Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afiºare
  #11  
Vechi 12.11.2017, 00:40:38
Alex dsc Alex dsc is offline
Junior Member
 
Data înregistrãrii: 12.11.2017
Mesaje: 2
Implicit Minuni Sf. Mina partea1

La indemnul parintelui Constantin Dibos scriu aceste fapte pe care le-am trait :


Minuni Sfantul Mina :

Totul Incepe cand Domna Vornicu ( Dumnezeu sa o odihneasca ) imi spune ca a trait mari minuni infaptuite de Sf . Mina . Bineinteles ca nu am crezut decat ca este o poveste , avand in vedere ca Doamna Vornicu era profesoara de filozofie. Eu treceam printr-o perioada foarte grea cu banii , cand a venit criza si aveam nevoie doar de “ minuni financiare” nu de istorie si acatiste sau de minunii traite de altii cu sute de ani in urma etc. Doamna Vornicu m-a ajutat cu bani (11000 euro) insistand ca trebuie sa ma rog Sf Mina pentru ca doar asa viata o sa se schimbe . Dansa sustinea ca toate lucrurile pe toate planurile s-au schimbat dupa ce a “luat legatura cu Sf Mina “sic a trebuie sa incerc . Dansa mi-a povestia ca si din punct de vedere financiar tot Sf Mina a ajutat-o sa castige o suma de 250 000 euro cand nu avea nici o sansa .
Fiind intr-o situatie financiara groaznica si fiind suparat ca toate lucrurile pe care le faceam se terminau prost, citesc acatistul Sf Mina (fara credinta si fara sa cred ca se poate intampla ceva ) , dar era singurul lucru pe care puteam sa-l fac , pomenind la sfarsit rugaciunii pe oamenii care m-au furat si problemele mari pe care le aveam cu banii .
Cu aproape un an in urma un vecin mi-a cerut o betoniera ca nu avea cu ce sa lucreze , la scurt timp mi-a cerut si un dreptar , inca doua saptamani si cere o butelie , dupa ,o masca de sudura , iar cand am vazut ca nu mi le mai da inapoi si ca nu raspunde la telefon , intalnindu-l intamplator pe strada l-am intrebat cand mi le inapoiaza si a sarit la bataie spunand ca sunt ale lui si ca ma omoara (era beat si de data asta). Am facut reclamatie la politie , unde mi s-a spus ca este recidivist si nu au facut nimic , considerand fapta o gainarie razand de mine pentru insistenta si vorbindu-mi urat .Era o situatie fara iesire si strigatoare la cer (doar cand o traiesti poti sa-ti dai seama de semnazatie ) . Dupa ce am inceput sa citesc acatistul au inceput scimbarile . Ma ranesc la deget si ajung la spitalul Casa Austria pentru pansat unde ma intalnesc cu seful clinicii cu care ma cunostea si care ma intreaba in gura mare trecand peste multimea care astepta , ce am patit si daca ma ajuta cu ceva , eu ii multumesc aratandui mana pansata si spunandui ca ma ingrijeste stagiarul lui care imi era si el cunoscut . Din multime ascultand discutia apare vecinul meu de care va povesteam mai sus si el pansat la mana spunandu-mi ca a avut un accident . Dupa cateva zile vecinul vine la mine la poarta spunand ca isi cere iertare si ca nu mai poate trai de ceva timp incoace cu povara pe suflet si ca totul ii este impotriva in viata si aratandu-mi ca si-a pierdut un deget de tot .
Atunci mi-am dat seama ca din perioada in care am inceput sa citesc acatistul si sa-i povestesc Sf Mina problemele mele , era de fapt perioada in care vecinul marturisise apasarea , necazurile care il apasau pentru ce facuse ,de fapt era inceputul unei perioade in care Sf Mina incepuse lucrarea lui in viata mea .

