Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.03.2009, 15:18:53
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multe rele au venit si vor mai veni inca de pe Continentul American. Nu degeaba exista proorocii despre distrugerile, care se vor abate asupra lor. Dupa plata si rasplata.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.03.2009, 21:31:46
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

La vremuri nemernice, legi nemernice. Parca vad ca aceeasi derbedei vor fi votati in continuare. Este normal. Traim intr-o lume a manelelor. Pastrati-va calmul.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.03.2009, 18:48:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Lacul ior

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
...m-a durut și m-a ingrozit azi, când am trecut prin Parcul I.O.R. (actualmente I. Cuza ) , și am văzut cete intregi de rătăciți ce mergeau la "botez" in lac . !

Lacul IOR?!!!...eu lac mai mizerabil ca ala nu cred ca am vazut vreodata

Pe astia Cristii o sa-i bata de doua ori, avind in vedere cit de imputit este locul "botezului". Nu ai cum sa iesi de acolo fara un streptococ fioros si otite din alea nevindecabile combinate cu conjunctivita
Reply With Quote
  #74  
Vechi 25.03.2009, 15:32:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dar prostitutia?

Ma surprinde faptul ca se discuta doar despre incest pe acest topic. Nici un cuvant despre prostitutie. Oare chiar asa ne-am obisnuit cu ea, incat nu ne ai deranjeaza si acceptam neincriminarea ei ca pe ceva normal?!?
Poate cu timpul i se va schimba si numele, iar cel sau cea care practica vor fi numiti "asistent sexual" sau mai stiu eu cu, trecand in randul ocupatiilor firesti si acceptate unanim.
Ma intreb cum se trateaza si unde, prostitutia? Tot la psihiatrie?!?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 25.03.2009, 15:38:20
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre dezincriminarea prostitutiei:
http://www.urbaniulian.ro/2009/03/24...-prostitutiei/

"
[SIZE=3]Țările care au dezincriminat prostituția fără a o legaliza (cum va fi la noi)sunt adevărate paradisuri pentru prostituate, proxeneți și traficanții de persoane. Fenomenul prostituției este cel mai dezvoltat, iar numărul de persoane contaminate veneric cel mai ridicat. Prostituatele nu au nici un fel de drepturi, nici o protecție legală, fiind total la cheremul proxeneților sau clienților care le folosesc. Mitul conform căruia dezincriminarea sau legalizarea prostituției ar scădea numărul de violuri și cazurile de boli venerice este infirmat de realitatea din aceste țări. Românii au aflat precis că violurile nu au dispărut în Italia."[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Oricum e clar inspre ce se indreapta societatea noastra..[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
Reply With Quote
  #76  
Vechi 25.03.2009, 15:45:58
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

pai cred ca la psihiatrie... cred ca e un fel de boala psihica daca respectiva alege sa faca asta de bunavoie ca pe o "meserie". Doar sunt atatea moduri cinstite de a-ti castiga o paine...
Sau poate e nevoie de mai multi duhovnici adevarati...

Mai e si problema proxenetilor care racoleaza fete si le obliga sa "munceasca"...

E dificila problema prostitutiei... "complexa si cu multe aspecte"...

Daca ar avea toti ortodocsii putere in rugaciunem si ne-am putea ruga pentru fiecare si am suferi ca pentru un frate/o sora, poate lucrurile ar sta altfel... Cred ca rugaciunea e solutia la o gramada din problemele astea...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 25.03.2009, 15:58:47
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Țările care au dezincriminat prostituția fără a o legaliza (cum va fi la noi)sunt adevărate paradisuri pentru prostituate, proxeneți și traficanții de persoane. Fenomenul prostituției este cel mai dezvoltat, iar numărul de persoane contaminate veneric cel mai ridicat. Prostituatele nu au nici un fel de drepturi, nici o protecție legală, fiind total la cheremul proxeneților sau clienților care le folosesc. Mitul conform căruia dezincriminarea sau legalizarea prostituției ar scădea numărul de violuri și cazurile de boli venerice este infirmat de realitatea din aceste țări. Românii au aflat precis că violurile nu au dispărut în Italia.
M-a amuzat articolul, dar mai mult de atat mi-a placut viteza cu care v-ati refugiat la umbra lui, pentru ca, sperati dumneavoastra, va sustine punctul de vedere, va da credibilitate. Permiteti-mi, monica.miholca, sa va demonstrez ca refugiul dumneavoastra a fost doar de scurta durata, pentru ca articolul este gresit.

Se da exemplul Italiei, care doar a decriminalizat prostitutia, dar nu i-a oferit si cadru legal de desfasurare.

Apoi se spune cum in pofida decriminalizarii, numarul de infectii cu BTS si cotele traficului de persoane au crescut constant.

Observati la final cu cata maiestrie limba autorului loveste posteriorul gingas al publicului tinta:
Mitul conform căruia dezincriminarea sau legalizarea prostituției ar scădea numărul de violuri și cazurile de boli venerice este infirmat de realitatea din aceste țări.
Parca vorbeam despre dezincriminare si nu despre legalizare in Italia, acum ne sucim? Autorul citeaza o statistica, probabil, apoi scoate ex culo o concluzie personala care nu are nimic de-aface cu realitatea. Pe deasupra, problemele semnalate sunt exact cele ce-ar dispare in cazul legalizarii!

Dezincriminarea nu submineaza cu nimic fenomenul ce are loc la negru. Fetele sunt tot atat de expuse la BTS si la a fi traficate fara voia lor. Legalizarea inseamna interventia statului si oferirea unei platforme legale spre care toti cei din subteran ar migra, pentru ca e mai simplu sa platesti un impozit de 16% la stat si sa-ti desfasori legal afacerea, decat sa stai in permanenta frica de autoritati si sa nu poti oferi nici o garantie de sanatate clientilor si fetelor.

Autorul articolului nu este prost, este doar manipulator.

Legalizarea prostitutiei este solutia care ar aduce cu sine cele mai multe avantaje. Mentinerea ei in ilegalitate implica toate riscurile si infractiunile specifice "industriei".

Decriminalizarea e frectie la picior de lemn. Oricum, cand ati vazut prostituata la puscarie? Plateste o amenda si scapa.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 25.03.2009, 16:17:24
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Tot raul care exista in lume, se datoreaza faptului ca nu il avem ca etalon pe Dumnezeu, sau legea Sa. Daca ar fi asa, in intreaga lume ar domni, pacea, iubirea si toate celelate ce tin de bine! Vorba parintelui Iustin Parvu, ce trebuie sa se intample, o sa se intample. Doamne fereste, sa zica cineva, ca trebuie sa se intample, ca asa vrea Dumnezeu. Asa vor oamenii, dar Scriptura nu minte. Cine crede ca va fi mai bine de-acum inainte, se inseala si se amageste. Tot ce mai putem face este sa ne ingrijim sufleteste, si pe cat putem, sa ajutam si pe altii sa faca acelasi lucru.
Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.03.2009, 16:46:39
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar oare "dezincriminalizat" nu inseamna "legalizat"?
Odata ce nu mai e o activitate criminala, nu mai poate fi pedepsita. Deci e legala.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 25.03.2009, 16:47:14
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
M-a amuzat articolul, dar mai mult de atat mi-a placut viteza cu care v-ati refugiat la umbra lui, pentru ca, sperati dumneavoastra, va sustine punctul de vedere, va da credibilitate. Permiteti-mi, monica.miholca, sa va demonstrez ca refugiul dumneavoastra a fost doar de scurta durata, pentru ca articolul este gresit.

Se da exemplul Italiei, care doar a decriminalizat prostitutia, dar nu i-a oferit si cadru legal de desfasurare.

Apoi se spune cum in pofida decriminalizarii, numarul de infectii cu BTS si cotele traficului de persoane au crescut constant.

Observati la final cu cata maiestrie limba autorului loveste posteriorul gingas al publicului tinta:
Mitul conform căruia dezincriminarea sau legalizarea prostituției ar scădea numărul de violuri și cazurile de boli venerice este infirmat de realitatea din aceste țări.
Parca vorbeam despre dezincriminare si nu despre legalizare in Italia, acum ne sucim? Autorul citeaza o statistica, probabil, apoi scoate ex culo o concluzie personala care nu are nimic de-aface cu realitatea. Pe deasupra, problemele semnalate sunt exact cele ce-ar dispare in cazul legalizarii!

Dezincriminarea nu submineaza cu nimic fenomenul ce are loc la negru. Fetele sunt tot atat de expuse la BTS si la a fi traficate fara voia lor. Legalizarea inseamna interventia statului si oferirea unei platforme legale spre care toti cei din subteran ar migra, pentru ca e mai simplu sa platesti un impozit de 16% la stat si sa-ti desfasori legal afacerea, decat sa stai in permanenta frica de autoritati si sa nu poti oferi nici o garantie de sanatate clientilor si fetelor.

Autorul articolului nu este prost, este doar manipulator.

Legalizarea prostitutiei este solutia care ar aduce cu sine cele mai multe avantaje. Mentinerea ei in ilegalitate implica toate riscurile si infractiunile specifice "industriei".

Decriminalizarea e frectie la picior de lemn. Oricum, cand ati vazut prostituata la puscarie? Plateste o amenda si scapa.
Nu inteleg ce ai vrut sa-mi demonstrezi, sau cu ce m-a manipulat autorul articolului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Legalizarea prostitutiei cristiboss56 Generalitati 154 16.09.2017 16:12:26
Ce parere aveti despre legalizarea prostitutiei? georgel23c Generalitati 221 02.03.2011 19:16:20
Legalizarea prostitutiei ancaozana Generalitati 1 26.10.2009 07:51:19
IMPOTRIVA LEGALIZARII PROSTITUTIEI DE CATRE BLAGA Iustin44 Generalitati 22 20.11.2007 13:49:37
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23