Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2008, 22:18:05
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Cipurile RFID supuse atentiei publice de catre Comisia Europeana
Verichip RFID Sursa: Physorg.com.
Comisia Europeana a lansat o consultare publica pe tema oportunitatilor si provocarilor pe care tehnologia RFID le poate aduce sectorului guvernamental, industriei si societatii in ansamblu.


Categorie: Mediu/Etica
Postată de: Vlad Niculescu

RFID (Radio Frequency IDentification) este o tehnologie emergenta creata cu scopul de a captura de la distanta informatii despre entitatile de care e atasata sau incorporata (obiecte, animale, oameni). Mici dispozitive, avand in unele variante dimensiuni comparabile cu cele ale unui bob de nisip si posedand o micro-antena si o memorie pot stoca si transmite diferite date (e.g. identificator unic, date medicale, financiare) catre dispozitive de citire la distante mergand de la cativa centimentri pana la cateva zeci de metri. Cititoarele de RFID sunt deobicei conectate la retele de calculatoare, facilitand astfel transferul de informatie de la entitatea fizica spre baze de date si aplicatii.

Tehnologia RFID este folosita actual in arii precum transport, logistica, management al lanturilor de distributie, agricultura, sanatate (e.g. urmarirea coletelor, sisteme antifurt pentru magazine, citirea de informatii medicale de la pacienti). Totodata, se anticipeaza ca dispozitivele RFID vor fi cerute si in domeniul guvernamental (aparare, securitate, guvernare electronica) precum si in cel de consum (dispozitive personale, case inteligente, orase inteligente).

Tendintele actuale si previziunile sugereaza ca piata tehnologiei RFID va creste rapid in urmatorii 10 ani. Astfel un raport recent al IDTechEx estimeaza ca daca in anul curent piata globala de RFID se situeaza in jur de 2 miliarde de dolari, ea va ajunge la 24 de miliarde pana in 2015. Comisia Europeana, prin vocea comisarului pe probleme de societate informationala si media, Viviane Reding, estimeaza ca numarul de etichete RFID va creste de 5 ori in urmatoarea decada de la 1.7 miliarde de etichete produse in 2007.

Totusi, cu cat tehnologia RFID ar fi imbratisata pe scara mai larga cu atat ea ar ridica intrebari de natura etica, in principal in ce priveste intimitatea si siguranta utilizatorilor, ele fiind considerate valoari fundamentale in modelul European de societate. Astfel, o provocare majora a factorilor de decizie va fi sa propuna si sa gestioneze o viziune comuna Europeana avand in vedere mentinerea competitivitatii pe piata mondiala dar in acelasi timp dand cetatenilor europeni instrumentele si libertatea de alegere necesare pentru a le asigura intimitatea si securitatea.

Avand in vedere importanta subiectului, Comisia Europeana a decis sa adopte strategia organizarii de consultari publice pe chestiunile legate de intimitate, protectia datelor si siguranta cetatenilor. Urmand o alta consultare publica tinuta in 2006, Comisia invita cetatenii europeni sa isi faca opinia auzita pana in 25 Aprile 2008 pe site-ul oficial al uniunii. Consultarea denumita "Draft Recommendation on the implementation of privacy, data protection and information security principles in applications supported by Radio Frequency Identification (RFID): your opinion matters!" poate fi accesata la adresa:

http://www.stiinta.info/news/367/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2008, 22:33:26
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Mda, toate aceste cipuri vin si cu bune si cu rele...
Eu unul nu am chef sa fiu localizat in orice clipa si la dispozitia nimanui. Dar ce te faci daca nu te mai poti angaja fara acest cip implantat in piele? ...acolo va fi durerea si scrisnirea dintilor...

...o sa vedem ce o mai fi, oricum tavalugul "binelui creat de tehnologie" nu-l poate opri nimeni, numai de unii singuri mai putem intreprinde ceva....chiar si in micile bisericute crestine, banuiesc ca unii vor fi hais si altii cha
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2008, 22:41:07
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Cel mai amuzant lucru care prinde la lume este acest "Privacy Act" cu care ne tot toaca la creier de citeva decenii si ne pregatesc creierul ca pe carnea tocata... document care va fi elementul cheie pentru implementarea "securitatii totale a informatiilor referitoare la persoana noastra" de parca cine stie ce imparati suntem toti sau miliardari si trebuie sa ne ferim de "hotii de informatii".........

Din partea mea, veniti taica si uitati-va cit vreti in dosare, nu am nimic de ascuns si nu-mi pasa daca stii cind am fost vaccinat, racit sau cum o cheama pe bunica, sau citi bani (putini sau multi) am in banca. Asta vine din alienarea mintala la care suntem supusi si instrainare unii de ceilalti ...
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.03.2008, 00:08:25
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Dar ce te faci cand aceste microcipuri implantate pe mana sau pe frunte vor inlocui banii si cum spune la Apocalipsa cap 13 ,,nimeni nu va putea sa cumpere sau sa vanda'. O solutie rezonabila o gasim la Cuviosul Paisie Aghioritul preluata de la Sfintii Parinti: retragerea in vagaunile muntilor coroborat cu exemplul lui Iosif in Egipt. Reversul:,,Se va sterge numele lor din Cartea Vietii.'

'Totodata, se anticipeaza ca dispozitivele RFID vor fi cerute si in domeniul guvernamental (aparare, securitate, guvernare electronica) precum si in cel de consum (dispozitive personale, case inteligente, orase inteligente).'
Acest ,,dispozitive personale' cred ca la asta se refera microcipul implantat. Iata si ce spune Sf. Efrem Sirul:
Însă puțini vor fi atunci cei ce vor voi să asculte și să creadă în propovăduirea Proorocilor. Iar aceasta o va face Mântuitorul ca să-Și arate negrăita Sa iubire de oameni, că niciodată nu voiește moartea păcătosului și a necuratului, ci voiește ca toți să se mântuiască; că nici în vremea aceea nu va lăsa neamul omenesc fără de propovăduire, ca fără de răspuns să fie toți la judecată. Deci, mulți din Sfinți, câți se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor vărsa râuri de lacrimi, cu suspine, către Dumnezeu Cel Sfânt, ca să se mântuiască de balaur și, cu mare sârguință, vor fugi în pustietăți, în munți și în peșteri, cu frică se vor ascunde. Și își vor presăra pământ și țărână pe capetele lor, rugându-se noaptea și ziua, cu multă smerenie. Și li se va dărui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfânt, și-i va povățui pe dânșii Darul Duhului Sfânt în locuri hotărâte, și se vor mântui, fiind ascunși în găuri și în peșteri, nevăzând semnele și înfricoșările lui antihrist. Căci celor ce au cunoștință, cu ușurință le va fi cunoscută venirea lui. Iar celor ce își au mintea de-a pururea la lucruri lumești și iubesc cele pământești, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Căci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumești, măcar dacă ar și auzi, tot nu crede, ba îl și urăște pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfinții se întăresc în credință spre a scăpa, că toată învăluirea și grijile vieții acesteia le-au lepădat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.03.2008, 03:18:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Eu unul nu am chef sa fiu localizat in orice clipa si la dispozitia nimanui.
subscriu, dar practic nu avem prea mult de ales.

telefonul mobil de ex,. este un rau necesar; dat fiind vremurile intempestive pe care le traim - mai ales noi cei din lume - nu poti sa eviti complet tehnologiile avansate pentru ca altfel te izolezi.

re: cipurile de ID & tracking a persoanelor umane, aplicate global - este intr-adevar o problema de etica si sa speram ca nu se va ajunge la un acord la nivel inalt, international.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.03.2008, 03:20:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de-asta e bine sa ne rugam pentru cei care ne conduc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.03.2008, 15:00:27
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Dar ce te faci cand aceste microcipuri implantate pe mana sau pe frunte vor inlocui banii si cum spune la Apocalipsa cap 13 ,,nimeni nu va putea sa cumpere sau sa vanda'.
Cersim, daca or sa ne lase...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.03.2008, 15:04:18
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
subscriu, dar practic nu avem prea mult de ales.
cu alte cuvinte vrei sa risti sa fii stearsa din Cartea Vietii, si sa-ti pierzi mintuirea?

...eu zic ca 3,5 ani se poate rezista pe undeva...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.03.2008, 15:33:49
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Cred ca trebuie sa ne pregatim sufleteste pentru acele vremuri cumplite printr-o traire fierbinte a ortodoxiei.Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.03.2008, 15:49:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Cel mai amuzant lucru care prinde la lume este acest "Privacy Act" cu care ne tot toaca la creier de citeva decenii si ne pregatesc creierul ca pe carnea tocata... document care va fi elementul cheie pentru implementarea "securitatii totale a informatiilor referitoare la persoana noastra" de parca cine stie ce imparati suntem toti sau miliardari si trebuie sa ne ferim de "hotii de informatii".........

Din partea mea, veniti taica si uitati-va cit vreti in dosare, nu am nimic de ascuns si nu-mi pasa daca stii cind am fost vaccinat, racit sau cum o cheama pe bunica, sau citi bani (putini sau multi) am in banca. Asta vine din alienarea mintala la care suntem supusi si instrainare unii de ceilalti ...
Doamne Ajuta!
Domnule cozia, sa shtii ca ai dreptate, va fi nasol, ca daca in biserici unii vor fi cea shi unii hais, dracii simtzind undele, shi bisericile fiind pline de draci ca se vor inghesui acolo, atunci cei cu buletin vor fi fara grija din partea dracilor din vazduhuri, iar cei far buletin vor fi distrushi pana la a fi datzi afara din biserici shi cei carora le va fi bine vor sfatui shi pe ceilaltzi sa-shi ia cip, ca le e mai ushor, mai bine, pare ca ii alunga pe draci... dar e lepadare de Hristos... pentru ca itzi adauga la nume, itzi aloca un nume nou, un nume de ordine sau un numar de om, deci te identifica in lume ca shi necreshtin... adica ateu, cu nume modificat...

shi astea sunt preconizate shi la noi din 2009, ca e aprobata deja cartela electronica de identitate.... shi entuziasmul IT al tot tanarului meshter nu shtie ce face shi se vor bucura foarte de libertatea shi bunastarea shi ushurintza shi simplitatea oferita de antihrist...:(:(???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dispute teologice publice ioanna Iudaismul 3 14.03.2012 19:07:07
Noi marturii supuse dreptei judecati Lucian_craciunescu Teologie si Stiinta 2 21.01.2012 16:08:20
Inca un thread despre cipurile RFID implantate Delirul Generalitati 19 13.10.2010 17:37:53
cipurile si lumea crestina v.LIVIU.v Generalitati 1 22.03.2010 22:19:38
Scolile publice italiene raman fara cruci coralina Stiri, actualitati, anunturi 42 09.11.2009 11:11:05