Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.10.2011, 00:48:32
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Am citit despre Taina Sfantului Botez.Nu se mentioneaza de nicio taxa dar cu toate astea exista
pai si daca vrei sa iti botezi iarna copilul, cum crezi ca e platita caldura din biserica???? sau de unde crezi ca e platit curentul electric care iti ofera lumina atat de vitala.... ai vazut ce curat e in biserici, covoare pe jos, femeia de servici cum crezi ca e platita??? cu coliva si colaci???
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.10.2011, 00:49:07
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Eu m-am saturat!Nimic nu este cum ar trebui sa fie nicaieri!Peste tot sunt interese ascunse...aruncam cu bolovani unii in altii!Dar suntem crestini noi..uitati-va in jur!Este o mizerie!Oamenii se ascund ca sunt crestini,sunt crestini in tihna..nu vorbesc nimanui despre Iisus!Este plicitsitor sa vorbesti despre Iisus!Nu esti cool!Mergem la biserica ocazional,si atunci ne luam o figura de oameni piosi,tristi...stam cu capul in pamant nu ne uitam unul la altul...ne fuge mintea in timpul slujbei si deabia asteptam sa plecam acasa.Ne facem buzele kilometrice si pe icoane exista numai urme de ruj!Este o realitate!Ne etalam noile haine,cand mergem la o nunta avem decolteul generos si cu toate astea ni se permite sa intram in casa Domnului!Privim la un turc altfel caci el nu este crestin,insa nu realizam ca este fratele nostru!Ca si lui tot Dumnezeu i-a dat viatza,ca si de el tot Dumnezeu se ingrijeste si nimeni altcineva!Pastorii protestanti circotesc despre ortodocsi iar ortodocsii de asemenea despre ei!Si totusi noi cu totii suntem frati!Ar fi trebuit sa fim doar o singura biserica cea crestina!Dar suntem divizati in sute de biserici!Ne grabim noi repede sa tragem concluzia cine se mantuieste si cine nu,cine il are pe El si cine nu!Ca tu esti protestant ca eu sunt ortodox...dar doar El stie cine va intra in Imparatia Sa.Vad oameni cu probleme mintale pe strada,oameni fara casa ce dorm in parcuri,murdari,nemancati evetual drogati si beti!Dar nimeni nu se duce sa le dea o mana de ajutor!Ne este scarba!Este beat,jegos,lepros!Dar nu ne intrebam de ce a ajuns asa!Trecem cu indiferenta pe langa ei fara sa le dam o mana de ajutor.In fata lui Dumnezeu cand pacatuim si noi suntem la fel de murdari si de pericolosi,nebuni..dar El ne ajuta!Insa noi cand il vedem pe fratele nostru ratacit trecem cu indiferenta si ne vedem mai departe de ietile noastre!Dar noi suntem crestini!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.10.2011, 00:50:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cristos ne răspunde la toate întrebările.

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Am citit despre Taina Sfantului Botez.Nu se mentioneaza de nicio taxa dar cu toate astea exista
La aceasta, Cristos v-a răspuns în Matei 17:24-27
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.10.2011, 00:59:46
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
pai si daca vrei sa iti botezi iarna copilul, cum crezi ca e platita caldura din biserica???? sau de unde crezi ca e platit curentul electric care iti ofera lumina atat de vitala.... ai vazut ce curat e in biserici, covoare pe jos, femeia de servici cum crezi ca e platita??? cu coliva si colaci???
Si cu cei care doneaza bani la biserici pentru aceste lucruri cum ramane?Si vara cand botez copilul?Nu am nevoie nici de curent nici de apa calda!Dar tot exista taxa!In bisericile din ziua de astazi sunt multe interese!Asta este adevarul!Omul sarac ce face daca nu are bani sa se cunune?Traieste in curvie???Sau daca cineva nu are bani pentru inmormantare nu mai isi inmormanteaza ruda?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.10.2011, 01:01:17
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cristos ne răspunde la toate întrebările.



La aceasta, Cristos v-a răspuns în Matei 17:24-27
In zilele noatre totul este exagerat!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.10.2011, 01:03:13
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Si la toate celelalte postari de ce nu raspundeti si ati raspuns doar la aceasta???
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.10.2011, 01:07:49
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Si cu cei care doneaza bani la biserici pentru aceste lucruri cum ramane?Si vara cand botez copilul?Nu am nevoie nici de curent nici de apa calda!Dar tot exista taxa!In bisericile din ziua de astazi sunt multe interese!Asta este adevarul!Omul sarac ce face daca nu are bani sa se cunune?Traieste in curvie???Sau daca cineva nu are bani pentru inmormantare nu mai isi inmormanteaza ruda?
sa imi arati preotul ala care nu a vrut sa oficializeze o slujba pentru ca nu a fost platit..... biserica are nevoie de noi, are nevoie sa o ajutam..... cu donatiile e altceva, sunt benevole, oamenii doneaza pentru ca asa cred ca poate Dumnezeu le va zambi si lor putin... am multi prieteni preoti sau viitori preoti, si habar nu ai cate cheltuieli exista intr-o biserica.... daca toti ar gandi asa si nimeni nu ar mai dona, sau nu ar mai plati, ar trebui sa fie inchise aproape toate bisericile si manastirile..... daca un preot te-ar chema cateva zile pe saptaman sa faci curat in biserica fara sa te plateasca si fara sa mai platesti vreun serviciu religios, ai accepta??? nu cred... pentru asta sunt femeile de serviciu angajate.... recunosc ca mai sunt si preoti lacomi, sau avari, dar cine suntem noi sa ii judecam??? are grija Dumnezeu de toti.... vad ca adori sa arunci cu noroi in institutia aceasta minunata.... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.10.2011, 01:42:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Si cu cei care doneaza bani la biserici pentru aceste lucruri cum ramane?Si vara cand botez copilul?Nu am nevoie nici de curent nici de apa calda!Dar tot exista taxa!In bisericile din ziua de astazi sunt multe interese!Asta este adevarul!Omul sarac ce face daca nu are bani sa se cunune?Traieste in curvie???Sau daca cineva nu are bani pentru inmormantare nu mai isi inmormanteaza ruda?
La nunta sau botez se cheltuiesc bani pe aparente (rochie mireasca, flori, petrecere, haine copil, iar petrecere etc...).
Ce se da la biserica pt cununie este putin fata de cat se cheltuie cu alte lucruri, in fond nefolositoare. Singurele lucruri care conteaza sunt cununia/ botezul.. restul sunt detalii.
Mi se pare un pic ipocrit sa spui ca tocmai la biserica sa nu dai bani.
Iar cu saracul care nu se cununa.. ce sa spun, fara biserica nu exista nici cununie, ci doar o imitatie de casatorie (cea lumeasca).
Nu cred ca exista preotul care refuza sa cunune pt ca nu platesti taxa, daca stie ca esti sarac.


Sunt zeci de taxe pe care omul trebuie sa le plateasca si nu le discuta. De exemplu, eu nu inteleg de ce sa platesc impozit pe locuinta, de ce sa ma taxeze statul anual doar pentru ca detin ceva? Doar un exemplu, dar sunt multe altele care mi se par ilogice sau injuste. Dar toata lumea se impiedica de taxele la biserica, taxe care nu sunt obligatorii si sunt si foarte infrecvente (cat de des te mariti?).

Nu ti se pare ca este o ispita gandul acesta al tau cu taxele la biserica? Mie asa mi se pare, fara suparare, esti ispitita ca sa te indepartezi de biserica.
Tu chiar crezi ca banii aceia ajung in buzunarele preotilor? Eu stiu preot cu incaltamintea rupta.
Crezi ca ei nu incearca sa impodobeasca biserica sau sa ajute oameni nevoiasi? Etc.. Eu stiu un asezamant pt copii sarmani care exista numai si numai din donatii stranse de preoti (fara un leu de la stat!)
Incearca sa cunosti preoti ortodocsi, iti vei schimba opiniile.
Incearca sa vorbesti cu un preot ortodox despre indoielile tale, nu face jocul vrasmasului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.10.2011, 01:59:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Defapt Sfanta Traditie ca Sfanta Traditie..nu ar fi asta o probleme pentru ca majoritatea crestinilor declarati din romania nu pun mare accent pe aceasta,este o realitate pe care o stim prea bine!Defapt romanii nu prea pun pret pe biserica in general...daca ii spui cuiva ca ai de gand sa mergi la biserica se uita incruntat la tine si se intreaba de ce?Suntem un popor crestin doar de Paste si Craciun,iar si acestea si-au pierdut semnificatiile..oamenii asteapta sa vian sarbatorile ca sa se poata imbata in voie,petrece in cluburi,curvi,etc!Nu stiu cat% dintre romani se roaga in seara de craciun si cat% rup cluburile in fuste mini,ori intr-o betie zdravana..insa..Ma intreb eu asa..Cum este posibil sa ceara taxa preotul la botez?Dar la cununie?Inmormantare?Pai ce Mantuitorul le-a zis apostolilor -Duceți-vă și faceți ucenici din toate neamurile..DAR DOAR DACA COTIZEAZA?Nu,nu a spus asta!Poate cineva este sarac si nu are bani,si din cauza asta nu poate face cununie religioasa?Nu poate face voia lui Dumnezeu?Sau ca preotul sa se roage pentru sufletul adormit este nevoie sa fie platit pentru asta??Puteti sa va revoltati si sa spuneti ca nu este asa insa...aceasta este parerea mea si a multor alte persoane..dati search pe Google ca sa va convingeti!Daca esti sarac lipit si la biserica tot trebuie sa platesti ca sa iti inmormantezi ruda...te imprumuti si tot trebuie..!
Tu nu esti de acord cu Sfanta Traditie pentru ca nu stii nimic despre ea.
Parerile tale despre biserica ti le-ai format pe internet, nu din mersul la biserica. Iar oamenii ale caror opinii le citesti (search google?) nu au nici ei contact direct cu biserica
De aceea, nu crezi ca opiniile tale ar putea fi foarte gresite?
Dau pomelnic la biserica, mi se spune "dai cat vrei, iar daca nu ai bani, nu este nici o problema". Asta este apropo de rugaciunea pentru cei care au murit.

"1. Și privind, a văzut pe cei bogați, aruncând darurile lor în vistieria templului.
2. Și a văzut și pe o văduvă săracă, aruncând acolo doi bani.
3. Și a zis: Adevărat vă spun că această văduvă săracă a aruncat mai mult decât toți.
4. Căci toți aceștia din prisosul lor au aruncat la daruri, aceasta însă din sărăcia ei a aruncat tot ce avea pentru viață."

Vezi, deci ca poti din saracie sa faci mai mult decat unul bogat. Crezi ca este ceva ascuns in fata lui Dumnezeu?
Crede-ma ca banul dat la biserica este dat cu folos. In fond tot ceea ce ai, de la Dumnezeu este.

Stai sa caut povestea vaduvei Anastasia despre darul pe care l-a adus la sfintirea bisericii.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.10.2011, 02:11:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Imi place foarte mult cum povesteste parintele Cleopa (sper sa nu plictisesc pe nimeni).

Imparatul Nichifor VotaniatuI, al Constantinopolului (1078-1081), a facut o catedrala mare, aproape cat Sfanta Sofia. A venit patriarhul Ierusalimului, al Constantinopolului si al Alexandriei, ma rog, ca atunci cand se sfintește o Biserica Imparateasca. Cand a terminat-o, a anuntat sfintirea.
..............
Au inceput a veni la sfintire mii de care. Unii duceau covoare, altii butoaie cu vin, cu untdelemn, altii aduceau faina, altii lumanari. Fiecare aducea ce putea.
Atunci traia o vaduva in Constantinopol, pe care o chema Anastasia. Aceasta vaduva, de 50 de ani se ducea la biserica și se ruga lui Dumnezeu. Ea statea in marginea orașului, tocmai langa drumul acela pe care treceau carutele la sfintire. Dar era tare necajita. Avea o cocioaba de casuta, n-avea bani, n-avea untdelemn, n-avea faina, n-avea ce sa duca și ea. Cand a vazut ca trec atatea perechi de boi la sfintire, s-a gandit și ea sa duca un brat de iarba. Atat avea ea, o secera și o furca de tors. Vaduva saraca material, dar bogata in credinta. Iarna torcea canepa și lana pe la oameni, iar vara se ducea cu secera pe lan și aduna spicele de pe urma seceratorilor, le punea pe un tol, le batea și facea oleaca de grau. Si așa, cate putin ate putin, facea și ea un sac de grau pentru dansa. Așa de saraca era vaduva Anastasia!
Ea, daca a vazut ca trec atatea care cu boi, incarcate cu poveri grele cu alimente pentru praznic la sfintire, ce s-a gandit saraca? "Bani n-am”, covoare n-am, untdelemn n-am, n-am nimic. Ma duc sa duc și eu un brat de iarba acolo!" Dar se temea, ca n-avea pamant. De unde sa taie iarba ca sa nu faca rau?
A luat un tolișor și s-a dus pe un hat unde creste un fel de iarba, numita pir. A luat pir, ca sa nu strice cumva din ogorul cuiva. A taiat pirul și I-a pus intr-o sarcinuta. Ce s-a gandit ea? "Voi da și eu la niște boi un brat de iarba, macar ca nu-i de la mine de pe hat". Intr-adevar, și-a luat betișorul, s-a dus acolo unde era sfintirea cu acea lume multa, și tocmai atunci a vazut o pereche de boi, care gatisera mancarea dinaintea jugului. Se uitau plavanii; ar mai fi mancat ei ceva, dar nu mai era.
Matușa Anastasia a dezlegat și ea sarcinuta ei de iarba, a pus-o inaintea boilor și a zis: "Doamne,primește bratul acesta de iarba, ca n-am ce aduce la sfintirea acestei biserici și sa ma ierti, ca nu-i de pe ogorul meu!" Si plangand s-a dus de acolo la biserica, dupa ce-a dat iarba la boi.
Cand a vazut atata lume și atatea podoabe, caci biserica era pregatita ca o mireasa de nunta cu toate podoabele gata de sfintire, atunci ea s-a dus la icoanele din urma, unde se inchinau femeile. Batrana, nacajita, cu fata zbarcita de batranete, cu un tulpan vechi pe ochi, incaltata cu opinci, cu o catrinta rea, a ingenuncheat și se ruga Domnului: "Doamne, iarta-ma ca n-am adus nici un dar la Biserica! N-am nimic. Imparatul este imparat și pe pamant și va fi și in cer! Dar eu saraca de mine, n-am avut bani, n-am avut nimic .. . ", se ruga ea cu lacrimi.
A venit și imparatul Nichifor Votaniat, cu dregatorii lui, cu spatarii lui, cu tot. Cand a intrat in biserica, spatarul lui, pe care-l chema Petru, i-a aratat inscriptia. (La biserici, la manastiri, la monumentele istorice, inscriptia este scrisa deasupra ușii).
Era o placa mare de marmura, scrisa cu slove de aur: "Intru slava Preasfintei Treimi, a Tatalui și a Fiului și a Duhului Sfant, facut-am aceasta dumnezeiasca biserica cu toata cheltuiala mea, eu, imparatul Nichifor Votaniat". I-a placut tare inscriptia, ca el daduse ordin. și au intrat in biserica imparatul, imparateasa și generali multi, sa vada cum este pregatita biserica pentru sfintire, ca a doua zi era sfintirea.
Picturi frumoase, icoane lucrate in aur, perdele frumoase, veșminte aurite, policandre, chivote, potire pe sfanta masa, Evanghelia, tot ce trebuia. In timpul acela, matusa Anastasia, care a dat un brat de iarba, plangea la icoanele din urma.
In timpul acesta ingerul Domnului a schimbat inscriptia imparatului. Era scris mai frumos: "Intru slava Preasfintei Treimi, a Tatalui și a Fiului si a Duhului Sfant, facut-am aceasta dumnezeiasca biserica cu toata cheltuiala mea, eu, vaduva Anastasia".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
Maimuța: "N-am nicio legătură cu omul!" laurastifter Generalitati 13 15.07.2011 11:16:30
Comunicat de presa - PF Daniel nu a facut si nu face parte din nicio loja masonica Marius247 Intrebari utilizatori 1 17.05.2010 18:51:11
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27