Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.04.2010, 18:35:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In ambele cazuri (TV si PC) trebuie masura si selectie. Ambele au si multe lucruri bune, utile, de invatat. Trebuie ales din tot ceea ce se ofera, nu laut totul de-a valma.
Ele sunt surse de informatie.
"Desi televiziunea poate modela comportamentele si mentalitatile, nu se poate spune ca ea favorizeaza invatarea, deoarece aceasta asa-zisa invatare este foarte putin cognitiva, greu de reprodus, foarte putin analizabila, putin bazata pe gandire.
Informatia primita de la televizor intra nefiltrata, intreaga, direct in memorie, dar nu este disponibila pentru analiza constienta, pentru intelegere sau pentru invatare. Este invatare in somn.
Uriasa forta de penetrare a subconstientului uman, manifestata de televiziune, este determinata de activitatea corticala alfa pe care o genereaza vizionarea, de caracterul emotional si dramatic al televiziunii, precum si de perceptia imaginilor TV intr-un regim ce aminteste mai mult de starile alterate de constiinta decat de starea de veghe."


(dintr-unul din linkurile date anterior)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.04.2010, 10:41:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lazar_andreea Vezi mesajul
Televizorul e cea mai buna "inventie", incat si dracul s-a minunat de ea.
Da, bine spus. Cred ca la inceput diavolul s'a temut de ea, gandind ce roade bune ar pute iesi din TV, insa apoi si'a dat seama prea bine de prostia omului si de viclenia lui. Asa ca, diavolul a ajuns sa iubeasca aceasta "masinarie".

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Pana atunci, ancorat puternic in lume, omul va manui cu o harnicie debordanta telecomanda.
Numarul de ore petrecut la TV este direct proportional cu cat de lumesc e omul si invers proportional cu duhovnicia lui !

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Stim foarte bine ca mintea noastra este asaltata neincetat de ganduri de tot felul. Bine este daca reusim sa ne "odihnim" mintea, atat cat putem fiecare, "cugetand la legea Domnului", la tot ceea ce este ziditor si de folos, noua si celor de langa noi.

Dar ce ne facem atunci cand nu mai avem o astfel de preocupare sau cand noi insine nu mai suntem capabili sa ne-o gasim? Ne lasam prada mintea si gandurile, spre a ne fi acaparate de TV sau PC. Fie ca ne dam sau nu seama, ele ne imprastie mintea. Cu cat suntem mai impatimiti de TV sau PC, cu atat ne este mai greu sa ne linistim si sa aflam pacea launtrica.
Asta ma doare si pe mine cel mai mult, lipsa de odihna a mintii si a inimii.

Nu ma mira, dar abia acum imi pare rau. Zecile de filme artistice, cu batai si masini, scene necuviincioase, si tot felul de bazaconii pe care mintea mea proasta le'a stocat ma vor chinui mult timp de acum inainte. Desi nu privesc la TV decat foarte rar, cateva minute la cateva zile, si acelea doar cand dau pe acasa, pe la ai mei, sunt zilnic luptat de cele stocate anterior. Mintea nu le uita, iar diavolul le scoate mai ales la rugaciune, in biserica sau in momentele de liniste.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.07.2010, 16:32:35
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Tot invatul are si dezvat...depinde doar de tine ce vrei.
Eu de ex mai in tinerete eram dependenta de telefon si TV. La mine in casa TV-ul mergea non-stop indiferent ca ma uitam sau nu, iar cand ma uitam stateam cu telecomanda in mana si permanent mutam canalul astfel incat vedeam mai multe emisiuni odata. Desigur ca aveam TV-ul meu ca nimeni nu se mai putea uita cu mine...
Telefonul suna aproape toata ziua...mama zicea ca la noi in casa este "Gara de Nord".

Acum am un telefon mobil la care cred ca vorbesc de cel mult 5 ori pe luna...de multe ori uit si ca il am si il gasesc inchis ca mi se termina bateria.
TV nu am pentru ca m-am gandit ca nu are sens sa imi mai cumpar devreme ce nu-l folosesc din diverse motive care nu au legatura cu religia (nu am ajuns la asa masura duhovniceasca sa renunt la TV din considerente crestinesti). Daca am nevoie de ceva informatii, stiri ma uit pe net.
Si cu toate astea am o viata atat de plina ca nu-mi ajunge timpul sa fac cate am de facut...efectiv nu simt lipsa TV-ului sau a telefonului...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.07.2010, 18:14:50
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit

Din pacate, cei mai multi, crestini sau necrestini, au pareri opuse celor expuse aici; si cred ca nu se poate face mult impotriva fenomenului.
Vorbind cu o persoana cu "statut intelectual" mediu (inginer, sef de sectie), cu doi copii studenti, din care unul se relaxa prin sport, am " emanat" parerea ca " e foarte bine daca nu se uita la televizor". La care persoana mi-a raspuns foarte contrariata : " ei nu, nici chiar asa, ca daca nu te uiti la televizor te salbaticesti !".
Se pare ca pana prin 1950 umanitatea a fost salbatica si multumesc lui Dumnezeu ca am o predispozitie spre acea salbaticie care se manifesta prin savurarea linistii si a naturii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.07.2010, 19:47:37
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Am citit la parintele Argatu ca se poate tine post negru lunea pentru implinirea unor dorinte, si despre o batrana, la parintele Cleopa, care a invatat o pe o tanara sa tina post negru trei zile si astfel a fost izbavit sotul bautor si zurbagiu...desi nu prea mai retin detaliile care poate ca ar conta...
Mai stiu de un doctor care recomanda pacientilor bolnavi de cancer sa renunte la tv si sa faca plimbari in natura, si atunci tumorile respective stagnau...
Este infiorator ce am citit ca patesc plantele crescute langa un tv dintr o carte foarte buna Viata secreta a plantelor...
A fost o perioada cand nu m am mai uitat la tv, pana s a imbolnavit mama, iar laptop am de curand si abia invat sa l folsesc....
S ar parea ca cei care au vreun canon de la duhovnic pe care l indeplinesc, ar fi cumva imuni la unele ispite de manipulare, daca am inteles bine din Proloage.....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.07.2010, 19:54:45
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Plictiseala
concubinaj: eu stiu ca ma minti dar ma uit in gura ta ,
exagerare : strecoara tantarul si inghit camila,
happy end ,optimism exagerat
opinia majoritatii tine loc de de adevar suprem
frumusete croita cu fierastraul
episodul 5475 din totdeauna tanar,
zeci de canale si un singur scop : ..... plictiseala.....
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.07.2010, 13:23:35
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

exact, plictiseala. eu m-am plictisit de tv si de pc. rar mai stau pe calc sau mai vad un film la tv. nu mi se mai pare nimic interesant p niciunul. inainte stateam toata ziua ori unul ori altul, altceva nu faceam, dar mi s-a luat de mult tp. chiar sunt aceleasi lucruri , nimic nou, aceleasi documentare sau docum noi cu aceleasi informatii, ca pe discovery imi placea sa ma uit. dar sincer chiar m-am plictisit. chiar si de forumu asta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.07.2010, 14:48:52
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
exact, plictiseala. eu m-am plictisit de tv si de pc. rar mai stau pe calc sau mai vad un film la tv. nu mi se mai pare nimic interesant p niciunul. inainte stateam toata ziua ori unul ori altul, altceva nu faceam, dar mi s-a luat de mult tp. chiar sunt aceleasi lucruri , nimic nou, aceleasi documentare sau docum noi cu aceleasi informatii, ca pe discovery imi placea sa ma uit. dar sincer chiar m-am plictisit. chiar si de forumu asta.
:))))))))
Concluzia mea este ca te-ai nascut obosita :))))
Glumesc...si asta pt ca m-a distrat postarea, dar m-a si ingrijorat...nu e bine sa te plictiseasca totul.

Imi aduc aminte cu ani in urma m-am dus la pr. Calistrat la Barnova (Iasi) si ii povesteam printre altele ce urat e Bucurestiul, ca te plictisesti, ca n-ai unde sa te plimbi, ca n-ai ce vedea curat si frumos...etc.
Se uita la mine si in final mi-a spus cat regreta ca nu poate locui in Bucuresti si cate ar avea de facut si de vazut acolo...si la fiecare cuvant pe care eu il spusesem el mi-a venit cu idei, propuneri sau chiar contra-argumente. In acel moment nu l-am inteles exact...m-am incapatanat in ideile mele...dar in timp mi s-a intamplat sa plec din Bucuresti si sa locuiesc in alta parte din Romania...ajunsesem sa ma uit pe strada dupa masini si unde vedeam un nr. de Bucuresti sa fiu fericita si sa ma uit lung pana masina se pierdea...tot ce auzeam si vedeam despre Bucuresti era ca o minune.
Deci, eu cred ca totul depinde de noi...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.07.2010, 20:23:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
:
Deci, eu cred ca totul depinde de noi...
si mai ales de relatia noastra cu Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.03.2011, 13:21:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Plictiseala
concubinaj: eu stiu ca ma minti dar ma uit in gura ta
exagerare: strecoara tantarul si inghit camila
happy end: optimism exagerat
opinia majoritatii tine loc de de adevar suprem
frumusete: croita cu fierastraul
episodul 5475 din totdeauna tanar
zeci de canale si un singur scop: ..... plictiseala
Adevarat... omul a ajuns sa traiasca viata altora, iar altii sa o traiasca pe a lui, facand ce vor din ea !

Sunt ingrozit de noile emisiuni ce apar: Schimb de mame, In puii mei, Nora pentru mama, Un Show Pacatos, si care or mai fi.
Este groaznic ce a ajuns sa ceara lumea ! Ca doar... tv'ul arata imaginea si dorintele lumii !

Cat de crestin poti fi in fata unui televizor ?!
Asta cred ca tine foarte mult de intelepciune, de discernamant si de vointa.

A inceput postul ! Sa scoatem TV din priza... macar pana la vremea stirilor, daca tinem "mortis" sa le auzim !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 04.03.2011 at 13:25:20.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum postim? Marius22 Generalitati 26 21.08.2012 18:56:31
Ce rost are sa postim ? gheorghe roger Intrebari utilizatori 8 18.08.2012 18:56:14
Televizorul,aparent inofensiv.Oare asa sa fie? Seraphim7 Generalitati 40 16.03.2010 21:24:59
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 02:11:57