Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.03.2009, 10:17:48
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai_1991 Vezi mesajul
Voi imi spuneti sa cred.Eu va spun (aducand dovezi) ca e frauda.Insa voi, nu, ca e divin."Crede si nu cerceta" se pare ca are totusi un efect.
Recititi primul meu mesaj.Se spune clar ca este vorba despre o combustie spontană produsa de anumiti compusi chimici (iar dacă tratezi o lumânare, ai exact lumânarea care se aprinde singură) si ca exista medode prin care această combustie poate fi întârziată un timp, ca să creeze impresia că "ceva sfânt" se întâmplă când patriarhul se roagă în mormânt.Si eu va pot spune ca avioanele nu sunt reale; ca este doar o iluzie si ca trebuie sa ne rugam ca ele sa dispara, insa asta nu ar insemna ca am dreptate.Consultati dovezile ce sustin ca lumina sfanta este frauduloasa, apoi aduceti contraargumente valide, nu "crede si atat".Ca nu pot crede ceva, atata timp cat exista dovezi contra.
mihai pot sa iti spun un singur lucru, nu stiu cat de corect se scrie, CREDENDO VIDES!!!!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.03.2009, 13:34:35
dcatalina dcatalina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2009
Mesaje: 1
Wink Raspuns la ' Lumina Sfanta '

Citat:
În prealabil postat de rotblume Vezi mesajul
mihai pot sa iti spun un singur lucru, nu stiu cat de corect se scrie, CREDENDO VIDES!!!!
Depinde cu ce ochi !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.03.2009, 14:26:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai_1991 Vezi mesajul
Despre icoanele care "plang" stiam deja, "lumina sfanta" este explicata (daca nu o luati in serios nu este vina mea), despre clopote habar nu am dar tot o fradua trebuie sa fie, apa "sfintita" este tratata cu ioni de argint.Cam asta este cu sfintenia.One little question: de ce nu se aprind lumanarile astfel pretutindeni? Raspuns: pentru ca doar cele de la Ierusalim sunt tratate :).
@BogdanF2: interesanta atitudinea de "nu cred pana nu vad" a cuiva care crede in dumnezeu fara nicio dovada.Nu crezi, cu toate ca exista surse.Dar crezi ca a existat cutremurul din 2004? Nu cred ca l-ai vazut, ai vazut doar reportaje la stiri, care puteau fi "masluite".In plus, explicatia conform careia lumanarile sunt tratate pentru a face combustie spontana este mult mai plauzibila decat ca provine de la dumnezeu.In plus, s-a demonstrat.Daca tu nu vei crede dovezi aduse din surse sigure, citeste pe wikipedia articolul referitor la lumina sfanta sa vezi ca inalte fete bisericesti au stiut de aceasta frauda.Benedict Spinoza a spus: "Nestiinta nu este o dovada, ignoranta nu este un argument".
Vai,vai vai! A inceput sa apara descoperitorii!!! Dati-va la o parte, crestini!

