Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.10.2011, 00:24:34
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Eu visez periodic ca totul este negru in jurul meu,vreau sa strig dupa ajutor dar sunt muta!Si mereu vreau sa o strig pe mama mea.Din moment ce se repeta nu cred ca este un simplu vis nu?
intunericul este absenta lui Dumnezeu.... si cum tu frecventezi intalnirile protestantilor nu e de mirare acest intuneric..... Doamne ajuta...
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.10.2011, 00:30:39
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
intunericul este absenta lui Dumnezeu.... si cum tu frecventezi intalnirile protestantilor nu e de mirare acest intuneric..... Doamne ajuta...
Stati linistita nu mai trageti concluzii pripite,nu frecventez nicio intalnire a protestantilor,m-am dus din curiozitate!Tocmai in cautarea lui Dumnezeu!Si acolo oricum nu se vorbea despre satana,se vorbea tot despre El,te invatau sa faci tot bine..Si asta s-a intamplat recent,eu visam dinainte..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.10.2011, 00:31:43
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Dar de ce nu comentati in acel topic nimic?Vreau sa am o replica,sa ma convinga cineva daca poate ca nu este asa!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.10.2011, 00:44:14
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Dar de ce nu comentati in acel topic nimic?Vreau sa am o replica,sa ma convinga cineva daca poate ca nu este asa!
pai de ce sa incerc sa te conving.... biserica ortodoxa nu incearca sa atraga adepti precum protestantii si alte secte.....Te-ai nascut cu vointa proprie...... esti raspunzatoare pentru faptele tale..... esti libera sa crezi in ce vrei si cand vrei..... spui ca ai incercat sa-L cauti pe Dumnezeu??? asa nu o sa Il gasesti niciodata..... si apropo... sunt un el, nu o ea.... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.10.2011, 01:06:32
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Ati inteles gresit,eu acolo vorbeam despre ce s-a ales de bisericile din zilele noastre si ma refer la toate!Nicidecum ca eu prefer protestantii,daca daca ii preferam ma botezam la ei!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.10.2011, 01:13:52
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Ati inteles gresit,eu acolo vorbeam despre ce s-a ales de bisericile din zilele noastre si ma refer la toate!Nicidecum ca eu prefer protestantii,daca daca ii preferam ma botezam la ei!
bisericile din ziua de azi??? sa nu uitam ca a existat o singura biserica, cea crestina..... cativa dezaxati au incercat sa ia in mainile lor credinta si si sa manipuleze masele..... au reusit sa traga cativa dupa ei si asa li s-au alaturat din ce in ce mai multi..... ei au doar argumentele lor.... nu asculta de dovezile noastre.... de 2000 de ani flacara sfanta este aprinsa in mod miraculos la ierusalim de paste, de pastele ortodox... ei nu cred nici macar in inviere, ce sa mai zic de altele..... sa nu mai spuneti toate bisericile, pentru ca nu sunt.... ele sunt numite secte, adica niste grupuri de oameni facute doar pentru bunastarea unora..... Doamne ajuta...
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.10.2011, 01:44:08
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Eu visez periodic ca totul este negru in jurul meu,vreau sa strig dupa ajutor dar sunt muta!Si mereu vreau sa o strig pe mama mea.Din moment ce se repeta nu cred ca este un simplu vis nu?
Daca visul se repeta e posibil sa se tot repete... pana cand undeva in adancul sufletului se petrece o schimbare semnificativa (de pilda o noua atitudine fata de sine sau fata de lume sau fata de Dumnezeu) sau pana cand in constiinta se petrece un proces de rezolvare a unei probleme. In acest sens cred ca nu e vorba de "un simplu vis" (oare exista vise cu adevarat simple?... deoarece, cel putin in plan psihologic, visele sunt fenomene complexe) ci de o "tragere de maneca", o atentionare.
Nu stiu ce e cu visul tau... Multe pot fi, desigur. Uite, daca inca te preocupa visul, ai incercat sa asociezi liber, sa lasi cateva clipe sa iti treaca prin fata mintii ganduri sau imagini fara sa le cenzurezi?
Adica, la ce te duce gandul cand spui sau vezi acel negru? ... Dand raspunsuri, mai multe, poti sesiza o anumita dominanta care te poate ajuta sa depistezi o framantare mai subtila, sau o teama, o nedumerire, o dilema etc.
Dar mut, ce inseamna pentru tine? Ce emotii iti trezeste cuvantul acesta si ceea ce ii asociezi? Observa, sesizeaza...
Dar mama? Cu ce asociezi? Cu tandrete, protectie, grija, iubire, caldura, sau dimpotriva cu vreo tensiune etc.

