Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Vezi rezultatele sondajului: Fiul Omului
Da, as fi interesat 13 72,22%
M-ar interesa intr-o oarecare masura 3 16,67%
Niciodata nu ma va interesa subiectul propus 2 11,11%
Votători: 18. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.03.2016, 22:20:13
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Fiul Omului

Acest thread se doreste a fi un sondaj de fapt dar nu stiu, daca dpdv tehnic imi si va reusi asa ceva :) Despre ce este vorba: articole, mai scurte sau mai lungi, despre lumea evreilor din timpul lui Iisus, despre modul cum intelegeau credinta, cum o traiau, cine erau, cum ar fi inteles in cultura lor cuvintele Mantuitorului, elemente mai mult sau mai putin controversate despre textele Evangheliilor, pareri universitare ( a se citi istorico-critice), rabinice si crestine,Qumran, si multe altele. Ma gandisem la un fel de gradualitate a articolelor, cand pot si eu si bazandu-ma pe resursele de care dispun.

Optiunile sondajului ar fi:

1. Da, as fi interesat de asa ceva dar as dori sa raman anonim;
2. Poate, din cand in cand, daca am timp si daca nu ma plictisesti de moarte;
3. Nici nu ma gandesc, nu are relevanta si vei bate campii ca de obicei.

Serios vorbind, optiunile ar fi: 1 (da); 2 (poate dar nu neaparat) si 3 (nu). In situatia in care fantomaticul sondaj nu imi apare si va intereseaza acest topic va rog precizati scurt care varianta o alegeti. Las topicul 2 saptamani de acum si apoi voi cere stergerea lui. Daca un numar decent dintre dvs aleg optiunile (1) sau (2) atunci voi incerca un topic pe acesta tema. Daca nu raspunde mai nimeni sau varianta (3) este preferata nu-i problema, stergem sondajul si ne vedem fiecare de pasiunile lui :)

De ce am postat aceste precizari: nu imi va fi chiar usor, o fac din pasiune si nu doresc sa plictisesc. Am incercat la sondaj sa nu bifez nici o casuta care ar afecta cumva anonimatul celor care vor dori sa voteze.That's all folks :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 29.03.2016 at 22:26:57.
  #2  
Vechi 29.03.2016, 22:27:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Iartă-mă, l-am făcut eu...

L. E. Na, ș™i tu...

L.L.E. La cererea mea a rămas, cum e și normal, doar topicul făcut de tine.
Succes! Eu am votat deja.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 30.03.2016 at 09:41:14.
  #3  
Vechi 30.03.2016, 10:15:40
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Scotty, eu am votat, cum e si normal, pentru. Pina acum nu vazui vreun vot impotriva.
Ai primit? To settle this matter: daca esti in Buc weekendul asta si ai timp, te invit la o bere. Vino si cu un stick de capacitate 4 Gb cel putin , si vei avea toate sursele. Cloud, e-mail: bleah. Not so reliable. Do u agree?
  #4  
Vechi 30.03.2016, 11:28:47
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

si eu votai pro....acuma ce sa fac..trebuie sa te invit neaparat la bere sau cum? :)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
  #5  
Vechi 30.03.2016, 12:24:37
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
si eu votai pro....acuma ce sa fac..trebuie sa te invit neaparat la bere sau cum? :)
:) Eu colaborez cu Pelerinul; pare paradoxal ca un cripto-marcionit si un izolationist eclesial, sceptic al credintelor abrahamice in general (adica eu) si un protestant calvin sa aiba in comun fascinatia pentru evrei, dar asa este. Vreau sa ii dau niste materiale, dar sa vedem cit de busy este.
  #6  
Vechi 30.03.2016, 12:28:24
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit Pentru RedRose

Stimata doamna, chiar, mi-ati dat o idee: cind ne adunam citiva colegi de forum, asa, la o voroava bauta? "Bauta" = orice, poate sa fie si suc; eu prin "bere", mai ales ca e post acum, pot intelege orice se poate bea la un restaurant sau pe o terasa.
  #7  
Vechi 30.03.2016, 12:41:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Recomandare: dupe 1 mai muncitoresc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #8  
Vechi 30.03.2016, 12:49:33
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Recomandare: dupe 1 mai muncitoresc.
"Agreed", Darth Marr said to Outlander.
  #9  
Vechi 30.03.2016, 13:32:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum sa ne apucam sa discutam ,,elemente controversate despre textele Evangheliilor"? Suntem siguri ca le-am inteles? Am citit interpretarile crestine ale marilor teologi ortodocsi?

Doamne, apara-ne de ispite peste puterile noastre!
  #10  
Vechi 30.03.2016, 14:12:09
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Haha, Adriane esti teribil...de la o gluma si un zambet am ajuns la reuniuni de partid..Am fi partidul Cum sau Cui? :) Te las pe tine sa gasesti o denumire adecvata, ca si asa le ai cu politicul...:)
Acuma sa revenim ontopic..ideea ta este faina..si asa vorbim in fiecare zi, schimbam idei, ne certam, ne cerem iertare, ne impacam, o luam de la capat...de ce sa nu ne vedem si la fata?
Din pacate eu prin Bucuresti nu stiu cand ajung..adica ar cam trebui sa ajung cu copilul, trebuie sa-mi fac o programare la Dr.Radu Naghiu,la Napocensis,sa vedem poate cand se mai incalzeste ca sa pot calatori...Trebuie sa gasesc o harta ceva a Bucurestiului, o pensiune in apropierea centruluii de consultanta, etc..Sper sa nu ajung prin Ferentari..:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Subiect închis