Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 08.08.2012, 10:53:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ma surprinde insa ca insistati sa il aparati in aceasta idee in loc sa recunoasteti ca omul a mai si gresit.
Dumneavostră aveți dreptul de a intrepreta scrierile părintelui cum doriți. Dar vă repet că titlul cărții pe care ați citiț-o este "Tinerii, familia și copii născuți în lanțuri" iar capitolul dicutat de noi se numește "Sfaturi pentru tinerii căsătoriți". Dacă am apela la un minimum de logică, femeile necăsătorite ar trebui să-și caute răspunsuri în alte parte și nu la acest capitol amintit și răsdicutat.

Aș dori să vă amintesc că părintele a pus bazele monahismului de la Man Prislop, obște formată din călugărițe. Înseamnă că ceea ce a scris se contrazice cu concluzia dumneavostră. Vă rog mai studiați înainte de a veni cu concluzii pripite.
  #292  
Vechi 08.08.2012, 10:56:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnișoară Tartaruga sunteți de acord cu avorturile? Ați asistat la vreun avort?
  #293  
Vechi 08.08.2012, 11:01:56
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
dar nu am incercat sa instig pe nimeni, eu doar am pus o intrebare deoarece asa am citit anumite relatari, vroiam sa verific daca este ceva adevarat cu asta sau daca sunt minciuni.
.
Nu este in caderea noastra sa judecam pe cineva ca a facut bine sau rau, si cu atat mai mult sa asistam la astfel de discutii pe forum.Cel mai bine explica sfantul Ioan Gura de Aur de ce nu au rost astfel de discutii :
" Ziceti aproapelui nostru: “Vreti sa dati cuvânt de încuviintare cuiva sau sa-i aduceti lauda? Iata deschid urechile mele ca sa va primesc cuvintele, ca pe o buna mireasma. Ci, de vreti sa spuneti de rau, nu mai las cuvintele sa intre, caci nu pot primi gunoiul si tina”. Ce am învata daca aflu ca acela sau altul e rau? Pentru ca aceasta nu poate decât sa-mi strice si sa-mi aduca o grea paguba.
Asadar, sa ne îndeletnicim cu treburile noastre, caci vom avea de dat socoteala de greselile noastre – vietii noastre însine sa-i dam bagarea noastra de seama, iscoditoare si cercetatoare. Care va fi acoperirea noastra, si la ce bunavointa vom fi îndreptatiti, daca în faptele noastre ne pripim îndeletnicindu-ne cu cercetarea faptelor celorlalti?...." Daca, fara încetare, cugetam la pacatele altuia, când mai avem vreme sa ne îndeletnicim cu ale noastre?".
Iarta-ne Doamne pentru greselile noastre, pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
  #294  
Vechi 08.08.2012, 11:18:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Umilul, vorbești cu fantome. Nu te uiți cui dai Quote?
  #295  
Vechi 08.08.2012, 11:27:04
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dumneavostră aveți dreptul de a intrepreta scrierile părintelui cum doriți. Dar vă repet că titlul cărții pe care ați citiț-o este "Tinerii, familia și copii născuți în lanțuri" iar capitolul dicutat de noi se numește "Sfaturi pentru tinerii căsătoriți". Dacă am apela la un minimum de logică, femeile necăsătorite ar trebui să-și caute răspunsuri în alte parte și nu la acest capitol amintit și răsdicutat.

Aș dori să vă amintesc că părintele a pus bazele monahismului de la Man Prislop, obște formată din călugărițe. Înseamnă că ceea ce a scris se contrazice cu concluzia dumneavostră. Vă rog mai studiați înainte de a veni cu concluzii pripite.
Domnule Ovidiu,
Stiu ca in general schizofrenia (cu gandirea disociata si altele) este mai frecventa la barbati, dar stiu si ca barbatii pot gandi foarte adunat si logic atunci cand doresc. Puteti sa o faceti si dvs. si discutia sa se opreasca aici.
  #296  
Vechi 08.08.2012, 11:46:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aștept răspunsul la ultimele două întrebări.

Last edited by ovidiu b.; 08.08.2012 at 11:53:34.
  #297  
Vechi 08.08.2012, 12:48:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mai sus puțin m-am străduit să explic.
A jongla cu termeni medicali nu inseamna neaparat explicatie.

Nu stiu de ce te incapatanezi sa dai niste explicatii fiziologice pentru niste valori morale, poate unele discutabile (a procrea cu orice pret) - cine nu crede in ele nu o sa creada din cauza unor explicatii medicale indoielnice.
  #298  
Vechi 08.08.2012, 13:12:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai dreptate, din punct de vedere medical nu pot da niște explicații sută la sută pertinente, dar trebuie să recunoaștem că legăturile făcute de părintele au totuși o logică. Ce mă impulsioneză a fi încăpățânat este tocmai sfințenia părintelui și viața trăită de dânsul, una exemplară din toate punctele de vedere. Asta mă face să cred și să nu renunț la ideea că ceea ce a scris este i s-a revelat, mai mult decât că el urmat niște cursuri de medicină. Este un motiv pentru care mă face să cercetez ideile acestea. Asta nu înseamnă că părintele nu ar fi putut greși, mă gândesc că medicina din anii 40 până astazi a mai evoluat și de asta poate și diferența de gândire....sau poate aceleași lucruri se știau și atunci....sau poate nu se știau atunci...întrebări pe care voi încerca să șe elucidez.

De a convinge pe cineva nu am de gând, fiecare avem dreptul la liberul albitru.

Last edited by ovidiu b.; 08.08.2012 at 13:19:08.
  #299  
Vechi 08.08.2012, 14:32:12
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Cine a afirmat asta? poate vreun medic occidental, insa nu e un adevar cunoscut in medicina, predat studentilor.
Nu a afirmat nimeni asa ceva, nici macar Pr.Boca, Dansul s-a referit la cu totul altceva, dar i-au fost rastalmacite cuvintele. Din contra, Parintele Boca mereu a iubit monahismul, iar calugaritele se stie, stau fara. Si cum a zis si Ovidiu, bazele monahismului de la Man.Prislop au fost puse de Pr.Boca. Parintele vorbea despre extremele din casatorie, nu despre femei singure, nu despre calugarite, nu despre normalitatea din casatorie.

@Taragua Da, si eu astept raspunsuri la interbarile puse de Ovidiu-cele despre avort, daca sunteti de acord cu el si daca ati asistat la vreun avort. Iar eu as mai avea doua intrebari. Considerati ca un cuplu care se iubeste f.f.mult si are planuri de casatorie,poate sa aibe relatii intime inainte de casatorie? Sunteti de acord cu folosirea contraceptivelor in timpul casatoriei?

Nu poti sa Il desprati pe Dumnezeu de medicina. Adevarata stiinta duce la credinta, cum se spune pe un alt topic.
  #300  
Vechi 08.08.2012, 15:37:37
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Chiar nimeni nu a observat ca cel care a deschis acest topic Guardian Knight are un logo anticrestin ? Pe crucea verde sunt insemne clare masonice !!!
Putem sa ascultam sau sa credem ce spune un mason ? NU !
Sunt chiar mirat cum aceasta discutie si dezinformare se desfasoara deja pe 30 de pagini !!!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27