Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.09.2008, 07:39:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22
eu una nu stiu ce gasesc romanii in excursiile astea...

ca eu una nu m-as duce acolo nici sa ma plateasca, darmite sa-mi stric si putina vacanta (si bani) pe asa ceva!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.09.2008, 07:53:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ia uitati-va mai bine la Biserica Sfantului Gheorghe din Cana Galileii, unde se pastreaza cele 2 vase in care Domnul a prefacut apa in vin: Cana Galileii
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.09.2008, 08:07:10
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de mirelat



si fiindca tot vorbea anastasia de contributia user-ilor la dezvoltarea site-ului, iata aici niste imagini de la biserica romanilor nostri din Melbourne, Australia:

http://video.crestinortodox.ro/Hramul_Bisericii_Sf_Petru_si_Pavel_Melbourne-20000047.html

o biserica impunatoare, recunosc insa ca m-a cam infrigurat putin arhitectura ei gotica. dar, cum spune romanul, calul de dar nu se cauta la dinti! ce bine ca frescele bizantine au incalzit aceasta biserica si i-au dat un suflu nou. odata cu cantarile si slujbele ortodoxe.

oare sunt multi romani in Melbourne? ca tare putin popor era la slujba, si era tocmai hramul bisericii. :|
Multumim ptr trimiterea facuta ... am urmarit si eu filmuletul si mi-a placut mult..preotul roman misionar, caruia i se datoreaza ridicarea bisericilor ortodoxe din principalele orase din Australia(Melbourne, Sydney, Adelaide, Perth etc) este pr.Nicolae Gaina.. despre care nu voi adauga mai multe detalii, presa l-a criticat destul ca fiind agent al SRI, in fine D-zeu e cel care le stie pe toate si le va judeca la vremea potrivita..in prezent acest preot dupa o activitate misionara in Australia de peste 20 ani, s-a reintors in Bucuresti unde l-am cunoscut si eu , slujind la biserica de pe Calea Grivitei. Din cate am aflat fiul parintelui N. Gaina este la randul lui preot si paroh al bisericii "Sf Petru si Pavel" din Melbourne.
In privinta romanilor din Australia ce pot spune? Din cate se stie Australia nu este f populata.La o suprafata de aproxim. 7,7 milioane kmp, in prezent nu are mai mult de 20 milioane locuitori(majoritatea comasati pe coasta de est) deci mai putin decat populatia Romaniei!!! Conform statisticilor se pare ca in Melbourne sunt cca 5 mii de romani. Din pacate insa aici ne confruntam cu o acuta lipsa de credinta.. oameni care nu il cauta pe D-zeu, care nu sunt insetati sa se apropie de El.... asta au confirmat-o si alti preoti din Australia... de ce oare?? numai D-zeu stie!! in Noua Zeelanda se pare ca situatia este si mai critica din punctul de vedere al necredinciosiei populatiei. Asa ca nu e de mirare cum o biserica atat de frumoasa in centrul Melbourne are atat de putin credinciosi care sa participe la slujba hramului bisericii.O situatie actuala, trista dar cat se poate de reala.
M-am bucurat mult cind am vazut Marina ca locuesti in Melbourne deoarece sora mea este naturalizata acolo de multi ani.Am vrut sa vad si eu filmuletul de la hramul bis.si cind m-am logat pentru video...am primit mesaj in care mi se confirma logarea cu adrea mea si cu parla.Chestia asta m-a suparat si am sters imediat mesajul.Poate cineva sa ma lamureasca?:angry:
Dorina draga mea, bine ar fi fost ca eu sa locuiesc in Melbourne... am facut referire la acest oras in mesajul anterior doar ptr ca Mirelat ne facuse trimitere la o biserica minunata dar destul de goala situata in centrul Melbourne...daca as fi locuit acolo cu siguranta ca m-ai fi zarit si pe mine strecurata intr-un coltisor din biserica prezentata in videoclipul trimis de Mirela:):):):):rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolle yes:
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.09.2008, 08:18:56
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Marius22
eu una nu stiu ce gasesc romanii in excursiile astea...

ca eu una nu m-as duce acolo nici sa ma plateasca, darmite sa-mi stric si putina vacanta (si bani) pe asa ceva!
Cred ca daca te-ai duce ti-ai schimba parerea. Pe de alta parte lumea se duce pentru obiectivele Egiptului faraonic, dar sunt si monumentele paleocrestine, mai ales cele legate de aparitia monahismului (Egiptul e patria monahismului), manastirile Sfintilor Antonie si Pavel, pustia Chiliilor cu ruinele a peste 1600 de schituri si altele.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.09.2008, 21:54:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

recunosc ca n-am vazut acel videoclip pana la capat -- dar, dupa titlu, ma indoiesc ca arata altceva decat constructiile faraonice.

tu ai fost cumva in astfel de excursii? chiar m-ar interesa o marturie din partea cuiva, pentru ca agentiile astea turistice (poate cu exceptia celor cu profil religios) nu cred ca te duc acolo sa vezi pustincia crestinilor de demult.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.09.2008, 16:27:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, eu cred ca inteleg de ce alte locuri sunt mai importante decat Egiptul. Pentru ca in alte locuri oamenii sunt pelerini si nu simplu turisti. Daca ajungi intr-o manastire la noi, nu ai cum sa uiti sa te rogi. Pe cand in Egipt, ma tem ca te vei inghesui sa faci o poza si cam atat. Nu am ajuns in Egipt. Eu sunt invatat cu manastirile noastre. Si din acest drum catre ele am invatat un lucru esential: inainte sa cumpar ceva din manastire, sa fac o fotografie, ma inchin, sarut o icoana si il rog pe Dumnezeu sa paseasca cu mine.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.09.2008, 21:43:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Mirela, eu cred ca inteleg de ce alte locuri sunt mai importante decat Egiptul. Pentru ca in alte locuri oamenii sunt pelerini si nu simplu turisti. Daca ajungi intr-o manastire la noi, nu ai cum sa uiti sa te rogi. Pe cand in Egipt, ma tem ca te vei inghesui sa faci o poza si cam atat. Nu am ajuns in Egipt. Eu sunt invatat cu manastirile noastre. Si din acest drum catre ele am invatat un lucru esential: inainte sa cumpar ceva din manastire, sa fac o fotografie, ma inchin, sarut o icoana si il rog pe Dumnezeu sa paseasca cu mine.
:) Da, Costel...foarte frumos ai prins esenta unei vacante adevarate, care sa te odihneasca nu sa te oboseasca.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.09.2008, 20:20:50
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ierusalim,orasul sfant

http://video.crestinortodox.ro/Ierusalimul_locul_unde_iubirea_invinge_moartea-20000104.html
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.09.2008, 07:21:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
multumim, tiger! :) mi-a placut tot, mai putin florile de plastic de la icoana Maicii Domnului si cele cateva imagini catolice.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.09.2008, 00:47:16
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

http://video.crestinortodox.ro/Nazaret-20000349.html


Nazaret

orasul in care a trait copilaria Mantuitorul nostru Iisus Hristos.Eu consider Nazaretul si Ierusalimul orase sfinte.Dar ce se intampla in Iran e dezastruos si de plans.:(
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel!

Thread Tools
Moduri de afișare