Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 02.09.2017, 22:53:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
Buna.Eu suny Ioan.Nu trebuie sa fii deznadajduita sau ceva.Dumnezeu stie mai bine cum le aranjeaza.Ca tine sunt multi oameni.Eu f.curand fac 32 de ani si sunt singur de peste 2 ani.M-a atras ca te-ai nascut la Iasi.Eu sunt nascut si crescut in Iasi.Locuiesc aici.
Trimite-i un mesaj privat !
Din cate bazaconii cu galeata s-au scris aici care nu au legatura cu casatoria ,cea care a deschis subiectul l-a abandonat si nu cred ca mai intra pe aici.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 02.09.2017, 23:31:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mda,.vorba aia... Dumnezeu nu strica doua case..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 02.09.2017, 23:34:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Bun, dar tot nu mi-ai raspuns. Copilul nebotezat se va afla in Rai sau in Iad ?

Am inteles ca va avea parte de liniste sufleteasca etc , dar va fi in Rai sau in Iad ?
Korect. Mai multe locasuri, dar unde e ala cu pacea.sufleteasca? Se pare ca in iadul personal a lui catalin2... ca raiul e.doar pentru mantuiti si cum mantuiti clar nu sunt..

Apai e linistitor sa stii ca in Iad nu sunt doar draci si smoala ci si liniste sufleteasca..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 03.09.2017, 19:38:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Bun, dar tot nu mi-ai raspuns. Copilul nebotezat se va afla in Rai sau in Iad ?
Am inteles ca va avea parte de liniste sufleteasca etc , dar va fi in Rai sau in Iad ?
Si tu din tot ce am dat nu ai inteles care e raspunsul, desi era in toate citatele?

Pentru cei carora nu le place invatatura ortodoxa, am gasit aceeasi invatatura si in catehismul catolic, pe site-ul lui Mihnea: http://www.catehism.ro/cb_Lectia14.htm

Citez: "154. Î: Este Botezul necesar pentru mântuire ?
R: Botezul este necesar pentru mântuire, deoarece, fără el, nu putem intra în împărăția Cerului.
Cei care mor nebotezați fără nici o vină personală și care nu au păcătuit niciodată nu pot intra în Cer și nici nu se vor duce în Iad. După Judecata de Apoi nu va mai fi Purgatoriu. Unde, așadar, se vor duce ? Dumnezeu, în bunătatea Sa, va oferi un loc de odihnă lor, unde nu vor suferi și vor fi într-o stare de pace naturală; dar nu Îl vor vedea pe Dumnezeu, nici Cerul. Prin urmare, cei care mor fără a fi fost botezați nu cunosc ceea ce au pierdut și sunt fericiți în mod natural;

Gândiți-vă, deci, cât de teribilă este crima de a îngădui în mod voluntar cuiva să moară fără Botez, ori crima de a refuza unui mic copil viața înainte de a putea fi botezat! Să presupunem că toți membrii unei familii, în afara unui copil mic, au fost botezați. Când ziua Judecății va veni, în timp ce toți ceilalți membri ai familiei - tatăl, mama și copiii ar putea merge în Cer, acel micuț va trebui să stea afară. Acel frățior sau surioară va fi despărțit de familia lui pentru totdeauna și niciodată, dar niciodată nu Îl va vedea pe Dumnezeu, nici Cerul."
Reply With Quote
  #215  
Vechi 03.09.2017, 21:02:36
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Bun, deci ce deducem din raspunsul tau ? Ca locul cu liniste sufleteasca despre care vorbesc Parintii ortodocsi este cam acelasi lucru cu limbo-ul catolic.

Insa n-ai raspuns la problema docrinei strictei dualitati a locurilor inviata de apoi, despre care vorbeam eu; acest loc al linistii sufletesti este in Rai, Iad, sau in al treilea loc ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #216  
Vechi 03.09.2017, 21:25:00
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Bun, deci ce deducem din raspunsul tau ? Ca locul cu liniste sufleteasca despre care vorbesc Parintii ortodocsi este cam acelasi lucru cu limbo-ul catolic.

Insa n-ai raspuns la problema docrinei strictei dualitati a locurilor inviata de apoi, despre care vorbeam eu; acest loc al linistii sufletesti este in Rai, Iad, sau in al treilea loc ?
Iti raspund eu daca ,mai intai, imi raspunzi tu la intrebarea :Adam avea buric sau nu?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #217  
Vechi 03.09.2017, 21:54:55
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Wow, tu stii ce gandeste Catalin ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #218  
Vechi 03.09.2017, 23:06:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Bun, deci ce deducem din raspunsul tau ? Ca locul cu liniste sufleteasca despre care vorbesc Parintii ortodocsi este cam acelasi lucru cu limbo-ul catolic.

Insa n-ai raspuns la problema docrinei strictei dualitati a locurilor inviata de apoi, despre care vorbeam eu; acest loc al linistii sufletesti este in Rai, Iad, sau in al treilea loc ?
Multa încrîncenare a unor semeni de-ai noștri demonstrează o serie de frustrări acumulate la nesfârșit în viața lor , frustrări devenite patologice , acoperite și poleite cu o falsă credința intr un dumnezeu fabricat de de ei înșiși.
Ei uită că Dumnezeu este imprevizibil și
ceea ce nu este posibil la oameni e posibil la Dumnezeu, Care dă moarte și înviază, sărăcește și îmbogățește. Întru acești grav bolnavi și incurabili se plinește cuvântul dumnezeiescului prooroc David, care spune: Certând m-a certat Domnul, dar morții nu m-a dat (Psalm 117: 18).
O spun Sfinții Părinți!
Ce spun unii colegi, este cred mult mai puțin important :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #219  
Vechi 04.09.2017, 00:24:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Iti raspund eu daca ,mai intai, imi raspunzi tu la intrebarea :Adam avea buric sau nu?
Chestia e ca.nu are nici un haz sa raspunzi tu in locul lui.
Plus, ai demonstrat pe topicul 'Ecumenismul' ca habar nu ai ce e in capul lui '2.

Desi, pe de alta parte, '2 nu o sa raspunda,.chiar asa cum e si tot isi da seama ca raspunsul nu-l avantajeaza. Asa ca poti sa incerci tu,.ar putea fi la fel de amuzant.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.09.2017 at 00:32:35.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 04.09.2017, 19:37:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Bun, deci ce deducem din raspunsul tau ? Ca locul cu liniste sufleteasca despre care vorbesc Parintii ortodocsi este cam acelasi lucru cu limbo-ul catolic.

Insa n-ai raspuns la problema docrinei strictei dualitati a locurilor inviata de apoi, despre care vorbeam eu; acest loc al linistii sufletesti este in Rai, Iad, sau in al treilea loc ?
Deducem doar ca si in invatatura catolica (probabil ante Vatican II) scrie acelasi lucru, ca daca nu sunt botezati copiii nu ajung in Rai.
Legat de a doua intrebare, am raspuns mai mult decat clar, nu pot intelege ce e neclar. Iisus unde S-a pogorat ca sa elibereze dreptii? In Iad. Deci acolo e acel loc. Dreptii erau la munci in Iad? Toata invatatura ne spune ca nu, ci ca aveau liniste sufleteasca.
Dar citatele sunt mai elocvente, am mai dat acest citat din IPS Ciprian Campineanu: " "După Sfinții Părinți, acești copii nu au avut cum să păcătuiască, ca să sufere din motive personale, ci doar moștenesc, în virtutea solidarității cu firea umană, a protopărinților noștri Adam și Eva, păcatul strămoșesc. Orice om se naște cu aceste consecințe ale păcatului strămoșesc. Acesta este șters prin Taina Sfântului Botez, dar asta nu înseamnă că nu rămân afectele, rămân în ființa umană consecințele sale ca predispoziții spre păcat. După Sfinții Părinți, acești copii nu suferă chinurile iadului. Mi-aduc aminte o formulă pe care o învățam noi la ora de dogmatică: "Nu se împărtășesc de lumină, dar toți se cinstesc cu liniștea". Așa au trăit și drepții Vechiului Testament. Drepții Vechiului Testament nu au suferit de chinurile iadului (înțelese ca stare de întristare, de singurătate), dar nu s-au împărtășit de lumină, în schimb, s-au împărtășit de o pace, de o liniște sufletească."
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare