Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 04.03.2012, 11:47:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca nu se ghideaza dupa instinctul animalic atunci poate sa stea linistit alaturi de ea fara sa initieze nici o apropiere fizica.Exista mai multe scopuri in a saruta pe cineva pe gura?
Din cate stiu buzele,limba-sunt incluse la zone erogene.
deci dupa tine sarutul este instinct animalic? Numeste-mi te rog un animal care-si saruta femela. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #232  
Vechi 04.03.2012, 14:25:00
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
deci dupa tine sarutul este instinct animalic? Numeste-mi te rog un animal care-si saruta femela. Doamne ajuta!
hahaha.....tare!
Reply With Quote
  #233  
Vechi 04.03.2012, 14:28:26
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
deci dupa tine sarutul este instinct animalic? Numeste-mi te rog un animal care-si saruta femela. Doamne ajuta!
o pasare: porumbelul
Reply With Quote
  #234  
Vechi 04.03.2012, 17:13:56
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Oare respirația nu e potențial păcătoasă, că și aerul e plin de ispite olfactive (stimuli erogeni chiar) care pot avaria fecioria sufletească ?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #235  
Vechi 06.03.2012, 02:40:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Oare respirația nu e potențial păcătoasă, că și aerul e plin de ispite olfactive (stimuli erogeni chiar) care pot avaria fecioria sufletească ?
Dar privirea? Auzul? In genere toate simturile, ca porti de intrare a stimulilor...
Conteaza insa prelucrarea stimulilor.
La fluturi si alte nevertebrate prelucrarea serveste in mare masura instinctului reproducerii. Similar la om, atunci cand controlul comportamentului e regizat in sistemul limbic si paleocortex. Neocortexul, insa, in masura in care detine un oarecare control in lobii sai responsabili cu vointa, limbajul si judecata, poate face ca un stimul erogen sa fie respins, dupa cum se poate intampla si invers: un stimul prin natura lui neerogen (de pilda un morcov sau o cana) sa devina erogen.
Mare enigma creierul si ceea ce face schimburi de energie si informatie cu el...
Reply With Quote
  #236  
Vechi 06.03.2012, 18:20:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Daca m-ar parasi poate nu ar fi o problema,dar daca 5 ar face la fel,ce as ajunge? As pierde ani din viata! Si nu am spus neaparat de la inceput,dar nici 1 an de zile,a aiurea,nu stiu cum sa zic. Ai dreptate si tu ca ceea ce incepe cu foc se termina repede dar nu ma refeream chiar la asta. Mereu cautati extremele mesajelor,ori eu nu asta vroiam sa transmit... Iertare.
Daca faci o alegere proasta sau nu stii ce sa faci cu alegerea care ai facut-o ai sa pierzi oricum.

Si da, te refereai exact la asta "daca stau duoa ea un an, macar sa-mi iasa si mie ceva" (fizic vorbind).
Reply With Quote
  #237  
Vechi 06.03.2012, 19:42:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
deci dupa tine sarutul este instinct animalic? Numeste-mi te rog un animal care-si saruta femela. Doamne ajuta!
ce varsta ai?17,18,19?
ai sarutat o fata pe gura pana acum?nu ai simtit nimic"special"?
cat despre animale,sunt destule care se mangaie,saruta sau danseaza inainte de imperecheiere,nu am timp sa-ti fac un mic rezumat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 06.03.2012, 20:01:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Dar privirea? Auzul? In genere toate simturile, ca porti de intrare a stimulilor...
Conteaza insa prelucrarea stimulilor.
La fluturi si alte nevertebrate prelucrarea serveste in mare masura instinctului reproducerii. Similar la om, atunci cand controlul comportamentului e regizat in sistemul limbic si paleocortex. Neocortexul, insa, in masura in care detine un oarecare control in lobii sai responsabili cu vointa, limbajul si judecata, poate face ca un stimul erogen sa fie respins, dupa cum se poate intampla si invers: un stimul prin natura lui neerogen (de pilda un morcov sau o cana) sa devina erogen.
Mare enigma creierul si ceea ce face schimburi de energie si informatie cu el...

O persoana neinitiata in sex(feciorelnica)nu va avea cu ce sa decodeze acesti stimuli,nu exista un precedent al senzatiilor.Abia dupa stabilirea unei corespondente intre stimul si senzatie,va apare un pattern.
Sexologii spun ca,creierul este cea mai importanta zona erogena si au probabil dreptate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 06.03.2012, 22:33:36
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?
Cine se aseamana, se aduna. Exista,baieti care vor fete cuminti. Doar trebuie sa ai rabdare pana gasesti unul si bun. :)
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #240  
Vechi 07.03.2012, 10:42:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
ce varsta ai?17,18,19?
ai sarutat o fata pe gura pana acum?nu ai simtit nimic"special"?
cat despre animale,sunt destule care se mangaie,saruta sau danseaza inainte de imperecheiere,nu am timp sa-ti fac un mic rezumat.
doamna am 34 ani. Eu nu am zis ca sarutul nu e nimic special. Intr-un mesaj anterior am zis ca partenerul isi pune toata dragostea in sarutul daruit partenerei. Eu consider aberanta ideea ca 2 tineri care au o relatie sa nu se sarute timp de 1 an de zile pe motiv ca sarutul=pacat. Ce, dupa 1 an de zile e dezlegare la sarutari?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 09:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 20.12.2012 00:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 19:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 08:11:19