Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.10.2007, 01:49:16
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Care este interpetarea ortodoxa a cestei parabole? Multumesc.

Parabola despre iconomul necredincios.

1. Si zicea si catre ucenicii Sai: Era un om bogat care avea un iconom si acesta a fost parat lui ca-i risipeste avutiile.
2. Si chemandu-l, i-a zis: Ce este aceasta ce aud despre tine? Da-mi socoteala de iconomia ta, caci nu mai poti sa fii iconom.
3. Iar iconomul a zis in sine: Ce voi face ca stapanul meu ia iconomia de la mine? Sa sap, nu pot; sa cersesc, mi-e rusine.
4. Stiu ce voi face, ca sa ma primeasca in casele lor, cand voi fi scos din iconomie.
5. Si chemand la sine, unul cate unul, pe datornicii stapanului sau, a zis celui dintai: Cat esti dator stapanului meu?
6. Iar el a zis: O suta de masuri de untdelemn. Iconomul i-a zis: Ia-ti zapisul si, sezand, scrie degraba cincizeci.
7. Dupa aceea a zis altuia: Dar tu, cat esti dator? El i-a spus: O suta de masuri de grau. Zis-a iconomul: Ia-ti zapisul si scrie optzeci.
8. Si a laudat stapanul pe iconomul cel nedrept, caci a lucrat intelepteste. Caci fiii veacului acestuia sunt mai intelepti in neamul lor decat fiii luminii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2007, 03:05:42
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.638
Implicit

acum pe loc fara sa fi citit nimic despre ea, mi-a venit in minte ca parabola are de-a face u rugaciunile catre Sfinti si catre Hristos:

"Pentru rugaciunile Maicii Tale, a tuturor Sfintilor Parintilor Nostrii...."

adica daca nu am reusit sa fim buni "iconomi" si viata da cu noi de pamint prin patimi si pacate, avem nadejdea ca daca "lasam loc de buna-ziua" cu sfintii si Maica Domnului si ii rugam sa puna "o vorba buna si pentru noi" o sa capatam trecere la Tatal.

Multumim Hristoase Dumnezeul nostru pentru aceasta alternativa fara de care am fi pierduti.

Banuiesc ca Internetul are alte rastalmaciri teologice, dar asta mi-a venit mie acum pe moment din putinul pe care-l cunosc si eu


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
casnicia alaturi de un necredincios Aspasia Nunta 38 12.12.2010 22:15:41
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
rugaciune pentru un necredincios manesa Rugaciuni 3 01.05.2010 22:47:19