Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2010, 20:39:52
zuzu17 zuzu17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 5
Implicit cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Last edited by zuzu17; 04.01.2010 at 22:42:58.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2010, 20:48:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

fata asta e rockeritza? :)

Le abureste bine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2010, 20:52:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cea mai mare prostie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2010, 21:03:38
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

are ceva cunostiinte teologice de stie sa le invarta asa..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2010, 21:03:49
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

fratele meu, in primul rand TINE FRUNTEA SUS! si nu vorbesc despre mandrie aici. in primul rand, "fruntea sus!" adica ridica-te din starea aceasta de tristete. Hristos a luat asupra Lui toate suferintele noastre. asterne-ti suferintele in fata lui Hristos. e un cuvant destul de greu, dar modul in care putem face asta e la indemana oricui - prin rugaciune. roga-te cu cuvintele tale, spune-i lui Dumnezeu suferinta ta, povesteste-I-o chiar daca Dumnezeu pe toate le stie, tu spune-I tot ce te doare si cere-I ajutorul.
in al doilea rand - "fruntea sus" in relatia pe care doresti sa o ai cu aceasta fata. eu nu iti pot spune daca ea este buna pentru tine, daca este cea de care ai tu nevoie. aici ai nevoie si de sfatul unui parinte duhovnic, pentru ca este o decizie foarte grea si de cele mai multe ori ne pripim la asemenea decizii. e clar ca fata aceasta are niste probleme. daca ia in serios tot ce spune (ti-ai pus vreodata intrebarea asta?), inseamna ca are o problema foarte grava si daca vrei sa fitit impreuna trebuie sa o ajuti! iarta-ma, caci nu te cunosc, dar din cate ai spus mi s-a parut ca esti putin neputincios in fata tuturor lucrurilor acestea tulburatoare. iarta-ma da gresesc, e foarte posibil sa ma insel. totusi, ai incercat sa vorbesti cu ea despre cuvintele pe care le spune? sa ii spui ca nu au nici o legatura cu credinta in Dumnezeu? sa incerci tu sa ii arati ceva frumos? sa te schimbi tu in bine, sa mergi tu spre Hristos, ca mai apoi sa mergeti impreuna spre Hristos? eu cred ca astea sunt prioritatile pe agenda ta, frate. :) si neaparat sa iti gasesti un duhovnic!!
incearca sa judeci cu mintea cat se poate de limpede tot ce iti vine de la ea. sa cauti sinceritatea. daca nu exista sinceritate, ci doar minciuna atunci FERESTE-TE, caci dintr-o relatie curata cu o fata poate veni numai bucurie, nu tristetea aceasta pe care o simti tu. eu cred ca astea doua sunt variantele - ori fata aceasta are o problema foarte grava, ori vrea sa te vrajeasca cumva. tot ce a spus este o absurditate si e normal sa fii tulburat. incearca sa iesi din starea aceasta. cu ajutorul unui duhovnic poti afla si cum sa scapi. Cu ea sau fara ea? eu nu iti pot da sfatul acesta. insa sfintii parinti ne spun ca atunci cand prietenia cu cineva mai mult ne sminteste, sa o incheiem. am simtit si eu cand eram chiar la varsta ta ce inseamna sa iubesti o fata si sa fii dispus sa primesti orice, si sa inchizi ochii la totul, doar ca sa fii cu ea. acum daca ma uit in urma, imi vine sa zambesc gandindu-ma ce naiv am fost.
iti mai zic o data - FRUNTEA SUS! Roaga-te din toata inima, mergi la biserica, cauta-ti un duhovnic, da-ti doua palme (figurate) si judeca problema asta ca un om matur. nu te grabi, orice ai face. Dumnezeu sa iti ajute!

P.S: m-au intristat foarte mult comentariile celor de mai sus. baiatul acesta chiar are o problema si intra prima oara pe un forum CRESTIN ORTODOX sa caute ajutor, ca si cum ar vrea sa caute ajutor la Dumnezeu. si daca asta va gasi, rasete si misto-uri, sa-mi fie iertat dar nimic nu va gasi. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.01.2010, 21:16:47
zuzu17 zuzu17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 5
Implicit

xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Last edited by zuzu17; 04.01.2010 at 22:43:06.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.01.2010, 21:20:47
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Dumnezeu lucreaza prin oameni,dar sa fim cu bagare de seama ca sunt oameni care nu asculta de Dumnezeu,oameni care pot cadea in naluciri de tot felul,cum e cazul acesta;de astfel de oameni sa ne ferim ca ei sunt folositi drept unelte ale raului pentru a-i descuraja pe cei slabi in credinta,pe cei ce au sufletul curat si dorinte bune,gand de mantuire.Acum esti pus in situatia de a alege,dar bine ar fi pentru tine sa renunti la relatie,nu definitiv,dar lupta sa slabesti legatura cu aceasta fata care ti-a adus intristare.
Andrei are dreptate ca doar prin aprofundarea dreaptei credinte si prin apropierea de Domnul nostru Iisus Hristos o poti ajuta pe fata sa renunte la amagirea din mintea ei si la pacatele din fapte.Mai de folos este ca tu sa stai departe de ea si sa o ajuti prin rugaciune,decat sa ii stai alaturi si sa o accepti cu aceste probleme ("Daca umblam cu porcii nu avem cum sa nu ne murdarim"). Lupta pentru sufletul tau prin rugaciune smerita.Doamne ajuta!

Last edited by Zburatorul; 04.01.2010 at 21:24:37.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2010, 21:28:40
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zuzu17 Vezi mesajul
asta a spus si mama mea. sa evit si sa nu mai tin contactul cu persoanele care ma intristeaza si imi fac rau.dar mai e ceva.. foarte ciudat care mi s-a intamplat. de exemplu eram intr-o stare asa de proasta, incat pur si simplu mi-a venit gandul de a ma sinucide, DUMNEZEU sa ma ierte pt acest lucru. in acel timp vorbeam cu ea la telefon si in momentul in care mi-a venit acest gand.. rau, altfel nu pot sa il numesc, ei bine, in acel moment ea a inceput sa planga si sa imi spuna sa nu o fac sa nu ma sinucid ca nu merita. :| sau in noaptea din-aintea diminetii cand ea a spus ca mi-am ucis ingerul pazitor l-am visat pe Isus.. sau cred ca era Isus. stiu doar ca eu eram intr-o casa, si El a intrat la mine in casa. acolo eu m-am pus in genunchi parca, si l-am intrebat cum sa ma schimb, sa fiu mai credincios, si mi-a zambit, si mi-a aratat Biblia. apoi a stat cu mine pana dimineata, am dormit amandoi in aceeasi casa, nu mai stiu ce am facut, si dimineata imi dau seama ca pleaca. il vad ca iese pe usa, si dispare in lumina zilei. acum eu intreb, poate am inebunit si eu, dar se poate sa fie acest om din visul meu defapt ingerul meu pazitor? sau o iau si eu razna si chiar am nevoie de ajutor? pentru ca eu chiar nu mai stiu ce sa fac. sunt total debusolat..
e foarte periculos sa te increzi in vise. si mai ales sa le discuti cu altii. nu le da atentie, cauta lucrurile simple, sincere, cauta pocainta, bucuria. si daca te vei invrednici de daruri, iti va da Dumnezeu si minuni dar nu asta trebuie sa cauti. daca totusi te tulbura un vis, tot cu un duhovnic trebuie sa vorbesti.
daca esti debusolat cauta linistea in rugaciune. linisteste-te cat poti, incearca sa primesti totul calm si sa te rogi. mai mult nu pot sa-ti spun, decat acestea - rugaciune si duhovnic!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.01.2010, 22:34:08
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Ce bazaconie!Ingerii NU MOR!!!Nu stiu e are.Dar cum sa-ti spuna ca pt ca n-ai credinta,se duce la altul???Cand asta e PACAT?Parerea mea e ca nu mai stie ce vorbeste.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.01.2010, 13:44:56
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

E "satanista" fata, scuza-mi limbajul.Face parte din vreun grup cu ritualuri, s.a.m.d?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 12:51:21
E pacat sa mergi la strand sau la mare? alexya89 Generalitati 109 09.04.2011 14:46:57
Un mare pacat Rodica50 Generalitati 2 22.11.2010 15:49:45
Pacat enorm de mare? derbyc Generalitati 19 22.10.2010 21:55:12