Dupa "evenimentul" de mai sus , la circa 2-3 saptamani fiind toamna cineva care lucra un teren luat in arenda de la familia noastra imediat dupa revolutie, pana in anul 2011 ne anunta in fiecare an ca nu ne poate plati nimic din recolta pentru ca in zona asta a fost calamitatea naturala si ca nu s- a facut nimic . Terenul era mostenit de la bunicii mei avand o suprafata de 10 Hectare lagate si se afla in zona Baraganului . Intradevar noi nu stiam nici macar unde este fizic , nu am fost niciodata sa-l masuram si nici nu-l puteam lucra noi sau sa-l dam in arenda altcuiva pentru ca numai acest om lucra toate terenurile in acea zona fiind mama in mana cu primarul . Avand eu nevoie de bani l-am intrebat daca nu vrea sa cumpere terenul , pentru ca , noi nu beneficiam de nimic in urma acestui contract . Dupa mai multe amanute intamplate si discutate cu cel , totul era in zadar si nu puteam face nimic , iar bataia de joc a lui si neputinta noastra continuau . Repet , nimeni nu putea face nimic fara voia lui in zona , doar el lucre , nu plate ape nimeni si era prieten cu toti primarii din zonele alea
. Bineinteles , ca incurajat de situatia cu "vecinul" apelez din nou la Sf Mina , rugandul in gand sa ma ajute cumva , chiar daca totul pare imposibil si fara iesire .
La scurt timp suna telefonul si o agentie imobiliara din zona Buzaului spune ca are un client care vrea sa cumpere teren in zona comunei unde este situate tenenul nostru . Fara macar sa stiu eu unde este amplasat plec la Buzau si fac actele de vanzare cumparare primind un pret mai mare decat cel al zonei fara macar sa cer acest lucru . Imediat primesc telefon de la cel care ne mintea de atata timp si spune ca acum ar vrea si el sa-l cumpere ,dar ca ne da un avans doar de 500 euro pentru ca trebuie sa faca rost de alti bani . Cand am fost la notar am aflat ca nici taxele de la primarie nu erau platite pentru teren cu toate ca persoana ne asigura ca sunt platite . In acel timp am primit in cont 500 euro de la cel care ne mintea de mult , ca sa anulam vanzarea cu noul comparator aparut .
Pur si simplu , ne-am recuperat si taxele pe care trebuia sa le plateasca el la impozit , prin graba lui de a anula vanzarea cu cei 500 euro avans , am si primit si banii pe teren , vanzandul catre altcineva . Lucru care l-a pus in mare dificultate pe cel care ne pacalea de atata timp , nu doar pentru ca in sfarsit a platit ceva catre noi ,ci pentru ca nu mai putea sa lucreze cum vroia in zona respectiva fiind si alt proprietar langa el care a inceput sa cumpere si alte terenuri .
In aceiasi perioada in care se derulau evenimentele de mai sus , mai précis intr-o sambata am fost intrebat daca nu pot sa fac o canalizare intr-o fundatie la o casa , dar in mare urgenta pentru ca trebuia sa se toarne placa de pe parter . Eu nu ma acupam cu asa ceva dar fiind impins de problemele financiare m-am gandit ca cu 700 lei in ziua aia cumparam mancare .(Era foarte grea perioada) .
In drum spre casa cu pricina trec pe langa un hotel unde era parcata o masina Mercedes S class pe care am vrut sa o cumpar inainte de criza si la care nici nu mai pueam visa.
