Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.01.2013, 15:06:42
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre vise

Stiu ca psihologia, stiinta moderna si sfintii parinti spun ca visele sunt in general reprezentari in somn alcatuite din intamplari traite, sentimente, ganduri ,conceptii avute.

Si doar in caz exceptional spun sfintii parinti ca unele vise vin de la Dumnezeu si ca majoritatea vin de la vrajmas: citez de la parintele Cleopa:

" Daca crezi in vise si ai venit la mine sa te spovaduiesc, eu te opresc direct trei ani de la Sfanta Impartasanie. Cine ti-a spus sa crezi in vise ? Nu auzi ce spune Sfanta Scriptura ? Ia cauta in Cartea Intelepciunii lui Isus fiul lui Sirah, la capitolul 34 : Precum este cel ce alearga dupa vant si vrea sa prinda umbra sa, asa este omul care crede in vise. Ca pe multi visele i-au inselat si au cazut cei care au nadajduit in vise.
Eu am o carte scrisa despre vise si vedenii. Sa vedeti acolo cum te inseala diavolul prin vise."

De la o vreme visez tot felul de lucruri la care ma gandesc de exemplu cu o zi inainte (de ex. ca ma reintorc in trecut, in liceu) sau ca sunt de acord cu niste lucruri de care ma mir cand ma trezesc,sunt convinsa ca nici macar in subconstient nu sunt de acord cu ele.

Mi-am propus sa cumpar o carte de rugaciuni simple din care sa citesc/ invat si apoi sa ma rog constant.Inca n-am intrat in posesia ei dar aseara am visat ca o aveam, ca am gasit in ea exact ce cautam si ca citind rugaciunea respectiva m-am linistit. Parca cineva incearca sa mi-o ia inainte cu visul , ca sa nu se mai intample in realitate. E de ajuns sa te rogi in vis?

E ca si cum ai visa ca ti-ai terminat treaba in casa dar cand te trezesti vasele sunt nespalate, hainele nu sunt calcate, patul nu e facut, etc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.01.2013, 16:43:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Concluzia la care am ajuns eu in timp:

Visele pot veni de la Dumnezeu, pot fi premonitorii, pot fi legate de anumite probleme sufletesti sau trupesti, de griji, de lucruri care macina.
Nu pot sa spun ca sunt date de cel rau. Nu stiu care ar fi alea.

Din cate stiu biserica (monahi si teologi) spun sa nu acordam atentie viselor si ca multe vin de la cel rau.

Fiecare poate sa vorbeasca pentru el.
Eu am spus din experienta mea.
Se intampla sa visezi lucruri care doresti sa ti se intample (pozitive). Astea sunt cele premonitorii.
Mai sunt vise care te urmaresc (bune sau rele) mult timp. Si nu aflam deznodamantul/cauza decat tarziu.
De ex. si eu am visat mult timp ca refaceam scoala, facultate, examene.
Si pana la urma chiar a trebuit sa mai fac cursuri si scoli.
Anumite vise (tot care se repeta) iti arata probleme ale tale, o stare sufleteasca, si mai ales spaime (cosmarurile cu frica).

Visezi parinti sau alte persoane dragi care au murit (uneori ani de zile) pentru ca nu te poti desparti de ele, findca iti lipsesc, sau ai nevoie de ajutorul lor.

Alteori, dar rar, visezi lucruri frumoase, parca semne de la Dumnezeu, care te indeamna sa crezi in El ca ai sa izbandesti.

Nu trebuie sa ne preocupam, sau sa cautam explicatii in cartii. Visele se pot interpreta numai individual, in sensul ca putem observa o legatura a lor cu anumite probleme. Fiecare pentru noi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.01.2013, 17:34:51
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Concluzia la care am ajuns eu in timp:

Visele pot veni de la Dumnezeu, pot fi premonitorii, pot fi legate de anumite probleme sufletesti sau trupesti, de griji, de lucruri care macina.
Nu pot sa spun ca sunt date de cel rau. Nu stiu care ar fi alea.

Din cate stiu biserica (monahi si teologi) spun sa nu acordam atentie viselor si ca multe vin de la cel rau.

Fiecare poate sa vorbeasca pentru el.
Eu am spus din experienta mea.
Se intampla sa visezi lucruri care doresti sa ti se intample (pozitive). Astea sunt cele premonitorii.
Mai sunt vise care te urmaresc (bune sau rele) mult timp. Si nu aflam deznodamantul/cauza decat tarziu.
De ex. si eu am visat mult timp ca refaceam scoala, facultate, examene.
Si pana la urma chiar a trebuit sa mai fac cursuri si scoli.
Anumite vise (tot care se repeta) iti arata probleme ale tale, o stare sufleteasca, si mai ales spaime (cosmarurile cu frica).

Visezi parinti sau alte persoane dragi care au murit (uneori ani de zile) pentru ca nu te poti desparti de ele, findca iti lipsesc, sau ai nevoie de ajutorul lor.

Alteori, dar rar, visezi lucruri frumoase, parca semne de la Dumnezeu, care te indeamna sa crezi in El ca ai sa izbandesti.

Nu trebuie sa ne preocupam, sau sa cautam explicatii in cartii. Visele se pot interpreta numai individual, in sensul ca putem observa o legatura a lor cu anumite probleme. Fiecare pentru noi.
Va multumesc pentru raspuns.

Doua exemple de vise pe care le consider de la cel rau..unul l-am avut prin liceu si am visat ca am ramas insarcinata, am nascut si mi-am omorat copilul de parca asta as fi dorit chiar eu sa fac; altul l-am avut recent si am visat toata noaptea ca am facut pacate in diverse locuri, cu diversi barbati fara sa ma satur si dorind chiar eu lucrul asta.

In ambele cazuri nu am experienta in asa ceva....sincer, nu stiu ce umbla prin subconstientul meu sau daca sfintii au visat vreodata ceva asemanator, deci poate fi sigur vina mea..Nush ce sa zic despre primul vis pt ca pe vremea aceea nu stiam ca contraceptia e pacat dar tot n ucred ca as fi putut lua o decizie de a ucide, desi nu pot spune ca imi plac copiii mici; iar in legatura cu al doilea sigur a fost o inselare pentru ca in prezent chiar nnu sunt de acord cu nimic de genul.

Mai am si vise de care ma bucur, in care pacatele imi sunt prezentate intr-o lumina favorabila, iar eu le resping spunand ca stiu sigur ca sunt pacate si ca eu nu fac asa ceva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.01.2013, 17:53:14
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
am visat toata noaptea ca am facut pacate in diverse locuri, cu diversi barbati fara sa ma satur si dorind chiar eu lucrul asta.
In mod normal, dupa astfel de vise, Sfintii Parinti ne sfatuiesc sa citim "Canon de pocainta catre Domnul nostru Iisus Hristos". Nu mai stiu unde am citit (daca la Sf Antonie Marturisitorul sau la Cuviosul Sava cel sfintit), nici chiar monahii nu scapa de astfel de vise, desi se ostenesc in rugaciuni mari. O anume forma de desavarsire (nu ca ar exista desavarsire in credinta unui muritor) ar fi aceea de a avea puterea in vis sa refuzam orice astfel de placere si sa constientizam viclenia diavolului, chiar si in starea de somn. Cu toate astea, multi barbati, chiar monahi fiind, se trezesc din somn cu asternutul patat, iar asta este considerat pe jumatate pacat la care am consimtit. De aceea si trimiterea catre canonul de pocainta, imediat dupa trezirea din acea stare!
Ca o curiozitate "statistica", as fi vrut sa stiu cum s-a desfasurat ziua care a urmat acelei nopti? Nu ma refer la relatii amoroase, Doamne-fereste, ci la ambianta in general...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.01.2013, 18:49:06
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
In mod normal, dupa astfel de vise, Sfintii Parinti ne sfatuiesc sa citim "Canon de pocainta catre Domnul nostru Iisus Hristos". Nu mai stiu unde am citit (daca la Sf Antonie Marturisitorul sau la Cuviosul Sava cel sfintit), nici chiar monahii nu scapa de astfel de vise, desi se ostenesc in rugaciuni mari. O anume forma de desavarsire (nu ca ar exista desavarsire in credinta unui muritor) ar fi aceea de a avea puterea in vis sa refuzam orice astfel de placere si sa constientizam viclenia diavolului, chiar si in starea de somn. Cu toate astea, multi barbati, chiar monahi fiind, se trezesc din somn cu asternutul patat, iar asta este considerat pe jumatate pacat la care am consimtit. De aceea si trimiterea catre canonul de pocainta, imediat dupa trezirea din acea stare!
Ca o curiozitate "statistica", as fi vrut sa stiu cum s-a desfasurat ziua care a urmat acelei nopti? Nu ma refer la relatii amoroase, Doamne-fereste, ci la ambianta in general...
Hm..in visul asta nu am avut senzatii fizice..in alte vise, da si se parea ca le caut.Ce ma mira, e ca, si recunosc ca am gresit, de una singura, ( mult timp, niste luni, cand eram mica, clasa a treia, si citeam prin reviste tot felul de pareri, fara sa am vreo carte de credinta incare sa citesc clar ce e pacat si ce nu, dar apoi mergand la spovedit si incetand si trecand vreo...10 ani) s-a intamplat o singura data, in cls 12, si chiar dupa viziunea cu Iisus,pentru ca eram intr-o ispita foarte mare..inima imi batea foarte repede mereu, respiram ciudat..si starea asta nu a trecut decat dupa aproape un an pana cand nu am purtat o batista slujita de preot, pana cand nu s-a rugat pentru mine,etc...m-am gandit ca daca intr-adevar nu pot birui ispita si am ganduri de relatii trupesti, decat sa implic o persoana si sa fac un pacat mai mare, mai bine termin tot singura...si spre surpriza mea...n-am simtit nimic special si nici nu m-am linistit.Si nici n-am mai incercat.

Si de asta ma mir ca in acele vise mai incerc sau le visez, pt ca in stare de trezie nu fac asa ceva, nu ma tenteaza gandul, nu e o placere, daca am acele mici senzatii fizice din acea incercare recenta nu le consider o bucurie cand ma trezesc, in vis se pare ca am o bucurie de a incalca porunca lui Dumnezeu,,, :| si a ma razuna cumva astfel pe El.

Poate ar trebui sa ii spun duhovnicului despre asta..ce m-a intrebat el, a intuit si a stiut, si am recunoscut , e faptul ca totusi am vizionat filme de genul. Dupa viziunea din cls 12, am mai comis-o de doua ori (vizionarea), vizionand filme pe tvr 1.."Numele trandafirului" in care aparea o scena..si ceva cu alessandra martines si un cardinal francez..in care de asemnea erau scene...chiar remarca cineva pe un forum " ce s-a intamplat cu tvr..am deschis tv si a aparut un nene cu fundul gol.."..Dar in prezent n-am mai dat de asemenea filme la tv...nu am mai cautat nici pe tv nici pe internet...si ma bucur ca e asa.


Legat de starea de dupa vise...dupa cele cu senzatii fizice, imediat ce ma trezesc totul a disparut, gandul e respins din start etc. La visul recent..m-am trezit si am ramas o vreme din zi cu socul ca totusi am visat asa ceva..in rest, fiind o zi incarcata mi-am vazut de activitatile din acea zi. N-am avut ispitiri, n-am privit altfel barbatii intalniti pe strada.
Cred ca chiar m-am intalnit cu un preot in acea zi.

Daca eu nu am mai repetat pacatele, nu le vreau, nu ma gandesc ca le-as vrea, le-am spovedit ( ce-i drept unul la un preot, altul la alt preot)..ma intreb de ce le visez. Poate din cauza pozelor si articolelor din ziare (adevarul, libertatea)?

Daca e sa gandesc politist, singura legatura dintre acel vis si realitate, e ca chiar in ziua dinaintea noptii cu visul mi-am facut cont pe elmaz.ro , un site pentru intalnirea unui iubit sa zic asa...a doua zi aveam deja cateva mesaje desi nu pusesem nicio poza...nu scrisesem nimic in profil..se vedea doar varsta si faptul ca sunt fata. Si era cel putin o propunere indecenta. De-atunci m-am potolit si cu site-urile astea definitiv.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.01.2013, 09:13:28
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Visele pot veni de la Dumnezeu, pot fi premonitorii, pot fi legate de anumite probleme sufletesti sau trupesti, de griji, de lucruri care macina.
Invatatura Bisericii nu spune asta.
1. Nu exista premonitii.
2. Visele pot veni de la Dumnezeu, dar in cazuri exceptionale, de obicei la Sfintii postitori si rugatori, pentru situtii exceptionale.
3. Pentru probleme si griji marunete personale exista duhovnic nu vise.



Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu trebuie sa ne preocupam, sau sa cautam explicatii in cartii. Visele se pot interpreta numai individual,
Mi se pare cunoscut. Parca asa zic si sectantii despre Sfanta Scriptura. Nu e acelasi lucru, dar "radacina" e tot acolo. Ii zice mandrie si neascultare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde