Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2017, 16:15:03
DenisaV DenisaV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2017
Mesaje: 2
Smile Imbracamintea femeilor

Am fost mereu confuza vizavi de modul in care o femeie trebuie sa se imbrace, daca e pacat sa te machiezi sau sa porti bijuterii. Intr-adevar, citeam la un moment dat in biblie faptul ca femeia ar trebui sa se poate cuviincios, sa nu poarte margele, sa nu se vopseasca sau alte lucruri de acest tip, insa in acelasi timp gasisem pe un site o interpretare potrivit careia orice lucru pe care Dumnezeu ni-l da (in cazul acesta trupul) trebuie ingrijit. Intrebarea mea se refera mai mult la faptul ca manchiajul si purtatul pantalonilor sau a bijuteriilor sunt un pacat indiferent cum le folosim sau sunt un pacat daca se exagereaza( de exemplu un machiaj strident, pantaloni foarte stramti si scurti) ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2017, 16:27:40
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Machiajul, după mine, nu intră sub incidența îngrijirii trupului, mai ales că îmbătrânește pielea. Eu nu îl consider necesar altfel decât pe scenă sau în aparițiile tv (unde, nemachiat fiind, pari mort). Bine, fie, depinde și de cât de puternice sunt reflectoarele pe scenă. Presupun că tu te referi la viața de toate zilele. La fel știu și eu, că e păcat, dar sunt și preoți care nu-l interzic întru totul (am vorbit și cu alte fete). Eu nu folosesc. Și nici părul nu mi l-am vopsit, însă cel mai probabil o voi face când am să încărunțesc.

Pataloni. Mda... port. Mai ales acum, când e frig. Dar la biserică am grijă să merg mereu în fustă (mereu însemnând de câteva luni încoace, înainte intram și purtând pataloni și având capul descoperit; acum, nu). Plus că, la sport, nu cred că se duce vreo fată în fustă (scoatem din discuție tenisul).

Bijuterii... am avut o perioadă, în primii mei ani de mers la biserică, în care am renunțat la toate zorzoanele. Nu erau chiar bijuterii, câte un pandantiv colorat asortat bluzei (eram în gimnaiu) și brățări împletite, colorate. Am renunțat, zic, tocmai pentru că știam și eu că e păcat să te gătești. Apoi, a început mama să-mi cumpere inele și au ajuns să-mi placă și mie (cele de argint). În decursul anilor, din liceu începând, am ajuns să adun cercei (cei mai mulți sunt cadou). Deci, da, eu port, însă nu mă vezi împopoțonată strident. Și nu am ajuns în stadiul de a fi devenit pătimașă, pot oricând renunța la ele fără să m-apuce plânsul. Am avut de câteva ori și gândul de a renunța cu totul la pantaloni, în fuste/rochii mă simt firească (deși le detestam în copilărie), dar iarna e totuși rece...

Ce te sfătuiesc eu e să ai în toate moderație (buna măsură) și cuviință. Apoi, mai contează și gândul pe care-l pui. Că poate una care se machiază nu-și propune să frângă inimi (eufemism), în vreme ce o alta, deși cu fața curată, țintește să tragă bărbații în păcat. Să nu uităm că toate (și hainele, și machiajul, și accesoriile) sunt forme, noi le umplem de conținut. Iar Dumnezeu la inima omului caută.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.12.2017, 17:02:12
DenisaV DenisaV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2017
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Machiajul, după mine, nu intră sub incidența îngrijirii trupului, mai ales că îmbătrânește pielea. Eu nu îl consider necesar altfel decât pe scenă sau în aparițiile tv (unde, nemachiat fiind, pari mort). Bine, fie, depinde și de cât de puternice sunt reflectoarele pe scenă. Presupun că tu te referi la viața de toate zilele. La fel știu și eu, că e păcat, dar sunt și preoți care nu-l interzic întru totul (am vorbit și cu alte fete). Eu nu folosesc. Și nici părul nu mi l-am vopsit, însă cel mai probabil o voi face când am să încărunțesc.

Pataloni. Mda... port. Mai ales acum, când e frig. Dar la biserică am grijă să merg mereu în fustă (mereu însemnând de câteva luni încoace, înainte intram și purtând pataloni și având capul descoperit; acum, nu). Plus că, la sport, nu cred că se duce vreo fată în fustă (scoatem din discuție tenisul).

