Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2007, 00:10:49
catpassion999 catpassion999 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 3
Implicit

Va rog explicati-mi ce inseamna deschiderea pravilei la preot ?
Ma simt ciudat de cand prietenul meu sa dus fara stirea mea la un preot si i sa deschis pravila de 7 ori in decurs de cateva saptamani sau mai putin. Ma gandesc ca se poate ajunge si mai departe ? La rugaciuni ( ma gandesc la ceva rau )....
va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2007, 00:22:27
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Deschiderea pravilei nu e absolut nimic...e o practica condamnata. Cred ca e un pacat sa mergi sa cauti in Biserica lucruri cu semnificatii oculte. Si nu cred ca e doar vina preotului.

Si ce intelegi prin a se ajunge mai departe? Nu ai de ce sa te temi, la Biserica nu invata lucruri care sa te puna in pericol...nu? Ar fi bine sa ajunga la rugaciune! I-ar fi de mult folos!

Si tie la fel, daca te apuci si te rogi pentru el, pentru voi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2007, 09:26:21
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

Recunosc, ca nu stiu despre ce vorbesti.
Dar ca sa te ajut, ramii cu picioarele pe pamint, filtreaza toate lucrurile, cerind ajutor de la Domnul.
Sa stii ca nimic altceva nu va ramine in picioare.
Daca ti se pare ca ceva nu e in regula, alege alt preot, sau mergi la o minastire.
Roaga-te, sa i-ti dea Domnul ce cauti mai intii.
Si vei primii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.10.2007, 02:36:20
catpassion999 catpassion999 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 3
Implicit

buna... :)... va rog un sfat ...
daca imi dispar haine din casa, si ajung la concluzia ca au disparut pt a se face anumite vraji pe ele, ca de ex... mentinerea langa partener, casatoria, s.a.m.d...asta simt si la asta ma gandesc , va rog sa ma intelegeti ca sunt intr-o mare dilema, si practic simt ca ceva ma chinuie foarte rau. Nu pot sa intru in detalii, dar sper ca intelegeti unde vreau sa ajung. M-am gandit sa consult un preot si sa merg la manastire. Sunt sigura ca voi primi sfaturile corespunzatoare in aceasta privinta. Dar si sfaturile voastre sunt binevenite (va multumesc)
Daca cineva ar face asa ceva(vraji pe cineva) cat poate dura toata treaba asta ? Mi-e frica sa ma gandesc la asa ceva. Dumnezeu sa ne dea minte la toti si sa ne ajute.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2007, 09:13:45
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

sa nu condamni pe cel care il banuiesti ca i-ti face vraji. Departeaza-l de la tine, spune-i ca ai nevoie de timp sa i-ti faci ordine in viata. Daca nu va dori, fa apel la alte metote.
Arde tot ce a fost spurcat.
Si sfinteste casa, cheama un preot sa o sfinteasca.

Am patit si eu asta, dar acea persoana nu stia ce face. Cind am luat in mina acel obiect, am simtit ca ceva nu e in regula, l-am bagat in clor, si nu am fost multumit, l-am aruncat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2007, 15:17:05
DayDream DayDream is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2007
Mesaje: 76
Implicit

buna
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.10.2007, 09:28:35
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

I-ai cerut sa nu mai mearga acolo?
E periculos.
"Cei ce ghicesc prin deschiderea Psaltirii si a altor cărti sfinte, se opresc de împărtăsanie până la 7 ani, pentru că Psaltirea este o carte sfântă cu multe proorocii în ea, insuflată de Duhul Sfânt si este pentru rugăciune, iar nu pentru ghicit si câstigat bani spre osândă. Acelasi păcat fac si unii preoti care "descid cartea cum se spune în popor, si cad sub grea osândă, atât ei, cât si cei care cer să le deschidă Sfânta Evanghelie. " Pr. Cleopa.
http://www.crestinortodox.ro/Despre_deschisul_pravilei-28-390.html
Mai poti cauta dand pe Google "deschiderea pravilei" si vei vedea cat e de periculos.
Daca nu te asculta sa nu mai mearga, sincer nu stiu daca tine la tine si intreaba-l pe Parintele tau duhovnic, la care trebuia sa te adresezi de prima data ce sa faci.
Iara dau de persoane care habar n-au de subiect dar dau sfaturi din putul gandirii lor umaniste. Grija mare la ce spuneti, pentru ca Cuvantul se castiga prin bataturi in genunchi.

Doamne ajuta.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.10.2007, 13:53:02
cristina24 cristina24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2007
Mesaje: 2
Implicit

Roaga-te cat poti de mult..asta e solutia. O sa-ti spun o povestioara adevarata in legatura cu asta. O femeie disperata ca fata ei nu se marita s-a dus la preot sa-i deschida cartea caci credea ca i s-au legat cununiile. Preotul a deschis cartea, si ..s-a schimbat la fata. Nu a vrut sa le spuna ce vazuse ci le-a spus doar sa se roage mult. Nemultumite de raspuns si cu o curiozitate mai mare femeia a mers la un duhovnic batran sa-i spuna necazul si sa-i povesteasca ce s-a intamplat. Atunci duhovnicul i-a zis sa aduca si fata la el. Cand a venit , fata era imbracata cu o fusta scurta, machiata si...Preotul cand a vazut-o s-a speriat si a certat-o pe femeie: "Cum vrei tu sa ti se marite fata, nu vezi cum arata?Si spera sa-si gaseasca sotul intr-o discoteca? mai bine pune-o sa se roage si D-zeu va avea grija de asta." Dar femeia nu a ascultat. A continuat sa mearga la vrajitoare si la tot felul de metode neortodoxe, poate, poate ii zice cineva cand si cu cine se va marita fata sa. A mai trecut ceva timp si fata a fost violata intr-o seara cand era la discoteca si ucisa. De suparare mama s-a sinucis iar tatal sau a innebunit. Asta vazuse cel care deschisese cartea prima data. Vezi? Desi ii aparea un destin tragic, totusi mai exista o sansa RUGACIUNEA. Asta ar fi salvat intreaga situatie. Dar noua oamenilor ne e mai usor sa ne lasam sufletele inselate si deznadajduite de asa zisii vazatori, decat sa plecam genunchiul la rugaciune.
Ati mai intrebat daca treaba cu vrajile dureaza mult? Absurda intrebare: Dureaza atata timp cat o lasam noi sa lucreze. Si o putem opri doar prin rugaciune. Insusi Domnul nostru Iisus Hristos ne invata sa ne rugam in Tatal nostru, si spune "si nu ne duce pe noi in ispita si ne izbaveste de cel viclean". Toate acestea sunt viclenii pt a ne pierde sufletele. iar daca vrei sa afli mai multe despre rugaciunile care trebuie facute in acest caz intra pe www.ortodoxtv.ro si urmareste interviul parintelui Argatu- interviu- despre farmece, vraji si puterea diavolului. Vei gasi multe raspunsuri. Sper sa iti foloseasca cuvintele mele si sa ma iertati voi si Dumnezeu daca am gresit.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.10.2007, 14:10:44
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catpassion999
Va rog explicati-mi ce inseamna deschiderea pravilei la preot ?
Ma simt ciudat de cand prietenul meu sa dus fara stirea mea la un preot si i sa deschis pravila de 7 ori in decurs de cateva saptamani sau mai putin. Ma gandesc ca se poate ajunge si mai departe ? La rugaciuni ( ma gandesc la ceva rau )....
va multumesc
Deschiderea pravilei nu este ceva grav in sensul practic pentru a citi.
DAr este grav atunci cand se deschide pravila la intamplare si preotul interpreteaza din ce citeste acolo unde s-a deschis pravila .
Acesti preoti se afla in ratacire. (a nuse confunda preoti vazatori cu duhul cu preoti care "deschid pravila" sau cu cei care "deschid cartea" sa interpreteze anumite evenimente din viata ta cu ceva din pravila numai in sensul acesta este pacat .
Altfel este necesara deschiderea pravilei dar nu in acest scop.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.10.2007, 21:41:15
catpassion999 catpassion999 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 3
Implicit

va multumesc din suflet ... tuturor celor care au vazut problema mea, si m-au ajutat cu un sfat bun. ma bucur ca mai exista persoane care stiu de frica lui Dumnezeu. M-as bucura din suflet sa am puterea necesara sa ma rog la D-zeu pt cei cu intentii rele, ca Dumnezeu sa le deschida mintea si sa ajunga la concluzia ca nu e bine sa doresti rau la nimeni.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 12:00:04
va rog ajutati-ma florentina_bl Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 16:39:30
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 21:26:40
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 19:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 30.03.2008 23:25:17