai acatistul Maicii Domnului Pantanasa. Hristos sa o miluiasca pe roaba sa Teodora !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.05.2012, 22:48:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Particip la aceasta nevointa cu dragoste in ziua de 05.05.
Imi pare rau ca in ziua de 04.05 nu pot sa ma alatur voua , nu sunt acasa !
Dar va rog sa contati pt. ziua de 05.05 .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.05.2012, 23:29:42
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc.

Incep sa fac lista cu cei care binevoiesc sa se roage pentru Mihaela Teodora.
Rugaciunile pe care le-am propus sunt: Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al doilea Paraclis al Maicii Domnului

1) 2 mai- Adriana Cluj
2) 3 mai- VladCat, ma rog eu cu al doilea Paraclis, daca nu poti
3) 4 mai-
4) 5 mai- Zaharia_2009

In zilele in care nu se va anunta cineva, ma voi ruga eu.
Doamne ajuta!

Last edited by Adriana Cluj; 01.05.2012 at 23:34:13.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.05.2012, 23:58:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si eu sunt interesata!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2012, 00:00:13
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si eu sunt interesata!
Multumesc. In ce zi?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2012, 01:24:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

In ordinea listei.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2012, 03:42:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu pe 8 mai.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.05.2012, 12:16:37
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciunile pe care le-am propus sunt: Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al doilea Paraclis al Maicii Domnului

1) 2 mai- Mi- Adriana Cluj
2) 3 mai- J- VladCat, ma rog eu cu al doilea Paraclis, daca nu poti
3) 4 mai- V- Yasmina (e bine aici?)
4) 5 mai- S- Zaharia_2009
5) 6 mai- D-
6) 7 mai- L-
7) 8 mai- Ma- Glykys

Multumesc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.05.2012, 12:20:23
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Rugaciunile pe care le-am propus sunt: Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al doilea Paraclis al Maicii Domnului
2) 3 mai- J- VladCat, ma rog eu cu al doilea Paraclis, daca nu poti
bine. eu citesc acatistul Pantanasa.daca voiesti ma poti scoate de pe lista si astepta sa apara cineva care sa le citeasca pe amandoua. eu pot sa citesc acatistul Pantanasa si daca nu sunt pe lista.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Rugaciune pentru Mihaela t_a_pirvu Umanitare 8 28.11.2011 17:38:52
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
Imparateasa Teodora cristiboss56 Diverse Sarbatori 1 11.02.2009 23:34:03
TEODORA DE LA SIHLA floaredecolt Stiri, actualitati, anunturi 5 14.03.2008 18:56:25