Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.11.2007, 13:40:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Urzicuta, mi-ai adus aminte de un episod din viata mea. Aveam 15 ani si eram intr-o excursie la manastirile din Moldova cu toata clasa. Ajunsi la Putna, a venit un calugar sa ne vorbeasca despre manastire. Nu stiu cat am retinut din cele povestite, caci ochii tuturor fetelor erau la calugarul de o frumusete rara. Avea niste ochi albastri si parul negru, cum rare ori am intalnit.
Si ce a facut calugarul? A prezentat manastirea fara a clipi din ochi, privea peste noi,de parca noi nici nu eram acolo. Privirile noastre nu-l atingeau. Grea scoala a fost aceea de ghid de manastire, dar cu siguranta i-a folosit mult.
Ma gandesc cu mintea de acum la cele intamplate atunci si ma intreb cum de am reactionat si eu la fel ca celelalte fete, avand in vedere ca intotdeauna am fost mai timida si nu obisnuiam sa ma manifest astfel. Abia acum, dupa atatia ani, imi dau seama ca prin noi, satana il punea pe acel calugar la incercare.
Presupun ca atat calugarii, cat si preotii sunt pregatiti sa faca fata acestor incercari,care ar veni din partea enoriasilor. Spovedindu-se se pot intari si pot face fata incercarilor. Dar daca se omite acest amanunt la spovedanie, atunci si pacatul capata putere. Una e sa cazi, asi alta e sa nu te mai ridici.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.11.2007, 13:57:58
Suflet.ranit Suflet.ranit is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 2
Implicit

Floare de Crin


Vazut-am ieri intr-o gradina,
Un fir de crin fara de floare.
Tulpina lui parea ca spre Lumina,
Cu frunze rupte, cere indurare!
Ca-n loc ca floarea ei imaculata
Langa, icoana Maicii Domnului
Sa se odihneasca..
Mireasma ei atat de parfumata,
Atrase doar, o patima... lumeasca.
Intre atatea flori inmiresmate
Parea ciudata, vesteda tulpina.
Cu trupu-i zvelt, cu frunzele plecate,
O Floare, ce murise fara vina!
Din trupul ei cel stins,
O noua floare, spalata de "zapada",
Inmiresmata, alba, fara vina..
Va-mboboci din nou
La a Pastelui chemare:
Veniti cu toti, ca sa luati Lumina!

Uneori vina fetei este ca, Pur si Simplu a crezut (in copilaria ei) ca TOTI calugarii sunt ingeri in trup., sunt un fel de Doamne-Doamne VIU! La fel de grav si dureros, e cand altii isi bat joc de cei ce au trecut prin asemenea SUFERINTA!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.11.2007, 16:55:18
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Ai mare dreptate Suflete ranit......dar ce putem face? Lumea este rea si neintelegatoare.Cei ce nu au trecut prin asa ceva stiu doar sa judece.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.11.2007, 20:11:08
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cristina toate gresim intr-un moment sau altul important este sa nu staruim in greseala sa tragem concluzii sa invatam ceva,altfel vom cadea din lac in put.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.02.2008, 01:04:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

urzicuta: gelozia nu aduce nimic bun cu ea. Incearca sa gasesti cauza si elimin-o. Altfel vei avea ocazii de gelozie toata viata. Te va chinui pana vei intelege care e motivul real al geloziei tale.
Valoarea unei persoane nu consta exclusiv in aspectul exterior, ciin primul rand in calitatile interioare. La acestea gandeste-te cand il privesti pe sotul tau, nu la cat e el de atragator. Oricum nu poti ridica un gard electric in jurul lui, nu? :) Poate ca Dumnezeu i-a dat un aspect placut, ca sa-l folosesca cu intelepciune in meseria lui.
Am intalnit un preot cu un aspect foarte placut la vedere (in general romanii sunt oameni frumosi, atat femeile cat si barbatii), cand am fost la maslu. Vreau sa-ti spun ca emana atata sfintenie, incat am avut impresia ca ma aflu in fata unui sfant.
Ar trebui sa discuti cu sotul tau despre acest aspect ridicat de tine. E posibil ca sotul tau, in calitate de preot, sa vrea sa se faca placut oamenilor, ca ei sa vina la biserica, iar fetiscanele sa inteleaga gresit mesajul lui.
Ma indoiesc, ca avandu-te pe tine de sotie, se va uita la niste enoriase.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.02.2008, 13:31:16
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

cred ca si noi purtam o vina destul de mare.
uitam ca si ei sunt oameni si atunci avem pretentii de la ei... sa fie nu stiu cum, sa se comporte nu stiu cum, sa vorbeasca intr-un anumit fel... :hmmm:
sunt oameni si m-as fi plictisit daca ar fi fost toti la fel..

uneori, din dorinta inconstienta ca ceilalti sa respecte un anumit tipar dam in paranoia... si nu exagerez. unii sunt la limita, mult nu mai au. si atunci cand cineva face o gluma sau un gest avem impresia ca are ganduri necurate...

nu neg, mai sunt si persoane care au ganduri necurate... dar o vorba inteleapta spune sa nu judeci omul pana nu mergi si tu in pantofii lui.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.02.2008, 18:25:35
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Nu este admis ca preoti si calugarii sa faca glume necuviincioase.Preotul poate fi mustrat de superiorul sau pt asa ceva si daca nu se indrepta poate fi caterisit.Evident slabiciuni sunt multe.Dar femeia nu trebuie sa ispiteasca prin nimic pe nici un barbat strain si nici barbatul pa vreo femeie straina.De asemeni nici ea si nici el nu trebuie sa se lase ispititi.O femeie care isi etaleaza ,,calitatiile'in public este ca o marfa ca se expune.In general statutul marfurilor este acela ca sunt de vanzare.Si barbatul care isi etaleaza fizicul in public are aceeasi conditie.Si de obicei cumparatori se gasec.Dar biserica respinge un astfel de comert.Chir daca nu se intmpla nimic intentia(Chiar nemarturisita sau inconstienta)este implicita.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.02.2008, 13:30:25
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

cineva ii spunea unui tanar care se plangea ca nu gaseste o fata cu care sa se insoare :du-te in manastire si ai sa vezi cate fete o sa gasesti.....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.02.2008, 14:01:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

:dontgetit::(

???

vai de noi :dozingoff:
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.02.2008, 12:45:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

urzicuta, amintirea simpla de la inceput a fost pomenirea neincetata a lui Dumnezeu. Aceasta pomenire pierzand-o noi, amintirea cea simpla s-a divizat. Asa s-a nascut si asa se succede felurimea gandurilor la cele marginite, odata cu uitarea unora cand ne amintim de altele. Omul nu-si mai poate retine mintea la un singur lucru, pentru ca fiecare e marginit si nu poate intretine in om un interes netrecator. Cand mintea se indreapta insa spre Dumnezeu (amintirea vine de la admentem - a tine mintea la ceva sau ceva in minte; aminte sa ne fie, inseamna a tine ceva in minte) nu mai e divizata de gandurile variate ce se succed, pentru ca Dumnezeu e nemarginit, e o hrana nemarginita pentru contemplatie. Astfel, eu cred ca pentru cei care nu mai sunt in legatura cu Dumnezeu, poti fi si imbracata, ca ei tot dezbracata te vad. Deci, iata de unde vine adevarata sminteala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare