Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Vezi rezultatele sondajului: Fiul Omului
Da, as fi interesat 13 72,22%
M-ar interesa intr-o oarecare masura 3 16,67%
Niciodata nu ma va interesa subiectul propus 2 11,11%
Votători: 18. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.03.2016, 14:20:21
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cum sa ne apucam sa discutam ,,elemente controversate despre textele Evangheliilor"? Suntem siguri ca le-am inteles? Am citit interpretarile crestine ale marilor teologi ortodocsi?

Doamne, apara-ne de ispite peste puterile noastre!
Antonia, poate ca unii din noi vrem sa aprofundam niste lucruri si sa depasim interpretarile, impuse prin recursul prea ades la autoritate, al acelor scriitori de care scrii.
Fara curiozitate si asumarea riscului, inclusiv in aspectele evolutiei (sau stagnarii :) ) spirituale, omul este un soi de droid organic, si inca unul prost programat. Asta trebuie sa fim? Niste robotei care se misca doar in niste cadre de admiratie narcisista la adresa propriei credinte, in formulari care poate ar avea in mare masura nevoie de alte unghiuri, de innoiri in limbaj, de alte puncte de vedere?
  #12  
Vechi 30.03.2016, 14:28:47
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Haha, Adriane esti teribil...de la o gluma si un zambet am ajuns la reuniuni de partid..Am fi partidul Cum sau Cui? :) Te las pe tine sa gasesti o denumire adecvata, ca si asa le ai cu politicul...:)
Acuma sa revenim ontopic..ideea ta este faina..si asa vorbim in fiecare zi, schimbam idei, ne certam, ne cerem iertare, ne impacam, o luam de la capat...de ce sa nu ne vedem si la fata?
Din pacate eu prin Bucuresti nu stiu cand ajung..adica ar cam trebui sa ajung cu copilul, trebuie sa-mi fac o programare la Dr.Radu Naghiu,la Napocensis,sa vedem poate cand se mai incalzeste ca sa pot calatori...Trebuie sa gasesc o harta ceva a Bucurestiului, o pensiune in apropierea centruluii de consultanta, etc..Sper sa nu ajung prin Ferentari..:)
Multumesc ca imi apreciezi ideea. Au mai fost reuniuni, mai demult, dar nu am participat inca la vreuna, la cit de des imi napirlesc id-urile (bine, promit ca asta e ultimul, din anumite motive :) ). Google Maps iti arata orice locatie, aproape. Bine, sigur nu ajungi in acel "Korriban al Bucurestiului": acolo nu sint pensiuni, ci sedii de activitati infractionale, ca sa ma exprim ca in domeniul bunului meu amic GMihai. :)
  #13  
Vechi 30.03.2016, 16:23:13
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Bine, sigur nu ajungi in acel "Korriban al Bucurestiului": acolo nu sint pensiuni, ci sedii de activitati infractionale, ca sa ma exprim ca in domeniul bunului meu amic GMihai. :)
Tu nu stiai, dar eu sunt blonda..deci niciodata sa nu spui niciodata...Sunt in genere fata descurcareata dar orientarea intr-un oras strain nu-i chiar pctul meu forte...:)
Am noroc ca-s chiar carismatica si sociabila, ma interes, intreb, citesc, ma informez...Pana la urma iese treaba buna!..:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
  #14  
Vechi 30.03.2016, 21:33:23
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
:) Eu colaborez cu Pelerinul; pare paradoxal ca un cripto-marcionit si un izolationist eclesial, sceptic al credintelor abrahamice in general (adica eu) si un protestant calvin sa aiba in comun fascinatia pentru evrei, dar asa este. Vreau sa ii dau niste materiale, dar sa vedem cit de busy este.

Hi Theo! Multmesc mult, mi-ar fi de mare folos daca, pentru moment, le-ai transmite via e-mail, sunt in miscare momentan :) Invitatia o pot onora dupa jumatatea lunii mai. Multimiri celor care deja au votat, indiferent cum au votat ! La finalul perioadei anuntate tragem linie si vedem ce ati decis. Vox populi vox forum :) Ps: multumiri si celor care, tehnic sau printr-un simplu sfat, m-au ajutat sa postez acest sondaj. Thx !

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 30.03.2016 at 21:51:27.
  #15  
Vechi 30.03.2016, 22:11:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Se anunță a fi un topic foarte interesant. Și bine că ai scos chestia cu „dar vreau să rămân anonim” :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #16  
Vechi 30.03.2016, 22:25:05
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da :) O scurta precizare pt domnisoara/doamna Antonia care a parut putin ingrijorata de o formulare a mea din textul initial. Postarile mele vor cuprinde si opinii ale unor reputati teologi ortodocsi. Acele aspecte pe care le-am numit controversate nu au drept scop contestari dogmatice. Daca as fi dorit asta nu mai faceam nici un sondaj. Ele se refera, in principal, la interpretari cu privire la evenimente istorice consemnate in textele canonice. De exemplu, ca sa dau un exemplu cu influenta in viata Mantuitorului,recensamantul de pe vremea lui Quirinius ( ce stim despre el, cand a avut loc, cum au reactionat evreii si ce se dorea, etc). Nu stiu exact cand ma voi referi la acest tip de aspecte, in principal nu le-am inclus in ordinea abordarii pe care o am acum dar este o posibilitate. Nu uitati: nimeni nu va poate lua libertatea de a nu fi de acord cu mine :) Numai bine va doresc !
  #17  
Vechi 31.03.2016, 03:13:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Antonia, poate ca unii din noi vrem sa aprofundam niste lucruri si sa depasim interpretarile, impuse prin recursul prea ades la autoritate, al acelor scriitori de care scrii.
Fara curiozitate si asumarea riscului, inclusiv in aspectele evolutiei (sau stagnarii :) ) spirituale, omul este un soi de droid organic, si inca unul prost programat. Asta trebuie sa fim? Niste robotei care se misca doar in niste cadre de admiratie narcisista la adresa propriei credinte, in formulari care poate ar avea in mare masura nevoie de alte unghiuri, de innoiri in limbaj, de alte puncte de vedere?
Vrei sa studiezi pentru a depasi interpretarile? Of! Deja ma ingrijorez, pentru ca asta e deja mandrie... Studiezi din curiozitate, pentru a observa atmosfera de epoca si pentru a intelege faptura umana care acorda adesea intaietate celor materiale. In ciuda profetiilor clare, evreilor din vremea aceea nu le-a fost dat sa-L accepte, ca sa ne mantuim si noi si ca sa invatam valoarea smereniei.

Iisus stia ca va fi rastignit, ca atata il duce capul pe omul burtii. Iar in zilele noastre asistam la o exagerare a importanței valorilor materiale la fel de daunatoare pentru suflet. Prin pacate care ne despart de Hristos, fiecare dintre noi il rastignim pe Iisus. Sa avem mare grija sa nu facem gafe duhovnicesti daunatoare pentru suflet din dorinta de a depasi niste oameni cu viata sfanta.
  #18  
Vechi 31.03.2016, 08:22:44
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Antonia, poate ca unii din noi vrem sa aprofundam niste lucruri si sa depasim interpretarile,
Spovedanie si genunchiul la rugaciune ca-ti da tarcoale demonul arhicon(capetenie de diavoli).
  #19  
Vechi 31.03.2016, 15:16:51
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Spovedanie si genunchiul la rugaciune ca-ti da tarcoale demonul arhicon(capetenie de diavoli).
Pai ma spovedesc; duhovnicul meu e un om foarte deschis, si stie cu ce specie de intelectualist are de-a face. E foarte diplomat in abordarea fiiilor sai mai incapatinati. Adevarul e ca, daca e sa rationam pe linia ce propui, pai eu de ani multi sint "pe felie" cu arhiconul intelectualismului; ne intelegem perfect. :-P
  #20  
Vechi 31.03.2016, 18:24:41
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Acest thread se doreste a fi un sondaj de fapt dar nu stiu, daca dpdv tehnic imi si va reusi asa ceva :) Despre ce este vorba: articole, mai scurte sau mai lungi, despre lumea evreilor din timpul lui Iisus, despre modul cum intelegeau credinta, cum o traiau, cine erau, cum ar fi inteles in cultura lor cuvintele Mantuitorului, elemente mai mult sau mai putin controversate despre textele Evangheliilor, pareri universitare ( a se citi istorico-critice), rabinice si crestine,Qumran, si multe altele. Ma gandisem la un fel de gradualitate a articolelor, cand pot si eu si bazandu-ma pe resursele de care dispun.

Optiunile sondajului ar fi:

1. Da, as fi interesat de asa ceva dar as dori sa raman anonim;
2. Poate, din cand in cand, daca am timp si daca nu ma plictisesti de moarte;
3. Nici nu ma gandesc, nu are relevanta si vei bate campii ca de obicei.

Serios vorbind, optiunile ar fi: 1 (da); 2 (poate dar nu neaparat) si 3 (nu). In situatia in care fantomaticul sondaj nu imi apare si va intereseaza acest topic va rog precizati scurt care varianta o alegeti. Las topicul 2 saptamani de acum si apoi voi cere stergerea lui. Daca un numar decent dintre dvs aleg optiunile (1) sau (2) atunci voi incerca un topic pe acesta tema. Daca nu raspunde mai nimeni sau varianta (3) este preferata nu-i problema, stergem sondajul si ne vedem fiecare de pasiunile lui :)

De ce am postat aceste precizari: nu imi va fi chiar usor, o fac din pasiune si nu doresc sa plictisesc. Am incercat la sondaj sa nu bifez nici o casuta care ar afecta cumva anonimatul celor care vor dori sa voteze.That's all folks :)
Buna idee ati avut!
Subiect închis