Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.03.2016, 19:23:18
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Mi se pare extrem de nedrept ceea ce faceti voi aici. Si nu ma refer aici la propria persoana, Doamne fereste, ca nu am avut parte de asa ceva, ci la multele cazuri de persoane batute, violentate,in mare parte femei si copii, care nu au nici o vina ca sotul si tatal lor este un iresponsabil cu probleme.

Am cunoscut cazuri in jur de astfel de femei, si spun cu mana pe inima ca nu am vazut vina deloc in ele si chiar daca ar fi avut o parte de vina, sa zicem, ca nu au stiut sa gestioneze problema, tot nu gasesc nici o vina in niste copii nevinovati care au trebuit sa suporte atatea.

Din ce scrieti voi aici, reiese ca un om ajunge sa bea din cauza cuiva, deci, o persoana este de vina pentru ca acel om bea. Nu mi se pare corect sa invinuiti pe altcineva pentru iresponsabilitatea acelui om care bea, oricine ar fi, barbat sau femeie. Responsabilitatea ar trebui sa fie individuala, asa cum mi-ati spus mie sa nu invinuiesc pe preoti cu nimic, nu vad de ce voi invinuiti persoanele batute pentru ca au fost batute.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.03.2016, 19:38:36
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Doamna, linistiti-va... Aici se discuta despre altceva. Daca doriti sa aflati, faceti bine si fiti sotie sau sot dependent sau codependent. Si mergeti acolo unde se cerceteaza cu adevarat problemele astea. Apoi, daca ati aflat ceva semnificativ, spuneti si altora, spre folosul lor.
Doar nu mai scrieti, doar asa, ca sa va aflati in treaba, va rog frumos!
Pur si simplu se discuta ceva ce nu intelegeti. Macar aveti putina decenta si nu va mai repeziti asa, cu oistea-n gard...
Se inteleg multe printre randuri.
Daca asta promoveaza organizatia asta, nu am cuvinte.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.03.2016, 19:50:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Am cunoscut cazuri in jur de astfel de femei, si spun cu mana pe inima ca nu am vazut vina deloc in ele si chiar daca ar fi avut o parte de vina, sa zicem, ca nu au stiut sa gestioneze problema, tot nu gasesc nici o vina in niste copii nevinovati care au trebuit sa suporte atatea.

Ca de obicei, in gandirea ta, perversitatea este la ea acasa.

Nu a spus nimeni ca sunt vinovati copii, dar cand nu ai argumente dar vrei cu orice pret sa impui o idee, scopul scuza mijloacele.

Sunt sigur ca daca erai casatorita si luai sistematic bataie de la sot, aici categoric nu gaseai compasiune, toti intelegeau de ce.

Mai putin tu.

Cu obtuzitatea femeii te mai poti descurca. Cu agresivitatea, la fel.
Dar combinatia dintre cele doua, e fatala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.03.2016 at 19:54:18.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.03.2016, 20:16:10
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca de obicei, in gandirea ta, perversitatea este la ea acasa.

Nu a spus nimeni ca sunt vinovati copii, dar cand nu ai argumente dar vrei cu orice pret sa impui o idee, scopul scuza mijloacele.

Sunt sigur ca daca erai casatorita si luai sistematic bataie de la sot, aici categoric nu gaseai compasiune, toti intelegeau de ce.

Mai putin tu.

Cu obtuzitatea femeii te mai poti descurca. Cu agresivitatea, la fel.
Dar combinatia dintre cele doua, e fatala.
Nici nu ma astept ca vreo femeie sa gaseasca compasiune pe aici, oricine ar fi ea. Ea nu primeste decat acuze si mustruluieli.
Un barbat, da.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.03.2016, 20:18:18
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Sunt sigur ca daca erai casatorita si luai sistematic bataie de la sot, aici categoric nu gaseai compasiune, toti intelegeau de ce.
Am inteles perfect ce fel de om sunteti, prin ce ati scris aici. V-ati dat arama pe fata. Genul care acuza exclusiv femeia cand aceasta este batuta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.03.2016, 20:59:38
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Se inteleg multe printre randuri.
Daca asta promoveaza organizatia asta, nu am cuvinte.
Nu promoveaza nimeni nimic, intelegeti va rog!
Uitati, ca sa pricepeti cat de gresit sunteti asezata in chestiunea asta, va "suflu" un mic amanunt din programul AA si AlaNon. O fac nu doar in baza catorva mii de ore petrecute (una pe zi) impreuna cu ceilalti membri ai grupurilor, ci si in baza multor lecturi din literatura AA, precum si a altor mii de ore petrecute in privat cu cativa dintre cei mai sporiti (spiritual) dintre oamenii aceia binecuvantati.

Iata, deci: toata activitatea unui mebru AA si AlaNon este centrata pe propria persoana. E o activitate de recuperare sau daca voiti o inviere. Pe cunoasterea nedesavarsirilor proprii si a patternurilor care au dus (direct sau indirect) la dependenta si la un mod de a fi nesanatos, pe repararea (acolo unde mai e posibil) celor faptuite, pe imbunatatirea permanenta a modului de a fi fata de Dumnezeu si de oameni, pe sprijinirea altora care au aceeasi problema (in baza propriilor solutii si imbunatatiri recunoscute de semeni) etc.
Precum puteti sesiza, e vorba de un demers care, din pacate, se pare ca va scapa complet. Anume, despre pocainta. Despre asumarea totala a faptelor personale si despre intrarea in procesul nesfarsit al innoirii mintii si inimii.

Niciodata in AA nu veti auzi vreun cuvant despre altii, despre sotie sau sot, despre "femeie" sau "barbati" etc. Decat daca e un cuvant de recunostinta, de multumire pentru cel sau cea care i-a fost alaturi celui cazut intre talhari, uneori ani in sir!... Nu veti auzi critici si reprosuri, desi fiecare a inteles, cu timpul, cum se joaca acest "joc de doi" sau de mai multi (toata familia), numit "alcoolicul" sau "toxicodependentul" sau "jucatorul"....)
Fiecare isi vede cu seriozitate deplina de treaba lui. Unul in AA, celalalt in AlaNOn sau in cabinetele de consiliere sau/si in Biserica.

Cu aceasta, sperind ca sesizati cat sunteti de departe asezata fata de lucruri pe care nu va e dat nici sa le experiati, nici sa le cunoasteti/pricepeti, nici sa le comentati, eu ma opresc aici cu dialogul.
Va doresc toate cele bune,
Dumnezeu sa va aiba in paza Lui!

Last edited by ahilpterodactil; 16.03.2016 at 21:02:29.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.03.2016, 22:14:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Am inteles perfect ce fel de om sunteti, prin ce ati scris aici. V-ati dat arama pe fata. Genul care acuza exclusiv femeia cand aceasta este batuta.
Deloc.
Si barbatul e vinovat ca nu e un sfant cu rabdare de fier.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.03.2016, 22:23:36
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Nu promoveaza nimeni nimic, intelegeti va rog!
Uitati, ca sa pricepeti cat de gresit sunteti asezata in chestiunea asta, va "suflu" un mic amanunt din programul AA si AlaNon. O fac nu doar in baza catorva mii de ore petrecute (una pe zi) impreuna cu ceilalti membri ai grupurilor, ci si in baza multor lecturi din literatura AA, precum si a altor mii de ore petrecute in privat cu cativa dintre cei mai sporiti (spiritual) dintre oamenii aceia binecuvantati.

Iata, deci: toata activitatea unui mebru AA si AlaNon este centrata pe propria persoana. E o activitate de recuperare sau daca voiti o inviere. Pe cunoasterea nedesavarsirilor proprii si a patternurilor care au dus (direct sau indirect) la dependenta si la un mod de a fi nesanatos, pe repararea (acolo unde mai e posibil) celor faptuite, pe imbunatatirea permanenta a modului de a fi fata de Dumnezeu si de oameni, pe sprijinirea altora care au aceeasi problema (in baza propriilor solutii si imbunatatiri recunoscute de semeni) etc.
Precum puteti sesiza, e vorba de un demers care, din pacate, se pare ca va scapa complet. Anume, despre pocainta. Despre asumarea totala a faptelor personale si despre intrarea in procesul nesfarsit al innoirii mintii si inimii.

Niciodata in AA nu veti auzi vreun cuvant despre altii, despre sotie sau sot, despre "femeie" sau "barbati" etc. Decat daca e un cuvant de recunostinta, de multumire pentru cel sau cea care i-a fost alaturi celui cazut intre talhari, uneori ani in sir!... Nu veti auzi critici si reprosuri, desi fiecare a inteles, cu timpul, cum se joaca acest "joc de doi" sau de mai multi (toata familia), numit "alcoolicul" sau "toxicodependentul" sau "jucatorul"....)
Fiecare isi vede cu seriozitate deplina de treaba lui. Unul in AA, celalalt in AlaNOn sau in cabinetele de consiliere sau/si in Biserica.

Cu aceasta, sperind ca sesizati cat sunteti de departe asezata fata de lucruri pe care nu va e dat nici sa le experiati, nici sa le cunoasteti/pricepeti, nici sa le comentati, eu ma opresc aici cu dialogul.
Va doresc toate cele bune,
Dumnezeu sa va aiba in paza Lui!
La fel si d-voastra!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.03.2016, 22:31:44
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deloc.
Si barbatul e vinovat ca nu e un sfant cu rabdare de fier.
Barbatul oricum o duce extrem de bine in societatea romaneasca, in general. Aparat de confrati, bine reprezentat in toate domeniile importante,cu femeia la picioarele lui, in marea majoritate a cazurilor, cu o reputatie buna in biserica si in societate, din cand in cand mai avand probleme cu femeile indaratnice care se mai rascoala, dar stiind cum se le puna in mod ferm acolo unde le este locul. Vivat!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.03.2016, 22:38:36
alinutzica alinutzica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Amandoi partenerii sunt vinovati, intradevar. Ar trebui sa existe mai multa comunicare, daruire iar mandria sa lipseasca cat mai mult cu putinta. Pentru asta e nevoie de doi oameni educati si maturi. Sunt cazuri in care unul dintre parteneri sau ambii cresc intr-un mediu plin de violenta, lipsuri, alcoolism ... si asa procedeaza la randul lor.
In cazul meu, el avea probleme cu alcoolul de inainte de casatorie. Si tatal lui avea probleme cu alcoolul. Doar ca tanara si naiva fiind nu am realizat gravitatea problemei. E sotul meu acum, il iubesc...ma iubeste... Sper doar ca bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa ne ajute sa ne curatam de patimi si unul prin celalalt sa ne mantuim.
Reply With Quote
Răspunde