Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 28.07.2011, 20:57:52
informatorul's Avatar
informatorul informatorul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julianms Vezi mesajul
Există (sau se vorbește de) 2 "demonstrații" care ating culmile absurdului :

1) "demonstrația" că Dumnezeu există
2) "demonstrația" că Dumnezeu nu există

Însă cea de-a doua o depășește cu mult în stupiditate pe prima, aș zice ... (prima putând chiar a se dovedi a fi adevărată, deci ar ieși din absurd ..)
eu zic ca definind intai notiunea de Dumnezeu demonstratia a 2a poate iesi din absurd atat timp cat definitia Dumnezeului contine elemente care pot fi dovedite ca false

Last edited by informatorul; 28.07.2011 at 20:59:58.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 29.07.2011, 00:03:43
Fr.Guillaume de Ruszka Fr.Guillaume de Ruszka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de informatorul Vezi mesajul
eu zic ca definind intai notiunea de Dumnezeu demonstratia a 2a poate iesi din absurd atat timp cat definitia Dumnezeului contine elemente care pot fi dovedite ca false
In paginile precedente eu am redat pe scurt demonstratia existentei lui Dumnezeu prin cele cinci probe ale lui Toma d'Aquino.
In Biserica Catolica , de exemplu, in Conciliul Vatican I s-a definit clar puterea ratiunii umane de a demonstra existenta lui Dumnezeu, deci demonstrarea inexistentei lui Dumnezeu chiar ca este absurda in acest context.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 29.07.2011, 07:46:05
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fr.Guillaume de Ruszka Vezi mesajul
In paginile precedente eu am redat pe scurt demonstratia existentei lui Dumnezeu
Nu a lui Allah ?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 29.07.2011, 08:43:06
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iartati-ma !!

Citat:
În prealabil postat de Fr.Guillaume de Ruszka Vezi mesajul
In paginile precedente eu am redat pe scurt demonstratia existentei lui Dumnezeu prin cele cinci probe ale lui Toma d'Aquino.
In Biserica Catolica , de exemplu, in Conciliul Vatican I s-a definit clar puterea ratiunii umane de a demonstra existenta lui Dumnezeu, deci demonstrarea inexistentei lui Dumnezeu chiar ca este absurda in acest context.
Credeti ca Domnul si cuvintele Domnului scrise in Cartea Sfanta au nevoie de demonstratii ca El exista, tot ceea ce vedeti in jurul vostru exista pentru ca El doreste asta. Sunteti mai intelepti voi decat cei care au scris Cartea Sfanta ? ati dat voi sfaturi la fel de intelepte precum sunt acolo ? pilde si cai de mers pe drumul drept in viata ? nu ma mir ca multi din cei vechi pe site citesc doar ceea ce e scris pe forum si nu mai intra in polemica, pentru ca polemica nu e buna, rugaciunile in schimb da. Auziti ce spune Domnul in Cartea Sfanta : " Eu sunt Alfa și Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Atotțiitorul ", deci nu tagaduiti si nu incercati sa demonstrati ceea ce nu are nevoie sa fie demonstrat. Sa citim si sa ne rugam ca Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos sa ne ierte noua pacatele si sa ne numere intre cei drepti. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 29.07.2011, 08:45:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

• "Dorința de a ști a pierdut pe omul dintâi, el căuta cunoașterea, care hrănește trufia, și a găsit moartea.
• Trufia l-a pierdut pe om, însă smerenia îl ridică și-l așează din nou în împăcarea cu Dumnezeu.
• Cu cât vei cunoaște mai mult și mai bine, cu atât vei fi judecat mai aspru, de nu vei trăi cu sfințenie.
• Fără îndoiala, la ziua judecății nu vom fi întrebați ce-am citit, ci ce-am făcut, nici dacă am vorbit cu dibăcie, ci dacă am trăit cum se cuvine.
• Meritul omului în fața lui Dumnezeu nu stă în ceea ce știe ci în ceea ce face.
• O, Adevăr, care Dumnezeu ești, fă să fiu una cu Tine într-o dragoste veșnică.

• Nu sunteți și voi căutând pe Iisus?
Voi știți despre Iisus o mulțime de lucruri, dar încă nu-L știți pe El.
Și până nu-L găsești pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine,
Nu-ți găsești nici sensul tău, nici sensul lumii.
Unde Îl găsim pe Iisus? : 1 Ascuns în poruncile Sale. 2 Descoperit în Tainele Sale. 3 Nevăzut de față în orice suferință în viață, în orice cruce a vieții. 4 Întreg în Biserică, în marea obște a credincioșilor.

• Găsind pe Iisus ne găsim pe noi înșine, destinul și veșnicia noastră.
• Pe Dumnezeu nu-L putem cunoaște decât prin Iisus Hristos, Care-I calea noastră la Tatăl."

Last edited by ovidiu b.; 29.07.2011 at 08:48:25.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 29.07.2011, 10:11:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julianms Vezi mesajul







PS

Am citit de 2 ori Biblia, "din scoarță-n scoarță" (în 1989 și 1992). Am citit de mai multe ori Noul Testament (pe care-l recitesc din când în când).

Am Biblia în română, franceză (o ediție tradusă prin 1910) și engleză (celebra ediție King James Version de pe la 1600) - edițiile străine chiar m-au ajutat un pic (dar nu am citit mai mult de 200 de pagini din edițiile în franceză sau engleză).

Dar la capitolul cărți de rugăciune nu stau bine .. Am doar o carte ...
Iar în afară de "Tatăl nostru" eu nu am fost cu adevărat "atras" de vreo altă rugăciune ...

Nu e nevoie sa cititi atatea editii ca sa avansati in credinta.
Avem Noul Testament si e bine ca il citi zilnic.
Dar fara a merge la sf.Liturghie nu ne putem mantui.
La fel fara spovedirea pacatelor.
Par.Teofil Paraian spunea ca cei care nu merg la biserica sunt ca niste pagani.
Chiar daca nu va simtiti atras de rugaciuni sfintii parinti ne recomanda macar rugaciunile de seara si cele de dimineata sa le citim .
Doar sa spuneti Tatal Nostru de multe ,foarte multe ori pe zi.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 29.07.2011, 10:17:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fr.Guillaume de Ruszka Vezi mesajul
Trebuie sa va contrazic. Demonstrarea existentei lui Dumnezeu facandu-se prin RATIUNE, este de natura FILOSOFICA.
Existenta lui Dumnezeu este demonstrata de intruparea Fiului si trairea Lui in lume.
Ne-a lasat 4 marturii scrise:cele 4 Sf.Evanghelii care nu se contrazic intre ele.
Credem in scrierile istoricilor din cele mai vechi timpuri?
Sa credem si in sfintele Evanghelii ,marturie a existentei lui Dumnezeu si a sf.Treimi.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 29.07.2011, 10:35:50
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Existenta lui Dumnezeu este demonstrata de intruparea Fiului si trairea Lui in lume.
Adica demonstrezi ceva prin ceva ce nu a fost vreodata demonstrat?

Citat:
Ne-a lasat 4 marturii scrise:cele 4 Sf.Evanghelii care nu se contrazic intre ele.
Serios? Spune-mi, te rog, conform Evangheliilor, cum a murit Iuda?
Si cand au fost scrise ele?

Citat:
Credem in scrierile istoricilor din cele mai vechi timpuri?
Nu neconditionat, asa cum crezi tu ca ar trebui sa facem cu Evangheliile.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 29.07.2011, 11:09:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Adica demonstrezi ceva prin ceva ce nu a fost vreodata demonstrat?



Serios? Spune-mi, te rog, conform Evangheliilor, cum a murit Iuda?
Si cand au fost scrise ele?


Nu neconditionat, asa cum crezi tu ca ar trebui sa facem cu Evangheliile.
Cei ca tine se indoiesc si de ei insisi ,dar sa mai creada in ceva.
Cum filtrezi tu informatiile scrise de vechii istorici?
Vezi ca acolo(la istorici) e o singura sursa pe cand in Sfintele Evanghelii aceeasi informatie e relatata la fel ,dar de persoane diferite si la momente diferite.
Dumnezeu a randuit asta nu intamplator.
"Fericiti cei care nu vad dar vor crede"
Mi se pare mie ,sau esti nefericit?
M-am cam plictisit de interventiile ateiste de pe forum ,nu spun ceva interesant ,sunt banale.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 29.07.2011, 11:13:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Aceasta este rațiunea ascunsă a Providenței: toată lumea este ispitită să se ciocnească de Iisus."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine la creat pe dumnezeu? rafella Generalitati 28 30.04.2016 07:23:14
Pe cine pedepseste Dumnezeu? alexandra75 Intrebari utilizatori 14 25.09.2012 01:01:21
cine crede in soarta ? pocoo Vrajitoria 46 18.07.2011 21:09:02
cine mai crede in cuvantul prietenie? alinutza0707 Nunta 30 22.03.2011 14:52:27