Bijuterii... am avut o perioadă, în primii mei ani de mers la biserică, în care am renunțat la toate zorzoanele. Nu erau chiar bijuterii, câte un pandantiv colorat asortat bluzei (eram în gimnaiu) și brățări împletite, colorate. Am renunțat, zic, tocmai pentru că știam și eu că e păcat să te gătești. Apoi, a început mama să-mi cumpere inele și au ajuns să-mi placă și mie (cele de argint). În decursul anilor, din liceu începând, am ajuns să adun cercei (cei mai mulți sunt cadou). Deci, da, eu port, însă nu mă vezi împopoțonată strident. Și nu am ajuns în stadiul de a fi devenit pătimașă, pot oricând renunța la ele fără să m-apuce plânsul. Am avut de câteva ori și gândul de a renunța cu totul la pantaloni, în fuste/rochii mă simt firească (deși le detestam în copilărie), dar iarna e totuși rece...

Ce te sfătuiesc eu e să ai în toate moderație (buna măsură) și cuviință. Apoi, mai contează și gândul pe care-l pui. Că poate una care se machiază nu-și propune să frângă inimi (eufemism), în vreme ce o alta, deși cu fața curată, țintește să tragă bărbații în păcat. Să nu uităm că toate (și hainele, și machiajul, și accesoriile) sunt forme, noi le umplem de conținut. Iar Dumnezeu la inima omului caută.
Multumesc mult de raspuns. Si eu ma gandeam tot la masura... nu as vrea sa imi aplic machiaje stridente care sa trezeasca pofte, nu vreau sa stric casnicii sau sa fiu admirata, ci vreau sa par placuta ochiului, sa fie ceva simplu aproape nici sa nu se vada ca e machiaj. Si referitor la bijuterii, lucurile sa fie la fel. Doar ceca finut si elegant... insa am preferat sa pun intrebarea asta intrucat de multe ori facem pacate fara sa stim ca acestea sunt de fapt pacate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.12.2017, 17:20:30
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Nu am nicio autoritate în domeniu, dar poate ar fi mai înțelept să te cramponezi de alte lucruri. :) De pildă, să ai grijă să nu bârfești (chiar fără să vrei) pe cineva, să nu pierzi vremea, să nu fii împrăștiată la rugăciune (a se nota că nu-ți știu viața, vorbesc de baiurile mele), neregulile astea îmi par mai mari decât un gloss pe buze.

Chiar, trebuie să am așa ceva prin casă, plus un rimel. Nici nu mai știu unde le-am pus. :))

Revenind, curățește-te întâi de păcatele mari și lucrează mult cu inima ta. Să nu fii egoistă, mânioasă, mândră cu semenii tăi, să cultivi blândețea și generozitatea. Așa te apropii mai mult de Dumnezeu decât renunțând definitiv la blugi fără a te îngriji concomitent de suflet.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.12.2017, 11:05:50
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DenisaV Vezi mesajul
Am fost mereu confuza vizavi de modul in care o femeie trebuie sa se imbrace, daca e pacat sa te machiezi sau sa porti bijuterii. Intr-adevar, citeam la un moment dat in biblie faptul ca femeia ar trebui sa se poate cuviincios, sa nu poarte margele, sa nu se vopseasca sau alte lucruri de acest tip, insa in acelasi timp gasisem pe un site o interpretare potrivit careia orice lucru pe care Dumnezeu ni-l da (in cazul acesta trupul) trebuie ingrijit. Intrebarea mea se refera mai mult la faptul ca manchiajul si purtatul pantalonilor sau a bijuteriilor sunt un pacat indiferent cum le folosim sau sunt un pacat daca se exagereaza( de exemplu un machiaj strident, pantaloni foarte stramti si scurti) ?
Intrebarile tale sunt cu raspuns evident. Ce gust are biscuitele sarat ? Raspuns pai ...tot sarat )
Vrei sa te imbraci in pantaloni .poate ca e iarna si esti mai friguroasa ,e ok ,pantalonul sa nu fie mulat pe corp si exclus blugii . Vrei sa te machezi ,sa te rujezi ? Ok ,numai ca astea nu te vor face mai frumoasa,poate din contra. Nu am intles niciodata chestia asta cu machiatul la voi femeile ... Din esperienta a 44 de ani de viata am constatat ca cele mai frumoase femei sunt cele cat mai naturale .
Vorbesti aici la un moment dat ,parca de pacat. Nu consider ca e chiar un pacat .Pacat e atunci cand in mod deliberat te imbraci cu o fusta scurta si mulata si o bluza cu un decolteu larg tocmai pentru a crea efectul ,adica "genocid" in bietul popor masculin )) ,abia asta e un pacat ,in rest traieste-ti tineretea frumos ,nu cu batic pe cap si cu privire in joc cautind centrul pamantului ,anii tineretii trec foarte repede ,mai apoi in timp vor veni marile frustrari ,de genul de ce am mers toata viata imbracata ca o "mironosita" ? Privind in pamant nu vei avea ocazia sa admiri frumusetile create pentru tine de Dumnezeu si nici nu iti vei gasi barbatul ales . Privirea sus si mers apasat ))
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare