Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2017, 18:23:33
Sturz_Petru Sturz_Petru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2017
Mesaje: 1
Implicit Postul

Am un coleg de alta religie si sustine ca in BIBLIE nu se face referire la numarul zilelor de post si ca postul nu este post doar daca este post negru.
Ajuttati-mi sai explic ca POSTUL ORTODOX este cel corect.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2017, 10:54:34
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sturz_Petru Vezi mesajul
Am un coleg de alta religie si sustine ca in BIBLIE nu se face referire la numarul zilelor de post si ca postul nu este post doar daca este post negru.
Ajuttati-mi sai explic ca POSTUL ORTODOX este cel corect.
Ce este postul? Un exercitiu complex asezat de Dumnezeu, care are sensul sa contureze clar raportul intre om si Dumnezeu, sa-l aseze pe om la locul lui si pe Dumnezeu in pozitia Sa, si sa integreze corect omul in vietii corecta alaturi de Dumnezeu.

Fiinta umana este facuta intr-un context in care are o libertate mare de a alege intre bine si rau, raul fiind in mod absolut definit de Creator printr-o forma sau alta.

Lui Adam i s-a dat porunca sa nu manance din mar. Ca exercitiu mic de abtinere insa fundamental pentru fiinta lui de om.

Omului ii este dat ca in continuu sa practice acest exerctiu de abtinere care se poate manifesta prin post trupesc (mancare), abtinere de la rau, pacat, injuraturi si altele.

Iar ca rasplata omul este acoperit de lumina lui Dumnezeu si ramane continuu in lumina lui Dumnezeu, dar mai mult, dobandeste capacitatea sufleteasca de a lupta cu raul.


Abtinerea are cateva trepte: cea obisnuita, comuna, intr-un echilibru pentru trup si suflet.

Abtinerea totala de la mancare are un scop mai inalt, acela de desavarsire al fiintei si transformare a acesteia intr-un om complet duhovnicesc si se face de catre cei care au invatat calea echilibrului duhovnicesc. Se face doar de catre cei sporiti, de cei care stiu ca sunt sprijiniti de lumina lui Dumnezeu, de har in lucrarea lor, altfel este o cale catre distrugere personala pe termen lung.

Cine vorbeste de post "NEGRU" ca singura cale de a posti face parte dintr-o secta sau religie extremista care nu stie decat un singur lucru: exagerea, si nu calea de mijloc, iar acestia cu siguranta sunt pierduti.


Postul negru este si o greseala puternica pentru ca propune un exercitiu gresit de exersare a autocontrolului - decat sa faci un exercitiu in care tu incerci sa te controlezi pe tine in alegerile tale, mai bine renunti la tot si nu mai alegi nimic, ceea ce este o exagerare si anuleaza scopul postului, care este exersarea autocontrolului.

Ambele sunt utile insa fiecare isi are rostul lui.

Last edited by gpalama; 29.05.2017 at 10:58:12.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.05.2017, 18:44:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sturz_Petru Vezi mesajul
Am un coleg de alta religie si sustine ca in BIBLIE nu se face referire la numarul zilelor de post
Fals. In mai multe locuri din Biblie numarul de zile de post este precizat. De exemplu, despre cate zile a postit Moise, citim in Deuteronom 9:9 si 10.

De asemenea, despre postul lui Ilie si despre cel al lui Isus.

Citat:
si ca postul nu este post doar daca este post negru.
Foarte bine, incurajati-l! Daca tine post negru, inseamna ca face mai mult decat minimul necesar ca sa se mantuiasca. Cel putin in aceasta directie.

Citat:
Ajuttati-mi sai explic ca POSTUL ORTODOX este cel corect.
Pentru ortodocsi, postul ortodox este cel corect, fiindca durata si felul postului sunt materie de competenta Bisericii. Dar el, in ce fel tine post ? Biserica sau comunitatea eceziala din care face parte, in ce fel recomanda ? In ce fel face ceea ce scrie in Biblie ca au facut Moise, Ilie si insusi Domnul Isus ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde