Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.11.2012, 11:07:32
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru cine obișnuiește să asculte genul ăsta de muzică și trăiește viața specifică hip-hopului poate fi un pas spre credință. Dar e important să nu rămâi la stilul ăsta, pentru că nu e în duhul Bisericii.
Pe de altă parte, mă tem să nu fie doar o încercare a autorilor de a fi altfel sau de a se adresa unui alt „grup-țintă”, respectiv băieților cuminți dar supărați.
Stilul muzicii ăsteia e un fel de a fi mereu supărat pe ceva sau cineva; e o muzică de reproș. Creștinul nu-i așa.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.11.2012, 11:38:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Increstinarea unor forme muzicale, arhitecturale, picturale lumesti nu este un lucru la indemana oricui. Necesita discernamant duhovnicesc. Altfel, cel putin din perspectiva ortodoxa, ele constituie forme lipsite de fond. Fondul Ortodoxiei, este viata Bisericii in Hristos prin Duhul Sfant. Viata care naste Traditia si, in acelasi timp, Traditia care ne naste la o noua viata.

Ce legatura este intre hip-hop si Hristos?

Nu este de ajuns doar mesajul crestin. Conteaza mai ales duhul in care este marturisit acest mesaj. Este el duh de rugaciune, stiind ca Sfantul Apostol Pavel ne indemna sa cantam psalmi, ode si cantari duhovnicesti?

Last edited by Marius22; 27.11.2012 at 11:41:28.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.11.2012, 17:17:28
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Stilul muzicii ăsteia e un fel de a fi mereu supărat pe ceva sau cineva; e o muzică de reproș. Creștinul nu-i așa.
drept graiesti fratie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.11.2012, 20:37:01
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Prost...ia compară tu cu cântarea acesta: http://www.youtube.com/watch?v=rWFkiMVulsk... și înecearcă să faci diferența. Unde e evlavia, smerienia în melodiile apreciate de tine?
E adevarat, melodia despre care vorbesti e mult mai emotionanta si mai profunda.

Ce spun eu e ca unii oameni printre care ma numar si eu am fost adusi aici pe alte cai, apreciind alte stiluri.


Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
uneori e bine sa intelegem ca nu toti suntem in aceiasi oala si ca 'anii de trairi ortodoxe' face diferenta nefiind vorba de mindrie ci si de o oarecare cunoastere.
Probabil ca sunt mult mai jos si mai negru decat toti cei care au scris pe acest thread.
Vreau sa intelegi ca nu sugerez ca as fi in aceeasi oala cu tine.

Eu am spus ce apreciez si de ce. Desi ma ocup cu stiintele exacte, cand vorbesc de Dumnezeu nu pot sa fac referire la cunoastere. Ci doar la suflet si simtire.



Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Increstinarea unor forme muzicale, arhitecturale, picturale lumesti nu este un lucru la indemana oricui. Necesita discernamant duhovnicesc. Altfel, cel putin din perspectiva ortodoxa, ele constituie forme lipsite de fond. Fondul Ortodoxiei, este viata Bisericii in Hristos prin Duhul Sfant. Viata care naste Traditia si, in acelasi timp, Traditia care ne naste la o noua viata.

Ce legatura este intre hip-hop si Hristos?

Nu este de ajuns doar mesajul crestin. Conteaza mai ales duhul in care este marturisit acest mesaj. Este el duh de rugaciune, stiind ca Sfantul Apostol Pavel ne indemna sa cantam psalmi, ode si cantari duhovnicesti?
De acord cu tot ce-ai spus.


Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Pentru cine obișnuiește să asculte genul ăsta de muzică și trăiește viața specifică hip-hopului poate fi un pas spre credință. Dar e important să nu rămâi la stilul ăsta, pentru că nu e în duhul Bisericii.
Pe de altă parte, mă tem să nu fie doar o încercare a autorilor de a fi altfel sau de a se adresa unui alt „grup-țintă”, respectiv băieților cuminți dar supărați.
Stilul muzicii ăsteia e un fel de a fi mereu supărat pe ceva sau cineva; e o muzică de reproș. Creștinul nu-i așa.
De acord. Dupa cum ziceam si eu, pentru unii care au trait asa, e un liant.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!

Last edited by Nicador; 27.11.2012 at 20:42:49.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.11.2012, 13:30:15
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul

Desi ma ocup cu stiintele exacte, cand vorbesc de Dumnezeu nu pot sa fac referire la cunoastere. Ci doar la suflet si simtire.
asta ma bucura!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.11.2012, 15:20:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Muzica ortodoxa in adevaratul sens al cuvantului nu este. Dar asta nu inseamna ca nu e o muzica ce pe unii din noi ii apropie de Dumnezeu.
Unii cred că și un joint îi apropie de Dumnezeu. Asta nu înseamnă că e adevărat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.11.2012, 17:50:54
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking am vazut o 'biserica'

precum ii spun 'ei' din america ce cintau si dansau de isi rupeau papucii din slava celui Preainalt.asta ce o mai fi?.eu cred ca in fata Imparatului lumii trebuie sa ne prezentam cel putin decent,fiind-ca suntem nimic alceva decit un pumn de tarina lucrarea miinilor Lui,dindu-i slava, in cel mai cuvenit mod, si cu mult bun simt asa cum ne-au invatat apostolii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.11.2012, 18:31:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Unii cred că și un joint îi apropie de Dumnezeu. Asta nu înseamnă că e adevărat.
Sa asculti hip-hop nu-i pacat, insa sa-ti pierzi uzul ratiunii este. Hip-hopul nu duce la credinta, insa ii poate duce pe unii pana in punctul din care se poate naste credinta.Unii au ajuns la Dumnezeu prin icoana, altii prin muzica, altii printr-o vizita la un martiriu, altii datorita unui pelerinaj la Ierusalim etc. nu exista o unica "reteta" , ci exista unitate in diversitate.

Hip-hopul e o reactie de revolta la realitatea sumbra, fara fard, intunecoasa din jur si vazand ca exista si hip-hop ce abordeaza tematici crestine, nu pot decat sa ma gandesc la Si lumina luminează înîntuneric si întunericul nu a cuprins-o (Ioan 1, 4-5). Personal nu-mi place modul de abordare a lui Cedry2k, am spus de ce in postul #16, dar ma surpinde in mod placut ca are simpatizanti printre rapperi.

Last edited by ioanna; 28.11.2012 at 18:54:03.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.11.2012, 19:38:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai am inteles ca, pentru a verifica daca muzica e ortodoxa, ar trebui sa incercam sa spunem in ritmurile acestei muzici rugaciunea inimii ,,Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa (pacatosul). Daca nu reusim...

In final s-ar putea obtine fie increstinarea tinerilor prin spectacole, fie bagatelizarea Ortodoxiei...

Cantarile religioase trebuie cantate cu grija. Oare unui imparat lumesc i-ar placea daca ne-am adresa intr-un mod colocvial?

Cand vorbim cu un imparat lumesc sau cand ii cantam, ne imbracam intr-un anumit mod, avand grija ca textul, muzica si interpretarea sa-i placa lui in primul rand, nu noua.

Chiar referindu-se la cantari ortodoxe, un sfant spunea: ,,Sa ne fereasca Dumnezeu de mandria psaltilor!'' Sfantul respectiv ii critica pe cei care isi etalau calitatile vocale in timpul cantarilor, neglijand mesajul ortodox transmis.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.11.2012, 20:40:45
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
precum ii spun 'ei' din america ce cintau si dansau de isi rupeau papucii din slava celui Preainalt.asta ce o mai fi?.eu cred ca in fata Imparatului lumii trebuie sa ne prezentam cel putin decent,fiind-ca suntem nimic alceva decit un pumn de tarina lucrarea miinilor Lui,dindu-i slava, in cel mai cuvenit mod, si cu mult bun simt asa cum ne-au invatat apostolii.
"In fata lui Dumnezeu suntem o mana de pamant
Si tot in el ne intoarcem umiliti sau defiland ..."
Cedry2k
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!

Last edited by Nicador; 28.11.2012 at 20:51:49.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
PC ortodox ? podariuv Generalitati 0 30.10.2009 23:59:54
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29