Totusi la insistentele mele proprietarul a adus-o in tara si a lasat-o in acea parcare ca poate o va vinde la alcineva daca eu nu o mai pot cumpara . Deja trecuse mai bine de un an de cand statea masina in parcarea hotelului . Trecand prin fata parcarii si revendu-mi nostalgia legata de viata mea dinainte de criza ,spun in gand o fraza adresata Sf Mina : Sf Mina eu nu cred , dar daca crezi ca poti face ceva (cum spune Doamna Vornicu ca poti) sa am aceasta masina pe care mi-am dorit-o de atata timp (acum nici macar nu bani de benzina pentru cealalta masina ) . Te rog fa cum vrei tu , dupa puterea ta nu a mea dar te rog semneaza lucrarea ta pentru necredinta mea .(Bineinteles ca nu credeam , era doar gand pe fondul disperarii si a nostalgiei )
Aceste doua intamplari se intamlau in parallel , cea cu terenul si cea cu scurgerea de la casa de langa parcarea cu masina . In data de 10 noiembrie asociatul proprietarului care venise in tara , avea nevoie de o masina si bineinteles ca a condus masina asta prin oras . In dupamiaza zilei de 10 noiembrie imi da telefon proprietarul si imi spune ca asociatul lui a avut un incident in traffic cu masina (Mercedesul S 400 ) si ca daca o mai vreau sa-i dau doar 10 % din volarea pe care o ceruse initial ca este foarte suparat si ca el nu mai are rabdare cu masina asta . Incidentul din trafic a constat in faptul ca soferul a deschis usa masinii foarte putin si trecand un tir pe langa in viteza i-a dat usa peste cap din cauza suflului de aer . In acea seara aveam banii pe care ii ceruse pe masina avariata . ( ramasesem cu ei de la vanzarea terenului dupa ce platisem si alte datorii )
A insistat sa ne vedem a doua zi dimineata la biroul de vanzari auto si sa semnam contractual de vanzare cumparare la 10 % din suma ceruta initial ,dar nu mai tarziu si nu mai devrema decat 11.11.2011 . Aceasta fiind de fapt semnatura Sf Mina in fata necredintei mele .
In acele luni , pana in acele momente si mancarea o camparam pe datorie de la magazinul din Dumbravita . Si intr-o zi in care nici nu pot sa intru de rusine in magazin , intrand numai sotia eu asteptand-o afara si rugandu-ma catre Sf Mina sa nu o lase sa se faca de ras in magazin si sa-i dea patrona ce aveam nevoie . Si la sfrasitul ragaciunii in gand l-am rugat pe Sf. Mina pentru ca ii simteam prezenta mai mult ca nici odata l-am rugat sa-mi dea un semn ca este ajutorul lui sa nu cred ca este o halucinatie simtirea mea cu privire la prezenta lui acolo (mai mult ca niciodata ). Dupa ce iese din magazin sotia mea ,eu o intreb cum a fost , dat fiind situatia cu banii si ea imi spune ca patroana magazinului ia dat fara bani , pe caiet tot ce a vrut dar ,ca dintr-o data a inceput sa ii povesteasca despre Sf Mina ,despre credinta ei in Sm Mina si chiar niste intampalri in care se rugase catre Sf Mina si asa descoperise un furt de curent din instalatia ei ..
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.11.2017, 00:43:05
Alex dsc Alex dsc is offline
Junior Member
 
Data înregistrãrii: 12.11.2017
Mesaje: 2
Implicit Minuni Sf. Mina partea 2

In iarna care a urmat ma duc la un magazin care a fost spart de hoti intr-o noapte . Si inainte sa de a monta sistemul de alarma vorbesc cu nevasta proprietarului care imi spune cum au depistat hotii . Cand a fost spart magazinul a fost furata si cutia cu maruntis pentru rest , monede care sunt lasate intr-o cutie langa casa de marcat . Acea cutie a fost furata impreuna cu marfa din magazine si dupa 3 zile ruganduse pentru o rezolvare a venit un comparator cu care a plitit si cu o moneda de 50 bani foarte murdara , moneda pe care a recunoscut-o sotia patronului pentru ca o lasase in cutia cu maruntis in momentul spargerii . Ea fiind la vanzare (de obicei statea el) in acel moment observa moneda si ii convinge pe cei de la politie sa verifice casa persoanei care a adus moneda si asa au gasit toata marfa furata . Recunoasteti situatia similara mentionata din acatistul Sf Mina . Fapta petrecuta cu sute de ani in urma .Acatistul Sf Mina- Icos 6 . Magazinul se afla in comuna Recas si oricand puteti intreba proprietarii si va vor spune cum s-a intamplat.
Lupta cu problemele continua si in anul 2013 mergand la Biserica la Sf Mina in Timisoara . Simteam ca undeva gresesc ,dar daca o sa fac ce trebuie o sa mearga bine si ca Dumnezeu vrea sa mai astept un pic . Pur si simplu asa simteam . In realitate nu aveam bani nu aveam perspectiva dar deja stiam ca daca Dumnezeu vrea se schimba totul . Dupa primele luni din an traiam cu idea ca ceva se va intampala dar si ca tot lipseste ceva . Dupa insistentele parintelui M-am spovedit si m-a inpartasit dupa foarte multi ani . Dupa doua zile de la inpartasanie suna telefonul de unde ma asteptam mai putin . Cu toate ca nu va pot povesti toate amanuntele semnez o lucrare asa mare cum nu am avut niciodata in vita . Este vorba despre o institutie militara (Sf Mina este sfant militar). Nu aveam bani deloc , nu aveam experienta pentru asa o lucrare mare si totusi toate lucrurile a fost oranduite din cer , deci nu am avut nici un obstacon , doar protectie divina de necontestat si totul s-a intamplat intr-o ordine plina de evenimente miraculoase . Am avut doar un gand ,ca daca Dumnezeu vrea din ultima firma fara perspective putem intra in top . Nu stiam care top , dar in anul urmator a venit o scrisoare ca suntem locul 1 in topul firmelor de pe o pagina de pe internet si chiar pe zona noastra cum era facut topul pe zone , chiar eram
In timpul derularii contractului il rugasem pe Sf. Mina sa ma ajute sa semnez si contractul cu livrarea de calculatoare din cardul lucrarii respective si am promis ca duc la biserica un laptop . Sf Mina m-a ajutat , s-a creat o conjuncture si contractual meu s-a suplimentat cu partea de calculatoare (suma destul de mare ). La sfarsitul lucrarii din pacate m-am gandit sa duc la biserica un calculator mai vechi pe care-l aveam la birou in loc de laptopul promis . Am aranjat calculatorul , l-am reinstalat etc , mergea biene si in cunosteam de atata timp . Dupa ce l-am probat l-am dus la biserica , l-am montat sic and i-am dat drumul nu avea imagine deloc .
Dupa multe probe l-am luat inapoi si mi-am dat seama ca nu asta am promis , si am plecat rusinat la mall sa caut un laptop .
Am intrat la Aushan si am gasit in super oferta chiar atunci s-a ieftinit un laptop , mi-am dat seama ca iar m-a ajutat Sf Mina cu toate ca nu meritam pentru ce am facut . L-am dus la biserica si functioneaza si astazi .
A venit vremea sa ne mutam din Dumbravita dar copilul fiind inca la scola acolo trebuia sa gasim ceva de inchiriat aproape de scoala dar nu mai vreiam in Dumbravita sub nici o forma . Dupa 3 luni de cautari pe internet in piata imobiliara nu am gasit decat aberatii la preturi enorme . Intr-o zi simt un "canal de comunicare" deschis catre icoana Sf Mina din birou (nu sunt nebun). Ma uit si zic : Sfinte , te rog , daca tu vrei sigur gasesti ceva , poate renuta cineva la ceva si il luam noi , dar sa nu fie in Dumbravita nici departe in Timisoara (ca e benzina scumpa) , daca se poate la granite dintre cele doua dar in Timisoara si maxim 250 euro / luna . Deja era o rugaminte exagerata si plina de amanunte .
A doua zi vine sotia mea si spune : Cred am gasit , a sunat , am fost repede , am vazut , in acea zi aparuse anuntul , pe strada care culmea apartine jumate de Dumbravita si jumate de Timisoara (asa sunt impartite numerele strazii si adresele din buletine.). La 250 euro , cineva s-a hotarat sa se mute sis a elibereze apartamentul brusc . Iar copilul la scola la luat in fiecare dimineata alta familie care avea copilul in acceiasi clasa si care venea din oras si asa am scapat si de costul benzinei in anii urmatori .
Sa vedeti puterea lui Dumnezeu in 2017 :
Intamplare petrecuta dupa cunoasterea Sf Irodion de la Lainici ( 3 mai )
1-Semnez un contract unde mi se pune in vedere sa fac un discount foarte mare , ca altfel nu pierd lucrarea . eu speram si promisesem catre Sf Irodion ca din total profit sa fac si o fapta buna . Dupa "nogociere" pierdusem banii pe care i-am promis , asa ca eram cam indoit , ma intrebam ce sa fac , si stiam evident ca nu pot cumpara ce am promis si nici nu puteam renunta la altele .
