Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.02.2009, 09:47:54
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Cred ca este bine s ase aiba grij de acei copilasi, mai intai, pe tatal, cine stie, cine-l poate judeca aici?
Unul fara pacate, daca exista vre-unul.
Nici intr-un caz eu.
Insa cred totusi ca nu e bine ca banii sa ajunga pe mainile lui si copii sa ramina din nou saraci.
Atita tot.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #12  
Vechi 14.02.2009, 09:49:38
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
da,e acelasi topic.In urma sfaturilor primite de pe forum am recurs la aceasta actiune.Sa dam intai primul ajutor,copiilor ,asta e cel mai important,mai putin tatalui.Indirect i se va umple si lui sufletul de bucurie,cand isi va vedea copilul mic jucandu-se cu o jucarie daruita de voi.El munceste la social cateva zile pe luna,in restul timpului mai merge cu ziua.La om daca se duce ii intande un pahar de vin ,il bea ,nu zic nu,dar nu l-am vazut niciodata beat.Si-atunci a cui e vina oare ?A celui care ofera asa ceva ,sau a celui care intinde mana sa ia ?A nimanui daca e cu cumpatare.(vinul era cosiderat aliment pe vremuri)V-am zis ,nu l-am vazut niciodata beat.De suparare poate da,ca i-au facut cute adanci pe frunte tristetea si nevoia de a-si hrani gurile.

Uite in Canada, daca tu oferi cuiva de baut, si persoana trebuie sa conduca, atunci e vina ta. Tu vei fii cel pedepsit, nu cel care a baut!!!!!!!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #13  
Vechi 14.02.2009, 12:58:49
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Nina este vorba despre acelasi caz, pe care Lenuta ni-l semnala acolo. A deschis apoi un topic separat pentru ca a inceput actiunea de a-i ajuta pe copii. O apreciez pentru faptul ca , desi bolnava fiind, se gandeste si la cei mici, care iau intr-un mod atat de greu viata in piept.
Esta o ocazie de a arata ca cele pe care le discutam aici sunt ganduri pe care le transpunem si in fapte. Altfel, o mie de vorbe doi bani nu fac!
Sunt multi sufletisti pe acest forum care pot da o mana de ajutor. Toata lumea are ceva de prisos in casa, lucruri cu care ar bucura aceasta familie.
Dar dintre toate, introducerea curentului mi se pare cea mai stringenta. Dar ce spun, ca toate sunt demajora stringenta!
O rog pe Lenuta sa scrie ce primeste, ca sa nu trimita toata lumea numai lucruri de imbracat, sau numai linguri,etc.
  #14  
Vechi 14.02.2009, 13:02:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Uite in Canada, daca tu oferi cuiva de baut, si persoana trebuie sa conduca, atunci e vina ta. Tu vei fii cel pedepsit, nu cel care a baut!!!!!!!!!!
Nina, sa nu comparam. Aici vorbim de lipsa oricarui nivel de trai, nu de nivel de trai ca in Canada. Saracul om are doar picioarele ca "mijloc de transport".
  #15  
Vechi 14.02.2009, 13:32:19
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

[quote=nutzy;116180]In urma sfaturilor primite de la voi si pe topic si pe mesaj privat am fost si am vorbit cu preotul si mi-a dat acordul ca voi fi sustinuta,ca urmand de acum sa fac un APEL UMANITAR,catre toti cei care vor sa ajute./QUOTE]

[SIZE="3"][COLOR="Blue"]Foarte frumos, daca Preotul si-a dat binecuvantarea. Insa dece nu si-o fi dat si numele si numarul de tel al parohiei ca sa poata fi contactat pentru confirmarea celor scrise in anunt de Nutzy.
De la distanta noi nu avem de unde cunoaste adevarata situatie!
Apoi preotul trebuie verificat la Protoieria din zona. Abia dupa acestea se purcede la intrajutorare!
Si Revista Formula AS verifica toate cazurile care apeleaza la ei pt ajutor, inainte de a li se publica anuntul si dau numere de telefon/adrese de la Primarie, Parohie, Scoala,. Institutii credibile! Ori se publica actele doveditoare! Nu e un caz unde urgenta e de 100% ca sa nu fie timp de verificat. Asa trebuie lucrat! Doamne ajuta![/COLOR][/SIZE]
  #16  
Vechi 14.02.2009, 14:30:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Localitatea Târgul Bujor din jud.Galați este renumită pentru oamenii gospodari,cultivatori renumiți de legume și care spre deosebire de alte localități ruralre din Moldova au (sau poate au avut ?!?!) un nivel de trai decent ca să nu spun îndestulat.Am fost de multe ori în această localitate pentru a cumpăra legume proaspete direct de la producător.
Mă întristează să aud ca cetățenii acelei loc.nu pot ajuta o astfel de familie.
Dar să nu judec eu căci numai ei stiu care le este traiul.
Costel are dreptate.Voi încerca să ajung până acolo! Până atunci este lăudabilă dorința Elenei de a-i ajuta.
  #17  
Vechi 14.02.2009, 15:46:28
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine vrea sa verifice ,cereti la informatii numarul de telefon al Parohiei Tg, Bujor,cereti sa vorbiti cu preotul paroh (nici eu nu stiu nr.de tel,cand am o probl. merg la biserica)si intrebati-l .Eu chiar am intrebat daca poate fi trimise lucrurile pe adresa parohiei si banutii in acelasi cont.Si mi-a spus ca tot ce intra in contul parohiei poate fi distribuit in mai multe directii (ma refer la bani,eu asa am inteles)nu se poate primi pentru pers. in cauza si atunci va trebui aprobare de la episcopie ,lucru mai greu de efectuat.
Credeti ca eu voiam "sa ma leg la cap fara sa ma doara"?Credeti ca eu nu voiam sa imi vad de sanatate,?ca asta e lucru cel mai de pret pentru mine!Stiti cat m-a afectat aceasta situatie?MULT!
Poate ca asa a vrut Dumnezeu!Poate ca ei s-au rugat labunul Dumnezeu sa apara "un samarinean" si sa le intinda o mana de ajutor!
  #18  
Vechi 14.02.2009, 17:18:23
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Increderea - un factor decisiv

Tare ma intristez cand vad ca se pune la indoiala un caz ca acesta.
Nu este un caz unic in acest oras Targu Bujor, sau de ce nu chiar in Timisoara sau in orice alta parte a tarii. Cu siguranta mai sunt familii cu aceleasi probleme pecuniare ca acest caz prezentat de Nutzy, insa iarasi e foarte clar ca nu putem noi, sa le rezolvam pe toate. Insa cu siguranta, asa a vrut bunul Dumnezeu, ca Nutzy cu ajutoru nostrul, a celor care pot sa renunte la ceva din ceea ce le apartine, sa intervina a face in aceasta perioada a triodului, o bucurie celor 6 copilasi lipsiti de cele mai elementare lucruri din casa, e vorba de curent electric, caldura, hainute si numai bunul Dumnezeu stie ce-or putea manca cele sase guri, de la o vaca ce sta protapita in fata casei si probabil 2,3 gaini prin curte. Nu avem noi puterea sa-i bagam curentul electric sau sa-i renovam casa, dar o plasa cu alimente, un pantalonas, e pereche de cizmulite nu tocmai noi, am putea oricare dintre noi. Cei care aveti impresia ca e un caz care doreste inavutirea cuiva, nu trimiteti nimic, omul nici nu a cerut ajutorul, d-nei Nutzy ii parea rau de acesti copii parasiti si nici dansa nu are putere sa-i ajute cu mare lucru, avand problemele dansei.
Ma iertati pentru interventie ! Cine poate sa-i ajute, s-o faca! Doamne ajuta! cu respect, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
  #19  
Vechi 14.02.2009, 20:06:34
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=C.tin;116396]
Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
In urma sfaturilor primite de la voi si pe topic si pe mesaj privat am fost si am vorbit cu preotul si mi-a dat acordul ca voi fi sustinuta,ca urmand de acum sa fac un APEL UMANITAR,catre toti cei care vor sa ajute./QUOTE]

[SIZE="3"][COLOR="Blue"]Foarte frumos, daca Preotul si-a dat binecuvantarea. Insa dece nu si-o fi dat si numele si numarul de tel al parohiei ca sa poata fi contactat pentru confirmarea celor scrise in anunt de Nutzy.
De la distanta noi nu avem de unde cunoaste adevarata situatie!
Apoi preotul trebuie verificat la Protoieria din zona. Abia dupa acestea se purcede la intrajutorare!
Si Revista Formula AS verifica toate cazurile care apeleaza la ei pt ajutor, inainte de a li se publica anuntul si dau numere de telefon/adrese de la Primarie, Parohie, Scoala,. Institutii credibile! Ori se publica actele doveditoare! Nu e un caz unde urgenta e de 100% ca sa nu fie timp de verificat. Asa trebuie lucrat! Doamne ajuta![/COLOR][/SIZE]
Frate Constantin, netul prezinta marele avantaj de a putea gasi orice informatie doar dand cautare. Daca ai un dubiu, cerceteaza inainte de a scrie ceva care ar putea sa indeparteze pe cei dornici sa ajute. Fii te rog putin mai discret si cerceteaza inainte; nu crea dubii.
"Iar cine are bogăția lumii acesteia și se uită la fratele său care este în nevoie și își închide inima față de el, cum rămâne în acela dragostea lui Dumnezeu? " (Ioan 3,17)
Noi stim de acum, ca dand acestora mici, de fapt lui Hristos Ii dam.
  #20  
Vechi 14.02.2009, 20:14:43
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Opinie...

[quote=Anca-Miha;116456]
Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul

Frate Constantin, netul prezinta marele avantaj de a putea gasi orice informatie doar dand cautare. Daca ai un dubiu, cerceteaza inainte de a scrie ceva care ar putea sa indeparteze pe cei dornici sa ajute. Fii te rog putin mai discret si cerceteaza inainte; nu crea dubii.
"Iar cine are bogăția lumii acesteia și se uită la fratele său care este în nevoie și își închide inima față de el, cum rămâne în acela dragostea lui Dumnezeu? " (Ioan 3,17)
Noi stim de acum, ca dand acestora mici, de fapt lui Hristos Ii dam.
[COLOR=red]Sunt de acord cu dumneavoastra,insa eu m-m interesat mai indeaproape de caz ,fiind din judetul meu si ce-am aflat nu m-a incantat cine stie ce.Cu toate astea nu inseamna ca daca vrem sa facem un bine, nu-l putem face!Doamne ajuta tuturor![/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor umanitar pentru Geanina, o profesoara de religie glykys Umanitare 8 01.08.2015 00:00:03
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 17:42:54
Ajutor umanitar Danielbucur Umanitare 0 19.08.2011 17:25:04
Sa dam o mana de ajutor pentru copiii din Glodeanu addavv Stiri, actualitati, anunturi 1 13.04.2011 12:47:46