Asa as raspunde daca as face pe psihologul de orientare analitica.
Dar cum nu e cazul, ma gandesc mai degraba sa vorbesti cu duhovnicul tau despre acest vis.
In orice caz, eu cred ca majoritatea viselor isi fac deja treaba, macar in parte, inainte sa le cercetam noi in mod constient. Realizeaza un travaliu cu rol adaptativ acolo in inconstient. Exista si exceptii dar in general cred ca asa stau lucrurile.
In ce ma priveste nu mai dau mare importanta viselor. Daca as fi Isaac sau un batran imbunatatit, poate ca as face-o. Dar nu sunt. Nu am discernamantul acestor oameni si ma tem pur si simplu sa ma joc cu "dinamita" psihismului de unul singur. Totul poate deveni foarte inselator la un moment dat.
M-as bucura sa marturisesti duhovnicului preocuparea ta pentru acest vis. Sunt sigur ca te va ajuta mai mult decat noi, sa fiu iertat ca am vorbit si in numele altora.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.10.2011, 01:50:37
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Ar fi mai bine daca am observa aceste vise fara sa ne preocupam de ele atat de mult. Tineti minte totusi ca foarte putine vise sunt de la Dumnezeu. Cele mai mult sunt de la vrajmas si ne poate ispiti daca persistam prea mult in practica asta a interpretarii viselor.

In plus, Biserica Ortodoxa are ca regula de aur: "Sa nu crezi in vise si vedenii".
Subscriu. Imi pare o atitudine prudenta, matura, inteleapta si, in orice caz, e o recomandare clara a Sfintei Biserici. Nu vad care ar fi motivele sa nu o urmam. Gasesc ca nu suntem in masura sa inaintam, singuri, fara riscuri mari pe un teren extrem de delicat ...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.10.2011, 08:58:08
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Daca visul se repeta e posibil sa se tot repete... pana cand undeva in adancul sufletului se petrece o schimbare semnificativa (de pilda o noua atitudine fata de sine sau fata de lume sau fata de Dumnezeu) sau pana cand in constiinta se petrece un proces de rezolvare a unei probleme. In acest sens cred ca nu e vorba de "un simplu vis" (oare exista vise cu adevarat simple?... deoarece, cel putin in plan psihologic, visele sunt fenomene complexe) ci de o "tragere de maneca", o atentionare.
Nu stiu ce e cu visul tau... Multe pot fi, desigur. Uite, daca inca te preocupa visul, ai incercat sa asociezi liber, sa lasi cateva clipe sa iti treaca prin fata mintii ganduri sau imagini fara sa le cenzurezi?
Adica, la ce te duce gandul cand spui sau vezi acel negru? ... Dand raspunsuri, mai multe, poti sesiza o anumita dominanta care te poate ajuta sa depistezi o framantare mai subtila, sau o teama, o nedumerire, o dilema etc.
Dar mut, ce inseamna pentru tine? Ce emotii iti trezeste cuvantul acesta si ceea ce ii asociezi? Observa, sesizeaza...
Dar mama? Cu ce asociezi? Cu tandrete, protectie, grija, iubire, caldura, sau dimpotriva cu vreo tensiune etc.

Asa as raspunde daca as face pe psihologul de orientare analitica.
Dar cum nu e cazul, ma gandesc mai degraba sa vorbesti cu duhovnicul tau despre acest vis.
In orice caz, eu cred ca majoritatea viselor isi fac deja treaba, macar in parte, inainte sa le cercetam noi in mod constient. Realizeaza un travaliu cu rol adaptativ acolo in inconstient. Exista si exceptii dar in general cred ca asa stau lucrurile.
In ce ma priveste nu mai dau mare importanta viselor. Daca as fi Isaac sau un batran imbunatatit, poate ca as face-o. Dar nu sunt. Nu am discernamantul acestor oameni si ma tem pur si simplu sa ma joc cu "dinamita" psihismului de unul singur. Totul poate deveni foarte inselator la un moment dat.
M-as bucura sa marturisesti duhovnicului preocuparea ta pentru acest vis. Sunt sigur ca te va ajuta mai mult decat noi, sa fiu iertat ca am vorbit si in numele altora.
Da,cred ca mi-am si dat seama de ce visez asta!Multumesc!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.10.2011, 11:14:44
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit vise semnificative ?!

Am un segment de vis scurt, probabil desfasurat inspre dimineata, din care descriu urmatoarea imagine memorata :

Intrasem intr-un fel de turn-cilindric,si deodata totul in jur a fost invadat de o lumina foarte puternica ce venea de sus.

In turn era si o scara metalica nichelata,in spirala,care ducea sus.
Iar pe acea scara la un moment dat, dupa acea lumina puternica descrisa mai sus(o nuanta foarte argintie,metalizata).si oarecum deodata cu ea, a coborat in jos cineva,astfel incat, imbracat intr-o camasa lunga cu poale,si foarte alba(de data asta un alb-zapada),I se vedeau numai picioarele(barbatesti, din cat am vazut ).
Jumatatea de sus a ramas ascunsa in stratul de fum sau de lumina,sau pur si simplu nu se mai vedea !

La un moment dat, probabil,raspunzand gandurilor mele intrebatoare, un glas puternic si sonor,intovarasit de multiple ecouri in momentul intonarii a spus : “Eu sunt cel ce sunt !!!”

Acesta a fost cu siguranta unul dintre visele mele destul de ciudate si interesante prin simbolistica vizuala continuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnificatii icoanele Maicii Domnului mela me Pictura si Sculptura Bisericeasca 5 22.07.2013 15:41:00
vise mita100 Generalitati 5 23.11.2009 18:02:49
vise silana Generalitati 9 04.08.2008 21:26:37