In gand ii spun Sf . ca nu stiu ce sa fac sic a am o apasare si il rog sa resolve el problema cu castigul pentru ca nu cred ca i-mi ajung banii sa fac lucrarea da sa mai raman cu ceva. Am sunat la distribuitorul de materiale si mi-a spus ca de fapt i-mi va da sistemul la un pret foarte mic si ca a fost ceva gresit in ofertare iar profitul lucrarii la final a fost mai mare decat credeam inainete de discontul facut din disperare .
Al doilea contract pentru care m-am rugat a avut aceiasi soarta si o rezolvare tot la fel de miraculoasa . Am semnat pret impus (mincinos) sic and am preluat amplasamentul am constatat o graseala mare de proiectare si am putut sa-mi ridic pretul inapoi de unde pierdusem .
Dupa cele doua intampalri de mai sus , din cauza unor nedreptati a trebuit sa deschidem alta firma . Tot in gand , spunandu-mi mie ca nu vorbesc cu nimeni despre asta il rog insistent pe Dumnezeu sa ma ajute sa deschid o firma noua . Si ii rog pe Sf. Irodion de la Lainici sa se roage si el pentru mine. In timpul rugaciunii , in fata casei pe strada ( Dumnezeu asculta ) . am spus : Doamne daca ma asculti (chiar simteam ca ma asculta ) te rog da-mi o firma noua , dar de data asta nu sa fie cum am vrut eu cand i-am calculat si numele in mumerologie sa iasa cifra 8 si am crezut ca , cu denumirea si cu mumerologia voi influienta succesul . Tu cand mi-ai dat prima masina noua si scumpa ai insemnat-o cu cifra 7 (numarul de inmatriculare in numerologie) si inseamna ca este cifra ta ,este 7 nu 8 . Atunci te rog , fara sa mai stie numeni de acesta discutie/rugaciune si alege tu , tot si semneaza tu Dumnezeule in necredinta mea ca sa stiu ca este de la Tine . Si sediul tot tut e rog sa-l gasesti poate aproape de tine , undeva pentru ca am mai avut un sediu dat de tine langa catedrala .
La foarte scurt timp sotia mea cauta un birou de inchiriat , depune actele pentru firma noua , si lasa tot in mana lui Dumnezeu (nume firma , date de identificare etc ) fara sa-I spun nimic de rugaciunea mea .
La ONRC cand face rezervarea de nume nu s-a potrivit nimic din ce credea anticipa pe drum si dintr-o data I s-a spus ca s-a gasit o variana acceptata de softul calculatorului . Am calculat eu repede in necredinta mea si cifra numelui firmei era 7 . La foarte scurt timp suna telefonul de la ONRC si ii comunica sotiei sa schimbe o fraza la pagina 7 din statut . Dupa ce sa facut rezervarea de nume am facut contractul de inchiriere intr-o cladire de birouri ., dup ace am ales spatial din ultimele 3 ramase am aflat ca numarul spatiului este 7 , (cu vedere din balcon la o frumosa biserica din lemn , care are crucea pana in dreptul balconului nostru ) . La foarte scurt timp ies actele de infiintare ale firmei , am calculate repede CUI-ul si surpriza tot 7 .
Si am trait si alte mari minuni despre care inca nu pot sa va povestesc ……dar poate alta data .
Nu este psihologie , nici halucinatie , nici influientarea gandurilor nici altceva …..

Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemãnãtoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul cuviosului kukºa facatorul de minuni patinina34 Rugaciuni 6 03.11.2012 01:45:51
Sfantul Mare Mucenic Areta Intrebari utilizatori 0 24.10.2010 22:10:51
Sfantul Mare Mucenic MINA icamilin Diverse Sarbatori 3 17.11.2008 23:03:46
Sfantul Mare Mucenic Mercurie cristiboss56 Rugaciuni 3 05.01.2008 14:20:11
Sfantul Mucenic Mina alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 8 11.11.2006 16:00:48