,,Iluminatii'' masoni au tot interesul sa spurce toate valorile crestine pentru a-si impune filozofia lor antihristica. Vai de cei care cred in ,,descoperirile'' lor , caci vor merge impreuna cu ei in focul cel vesnic. Vai de cei care nu au discernamant si se-apuca sa citeasca scrieri eretice de pe unde apuca.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.03.2009, 15:02:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atat viata sa cat si invatatura sa ne arata ca Dumnezeu - Cuvantul, Adevarul, nu poate fi “inchis” si nici facut sa paleasca din stralucirea Sa. Nimeni nu poate „inchide” Lumina in ratiune, sau in logica. Nimeni nu poate „inchide” Lumina in creat si in aceasta lume, in intelepciunea acestui veac si in „cultura”. Si, mai ales, nimeni sa nu se puna de-a curmezisul intre Dumezeu si acesti “mici si smeriti ai Sai”, pe care Domnul se bucura sa ii mangaie cu harul Sau. Caci multi se pun “gardieni” la usa Imparatiei si, ei neintrand, nu vor sa-i lase nici pe altii sa intre acolo…
S-a adeverit cu calugarul Varlaam, ca in pilda cocosului si vulturului a Sfantului Siluan, ca a te baza pe ratiunea ta si pe cultura ta nu te face vultur, ci un soi de cocos ceva mai ingamfat, dar care se taraie tot pe pamant. Si, pentru ca nu intelege maretia vulturului, il calomniaza pe acesta si spune ca inaltimile cerului nu sunt adevarate, si ca zborul vulturului nu este „corect” si „drept”. Cocosul, invidios pe vultur, incearca sa ii taie aripile, sa ii fure Cerul, sa il inchida in ograda sa, unde sa il admire, rob, alaturi de celelalte oratanii, doar pe el, stimabilul cocos cu pene colorate si glas ondulat in mod retoric.
Dar in timpurile noastre, exista si alte modalitati, mult mai subtile, de a indeparta pe cei mai mici de Lumina cea neapropiata, de Hristos. Acum nu mai inchidem Lumina, ci o falsificam. Nu mai mintim spunand ca Lumina este creata, ci spunem, dimpotriva, ca lumina creata a lumii acesteia ar fi insasi Lumina cea neapropiata. Nu mai vrem sa taiem aripile vulturilor, ci ne prefacem, noi cocosii, in vulturi care zboara la inaltimi. Pentru aceasta ne cocotam pe garduri, adica pe inaltimile acestei lumi, ne cocotam in functii, in trepte arhieresti, in locuri bine vazute de lume, si de acolo pretindem ca detinem Lumina, ca vedem Cerul si Il putem aduce si altora.
Astazi se vorbeste cu atata usuratate despre Lumina necreata, de parca ar fi la indemana tuturor, chiar si celor de alta credinta. Dar Adevarul, intotdeauna incomod, este ca simpozioanele nu pot aduce Lumina necreata nimanui, si in nici un caz celor de alta credinta. Numai vietuind dupa dreapta credinta si pazind caile aspre si stramte ale Cuvantului vom putea spera sa ne miluim nu de Lumina cea necreata, noi, pacatosii, ci de atingerea (la fel de necreata) blanda si smerita a Mangaietorului.
Caci adevarat este Cuvantul: Intru Lumina Ta (in lumina Cuvantului, a poruncilor lui Hristos, a pazirii lor) vom vedea Lumina (pe Tatal, pe Fiul si pe Duhul Sfant).
Sfantul Grigorie Palama
Sursa: Razboi intru cuvant
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.03.2009, 18:38:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cata durere trebuie sa existe pentru Hristos - El tine orice fiinta in existenta si unii incearca prin tot felul de argumente sa spuna ca nu traiesc prin El. Atat de mult s-a coborat pe Sine, incat se lasa purtat in maini si prin lumina de Pasti. Dar nu aici ii este locul, de aceea probabil aceasta lumina nu ne arde in primele minute. Dupa cateva momente incepe sa arda, semn ca El trebuie pastrat in inima.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.03.2009, 16:15:55
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dcatalina Vezi mesajul
Depinde cu ce ochi !
da ai dreptate
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.03.2009, 16:44:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ortodoxia nu a pus niciodata semnul de egalitate intre "a sta langa" si "a sta in". Si asta pentru ca Fiul lui Dumnezeu nu S-a intrupat ca sa-l impresioneze pe om, ci ca sa-l faca asemenea Lui. Asa ca niciodata nu vom putea da marturie despre Lumina, decat din Lumina si nu din afara ei. In concluzie, "a sta langa" inseamna a face apel la presupunere, dar "a sta in" inseamna sa-L descoperi pe Hristos prin tine si nu in afara ta.

Lumina de la Ierusalim nu are menirea sa ne impresioneze, ci e o invitatie la a deveni Lumina.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.03.2009, 16:31:16
Cristina_Cristea Cristina_Cristea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Doamne ajuta!

E interesant cu cata energie ne contrazic toti cei care vor dovezi. Apropo de Lumina de la Ierusalim. Dar stiti de ce ne contrazic, nu pt ca nu au cunostinte, ci pt ca nu au experiente, nici macar mici experiente duhovnicesti. Oare nu au cerut niciodata nimic cu credinta, de la IIsus, de la Maica Domnului, de la oricare sfant? Oare nu au postit niciodata sa vada cum lucreaza Duhul Sfant asupra lor? Cele mai bune dovezi sunt acestea.
Daca acesti oameni (care nu vor sa creada in minuni) s-ar hotari ca vor sa creada, daca s-ar hotari sa-l roage pe Dumnezeu sa ii ajute sa li se descopere, ar ajunge sa constate multe minuni savarsite chiar cu sufletele lor. In multe imprejurari nu s-ar mai recunoaste pe ei insisi. Ar ajunge sa-l iubeasca pe Dumnezeu, pe IIsus Hristos, pe Maica Domnului pe sfinti. Si atunci nu si-ar mai pune problema explicarii a astfel de minuni. Dumnezeu sa-i ajute si pe ei si pe noi!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.03.2009, 02:02:15
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Fiecare are libertatea sa aleaga drumul in viata, caci Tatal Ceresc nu ne trage de mana, ci doar bate la usa sufletului nostru, de multe ori, pana cand ii deschidem; pentru unii, din pacate, e prea tarziu.
Numai cei smeriti pot vedea minunile si intelege, fiind o mangaiere divina pentru sufletele acestora.
Fericiti sunt cei saraci cu duhul, caci nici nu vor plange, nici nu vor rade, nici bine sau rau nu vor cunoaste, ci doar un prezent continuu, imuabil.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.03.2009, 04:58:21
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

In general, cind cineva este atit de aprig in a contrzice, are o mare durere sufleteasca, asta a fost dovedit de catre oamenii de stiinta, deci, cine are prbleme ar trebui sa merga la doctor. Ei sint oameni de stiinta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor georgeval Teologie si Stiinta 25 24.11.2010 23:00:06
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 17:03:23
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11