Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 06.08.2015, 19:56:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Cu siguranta alimentatia a contribuit din plin si am mentionat vinetele si fasolea pentru a sublinia entuziasmul si mai ales increderea in fortele proprii pe care le aveam in legatura cu acel post. Mie mi-a folosit acea experienta.
Acum înțeleg. ...:)))
Slavă Domnului că ai găsit un folos!
Reply With Quote
  #202  
Vechi 14.08.2015, 18:11:06
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
La începutul sarcinii cu al doilea copil, ce s-a suprapus cu începutul postului Adormirii Maicii Domnului, nu aveam nici cea mai mică îndoială că voi ține acel post, fără probleme. Eram într-o etapă a vieții în care îmi spuneam (și cred că uneori mai subliniam asta și celor nepostitori, din jur), că a ține post este în primul rând o chestiune de voință. Astfel, având în vedere și experiența sarcinii anterioare pe care o luam ca reper, mi-am pregătit voioasă salată de vinete (cu multă ceapă), fasole bătută (cu ceapă prăjită) și alte delicatese. Sora mea era și ea însărcinată, dar avea un avans de 6 luni și postea fără probleme, fiind un bun exemplu pentru mine. Doar că socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg. Am experimentat în câteva zile de post arsuri stomacale (cumplite, nu credeam că există așa ceva), greață, pofte (nici asta nu mai experimentasem, și credeam că știu cum se duce o sarcină!!)...în fine...cam așa. Pe 3 august deja mi se părea că 6 august, când aș putea mânca pește, va fi cam peste jumătate de an. Îmi amintesc cum stăteam în parc, supraveghindu-mi primul copil și salivam (la propriu) cu ochii la un prichindel ce mânca fornetti.
Nu am reușit să țin acel post, duhovnicul mi-a dat dezlegare și am mâncat într-un final de dulce.
Dar, în urma acelei experiențe, am reținut că nu pot ține post de una singură, e în primul rând un dar de la Dumnezeu și deasemenea, am mai multă înțelegere pentru cei care, din motive de ei știute, nu postesc.
Stai linistita, greseala asta o facem multe dintre noi, chiar si ne-insarcinate, mai ales in posturile scurte...ne e atat de dor de anumite mancaruride post, incat...uitam ca postul se tine cu mancaruri cat mai simple.,,
Imi amitesc ce discutii am avut in prima sapt din Postul Mare...nestiind ca nu-i musai sa tin post, am zis macar prima sapt, dar ca sa nu fac rau copilului, m-am axat pe multe leguminoase, proteine vegetale, fasole, linte, humus...bineinteles ca multa lume mi-a sarit in cap ca postul nu se tine cu ulei, otet, ceapa prajita, condimente, etc, ci doar paine, legume fierte, fructe, etc...adevarul e ca pe vremea asta deosebit de calda, se preteaza oarecum mai bine un asemenea " regim", chiar as indrazni sa zic ca face bine.,.chiar as manca numai fructe, mai ales in zilele foarte calde. De curand insa m-au gasit cu putina anemie, mi-au recomandat un supliment cu fier, si pe langa sfecla si alte legume/fructe dedicate in acest scop, incerc sa mananc si carne mai rosie...dar matem foarte rau ca-mi va agrava problemele cu somnul..
Pana la urma insa am convingerea ca daca nu postim din propria vointa, ni se randuieste in alt fel de " postire", un alt fel de canon, de nevointa, prin care suntem impiedicati sa facem ceea ce am dori...( de ex cunosc persoane care au refuzat sa posteasca macar cateva zile, si s-a intamplat ca s-au imbolnavit fie acut, de n-au putut pune nimic in gura cateva zile, fie mai rau, cronic, de li s-a impus regim sever pt o perioada lunga... ceea ce probabil ma asteapta si pe mine, daca ajung la operatie, cel putin 1-2 zile de postire totala....apoi alte greutati, pe langa cele de acum, cu dormitul prost, caldura, etc...deci nu va fi sau nu este faptul ca nu postesc chiar un huzur, o desfatare...
Ceea ce ma deranjeaza insa pe mine personal e ca mi-a scazut vointa, rabdarea, nadejdea, etc, parca am cazut intr-o mare delasare, nici sa ma rog parca nu mai am asa ambitie...plus ca am acutul sentiment de vina ca nu am facut tot ce trebuia( sau am facut ceva gresit) de nu s-a intors copilul in pozitia fireasca, cu siguranta asta se intampla pentru /din cauza pacatelor noastre...
Reply With Quote
  #203  
Vechi 27.04.2016, 10:39:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Stiti ce am auzit cand eram mai mica, ka radio sau TV, ref la traditii din popor?
Ca daca ai un copil mic si nu poate posti,sa Tina mama post si pt ek in prima zi de Pasti sau Craciun, etc... Ce ziceti, e o idee buna? Ar merge si pt cei care nu au putut nici ei posti, din vari motive, cred.... Si ASA majoritatea romanilor cel putin ca altw natii nu stu dc mai tin ASA la traditii si sarbatori nu postesc inainte CI dupa, catev zile cel putin nu mai pot baga in ei si intra la regim..
Stiu ca nu e canonic si e chiar aiurea sa nu te vucuri de ziua sa rbatorii, dar parca fara post inainte macar cateva zile nici nu te poti bucura, e o zi ca orisocare alta. Ba chiar cu mancare mai putina ca nu mai gasesti nimic sa cumperi in ultimele zile,cel putin noi ASA patim de cativa ani ( anul tr de ex in vinerea mare era ceapa Verde 3 lei, si sambata la fel, carne mai deloc, etc)......ma intreb cine isi ia miel cand il ia si unde il tine pana il gateste...eu am luat un curcan de 4 kg weekend tr si a tb sa il transrz si sa il bag in congelator, si sa il FAC pe bucatele. Sotul vrea sa FAC azi ciorba mai multa sa avem pana duminica dar eu cred c panz atunci va fi veche si rea . Si se oftic acum c a dat a atati bani pe curcan ca sa il gatim pe bucati,ar fi fost misto sa il facem intreg la cuptor . dar n am vrut sa il FAC de florii si s il mAnanc in sapt patimilor si de Pasti sa mAnanc resturi dar se pare ca ASA se va ibtampla...MB nu il luam, cred ca e ultima data cand fac greseala. Oricum nu inteleg dc sarbatorim pastele cand suntem semiatei, si nu doar noi, CI multi...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 11:30:59
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 21:28:52
Rugăciunile femeii însărcinate fantana Rugaciuni 1 16.10.2009 18:05:43
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 13:31:55