Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2016, 17:23:22
chiriac.roxana chiriac.roxana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2016
Mesaje: 3
Unhappy Nunta, botez, avort

As avea si eu o intrebare: acum doi ani am facut avort la 4 luni de sarcina... M.am cait cu adevarat, m.am spovedit si preotul mi.a dat canon corespunzator, inclusiv ca nu am voie sa fac nunta si impartasanie timp de 7 ani... Problema mea este ca am ramas din mou insarcinata, vreau sa ma revansez si sa iubesc copilul mai mult, problema este: deoarece au trecut doar 2 ani nu am voie la casatorie (am doar cununie) si cu botezul iar nu stiu ce sa fac... Copilul merita crestinat, nu trebuie sa plateasca pentru crima mea... Nu stiu ce sa fac... Va rog, orice vorba, sfat, critica... Viitorul crestinel are 6 luni in burtica...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2016, 17:30:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pai naște-l (Doamne ajuta!) și apoi botează-l. Nici un canon nu poate interzice botezul unui prunc. Cred...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2016, 17:52:12
chiriac.roxana chiriac.roxana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2016
Mesaje: 3
Implicit Multumesc

Eu asa as vrea, dar oare ma lasa preotul daca nu am casatoria, nu am voie sa o fac....?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2016, 18:26:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-are nici o legătură.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.03.2016, 20:51:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu inteleg un lucru: cum poate preotul sa va interzica sa va cununati?
Adica va trimite sa traiti mai departe in pacat si desfranare?
7 ani este foarte mult.
Nu stiu cati ani aveti voi, dar se vede ca nu este posibil sa traiti separat.

La Impartasanie am inteles 7 ani. Dar la cununie?
Poate ar trebui sa-l mai intrebi odata, macar acum, pentru acest copil.
Inteleg ca sunteti cununati civil si atunci chiar nu inteleg decizia.

Dar poate gresesc eu...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2016, 21:10:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu exista asa canon, interdictie de la casatorie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.03.2016, 20:18:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

off topic
Nu mai trebuie sa specifici ce varsta avea fatul la avort ,mai mult ne sminteste ca era mare,format la 4 luni.De obicei ,afli mult mai repede ca esti insarcinata ...iar multi dintre doctori nu prea au ochi buni sa intervina la un avort de 4 luni...in fine,tu stii ce a fost,fiecare cu papucii lui prin viata.

On topic
Intradevar este un canon de 7 ani de cainta si pocainta care nu te lasa sa te impartasesti; la celelalte Taine ale Ortodoxiei nu stiu sa fie legare ci dezlegare : poti sa te spovedesti, poti sa participi la Maslu,nu esti izgonita din Biserica,poti participa La Sf.Liturghie.

Eu personal,nu am mai auzit de o asa interdictie care nici nu este logica.
Asa cum spunea si Sophia mai sus, preotul se orienteaza ca voi sa nu mai traiti in prezent in pacat -primul lucru care se poate corecta chiar acum in devenirea vostra ca si crestini.Normal ca si aspectul acesta este extrem de important nu doar ispasirea celor 7 ani de legare la Taina Comuniunii.

Daca voi vreti sa puneti inceput bun si chiar sunteti casatoriti civil atunci lucrurilre sunt clare. Cum sa nu va casatoreasca?

Botezul pruncilor se face chiar si in cazul in care parintii nu sunt casatoriti religios si chiar cand parintii sunt de alta religie;daca nasii sunt ortodocsi atunci se poate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.03.2016, 22:39:36
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

As dori sa va pun o intrebare. Cum va simtiti in prezent in urma acestui avort? Am mai vorbit cu femei care regretau enorm, altele care aveau cosmaruri, altele care spuneau ca au facut pe banda rulanta si nu aveau nici o remuscare, tresarire. Din curiozitate va intreb. V-a afectat aceasta experienta din punct de vedere emotional?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.03.2016, 23:13:00
chiriac.roxana chiriac.roxana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2016
Mesaje: 3
Unhappy Regret

Nici nu pot sa exprim in cuvinte ce a insemnat, am crezut k vorbind cu un preot o sa fiu impacata cu mn... Nu e adevarat, nu conteaza daca a fost facut devreme sau la mai multe luni, nu are cum sa nu te impacteze... Te doare, fara cuvinte. Eu pur si simplu plangeam fara cuvinte, fara sunete, fara lacrimi, ragneam fara a auzi rezultatul... Mult m.am rugat Domnului sa acorde o noua sansa ingerului care l.am ucis, sa ajunga la o familie care poate sa ii ofere ce nu puteam eu. Nu stiu daca ma crezi, desi stiam doar cu o zi de existenta lui inainte de a face avortul, in seara aia i.am pus muzica la casti cu melodia Tatal Nostru si plangeam... Incontinuu, toata noaptea. A doua zi, speram sa fie un incident, in drum, sa nu fac lucrul de neiertat... Ce vina avea??? Orice sa nu piara sufletelul... Si acum tin minte momentul, pe 4 nov, ora 16:50 suflet nevinovata pleca in ceruri sa marturiseasca crima mea... Parca auzeam cum plange, juuur, am simtit. Si momentul ala nu mi.l pot ierta... Minte cine zice k nu impacteaza... Si acum a picat o lacrima pt sangele varsat nevinovat... Dumnezeu sa ma ierte...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.03.2016, 23:43:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de chiriac.roxana Vezi mesajul
Si momentul ala nu mi.l pot ierta... Minte cine zice k nu impacteaza... Si acum a picat o lacrima pt sangele varsat nevinovat... Dumnezeu sa ma ierte...
Sus inima! Dumnezeu v-a ingaduit sa mai aveti zile, fiindca are un plan cu dv. Salvati cel putin un copil, explicand altor mame debusolate, asa cum si dv ati fost, ce inseamna un avort. Sprijinti miscarea pentru viata, ai carei muguri sunt prezenti si in Romania si asociati-va ei. Aratati oricui, care inca nu a inteles despre ce este vorba, ca avortul nu e ceva asa, ca si cand ai merge la doctor ca sa-ti scoti o masea stricata, ci inseamna intreruperea unei vieti: aceea a unui copil, copilul tau. Inca sunt multi copii care sunt omorati in Romania, iar pretul pentru acest genocid am inceput sa-l platim deja toti si il vom plati si mai scump cand vom ajunge sa ne uitam pe primul talon de pensie. Pentru copilul dv nu mai puteti face mare lucru, dar pentru altii copii amenintati puteti face mult. Asa sa va ajute Dumnezeu!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde